meme ucu estetiği fiyatları

Göğüs - Meme
Ucu Estetiği

Click to rate this post!
[Total: 67 Average: 4.7]

Meme ucu estetiği 3 farklı başlıkta değerlendirilebilir

 • Gömük Meme ucu (inverted nipple)
 • Meme ucunun irileşmesi ve genişlemesi
 • Meme ucu yokluğunda meme ucu oluşturulması (Meme ucu rekonstrüksiyonu)

Gömük (Çökük)
Meme Ucu

Meme ucu estetiği veya göğüs ucu ameliyatı, göğüsün ucu etrafındaki halka şeklinde kahverengi alan ve uç kısmını içeren özellikli bir yapı olarak memenin estetik görüntüsünde önemli bir yapıdır. Göğüsteki uc kısmın dokunma, stres, soğuk, adet dönemidir gibi uyaranlara karşı ileri doğru çıkması ve belirgin bir hal alması hemen uç kısmın arkasındaki özel bir kas tabakasından kaynaklanır.

Meme ucunda, meme dokusundan gelen süt kanallarının açıldığı açıklıklar vardır. Ucun içeri doğru çekilmesi gömüklüğü veya inverted nipple olarak adlandırılır. Genellikle meme ucu gömüklüğü meme dokusundan gelen süt kanallarının kısa olması durumunda veya Göğüsdeki ucun ucu arkasındaki kasın çekmesi sonucu oluşur.

Çoğunlukla sebebi tespit edilemeyen doğuştan veya gelişimsel nedenlerden kaynaklanır. Daha nadir olarak emzirme sonrası, geçirilen iltihabi durumlardan, travmaya sonrasında, meme sarkıklığına bağlı ve meme kanserinin süt kanallarını tutması gibi durumlarda da görülebilir.

İletişime Geç


Tedavisinde lokal veya sedasyon anestezisi altında farklı teknikler kullanılır; esası ucunu içeri çeken süt kanallarının kesilmeden ve koparılmadan serbestleştirilmesidir. Bunun yanında memedeki ucu içeri çeken bağların kesilerek meme ucunun dışarı çıkarılması idir. Sorunun tekrarlamaması için ucu dışarı çıkarıldıktan sonra altına destek amacıyla yağ veya kas gibi farklı dokular konabilir. Günümüzde genellikle süt kanallarının kesildiği yöntemler önerilmez.

Hafif ve orta olgularda süt kanallarına dokunmadan sadece cerrahi ile öne çıkarılabilir. Çökük meme uçları (inverted nipple) bayanların çevresindekilere bahsetmeye çekindiği bir estetik deformitedir. Küçük bir estetik ameliyat ile tamamen düzeltilebilmektedir. Genellikle mevcut olan bayanların büyük kısmı, bu durumun zahmetsiz bir ameliyatla düzeltilebileceğini bilmez. Yüz kadından iki veya üçünde bu sorun, tek veya iki tarafta görülebilmektedir.

Çökük meme uçları (inverted nipple) bayanların çevresindekilere bahsetmeye çekindiği bir estetik deformitedir. Küçük bir estetik ameliyat ile tamamen düzeltilebilmektedir. Genellikle mevcut olan bayanların büyük kısmı, bu durumun zahmetsiz bir ameliyatla düzeltilebileceğini bilmez. Yüz kadından iki veya üçünde bu sorun, tek veya iki tarafta görülebilmektedir.

Meme ucunun gömük olması ergenlikten sonra memede ortaya çıkan iltihaplanmalarla olabilir. Tekrarlayan mastit denilen meme iltihaplarının altında yatan sebep meme ucu gömüklüğü olabilmektedir.

Diğer bir sorun emzirme ve süt verme döneminde ortaya çıkmaktadır. Gömük olması bebeğin meme ucunu yakalamasını zorlaştırır. Süt kanallarıda bu kısımda bulunduğu için süt akışına engel olur. Süt akışı sağlanamaz ve süt ile memeler şişer. Problemli ve çözülmesi zor durumlara sebep olur. Iki taraflı olursa bebek anne sütü alamaz. Emzirme döneminde acil ameliyat mümkün olmamamaktadır. Hamilelik öncesinde bu durumun düzeltilmesi büyük önem taşımaktadır.

Meme Ucu Estetiği Nasıl Sınıflandırılır? Tedavisi Neye Göre Şekillenir?

 • Hafif: ucu etrafından sıkıştırıldığında öne doğru çıkar ve dışarıda kalır
 • Orta: uç sıkıştırıldığında öne daha zor çıkar ve ancak hemen geri içeri gömülür.
 • İleri: ucu sıkıştırma ile ileri çıkmaz, devamlı gömük görünür.

Meme Ucu
Gömüklüğü Tedavisi

Genellikle ameliyatta ucunu içeri çeken kısımlar serbestleştirilir. Bu işlem süt kanallarına zarar vermemek için mikrocerrahi teknikle ve özel büyüteçli gözlüklerle yapılmalıdır. Sonrasında ucun geri gitmemesi için etraf dokudan meme ucu tabanına destek dokuları kaydırılabilir. Farklı dikiş teknikleriyle de bu engellenebilir.

Ameliyat önemli diğer bir durumda, natürel görüntünün elde edilmesi ve meme ucu duyusunun korunmasıdır. Ameliyatta uç kısımdaki duyusunu sağlayan sinir yapılarının korunmasına özen gösterilir.

içeri gömük meme ucu yani göğüs ucu tedavisi nasıl yapılır

Meme Ucunun İrileşmesi
ve Genişlemesi

Meme uçlarının normalden fazla irileşmesi, ergenlik çağında oluşabildiği gibi, doğum sonrası süt vermeye bağlı da oluşabilir. Genellikle estetik bu farklılığın meme küçültme ameliyatıyla düzeltilmesi talep edilmektedir.

Bu gibi göğüsün ucunun iriliği, büyük memeli olmayan bayanlarda da görülebilir ve düzeltilmesi oldukça kolay bir ameliyatla sağlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda sorun çoğunlukla lokal anestezi koşullarında gerçekleştirilen küçük bir müdahale ile düzeltilebilir. Bu tipte ameliyatlar büyütmeli gözlüklerle ve mikrocerrahi teknikler kullanılarak yapılırsa başarılı sonuçlar alınır. Ameliyat sonrasında küçülmüş, duyusu normal olan ve süt vermesi bozulmamış bir meme ucu elde edilebilir.

Girişim planlanırken soruna göre ameliyat yöntemi belirlenir. Meme uçlarının iriliği küçültülebilir, meme uçlarının uzunluğu kısaltılabilir. Meme ucu çevresindeki kahverengi alan (areola kompleksi) çok geniş olabilir. Bu alan daraltılıp estetik olarak kanbul edilebilir boyutlara indirgenebilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası meme başı çürümesi ve benzeri komplikasyonlar olur mu?

Meme Ucu Yokluğunda
Meme Ucunun Yeniden Oluşturulması

Meme başı onarımı veya rekonstrüksiyonu, doğuştan veya sonradan meme ucunun yokluğu durumlarında meme başı ve etrafındaki kahverengi bölgenin yani areolanın yeniden oluşturulmasıdır. meme kanseri, infeksiyon, yanık,travma gibi nedenlere bağlı olarak meme ucunun kısmi veya tamamınıns kaybedilmesi sözkonusu olabilir. Meme başı ve çevresindeki areola adı verilen kahverengi bölgenin yeniden oluşturulması için farklı yöntemler vardır. Bunlar yöntemler, vucüttan doku alınarak yapılan veya dışarıdan sağlanan yöntemler olarak ikiye ayrılabilir. vücudun diğer bölgelerinden alınan deri yamaları, sağlam bir meme başı varsa bunu iki memeye paylaşılması, sağlam göğüsteki ucun etrafından koyu olan kısım derisinden olamayan meme başına doku kaydırma teknikleri kullanılabilir. Dışarıdan yapılan tekniklerin başında tatuaj veya kalıcı makyaj ile karşı memedeki uca benzer bir görüntü sağlamak mümkün olmaktadır.

Meme başı onarımları genellikle meme kanseri sonrası meme onarımlarını takiben 6 ile 12 ay sonra yapılmaktadır. Karşı meme ile simetrik tek cerrahi girişim olarak planlanabileceği gibi diğer meme ameliyatları ile birlikte de yapılabilir.

Meme ucunun yokluğu, şekil bozukluğu ya da diğer meme ile olan asimetrisi, hastalarda rahatsızlık yaratabilir ve bu nedenle sıklıkla bir estetik cerrahi girişime ihtiyaç duyarlar.Meme ucunun oluşturulması kolay görünen fakat karşı meme ile olan simetrisi ve memenin neresinde nasıl bir boyutta oluşturulacağı işlem öncesi iyi planlanması gereken hassas ameliyatlardır.

Meme ucunun yeniden oluşturulması için tanımlanmış bir çok yöntem vardır. Ama en güvenilir olanlardan biri lokal flep yöntemidir. Lokal anestezi altında memenin belirlenmiş bölgesinde mevcut dokular kullanılarak oluşturulur. Doç. Dr. Erdem Güven bu konuda kendi geliştirmiş olduğu ve bilimsel olarak Plastik Cerrahi literatürüne kazandırdığı “Ying yang tekniği ile meme ucu rekonstrüksiyonu” adlı tekniği kullanarak meme ucunun yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır.

Yorumlar

129 Comments to “ Meme Ucu Estetiği – Göğüs Ucu Ameliyatı”
 1. Ahsenn says :Cevapla

  Hocam benim göğüs uçlarım içe doğru çekik henüz evlenmedim ama beni bu durum çok etkiliyor ücreti ve benim durumum da olan birinin düzelme durumu nedir acaba

 2. aynur says :Cevapla

  erdem bey merhaba 2 ay önce göğüs küçültme ameliyatı oldum.Bu ameliyatta süt bezleri de alındı.meme ucundaki kahverengi kısım tekrar yeni yerine dikildi.meme ucu dışarıya doğru artık değil.Görüntü şeklinde.Bu benim tercihimdi.Ancak şu an bundan rahatsız oluyorum.Hala alışamadım.Bu arada görünüş olarak son derece güzel bir göğüs olmasına rağmen meme ucunun dışarıya çıkık olmamasından dolayı üzülüyorum.Bu konuda yapılacak bir tedavi yöntemi var mı.Çok tşkler

 3. gülay says :Cevapla

  Göğüs ucu rahatsızlığım var sebepsiz yere tuhaf bir görüntüsü var bu konuda bilgi almak ve göğüs ucu ameliyatı olmak istiyorum. Lütfen bilgi verir misiniz? Teşekkürler

 4. Bahar says :Cevapla

  Erdem Bey sizin gerçekleştirdiğiniz meme ucu estetiği göğüslerimin istediğim görünüme ulaşmasını sağladı. Daha güzel ve sağlıklı olduğuna inanıyorum. Size ve benimle çok ilgilenen ekibinize sonsuz teşekkürler.

  1. BAhar hanım meme ucu estetiği ile ilgili güzel yorumunuz için teşekkürler.

 5. Sebus says :Cevapla

  Mrb doktor bey.ben göğüs ucu estetiği oldum.süt kanallarim yani bağlar kesilmiş olabilir.bebek dusunuyorum ama süt veremeyebilirim onun dışında beni nasıl zorluklar bekliyor.süt göğüslerine dolup ateş yada başka rahatszliklar yaratır mi

  1. Merhaba Hanımefendi size bu hususta bazı bilgileri mail olarak gönderdim. Fakat bu şekilde bilgi almanız yeterli olmayacaktır. Hekiminizle görmenizi tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP