Karın germe ameliyatı nedir

Karın Germe Ameliyatı
(Abdominoplasti)

Click to rate this post!
[Total: 145 Average: 4.8]

Karın Germe ameliyatı, teknik olarak abdominoplasti olarak bilinen karın germe, seçilen en popüler plastik cerrahi işlemlerinden biridir.

Karındaki sarkmayı azaltabilen ve karın duvarı kaslarını güçlendirebilen, inceltilmiş hatlarla daha formda ve düzgün bir karın ortaya çıkaran büyük bir cerrahi işlemdir.

İşlemin kapsamı sebebiyle size arzuladığınız sonuçları elde etmenizi sağlamak ve gereğince hazırlık yapmanıza yardımcı olmak için sitede yer alan bu işlemle ilgili temel bir anlayışa sahip olmak önemlidir.

Karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı zayıf karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir.

Göbek ve karın görünümünü ideal şekilde düzelten bu ameliyat kalıcı iz bırakır ancak izin yeri iç çamaşırı içinde kalacak şekilde ayarlanır.

Abdominoplasti ameliyatı çok iri memelerin küçültülmesi dışındaki estetik ameliyatlar, rahim ve yumurtalık ameliyatları gibi diğer ameliyatlarla da birlikte yapılabilir.

Ameliyat süresi 1.5 ila 4 saattir. Dikişler, iyileşme sürecine göre 10-14 gün arasında alınır. Hastanede kalma süresi genellikle hastanın durumuna göre bir gecedir.

Genellikle hastalar işlerine 2-4 hafta sonra dönebilmektedirler. Estetik cerrahlar hastaların ameliyat sonrası iki ay kadar korse giymesini ve aktif egzersizden uzak durmasını önermektedir.

İletişime Geç


Karın germe ameliyatından 4 hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmak ve ameliyattan en az 2 hafta sonrasına kadar içmemek gereklidir.

Antidepresan ve kilo verdirici ilaç kullanılıyorsa, yine cerrahınızın uyarısına göre ameliyattan 3 hafta önce kesmelidir.

Ameliyat sonrasında güneşten korunmalısınız. E vitamini, Aspirin veya benzeri kanının pıhtılaşmasını engelleyen kullanımı da yine cerrahın uygun gördüğü sürelerde kullanılmamalıdır. Ağır diyetlere de yine ara verilmelidir.

Vücudun herhangi bir yerinde bir enfeksiyon (iltihap) varsa, ameliyat hastalık bitimine kadar ertelenmelidir. Şeker hastası olanlarda doktor kontrolünde kanın şeker seviyesi düzenlenmeden ameliyat yapılamaz.

Tam karın germede kasık kıl çizgisi ve göbek deliği arasında yatay bir kesi yapılır.

Plastik cerrahınız altta yatan kas ve dokuyu büzdürür ve diker, böylece beli daraltır ve karın duvarını güçlendirir.

Karın Germe Ameliyatı
Nedir? Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı zayıf karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir.

Kilo verdirici veya zayıflatıcı bir ameliyat değildir. Aşırı kilolu hastaların ameliyat öncesi kilo verdirici diyet ve egzersiz yapmaları tavsiye edilir.

Göbek ve karın görünümü tatmin edici şekilde düzelten bu ameliyat kalıcı iz bırakır ancak izin yeri iç çamaşırı içinde kalacak şekilde ayarlanır.

Abdominoplasti ameliyatı estetik ameliyatlar, rahim ve yumurtalık ameliyatları gibi diğer ameliyatlarla da birlikte yapılabilir.

Estetik cerrahlar, şikayetlerinizi ve beklentilerinizi konuştuktan sonra muayeneniz yaparlar. Ardından karın bölgesindeki yağ miktarı ve yerleşimi, deri sarkıklığı, fazlalığı ve kalitesi değerlendirilir.

Karın germe ameliyatı daha önceden geçirilen hastalıklar (şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı v.b.) ve ameliyatlar, alışkanlıklar (sigara, içki, v.b.), kullanılan ilaçlar (aspirin, sakinleştirici, kilo verdirici ilaçlar, v.b.) ayrıntılı olarak cerrahınıza anlatılmalıdır.

Bazen hastalarda sadece liposuction da yeterli olabilmekte iken bazen de karın germe ameliyatına liposuction eklenmesi faydalı olabilir.

Bu konuda cerrahınız ile muayene sonrası önerileri ve yapılması gerekenleri konuşmanız gereklidir.

karın germe ameliyatı fiyatları

Ameliyat için kullanılacak anestezi tipi, kaç gün hastanede kalacağınız ve ameliyatın riskleri estetik cerrahınız tarafından size bilgi verilir.

Abdominoplasti ameliyatları kısmi abdominoplasti dışında hastane şartlarında genel anestezi altında yapılır.

Karın Germe Estetik Çeşitleri

Başlıca üç tipi olan karın germe ameliyatı şöyle özetlenebilir:

Tam karın germe ameliyatı (abdominoplasti): Göbeğin yerinin değiştirildiği tip ve göbeğin yerinin değiştirilmediği tip olmak üzere iki çeşidi vardır.

Ters karın germe ameliyatı (reverse abdominoplasti): Estetik cerrahlar tarafından yapılan bu tip abdominoplasti ameliyatının izi göğüslerin biraz daha altında kalır. Bu nedenle nadiren tercih edilmektedir.

Kısmi karın germe ameliyatı (mini- abdominoplasti): Karın germe olarak bilinen abdominoplasti, orta ve alt karından cilt fazlalığını ve yağı almak ve karın duvarı kaslarını germek için yapılan büyük bir ameliyattır.

Mini-abdominoplasti diye adlandırılan mini karın germe, geleneksel karın germe işleminin değiştirilmiş halidir.

Mini karın germe, göbek deliğinin altında cilt fazlalığı ve fazla yağı olan hastalara uygulanan bir işlemdir.Burada kas germe ihtiyaç duyulursa yapılır.

Geleneksel karın germeyle karşılaştırıldığında mini karın germeyle göbek deliği yerinden oynatılmaz.

Mini karın germe işlemi ile ilgileniyorsanız, bu işleme uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuzla konuşunuz.

İdeal Laf

Karın germe işlemi, çoğu işlemlerde olduğu gibi, belirli kriterleri taşıyan kişilerde etkilidir. Bu kriterleri taşımayan kişiler de işlem için uygun adaylar olabilir ancak kriterlerin bu işlemin sonuçlarındaki rolünü iyi anlamak, bu işlemin sizin için en iyi seçenek olup olmadığına karar vermenize yardımcı olur.

En ideal aday, formda fakat vücutlarında diyet ve egzersizlerin fayda etmediği sorunlu bölgeler olan kişilerdir.

Karın germe, bir kilo verme işlemi değildir. Karnın görünümünü düzeltmek isteyen kişilere fayda sağlamaya yarar; karnın hacmini ve şeklini tamamen değiştirmez.

Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmayı ya da halime kalmayı planlıyorsanız, bu ameliyatı yaptırmak için vücudunuzun ölçüsü ve ağırlığı oturana kadar beklemeniz önerilir.

Birçok kadın, özellikle hamilelik geçirenler, diastasis recti denilen ve halk arasında göbek fıtığı diye bilinen karın kaslarının ve duvarının dikey olarak ayrılması durumunu yaşayabilir.

Bu durum sadece ameliyatla düzeltilebilir.

Ameliyat sayesinde karnın hamilelik öncesi duruma gelmesini ve karın duvarının güçlenmesini sağlar.

Karın Germe Aşamaları

Ameliyata Hazırlık

Muayenenizde cerrahınız, karın germe işleminin size arzu ettiğiniz sonuçları verip veremeyeceğini belirlemelidir.

Yeterince sağlıklı olup olmadığınızı saptamak için bir takım standart testler istenecektir. Yapılan işin kapsamını değerlendirmek için karın bölgeniz dikkatlice muayene edilir.

Bu aşamada, önceden var olan durumlar, şu an kullanmakta olduğunuz ilaçlar, sigara veya uyuşturucu alışkanlıklarınız, ameliyatı ve iyileşmenizi etkileyecek diğer faktörleri içeren tıbbi geçmişiniz hakkında sorular sorulacaktır.

karın germe hangi durumlarda yapılmalıdır

Ayrıca, kullanılacak anestezi türü, ameliyatın gerçekleştirileceği yer ve ücret hakkında bilgilendirileceksiniz.

Ameliyat

Ameliyat işleminde cerrahınız, takriben kalçadan kalçaya bir kesi ile göbek deliği etrafında bir başka kesi daha yapacaktır. Karın derisinin bir kısmı, karın ön duvarının gerilmesine ve dikişlerle desteklenmesine imkan sağlaması için karın duvarından ayrılacaktır.

Daha yeni tekniklerle, derinin şekillenmesini sağlamak ya da dokulardaki kalınlığı azaltmak için planlanmış yağ alma işlemi de bu ameliyatın bir parçası olabilir.Daha sonra karın derisi, şimdi daha sıkı olan karın üzerine yeniden örtülür ve fazla deri altından çıkarılır.

Bu ameliyatlarda kişinin kendi göbek yapısı korunarak yeni göbek deliği en doğal görünen yerde açılır. Sonra bu alan temizlenir ve sarılır. Bazı durumlarda, herhangi bir sıvıyı tahliye etmek için ameliyat bölgesinde küçük bir tüp veya dren takılır.

Yapılacak işin kapsamına bağlı olarak birçok karın germe ameliyatının tamamlanması ortalama 2-3 saat kadar sürer.

Abdominoplasti ameliyatı avantajları

İyileşme
Ve Sonuçlar

Karın germe ameliyatı sonrası ilk birkaç gün sonra hafif bir gerginlik ve rahatsızlık olabilir.

Modern anestezi ve diğer yaklaşımlarla, birçok hasta ertesi gün eve gidebilmektedir. Bazı durumlarda, iki gece kalış istenebilir. Herhangi bir rahatsızlık veya ağrı ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Genellikle, cerrahi karın kuşağı, özel destekleyici giysi ya da karın korsesi gibi bazı karın destek ve kompres şekilleri önerilir.

İyileşme süreniz sizin ameliyat öncesi genel sağlık durumunuza, işlemin kapsamına ve vücudunuzun doğal iyileşme derecesine bağlıdır.

Bazı hastalar günlük yaşam fonksiyonlarına birkaç gün içinde dönebilmektedir. Kesilerinizin tamamen iyileşmesi 10-15 gün, kasların onarımı ve sertleşmesi 6 hafta kadar sürer.

Bu yüzden, ameliyat sonrasında ilk 3 hafta yorucu aktiviteleri sınırlandırmanızı ve 6 hafta boyunca karın egzersizlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Ne kadar sürerse sürsün, dinlenmeniz ve vücudunuzu ve karnınızı gereksiz yere zorlamamanız önemlidir.

Tamamen iyileştiğinizde karnınız düzgün ve sıkı görünür ve daha güçlü hissedersiniz.

Ameliyatın nihai sonuçlarının tamamen belli olması birkaç ay alacaktır, ama elde edilen neticeler yıllarca kalıcıdır ve düzenli egzersiz ve uygun bir diyet ile bu durumda kalmanızı sağlayabilirsiniz.

Herkes Karın Germe Ameliyatı Geçirebilir Mi?

Karın germe ameliyatları özellikle bayanlar tarafından daha fazla tercih edilen ameliyatlardır.

Erkeklerde de uygun koşullarda ve endikasyon ediğimiz gerçekten ihtiyaç durumunda uygulanabilen ameliyatlardır.

Ancak kadınlar hamilelik dönemi geçirdiğinden dolayı karında olan genişle ve onun yeniden geriye dönmesiyle birlikte karındaki, derideki çatlakların giderilmesi ve bu bölgedeki sarkıklıkların giderilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir.

Genel olarak işlemlerin yüzde seksen doksanı kadınlara uygulanmaktadır.

Bu yapılma dönemi olarak ta genellikle kilo alıp verme sonrasında oluşan sarkıklıkların giderilmesi için kullanabileceğimiz bir şey.

Bunun yanında özellikle kırk elli kilo gibi kilo verimlerinden sonra ortaya çıkan sarkıklıkların giderilmesi için karın germe oluşturduğumuz birkaç seans, ameliyatın bir kısmını teşkil etmekte.

Yani bu seanslardan bir tanesini karın germe oluşturmaktadır. Bunun dışında hamilelik dönemi dışında hamileliklerimizi tamamladıktan sonra olabileceğimiz bir ameliyattır.

Hastalarımız Tekrar Hamile Kalır Mıyım?
Diye Soru Sorarlar Bize

İdeali, hastaların hamileliklerini tamamladıktan sonra bu ameliyatı olmasıdır.

Hamilelik geçirmesini istemeyiz biz hastanın.

Çünkü oradaki deriyi gerginleştirdiğimizden dolayı o gergin olan derinin yeniden genişlemesiyle çatlakların yeniden oluşması söz konusu olacaktır.

Bundan dolayı hastamızın geçirmiş olduğu ameliyattan sonra halime kalmamasını öğütleriz veya hamileliklerini bitirdikten sonra bu ameliyatı yapmayı tercih ederiz.

Ancak daha ekstrem durumlarda dediğim gibi ciddi kilo alıp verimlerinde veya derinin olan bazı rahatsızlıklarında derini sarkmasının daha kolay olduğu bazı rahatsızlık dilimlerinde hastamızın bu sarkıklıktan şikayetçi olması durumunda da mini karın germe ameliyatı uygulanır ve hastamızın daha rahat hamile kalması sağlanabilir.

Tabi Bunlara Kararı Uzman Kişilerle Görüşerek
Sizin İhtiyacınız Olan Ameliyatın Planlanmasıyla Vermek Gerekir

Kararı tek başınıza vermek doğru değildir. Gerçekten bu işin uzmanıyla görüşerek size bir mini karın germe mi, normal karın germe mi veya hamilelik geçirecekseniz hamilelik sonrasına erteleme mi daha uygun buna karar vermeniz mümkün olacaktır.

Bu açıdan uzman kişiyle görüşerek şuanda olan şikayetlerinizin ortadan kalkması için size tam uygun operasyonun yapılmasına karar vermek en uygun çözüm yolu olacaktır.

Karın germe riskli bir ameliyat mı? işin ehline yaptırıldığı zaman yani bu konuyla uğraşan bir plastik cerrah tarafından yaptırıldığı zaman riski normal bir ameliyatın üzerinde bir riski yoktur. Bundan dolayı karın germe ameliyatları, ameliyat öncesinde ciddi bir değerlendirme gerektirir.Hastanın geçirmiş olduğu karın içi ameliyatlar, karın bölgesinden yapılan laparoskopik işlemler, karında herhangi bir meydana gelen infeksiyöz hadiseler, iltihabi olaylar geçirilmiş ise bu hastalarda ileri tetkikler yapılması gereklidir.

Bu fıtıkla ilgili ultrasonografik veya tomografik değerlendirme yapmak gereklidir. Gerekli tedbirlerin alınması durumunda karın germe ameliyatları yüksek riskli ameliyatlar kategorisine girmez.

Ancak bu işlemi yaptırdığımız zaman gerçekten karın germe ameliyatı öncesinde ve sonrasında uymamız gereken ciddi kurallarımız var.Ancak bu işlemi yaptırdığımız zaman gerçekten karın germe ameliyatı öncesinde ve sonrasında uymamız gereken ciddi kurallarımız var. Eğer sigara içici bir hastamız ise en az üç hafta öncesinden sigarayı kesmek, ameliyattan 4 hafta sonrasına kadar da iyileşene kadar sigarayı içmemeye devam etmek gerekir.

Ameliyat döneminde ameliyattan hemen sonra ondan sonraki iki haftalık süreçte bol miktarda sıvı alımı vücut dengesini yerine gelmesini sağlamaktadır.

Karın germe ameliyatını yapabilmemiz için hastamızın hamilelik öncesindeki kilosuna ulaşması gerekiyor. Temel kriter ve prensip budur. Doğumda alınan kiloların verilmesi ve hastamızın karın bölgesinin doğum öncesi durumuna gelmesi gerekiyor. Bu durum, karındaki gevşekliğin ve çatlakların değerlendirilmesi için çok kritik bir önem taşımaktadır. Bundan dolayı karın bölgesini değerlendirdiğimiz zaman, karnın içinin iyice küçüldüğünden ve doğum öncesi duruma geldiğinden emin olmamız gerekiyor. Daha önce yapıldığı zaman hastalarımızda ortaya çıkan gerginlik yetersiz kalabiliyor. Hastamız daha sonrasında kilo verdiği zaman bu bölgede bir miktar daha gevşeme ortaya çıkabiliyor. Bundan dolayı, aşağı yukarı 6 aydan sonra 1 yıla yakın dönemde bunun gerçekleştiğini izlemliyoruz.

Bu korseyi genellikle üç hafta ile altı hafta arasında tutabilmekteyiz. Hastamızın ek bir patolojisi yok ise karın germe ameliyatı gerçekten normal ameliyatın üstünde riski olmayan ameliyatlardır ve rahatlıkla yaptırılabilir.

Buradaki temek nokta şudur. Gerçekten konunun uzmanıyla karın germe işlemi gerçekleştirmek, uzman kişiyle konuşmak, kendi olan sıkıntılarınızı net olarak doktorunuza ifade etmeniz ve ortak bir çözüm arayışına girmenizdir.

Karın germe ameliyatları kendinizin sosyal olarak daha yüksek seviyeye çıkmanızı, kendinize olan güveninizi sağlamakla birlikte günlük hayatınızda da sarkık olan kısmın gitmesiyle daha güzel elbiseler giymenizi, giydiğinizin size daha fazla yakışmasını sağlayan gerçekten güzel bir rahat ve kolay yapılır bir estetik ameliyattır.

Yorumlar

183 Comments to “ Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)”
 1. recep says :Cevapla

  merhaba hocam ,bu ameliyatlarin fiyatlari nedir?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba, fiyat bilgilendirmesi için +90 (532) 567 17 66 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 2. Zeynep says :Cevapla

  Ameliyat kaç saat sürecek, acı olacak mı?

 3. Ayşe demirel says :Cevapla

  bu işlemi yaptırırsam tekrardan sezeryan ile doğum yapmamda sıkıntı olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP