meme dikleştirme yani göğüs dikleştirme kimlere yapılır

Göğüs Dikleştirme
Meme Dikleştirme

Click to rate this post!
[Total: 80 Average: 4.8]

Göğüs dikleştirme, Memelerin sarkmasında çok çeşitli faktörler rol oynar. Bu durum kalıtım, aşırı kilo alıp vermeler ve hormonsal değişikliklerden de meydana gelebilir. Bunun dışında hamilelik ve emzirmeyle, hatta sadece yaşlanmayla bile gerçekleşebilir. Göğüslerinizin bu sarkık görünümünden rahatsızsanız meme kaldırma işlemi tam da ihtiyacınız olan şeydir.

Göğüs Dikleştirme
Nedir?

Mastopeksi olarak da bilinen meme kaldırma işlemi, göğüslerinizin sarkmasına sebep olan fazla deri ve diğer dokuyu alarak göğüsleri kaldırıp onları daha genç göstermeye yardımcı olan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntem, memeleri yeniden konumlandırarak ve meme ucunu daha yukarı kaldırarak onlara daha sıkı ve daha genç bir görünüm vermek için tasarlanmıştır.

Doğum Sonrası Meme Dikleştirme

Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

İletişime Geç


Göğüs - Meme Dikleştirme Yöntemleri

Göğüs (meme) dikleştirme yöntemleri , baktığımız zaman karşımıza meme ucundan yapılan yöntemler, meme altından lolipop şeklinde yapılan yöntemler ve ‘t’ şeklinde izle yapılan yöntemler çıkmaktadır. Bu üç yöntemden en az sıkar dediğimiz meme ucundan yapılan yöntemde, meme ucu etrafından girilerek memenin dikleştirilmesi meme ucunun birkaç cm yukarıya alınması ve memenin sarkık kısmının toparlanması olmaktadır. Genellikle bu yöntemi tercih ettiğimiz hastalarda meme dokusunun küçülmüş olduğunu ve memedeki üst kısmın boşalmış olduğunu izlemekteyiz.

Bu hastalarımızda kombine olarak memelere birer silikon implant yerleştirilerek memenin dikleşmesi için katkı sağlamaktayız. Meme ucunun etrafında meme ucunun kahverengi kısmının etrafında bir birleşme izi olabilmekte, ancak bu izde zaman içinde kaybolabilmektedir.

Meme ucunun sınırlı olarak aşağıya inmiş hastalarda bu yöntemi tercih etmemize rağmen meme ucunun daha aşağıya indiği yöntemlerle yani jugulum dediğimiz tam iki köprücük kemiğinin birleştiği orta noktadan başına meme aldığımız mesafenin 19-21 santimin üstüne çıktığı hastalarda meme altında lolipop şeklinde dikey bir kesi ve meme ucuna doğru uzanan bir kesi şeklinde girerek memenin dikleştirilmesi sağlanmakta bu şekilde meme zarfını oluşturan deride küçültülmekte ve memenin daha diri ve dik bir görünüm elde etmesini sağlamaktayız.

Daha da sarkık olan ve memelerin oldukça aşağıya inmiş olduğu hastalarımızda da ‘t’ şeklinde izler oluşturabilmekteyiz ve bu şekilde ters ‘t’ şeklinde meme dikleştirme işlemi gerçekleştirmektedir, ancak benim tercih ettiğim meme ucundan yapılan yuvarlak şekildeki dikleştirme ve meme altına doğru lolipop şeklinde tek kesiğiyle dikleştirme ile %95 hastamızda meme dikleştirme işlemini gerçekleştirebilmekteyiz.

meme dikleştirme ameliyatı fiyatları

Göğüs Dikleştirme
Ameliyat Fiyatları

Göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatı belirleyen etmenlerden bir tanesi ameliyatın yapıldığı hastane, tabi ki göğüs büyütme ve dikleştirme ameliyatı yapılacak kişiler sağlıklı olarak bize başvurmakta ve bu kişilerinde sağlıklı olarak hastaneden çıkması gerekmektedir.
İyi hastanelerde yapmayı tercih ediyoruz ve bu hastanelerde ortalama bir fiyat skalası mevcuttur.

Göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatları belirleyen etmenlerden bir tanesi ameliyatın yapıldığı hastane, tabi ki göğüs büyütme ve dikleştirme ameliyatı yapılacak kişiler sağlıklı olarak bize başvurmakta ve bu kişilerinde sağlıklı olarak hastaneden çıkması gerekmektedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyat Fiyatları

Bunun dışında göğüs dikleştirme ameliyatının fiyatını belirleyen diğer etmen, ameliyatta kullanmamız gerekli olan silikon protezler meme büyütme ameliyatlarında ve dikleştirmede üzerinde eklendiği zaman silikon protezlerin ömür boyu kalıcı olması için piyasadaki en kaliteli silikonların kullanılması çok büyük önem arz ediyor. Bu şekilde yapılan işlemlerde ömür boyu bu silikonların kullanılması mümkün olmaktadır. Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra hastalarımız dikleşmiş olan göğüslerini bir ömür boyu rahatlıkla kullanabilmektedirler. İyi hastanelerde yapmayı tercih ediyoruz ve bu hastanelerde ortalama bir fiyat skalası mevcuttur.

İyi Bir Göğüs Dikleştirme Adayı
Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Meme kaldırma işlemi için aşağıdakilere evet diyorsanız iyi bir aday olabilirsiniz;

 1. Sönük değil daha genç ve diri gögüs istiyorsunuz.
 2. Meme başınızın çok aşağıda ve olması gereken pozisyonda olmadığını düşünüyorsunuz.
 3. Meme altı kıvrımından aşağı sarkan memenin göğüs duvarına sürtünme hissinden hoşlanmıyor ve her zaman toparlayıcı sutyen ile rahat ediyorsanız.
 4. Meme büyüklüğünüzden memnun olup ancak meme dokusunda sarkıklık, meme ucunun aşağıda olması ve karşıya bakmaması, öne doğru konik durmayan memelerin oluşu ve geniş, yayvan duran memelere sahipseniz.
 5. Ağır ek hastalıklarınız yoksa ve ameliyat olabilecek kadar sağlıklıysanız.
 6. Yakın zamanda hamile kalmayı planlamıyorsanız.
 7. Elde edilecek sonuçlarla ilgili gerçekçi beklentileriniz var.

Meme Dikleştirme Operasyonunun
Yararları Nelerdir?

Meme kaldırma işlemi genel görünümünüzün daha güzel olmasını sağlayabilir ve aşağıda belirtilen çeşitli faydalar sağlar:

 1. Sarkık göğüsleri düzelmesi
 2. Göğüslerinizin daha genç görünme kavuşması
 3. Belinizin ortaya çıkmasını sağlar
 4. Egzersiz yapmanızı kolaylaştırarak fiziksel sağlığınızı iyileştirme ve deride kızarıklık ve döküntüleri önlemeye yardımcı olur
 5. Kendinize güveni ve saygıyı artırma

Göğüs Dikleştirme
Ameliyatsız Olur mu?

Göğüs kadınlarımızda özel bir yapısı olan önemli bir organdır. Özellikle dişiliğin simgesi olan göğüs bölgesinin sönmesi, aşağıya doğru inmesi, sarkması dişi bireylerde özellikle bu dişiliğin simgesini gösteren bu organın bu şekilde vücut harmonisinden farklı bir görüntüye ulaşması ciddi derecede psikolojik, ruhsal ve fiziksel olarak bir rahatsızlık oluşturmaktadır.

Bu hastalarımızda meme dikleştirme ameliyatıyla tüm bu şikayetlerin ortadan kalkması sağlanmaktadır. Ancak bazı sporlarla, egzersizlerle göğüs kaslarının ciddi derecede geliştirilmesiyle göğüslerin yukarıya yer değiştirmesi kesinlikle mümkün değildir.

Çünkü göğüslerimizi oluşturan temel yapı göğüs meme dokusu ve yağdan oluşmaktadır. Bunların egzersizle yukarıya doğru dikleşmesi mümkün değildir, göğsümüzün içinde kas bulunmamaktadır ve bu kasın geliştirilmesiyle göğüsün yukarıya doğru dikleşmesi söz konusu olamaz. Bundan dolayı göğüsün dikleştirilmesi için muhakkak ve muhakkak bir implant yerleştirilmesi bunun yanında da derisinin küçültülmesiyle göğüsün daha dik bir görünüm alması mümkün olabilmektedir.

meme dikleştirme neden yapılmalıdır

Göğüs Dikleştirme Ameliyatsız Olur mu?

Meme Dikleştirme Ameliyat Süreci

1. Doktorunuza Danışma Süreci

Daha genç ve dik görünümlü göğüslere kavuşma yolculuğunuz muayene ile başlar. Muayene boyunca, cerrahınız sizin ihtiyaç ve hedeflerinizi değerlendirir. Bu değerlendirmede meme, meme başı ve derinizin fiziki muayenesi yapılıp göğüsleriniz için en uygun yükseklik ve şekil tasarlanır; daha hacimli bir şekil için meme silikon protezine mi, yağ eklemeye mi ihtiyacınız olduğu belirlenir.

Görüşme sırasında doktorunuz özel görüntüleme cihazı ile sizin 3 boyutlu fotoğrafınız üzerinde ameliyat simülasyonunu yaparak olması muhtemel görüntünüz göstererek fikir edinmenizi sağlayacak, böylece ameliyat teknikleri hakkında fikir sahibi olabileceksiniz.

Hedefler belirlendiğinde bunu takiben, muhtemel uygulanabilecek teknik için seçenekler konuşulur. Bu işlemlerden geçtikten sonra, Doç. Dr. Erdem Güven kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayan, sizin için en ideal planı önerecektir.

2. Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İşlemi İçin Hazırlanma

Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için ameliyat planınız oluşturulunca operasyon öncesi atılması gereken belli adımlar olabilir. Herhangi bir diyet programı ya da doktorunuzun önerdiği sağlığınızla ilgili değişiklikleri uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Sigara içiyorsanız, ameliyat öncesi ve sonrasında birkaç hafta nikotin içeren ürünlerden kaçınmanız gerektiği tavsiye edilebilir. Yine ameliyat öncesinde fiziki kontrolden geçmeniz gerekebilir. Aile riski taşıyorsanız ve 40 yaşınızın üzerindeyseniz tarama için ultrasonografi ve kontrol mamografisi çektirmenizi önerilebilir.

3. Ameliyat İşlemi Sonrası İyileşme Süreci

İyileşmede en önemli husus, plastik cerrahınız tarafından hazırlanan ameliyat sonrası bakım talimatlarına uymanızdır.

Ameliyat sonrası dren takılabilir. Drenler, fazla sıvıyı tahliye etmede ve vücudunuzun aşırı sıvıdan şişmesini önlemede ve diğer olası komplikasyonların önüne geçmede işe yarar.

Daha havalı ve daha genç göğüslere sahip olma yolunda meme kaldırma işleminizi planlamak için bakanlık onaylı plastik cerrahınızla iletişime geçiniz.

Meme Dikleştirmede
Cerrahi Teknikleri

Meme kaldırmada kullanılan teknikler sizin belli ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Doç. Dr. Erdem Güven, göğüslerinizin sarkma derecesi ve şekline göre size en uygun tekniği önerecektir. Üç çeşit meme kaldırma tekniği bulunmaktadır:

 1. Benelli tekniği; Meme ucu etrafı veya periareolar meme dikleştirme
 2. Lolipop veya kısa izli dikleştirme tekniği
 3. Ters T şekilli dikleştirme tekniği
meme dikleştirme alternatifleri nelerdir

Benelli veya Meme Ucu Tekniği

Meme başı çevresinde yapılan eliptik deri çıkarılması ve meme başı etrafından kesi yapılan oluşturan teknik.

Lolipop veya Kısa İzli Dikleştirme

Meme başı çevresi ve meme başı çevresi altından dikey yönde kısa bir kesi yapılan teknik

Ters T Tekniği

Ters T tekniği ile meme (göğüs) dikleştirme

Meme başı çevresi, dikey yönde meme kıvrımı altından ve yatay olarak meme altı kıvrımı boyunca oluşan T şekilli kesi yapılan teknik

Meme Dikleştirme Tekniklerinde
Hangisini Tavsiye Ediyorsunuz?

Genellikle tavsiye ettiğim prosedür Lolipop şeklinde kısa izli meme dikleştirme tekniğidir. Bu işlemde, meme başı çevresinde ve ilaveten meme ile buradaki deriyi daraltmak ve meme genişliğini daraltmak için dikey kesi yapılır. Nihai kesi ve neticesindeki ameliyat izi lolipop şekline benzer. Meme altı kıvrımında ve meme altı boyunca başka bir iz olmaz.

Kesi uzunluğu kısmen göğüslerinizin ne kadar sarkık olduğuna ve ne kadar kaldırmaya ihtiyacı olduğuna bağlıdır. Kritik karar, sizin ekstra meme hacmi isteyip istemediğiniz ya da ihtiyacınız olup olmadığıdır. Genel bir yönlendirme, eğer sutyeninizdeki göğüs boyutunuzla mutluysanız proteze ihtiyacınız yok demektir. Fakat daha büyük olsun istiyorsanız o zaman bir silikon proteze ve/veya yağ transferi ve enjeksiyonuna ihtiyacınız olabilir. Meme büyütme işleminin dikleştirme ile birleştirilmesi “büyütme-dikleştirme” olarak adlandırılır. Bu seçenekler hakkında daha fazla bilgiyi ilk muayenenizde alabilirsiniz.

Mastopeksi göğüsü kaldırmak ve meme dokusuna yeni bir form vermek amacıyla yapılan operasyondur. Meme dikleştirme ameliyatı aynı zamanda mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı olarakta bilinir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı yapısal olarak sarkık memesi olanlara, büyük ve sarkık memesi olanlara, doğumlar ve süt verme sonrasında içi boşalarak memesi sarkanlara, aşırı kilo kaybı sonrasında memeleri sarkanlara ve yaşla beraber memeleri sarkanlara uygulanır. Ayrıca keçi memesi olarak da isimlendirilen “tübüler meme deformitesi”ne sahip hastalara da bu işlem yapılır.

Meme dikleştirme işlemleri genelde doğum yapmış orta yaşlı hastalara yapılır. Ancak yapısal olarak memeleri sarkıksa çok genç yaştaki hastalara da yapılabilir. Özellikle tübüler meme deformitesi olan hastalarda çok erken yaşlarda ameliyat yapılabilir. Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatları da 18 yaşından küçük hastalara, özel bir durum olmadıkça uygulanmaz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.

Sadece meme dikleştirme yapıldığında ya da meme küçültme ile birlikte dikleştirme yapıldığında fazla bir ağrı olmaz. İlk birkaç gün hafif ağrılar olur ve basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Meme dikleştirme ile birlikte meme protezi konulan hastalarda, eğer protez kas altına konulduysa, meme büyütme işlemlerindekine benzer bir ağrılı dönem yaşanır. İlk 3 gün daha kuvvetli ağrı kesicilerle bu dönem atlatılır. Dikleştirme işlemlerinde silikon protezler sıklıkla kas üzerine yerleştirilir ve genelde ufak protezler kullanılır. Bu nedenle protez uygulamalarında da fazla bir ağrı olmayacağı söylenebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı için söylenenler dikleştirme ameliyatları için de geçerlidir. Göğüs dikleştirme ameliyatı yapılanlarda süt verememe riski, küçültme yapılanlara göre daha da düşüktür. Süt verme oranlarının normal kadınlardan farklı olmadığı söylenebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra geçici his kayıpları olabilir. Kalıcı his kaybı beklenen bir durum değildir. Ameliyattan birkaç ay sonra meme başları eski duyarlılıklarına kavuşur.

Yorumlar

134 Comments to “ Göğüs Dikleştirme – Meme Dikleştirme Ameliyatı”
 1. Ipek says :Cevapla

  Merhaba ben gogus diklestirme yapmak isityorum yasim 38
  Fiyat ne kadar ortalama

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba, fiyat bilgilendirmesi için +90 (532) 567 17 66 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 2. Zeynep says :Cevapla

  Ne kadar sonra iş hayatıma dönüş yapabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP