Göğüs Küçültme – Meme Küçültme

[Toplam: 88 Ortalama: 5]

Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Ameliyatı

Göğüs küçültme ( meme küçültme ) ameliyatları plastik cerrahinin fonksiyonel açıdan bakıldığı zaman en önemli ameliyatlarından bir tanesidir. Göğüs kadınlarda dişiliği belirleyen en önemli organlardan bir tanesidir.

Göğüslerin büyük olması kişilerin sosyal yaşama adapte olmasını ciddi derecede engellemektedir. Özellikle günlük yaşamda kişilerin daha kilolu görünmesi, bunun yanında istedikleri elbiseleri kıyafetleri giyememeleri, günlük yaşama adapte olamamalarını getirmektedir. Göğüs büyüklüğünün diğer getirdiği bir sorun iskelet deformitelerine neden olmasıdır. Özellikle hastalarımızda boyunda bükülme, öne doğru eğilme, boyun bölgesinde ağrılar, sırt ağrıları, boyun ağrıları gibi semptomlar ortaya çıkabilmekte.

Özellikle göğüs büyüklüğüne bağlı olarak terleme, göğüs altında pis koku oluşması, pişiklerin ortaya çıkması, dermatik gibi semptomların ortaya çıkması çok sık görülen göğüs büyüklüğü sakıncalarıdır. Bunların giderilebilmesi için göğüs küçültme ameliyatları yapmaktayız ki hastalarımızın birçoğu korkarak gelmekteler ve özellikle bazıları geciktirmekteler. Göğüs küçültme ameliyatı, göğüs vücudun dışında bir organ olduğundan dolayı sanıldığından çok daha ağrısız, çok daha hızlı iyileşebilen ve sosyal yaşama hızlıca adapte olunabilen ameliyatlardan bir tanesidir.

Göğüs bölgesinin düzenli bir şekilde küçültülmesi ve dikkatlice yapılan ameliyatlardan sonra yapılan 3-4 günlük istirahatden sonra işlerine güçlerine günlük yaşamlarına rahatça dönebilmektedirler. Özellikle göğüs büyüklüğünün sırta kadar olduğu hastalarda göğüs küçültmeyle kombine olarak Liposuction yapılarak sırta doğru giden göğüs katlantısının giderilmesi, göğüsün küçültülmesi ve göğüs altındaki ciddi katlantının ciddi derecede azaltılmasını sağlayabilmekteyiz.

Bu şekilde göğüs küçültme ameliyatları fonksiyonel ve estetik açıdan hastalarımızın yaşam kalitesini ciddi derecede arttırmaktadır.

Meme küçültme nedenleri

Büyük ve sarkık göğüslere sahip olan kadınlar, aşırı yükten sırt ve boyun ağrısı, deride tahriş, iskelet deformasyonları ve nefes almada sıkıntılar sebebiyle çeşitli tıbbi problemler yaşayabilir. Sutyen askıları omuzlarda çukur iz bırakabilir ve çok büyük göğüsler bir kadının ya da ergen bir genç kızın son derece utangaç ve içine kapanık olmasına sebep verebilir.

Memelerin normalden daha büyük olduğu genç bireylerde günlük yaşam ve aktivite etkilenir. İş ve okul başarısı etkilenir, kişiler günlük hayatta dik duramazlar ve omuzlarla göğüsleri gizlemeye çalışırlar. Hareketsizlik ve spor yapamama sonrası kilo alımı başlar ve içinden çıkılmaz bir daire ortaya çıkar.

Ağır memeler boyun ağrıları, sırt ağrıları, iskelet bozuklukları, dik duruş zorluğu ve vücut ergonomisini ve postürünü bozan fiziksel ağrılara yol açar. İleri yaşlarda kemik erimesi ve osteoporozun getirdiği sorunların eklenmesiyle iskelet bozuklukları ortaya çıkar. Bunun dışında daha kilolu ve iri görünme bilincine yol açabilir.

Sosyal yaşamda büyük memeler, bedeninizden daha büyük kıyafetler almanızı zorunlu kılar. Her zaman daha toparlayıcı ve yukarı kaldırıcı sutyen kullanımı gerektirir. Yapılan her aktivitede büyük göğüslere dikkat ederek plan ve hareket etme gerekliliği oluşturur. Spor yapmanızı zorlaştırır. Altında zaman zaman terlemeyle birlikte pişikler ve koku oluşabilir. Bu kısımlarda cilt mantarı ve renk değişiklikleri meydana gelebilir.

Teknik olarak, küçültme meme estetiği olarak bilinen meme küçültme işlemi, bahsedilen durumda olan kadınlar için tasarlanır. Bu yöntemde, yağ, meme dokusu ve deri memeden çıkarılarak göğüsler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirilir. Bu yöntem ayrıca, meme çevresi boyutunu ve meme ucunu çevreleyen koyu deriyi de azaltabilir. Amaç, kadına daha küçük, daha güzel şekilli ve vücuduyla orantılı göğüsler kazandırmaktır. Eğer meme küçültmeyi düşünüyorsanız, size ne zaman yardım edilebileceği, işlemin nasıl gerçekleşeceği ve hangi sonuçları beklemeniz gerektiği konusunda temel bir takım durumları burada izah etmeye çalışacağız. Burada bütün sorularınızın cevabı bulunmayabilir. Çünkü meme küçültmede kişiye göre değişen çok fazla durum söz konusudur. Yöntemle ilgili anlaşılmayan ve merak edilen bir şeyler varsa mutlaka Doç. Dr. Erdem Güven’e sorunuz. Sorularınızı yanıtlayıp size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Büyük göğüsler neden sarkar

Genellikle etken yerçekimine bağlı dokuların gevşemesi ve aşağı doğru yer değiştirmesidir. Bunun üzerine doğumlar ve sonrasında süt verme ile memelerin daha da büyümesi ve süt verme dönemi sonunda meme dokusunun küçülmesi sonrası derinin bol gelerek gevşemesi sonucu memeler daha sarkık bir görünüm kazanırlar. Bu süreç birkaç defa tekrarlanınca göğüsler doğal olarak iyice sarkar. İlerleyen yaşlarda dokulardaki elastikiyet kaybı ve hormonsal nedenler ile meme dokusunda yine gevşeme olur. Genç yaşlarda sarkıklık oluşan bazı bireylerde ise sarkıklık genetik sebeplerden kaynaklanır. Bu bireyde sarkıklık dokuların ve meme içindeki bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.

Göğüs Küçültme Egzersizleri Var mı?

Göğüs büyüklüğü özellikle ergenlikte başlayarak 20li yaşlara kadar göğüsün büyümesi tamamlandıktan sonra bunların küçültülmesi için özellikle göğüs aşırı kilodan dolayı büyümemiş ise kendi kendine olması mümkün olmayan bir sonuçtur.

Göğüsün sporla veya başka bir egzersizle küçültülmesi mümkün değildir. Çünkü göğsümüzün içindeki dokuyu oluşturan yapı yağ ve meme dokusundan oluşmaktadır. Göğüsün içinde bir kas dokusu yoktur. Yani bedenin dışında oluştuğundan dolayı göğüsün yapısında bir kas dokusu yoktur. Kas dokusu egzersizle büyütülebilir, küçültülebilir veya geliştirilebilir. Bu şekilde göğüsün egzersizle veya bir sporla küçültülmesi mümkün değildir.

Meme Küçültme Teknikleri

Ameliyatsız göğüs küçültme yöntemleri, özellikle internete baktığımız zaman birçok yöntem tarif edilmektedir. Değişik ilaçlar, içilebilen ilaçlar, sular, farklı farklı bitkisel yöntemler gibi yöntemler vardır.

Ancak somut olarak bakıldığı zaman iri bir göğüsü olan bir kadının bu şekilde göğsünün küçültülmesi mümkün değildir. Çünkü göğüsün içini oluşturan meme dokusunun ancak hormona duyarlı olarak büyümesi veya bir miktar küçülmesi mümkün olmaktadır. Hamilelikte büyüyen memelerin de küçülmesi bu şekilde olmaktadır. Hamilelikte hormonlara duyarlı doku süt ile dolarak memede bir büyüme ortaya çıkmaktadır. Hormonun çekilmesiyle birlikte memeler geriye küçülebilmektedir. Bunun dışında ameliyatsız yöntemlerle memenin küçülmesi mümkün değildir.

Meme Küçültme Teknikleri

Memede mevcut fazla deri bölgesinin ana hatları görülmektedir. Çıkarılacak meme ve yağ dokusu ile meme ucunun yukarıya kaydırılarak alacağı yeni konum tasvir edilmiştir.

Meme ucu üzerindeki mevcut fazla deri orta kısımdan çıkarılarak azaltılır. Memeye tekrar şekil vermek için yan kısımlar birleştirilir. Memelere yeni kontür verilmesi ile daha dar, toparlanmış ve dikleştirilmiş bir görünüm sağlanır.

Meme başı çevresindeki, altındaki ve meme altı kıvrımındaki kesiler yaklaşık 6-12 ayda iyileşerek doku rengine döner. Bu bölgeler günlük kıyafetlerin altında kalır.

Daha küçük ve daha iyi pozisyondaki memeler sizi daha iyi hissettirecektir ve kıyafetleriniz daha iyi duracaktır.

Meme küçültme ameliyatını kimler yaptırmalıdır?

Meme küçültme, basit bir hacim azaltma işleminden daha çok genellikle, fiziksel bir rahatlama ve estetik bir güzelleşme için gerçekleştirilir. Birçok kadın, hareketleri sınırlandıran, fiziksel rahatsızlıklara sebebiyet veren çok büyük ve sarkık memeler dolasıyla bu ameliyatı olur.

Birçok durumda, meme küçültme işlemi, göğüsler tamamen gelişimini tamamlamadan gerçekleştirilmez; ancak eğer büyük göğüsler ciddi fiziksel rahatsızlıklara sebep oluyorsa daha erken de yapılabilir. Burada en iyi adaylar, prosedürü anlamış ve sonuçlara dair gerçekçi beklentilere sahip, bu işlemin nasıl yapıldığını kavramış yeterli olgunluğa ermiş kadınlardır. Meme küçültme yakında hamilelik düşünen kadınlara önerilmez. Ayrıca emzirme döneminden 6 ay sonra bu işlem gerçekleştirilebilir.

Meme küçültme plastik cerrahide önemli bir ameliyat olup genellikle fonksiyonel bir ameliyat olarak kabul edilir. Uzman bir estetik cerrahı tarafından gerçekleştirilirse normal olarak güvenlidir. Özellikle sigara içen ve normalin üzerinde vücut kitle endeksi olan bireylerde iyileşme daha uzun sürebilir. Bu riskleri, hekiminizin hem ameliyat öncesi hem de sonrası için verdiği tavsiyelere uyarak azaltabilirsiniz.

Bu yöntem, meme büyüklüğüne bağlı olarak farklı düzeyde kesilerle yapılır. Bununla beraber bu kesi yerleri, sutyen ya da mayo ile kolayca kapatılabilir (zor iyileşen kesiler sigara içenlerde daha yaygındır). Gelecekte emzirmeniz genellikle uygulanan tekniğe bağlı olarak meme ucuna gelen süt kanallarını koruyucu tekniklerle korunabilir.

Göğüs küçültme ameliyat süreci nasıl işler?

1. Meme küçültme ameliyatının planlanması

İlk muayenenizde beklentilerinizi açıkça cerrahınızla konuşmanız ve onun önerilerini dinlemeniz önemlidir. Her hastanın ve de her hekimin, memeler için arzulanan ölçü ve şekil hakkında farklı görüşü vardır. Ancak bireyin vücut harmonisine uyacak ve giymiş olduğu elbise bedenine uyan bir büyüklük ideal olarak kabul edilebilir.

Ameliyatı gerçekleştirecek cerrah göğüs muayenesi ve ölçümleri yapacaktır. Ayrıca, ameliyat boyunca ve sonrasında referans olması için göğüslerinizin 3 boyutlu fotoğrafını çekecektir. Doktorunuz, işlemi etkileyecek değişkenlerden bahsedecektir; bunlar arasında, yaş, memelerin boyutu ve şekli ve derinizin durumu sayılabilir. Meme ucu ve meme ucu çevresinin nerede konumlandırılacağını da size yaklaşık olarak belirtir. İşlem boyunca memeler daha yukarı kaldırılmış olacak ve meme uçlarınızın aşağı yukarı, meme altı kıvrımına yakın seviyede olması sağlanacaktır.

Cerrahınız, ameliyatın tüm risklerini, sınırlılıklarını ve size özel planlamayı detaylı bir şekilde açıklayacaktır. Ayrıca, doktorunuz kullanacağı anestezi, ameliyatın yapılacağı tesis ve ücretler konusunda da gerekli açıklamaları yapacaktır.

2. Meme küçültme operasyonuna hazırlık

Cerrahınız, ameliyat öncesi eğer 40 yaş üzerinde veya daha küçük yaşta olup aile riski taşıyorsanız meme ultrasonu ve/veya mamografi (meme röntgeni) çektirmenizi isteyebilir.

Ameliyata hazırlanmak için, yeme içme ve sigara kullanımı, bazı vitaminleri ve ilaçları alma ya da bazılarından uzak durma gibi belirli talimatlar da alacaksınız. Bazı durumlarda cerrahınız ameliyat öncesi diyet önerebilir.

Hazırlıklarınızı yaparken, operasyon sonrası size refakat edecek ve 1-2 günlüğüne size yardımcı olacak birini ayarlamanız fayda sağlayabilir.

3. Göğüs küçültme ameliyatı nerede gerçekleşecek?

Meme küçültme ameliyatı genellikle iyi standartlarda bir hastanede gerçekleştirilir. Hastanede genellikle 1 gecelik yatış süreniz olacaktır. Ameliyatın kendisi genellikle 2 saatten 4 saate kadar sürer; ancak bazı vakalarda daha uzun sürebilir.

4. Anestezi tipi

Meme küçültme operasyonu neredeyse her zaman genel anestezi altında yapılır. Bütün ameliyat boyunca uyuyor olacaksınız. Ameliyat sonrası uygun ağrı kesiciler ile ağrınız kolayca kontrol altına alınır.

5. Meme küçültme operasyonu

Meme küçültme teknikleri çok çeşitlidir ama en yaygın yöntem, meme başı çevresi etrafında, aşağı doğru uzanan ve meme altındaki doğal kıvrımı takip eden çapa şeklinde bir kesi ile yapılmasıdır. Cerrah, fazla sarkık dokuyu, yağı ve deriyi çıkartır ve bir blok halinde meme başını ve meme başı çevresini yukarı kaydırarak yeni yerine yerleştirir. Sonra, memenin yeni hattını şekillendirmek için onun her iki kenarındaki dokuyu şekillendirerek meme tabanını daraltır. Böylece daha toplu ve küçük memeleri oluştururken aynı zamanda yanlara doğru uzanan meme kıvrımlarının da yok olmasını sağlar. Bazı kişilerde ihtiyaç varsa yağ aldırma (Liposuction) yöntemi koltuk altına doğru uzanan fazla yağı çıkarmak için kullanılabilir. Memeler çok büyük ve sarkıksa, meme ucu ve meme ucu çevresi bir blok halinde yukarı kaldırılıp daha yukarı bir yere nakledilmek zorunda kalınır. Bu durumda meme ucu daha estetik ve daha dik bir görünüme kavuşacaktır.

Genellikle ameliyatlarda dışarıdan görülebilen dikişler olmaz. Tüm kesiler yapıştırma yöntemiyle birleştirilir ve üzerine ten renginde özel bir bant yapıştırılır. Bu bantlar meme ucu çevresinde, aşağıya doğru uzanan dikey çizgi olarak ve meme alt kıvrımı boyunca yer alır. Bazı durumlarda, meme altındaki ameliyat kesisini ortadan kaldırmak için farklı teknikler kullanılabilir. Sadece yağ çıkarılması gerektiğinde en az ameliyat izi bırakarak meme büyüklüğünü azaltmak için tek başına yağ aldırma işlemi (liposuction) de zaman zaman yapılabilir (izsiz ve kesisiz meme küçültme).

6. Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrasında, pansumanların üzerine bir sporcu sutyeni kullanacaksınız. Genellikle ameliyat sonrası 1 gün boyunca, içeride birikebilecek kan ve doku sıvısını dışarı tahliye etmek için her iki memeye küçük bir silikon tüp takılabilir(dren).

Genellikle hastalarımızın belirttikleri 2-3 gün içinde ağrılarının oldukça azaldığı ve ağrı kesiciye ihtiyaçlarının kalmadığıdır. Ancak birkaç gün hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Özellikle, 2-3 günlük bir sürede ayakta dolaştığınızda ve öksürdüğünüzde bu ağrı daha fazla olabilir. Ağrınızı azaltmak için cerrahınız size 2 farklı grup ağrı kesici önerecektir.

Bandajlar ameliyattan birkaç gün sonra çıkarılır, ama yine de şişlik geçene kadar 4-6 hafta boyunca sporcu sutyeni giymeye devam etmelisiniz. Bantlarınız bir ya da iki haftaya kadar çıkarılabilir. Dikiş olmadığı için dikiş almaya da gerek yoktur. Meme küçültmeden genellikle 3 gün sonra hastalarımızın duş almasına müsaade etmekteyiz.

Ameliyatın ardından meme derinizde kuruluk olursa günde birkaç kere nemlendirici sürebilirsiniz ancak bantlı bölgeyi kuru tutmaya özen gösteriniz.

Ameliyatı takip eden regl dönemi, göğüslerinizde şişliğe ve normalden biraz fazla ağrıya sebep olabilir. Birkaç ay boyunca rastgele sızlama şeklinde ağrılar hissedebilirsiniz. Ameliyat sonrası şişliklerden dolayı meme ucunuzda ve meme derinizde biraz his kaybı yaşayabilirsiniz. Bu durum, yaklaşık altı haftada genellikle kaybolur ve tüm hisleriniz genellikle geri döner.

7. Normale dönme

Bir gün içerisinde ayağa kalksanız da ağır kaldırmaktan ve ağır şeyler itmekten üç ya da dört hafta kaçınmalısınız.

Normal aktivitelerinizi sürdürmeniz için cerrahınız size detaylı talimatlar verecektir. Kadınların çoğu işe (ağır ve yorucu olmadığı takdirde) ve sosyal aktivitelerine 7-10 gün içinde dönebilir. Bir iki hafta, gücünüz az olacaktır ve enerji seviyeniz geri gelene kadar egzersizlerinizi uzanma, eğilme ve yüzme olarak sınırlamalısınız. Destek için sporcu sutyenine ihtiyacınız olacak.

Cinsel aktivite kesi yerlerinin şişmesine neden olacağından iki üç hafta cinsel aktiviteden uzak durmanız iyi olabilir. Bununla birlikte, altı hafta boyunca göğüslerinizi nazik temastan başka her şeyden sakınmanız gerekecektir.

Ameliyat bölgesinden az bir miktar sızı çıkması ya da kabuklanma olması normaldir. Nadiren ani şime ve ağrı gibi olağan dışı belirtileriniz olursa beklemeden doktorunuzu arayınız.

8. Yeni görünümünüz

İlk haftalarda şişliğin ve morarmanın çoğu gitmesine rağmen, göğüslerinizin yeni şekline oturması altı aydan bir yıla kadar sürebilir. Bundan sonra bile, hormonsal değişiklikler, kilo değişimleri ve hamileliğe tepki olarak değişiklik gösterebilir.

Cerrahınız size ameliyat kesilerinin daha az fark edilmesi için özel tedaviler uygulayacaktır. Yine de bilinmelidir ki, kesi bölgelerinde birkaç ay süren kızarıklık olabilir, ancak iyileşme dönemi sonunda ince beyaz çizgilere dönüşür.

Tüm plastik cerrahi yöntemler arasında, meme küçültme işlemi, vücut imajında en hızlı değişikliklerin yaşandığı yöntemdir. Vücudun üst ve alt yarısı arasındaki denge düzelerek vücut harmonisi ve estetiği daha iyi hale gelir. Büyük göğüslerin verdiği rahatsızlıktan kurtulacaksınız ve vücudunuz daha oranlı görünecek ve kıyafetleriniz üzerinize daha iyi oturacaktır.

Ancak, bu değişiklikleri arzuladığınız kadar, yeni imajınıza uyum sağlamada sizin ve çevrenizdekilerin zamana ihtiyacı olacaktır. Kendinize ve tüm bunlara karşı sabırlı olun.

Göğüs Küçültme Fiyatları

Göğüs küçültme ameliyatlarında fiyatları belirleyen temel etmenler, yapılan hastane, ameliyatın süresi, hastamızın beklentileri ve bu beklentileri karşılayacak hastanelerin bulunmasıdır. Özellikle göğüs küçültme ameliyatlarında çok büyük göğüslerin küçültülmesi biraz daha uzun vakit alabilmekte buna bağlı olarak da hastane ücretleri yükselebilmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatları temelde fonksiyonel ameliyatlar olarak geçmektedir. Yani hastalarımızın günlük yaşamında fonksiyonlarını engelleyici göğüslerin büyük olmasına bağlı olarak hareketleri kısıtlayıcı, bunun yanında istenilen kıyafetlerin giyilememesi, hastamızın sosyal yaşama adapte olamaması gibi fonksiyonel sorunlara yol açmakla birlikte estetik olarak da hastalarımızın büyük göğüslü olması kendilerinin daha kilolu görünmesine sebep olmaktadır.

Bundan dolayı göğüs küçültme ameliyatları hem fonksiyonel hem estetik olarak kişilerde düzelme sağlayan önemli ameliyatlardan bir tanesidir.

Summary
Göğüs Küçültme - Meme Küçültme
Article Name
Göğüs Küçültme - Meme Küçültme
Description
Göğüs küçültme ( meme küçültme ) ameliyatları plastik cerrahinin fonksiyonel açıdan bakıldığı zaman en önemli ameliyatlarından bir tanesidir. Gögüs kadınlarda dişiliği belirleyen en önemli organlardan bir tanesidir. Meme küçültme ameliyatı ile ilgili tüm sorularınızı Doç. Dr. Erdem GÜVEN cevapladı.
Author
Publisher Name
Doç. Dr. Erdem GÜVEN
Publisher Logo

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Meme küçültme ameliyatları hastanede yatışlı olarak yapılmaktadır. Genellikle ameliyat süremiz memenin büyüklüğüne hastanın özelliklerine bağlı olarak 3-4 saat arasında değişmektedir. Hastalarımız genellikle bir gece hastanede kalmakta ve ertesi gün evine gönderilmekte.

Ben , büyük sıklıkta hastalarımıza diren dediğimiz içeride birikebilecek doku sıvılarını dışarı atan bir düzenek yerleştiriyorum ve bu düzeneği hastaneden çıkmadan çıkartıyorum. Hastalarımız ameliyat sonrasında 3-4 günlük istirahat sonrasında işlerine güçlerine günlük hayatlarına çok rahat dönebilmektedirler.

Ameliyat esnasına yapmış olduğumuz işlem, meme ucunun aşağıya doğru inmiş kısmını memenin, yeni oluşturulan memenin tam orta merkezine gelecek şekilde yukarıya çekmek, yani burada meme dokusuyla birlikte yukarıya doğru meme ucunu ilerletiyoruz. Meme ucunu çıkartıp yeniden geri takmıyoruz. Ve bunun dışında memenin sarkmış olan alt kısmından çıkarılmasıyla memede bir küçülme sağlıyoruz.

Bunun yanında meme altı kıvrımının sırta kadar gittiği hastalarda yan kısımlara liposuction ekleyerek memenin görüntüsünün daha hoş ve sırta giden kıvrımın ortadan kalkmasını da sağlıyoruz. Bu şekilde hastalarımız meme küçültme işlemini çok rahat bir şekilde ameliyat sonrasında da çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

Meme küçültme operasyonu ergenlikten itibaren göğüslerinde ciddi derecede büyüme olan hastalara uygulanan ameliyatlardan bir tanesidir. Meme küçültme operasyonları, özellikle meme sütyen kupu olarak c kup ve üstünde olan kadınlarda tercih edilmektedir.

Zayıf olan kadınlarda memenin büyük olması kişileri kilolu gösterebilmektedir. Bundan dolayı bu kilolu görüntünün önüne geçebilmek için meme küçültme operasyonları yapılmaktadır. Bunun dışında hamilelikte memelerinde büyüme meydana gelen ve hamilelikten sonra yeterli küçülme olmayan hastalarda da meme küçültme operasyonlarını yapabilmekteyiz.

Bunun yanında memelerin iri olması dolgun olması, ağır olması, meme uçlarının aşağıya doğru yer değiştirmesi özellikle meme uçlarının farklı yerlerde olması, asimetrik görüntülü meme uçları, memelerin bir tanesinin çok büyük bir tanesinin küçük olması veya memeler arasında ciddi derecede asimetri olan kişilere de meme küçültme operasyonları yapılabilmektedir.

Genellikle hastalar işlemi takiben hastanede 1 gece geçirirler. Göğüslerinizde ve çevresinde 1 ya da 2 hafta hafif morluklar ve şişlikler olabilir. Göğüslerdeki şişlikler bir kaç hafta devam edebilir. Normal aktivitenize 1 ya da 2 gün içinde tekrar rahatlıkla başlayabilirsiniz. Ancak ameliyatınızı takiben 3-4 hafta zorlu ve ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

Bir kaç gün ağrınız olabilmektedir buna rağmen çoğu hastamız bundan rahatsızlık duymamaktadır. Zaten ameliyattan hemen sonra size, ağrıları oldukça azaltan uygun ağrı kesici reçete edilecektir.

Ameliyattan sonraki ilk ziyaretiniz genellikle ilk 3 ile 5 gün içinde olacaktır. İyileşme durumunuzu birkaç haftalık olarak izleyeceğiz. Sonrasında 6 ve 12. aylarda kontrole gelmenizi de önermekteyiz.

Genellikle bir hafta içinde işinize dönebilirsiniz. Eğer işiniz fiziksel emek gerektiriyor ise 2-3 hafta izin alabilir ya da daha kısıtlı çalışma düşünebilirsiniz.

Araç kullanımı yapılan ameliyata göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 3. haftadan sonra araç kullanımına izin verilmektedir. Ancak özel durumlarda 6 haftaya kadar araç kullanımı istenmemektedir.

Size ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları hastaneden çıkarken reçete edilecektir. Genellikle NSAİ (rantudil, apranax, majezik gibi) ve parasetamol (geralgine, parol gibi) ilaçlara karşı her hangi bir allerjiniz yok ise bu iki grubu kombine kullanmayı tercih ediyoruz. Genellikle ameliyat sonrası 5-7 gün size uygun antibiyotik kullanımını öneriyoruz.

Genel olarak meme küçültme yapılan hastalarımızın 1 gece hastanede kalmasını tercih etmemize rağmen bazı durumlarda aynı gün hastalarımızın eve gitmelerine izin verilebilir.

Kendini yeterince rahat hissettiğinde yapabilirsiniz. Ameliyattan hemen sonra göğsünüze yumuşak manipülasyon dışında başka herhangi bir şey kesi yerlerine zarar verebilir.

Meme küçültme ameliyatlarında olabilen en az kesilerle girilerek küçültme yapılması planlanmaktadır. Ameliyatta dışardan görünebilen dikişler olmamakla birlikte yara dudakları birbirine yapıştırılmaktadır. Yara izlerinin iyileşmesi vücudun genetik özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte yara izinin oluşmasını engelleyici tedaviler de ameliyat sonrası dönemde hastalarımıza tarafımızdan anlatılmaktadır. Direktifleri uygulayan hastalarımızın izlerinden şikâyetleri olmamaktadır. Genetik olarak iz oluşumuna müsait olan bireyler için daha farklı tedaviler önerilmektedir.

Drenler ameliyat sonrasında göğsünüzde biriken sıvıyı toplamak için gereklidir. Meme küçültme adaylarımızın işlemlerini en güvenli şekilde sonuçlandırmak için dren kullanımını genellikle uygun görmekteyiz. Drenleri günde en az bir kez ölçmeniz ve boşaltmanız gereklidir. Hemşirelerimiz hastaneden ayrılmadan önce bunun eğitimi size vereceklerdir. Drenler çoğu zaman ameliyatı takiben ilk gün bazen de bir kaç gün içinde çıkarılır. Biraz bol giysilerin altında dreninizi oldukça iyi gizleyebilirsiniz.

Eğer dreniniz varsa ıslak mendil ile silinebilirsiniz. Dreniniz alındıktan en erken 2 gün sonra duş alabilirsiniz. Genellikle kesi bölgelerinizde dışarıdan görülebilen bir dikiş bulunmaz. Bu bölgelerde iki kat bant bulunacaktır. Derinin hemen üzerine yapıştırılan ve ten renginde olan birinci kat bantlar 7-10 gün sonra kaldırılır. En üstteki genellikle beyaz veya su geçirmez şeffaf pansuman bandı yani ikinci kat bandın duş sonrası kaldırılmasını önermekteyiz.

Ameliyat sonrası sporcu sutyeni giymenizi öneriyoruz. Ön tarafta sabitlenen alttan teli olmayan (balensiz) sutyen olmalıdır. Ameliyat günü yanınızda önden düğmeli ve rahat çıkarılabilen bir pijamayı yanınızda getirmenizi öneririz.

Sonucu gözle görülür biçimde hemen fark edeceksinizdir. Bununla birlikte %20-%30 kadar büyük gösteren şişlikler olacaktır. Bu ödemler büyük oranda 6-8 hafta içinde azalacaktır.

Göğüs küçültme ameliyatlarında farklı teknikler kullanılır. Kullandığımız tekniklerde meme başı sağlam kalır ve emzirmeyi etkilemez(süt verebilirsiniz). Ekstra büyük ve sarkık göğüsler daha agresif uygulamalar gerektirebilir. Bu gibi durumlarda meme ucuna gelen süt kanalları çok uzun bir yol kat ettiği için emzirme durumunda değişiklikler olabilir.

Ameliyatı takiben meme ucunda his kaybı olabilmektedir. Buna rağmen genellikle his yavaş yavaş geri döner. Bununla birlikte meme küçültme ameliyatlarında his kaybı meme büyüklüğüne ve sarkıklığına göre değişiklikler gösterebilir.

Normalden çok fazla kilo alımı ile göğüsler büyüyebilir. O nedenle mevcut kilonuza yakın kilolarda kalabilmek önemlidir. Hamilelik durumunda da göğüslerin büyüdüğünü de unutmayalım.

Tüm ameliyatlarımızda dışarıdan görülebilen dikişler kullanmıyoruz. Bu nedenle dikiş aldırmanıza gerek yoktur.

Bir kaç gün içinde seyahat edebilirsiniz. Ancak ameliyat sonrasındaki bir kaç gün ve bir kaç hafta iyileşme sürecinizi takip etmek isteriz. Şehir dışında yaşayan hastalarımız fotoğraf çekip göndermek suretiyle kontrollerini devam ettirebilmektedirler.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.
Summary
Göğüs Küçültme - Meme Küçültme
Article Name
Göğüs Küçültme - Meme Küçültme
Description
Göğüs küçültme ( meme küçültme ) ameliyatları plastik cerrahinin fonksiyonel açıdan bakıldığı zaman en önemli ameliyatlarından bir tanesidir. Gögüs kadınlarda dişiliği belirleyen en önemli organlardan bir tanesidir. Meme küçültme ameliyatı ile ilgili tüm sorularınızı Doç. Dr. Erdem GÜVEN cevapladı.
Author
Publisher Name
Doç. Dr. Erdem GÜVEN
Publisher Logo

120 yorum

 • Nilgün

  Bende göğüs küçültme ameliyatı oldum. İlk başlarda biraz endişem vardı ama sonra Erdem Güven’in yazısını okudum ve ameliyatımı ona yaptırdım. Çok memnunum. Sizlerede tavsiye ediyorum.

 • Kader

  göğüs küçültme ameliyatında tam olarak neler uygulanıyor ve aynı seansta vaser liposuction yaptırma şansım var mı?

 • Seda

  Göğüs küçültme ameliyatı yaptırdıktan sonra tekrar göğüsleri büyültebiliyor muyuz?

 • Selda

  Göğüs küçültme ameliyatından sonra herhangi bir diyet uygulamak zorundamıyız?

 • Özge

  Göğüs büyütme ile aynı seansta farklı ameliyatlarda olabilirmiyiz?

 • Alya

  göğüs küçültme ameliyatı olmadan bitkisel yollarla göğüsleri küçültebiliyor muyuz?

 • Efsun

  Göğüs küçültme ve vaser liposuction aynı seansta yapılırmı? kaç gün içinde günlük yaşantıma dönebilirim?

 • Aysel

  göğüs küçültme ameliyatımı erdem beye yaptırdım ve çok rahatım. Hiç ağrım ve sızım olmadı. Teşekkür ederim hocam.

 • fadime türkoğlu

  dr erdem beyle görüştükten sonra kafamdaki tüm soruların cevabını aldığım gibi korkularımın da yersiz olduğunu farkettim ve gönül rahatlığıyla göğüs dikleştirme operasyonunu yaptırdım. Ameliyat sonrası çok hafif ağrılarla kısa sürede iyileştim. Teşekkürler doktorum

 • ayşe nur fidan

  Aydınlatıcı ve detaylı yazılan yazınızı okudum. Göğüs küçültme ile alakalı kafamdaki birçok sorunun cevabını aldım. Gayet faydalı ve bilgilendirici olmuş. Ama asıl merak ettiği göüğ küçültme ameliyatının fiyatı nedir. En aından ortalama bir fiyat öğrenmek istiyorum

 • selma sevim

  süper yazı ve videolar göğüs küçülme ile ilgili beni tatmin edici bilgilere ulaştım.

 • fadime korkmazer

  Merhaba doktor bey benim göğüslerim aşırı büyük ve bundan rahatsızım. Göğüs küçültme ameliyatı olsam göğüslerim de tekrar büyüme olurmu bir daha meme küçültme ameliyatı ihtiyacım hazıl olur mu

 • şefika çelik

  ben göğüs küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Muayenenin ücretsiz olduğunu yazmışsınız. Meme küçültme ameliyatında yaş sınırı varmı ben 19 yalındayım.

 • meltem kılıç

  Memem küçültme ameliyatındaki soruları videolu cevapları harika olmuş. Okumak yerine göğüs estetiği ile ilgili sorularımızın cevaplarını dşrek doktor beyden videolu almak daha güzel. emeğinize, elinize sağlık

 • şeyma melek ayan

  merhaba, ben 48 yaşındayım göğüslerim doğumlardan ve yaştan dolayı olduğunu düşündüğüm sebeple buyudu yada artık benim gözüme buyuk ve sarkık geliyorlar. Meme küçültem ameliyatı olsam aynı anda hem göğüs küçültme hemde meme dikleştirme yaılabilir mi ve bu yaştan sonra doğum da yapmayacağıma göre tekrar sarkarla mı.

 • feyza çeliker

  meme küçültme ameliyatını yaptırabilmek için en az kaç yaşında olmak gerekir. Benim kızım 19 yaşında ve normalden büyük göğüsleri var bundan psikolojik rahatsızlık duyuyor. Bu yaştaki genç kızlarda meme büyümesi gelişimini tamamlamış mıdır. Yoksa beklemek mi lazım. Kızım göğüs küçültme ameliyatı olabilir mi?

 • Açelya Toprak

  Merhaba ben 20 yaşındayım ve göğüslerim yaşıma göre büyük küçülttürmek istiyorum fakat çevremdeki tanıdıklarım ileriden bebeğim olursa süt verirken riskli olduğunu söyledi. Bu doğrumu yardımcı olurmusunuz.

 • Gamze Kür

  Ben başka bir doktora meme küçültme ameliyatı yaptırdım fakat hiç memnnun değilim. Bir ameliyat daha yaptırsam sakıncası varmı. Teşekkür ederim.

 • Ayşe Ahu

  Merhaba ben erdem beye göğüs küçültme ameliyatı yaptırdım çok memnunum. Ameliyat olmadan önce göğüslerim haddinden fazla büyüktü ve sarkıktı. Erdem beye ameliyat olduktan sonra böyle bir sorunum kalmadı. Teşekkür ederim hocam.

 • Kader Günay

  Merhaba bende meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Ama aynı zamanda karın germede yapılıyormu. Fiyatta ne kadar değişme oluyor. Bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

 • Yaren Şahin

  Merhaba ben 23 yaşındayım 160 boyum ve 55 kilom var fakat bir göğsüm diğerine göre büyük göğüs küçültme ameliyatı olmak istiyorum ancak maliyeti ne kadar yardımcı olursanız sevinirim.

 • İrem Soy

  Merhaba bende göğüs küçültme ameliyatı olmak istiyorum ama sigara kullanıyorum ameliyattan önce sigarayı bırakmasam ve azaltsam olurmu? Ameliyattan çıktıktan ne kadar süre sonra tekrar sigara kullanabilirim. Teşekkürler.

 • Özge Karahanlı

  Merhaba ben 17 yaşındayım ve göğüslerim yaşıma göre büyük. Meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Kaç yaşından sonra olabilirm. Ve ameliyat olduktan sonra spora başlarsam bir sorun olurmu?

 • İlayda Soydan

  Ben erdem beye ameliyat oldum. İlk başlarda korktum fakat daha sonrasında erdem bey bana nasıl olacağını ve endişelenmeme gerek olmadığını söyledi. Gerçekten doğru söylüyormuş boşuna endişeleniyormuşum ameliyat oldum ve çok rahatım. Teşekkür ederim hocam.

 • evrim deniz

  Videolarınızı izledim ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Size karşı yeterince güvenim oluştu ve meme küçültme ameliyatı için randevu alacağız. Keşke burada yaklaşık fiyatları da verseydiniz.

 • Gökçe

  Göğüslerimden oldukça rahatsızım. Artık dayanamıyorum ve ben de ameliyat olmak istiyorum. Lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz? Bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkürler..

 • Deniz Ak

  Merhaba ben şuan 20 yaşındayım ve göğüslerim vücuduma oranla büyük. Göğüs küçültme ameliyatı olmak istiyorum fakat ileride çocukta düşünüyorum. Ameliyatı hamilelikten sonramı yoksa şimdimi olmalıyım. Teşekkür ederim

 • İlgi Altın

  Merhaba hocam size çok teşekkür ederim. göğüs küçültme ameliyatımı yaptıktan sonra ne ağrım oldu ne sızım çok mutluyum. Size çok minnettarım. Meme küçültme ameliyatından korkuyordum ama siz bana güzel birşekilde anlattınız. Çok teşekkür ederim.

 • Şeyma

  Zaman geçtikçe görüntümden ve halimden rahatsız olmaya başladım. Göğüs küçültmeye dair bilgilendirirseniz çok iyi olur. Ameliyat olmak istiyorum.

 • melek dizdar

  20 yaşındayım göğüslerim bana göre vucuduma oranla buyuk. Şimdi ameliyat olabilirmiyim yoksa biraz daha beklemem mi gerekir. Göğüsler kaç yaşına kadar buyur

 • güzide karaali

  doğum sonrası göğüslerimde hem sarkma oldu hemde göğüslerim biraz büyük. Ben 30 yaşındayım şimdi göğüs küçültme ameliyatı yaptırsam göğüslerimde tekrar büyüme olur mu

 • Deniz

  İnsanların tepkilerine ve bakışlarına dayanamıyordum . Ta ki Doktor Erdemi tanıyana kadar. Huzura ve mutluluğa kavuşmamı sağladı. Tekrardan sonsuz teşekkürler.

 • semiha

  işinizi aşkal yapmanız ve empati yapmanız samimiyetiniz sıradışı yapıyor ve her ameliyatınız mükemmel sonuç veriyor. başarılı meme küçültme işleminden se hiç bahsetmiyorum harikasınız.

 • Feride

  İyiki sihirli elleriniz var. Adınız gibi güvenilir bir hekimsiniz. Meme küçültme ameliyatından önceki konuşmanız bana güven verdi ve çok rahatlattı. Moralim düzgün bir şekilde ameliyata girdim ameliyat sonrası ise iyileşme süreci çok İyiydi. Her şey için teşekkür ederim artık göğüs estetiği yaptırmak isteyen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum

 • şevkiye şahin

  meme küçültme ameliyatından önce bütün sorularımı cevaplayan, beni teskin eden ve yüksek moralle girdiğim ameliyattan sonraki iyileşme süreci ve memnun olduğum sonuçlardan dolayı doktor beye çok teşekkür ediyorum. İyiki varsınız ve iyiki göğüs estetiğimi size yaptırdım

 • şeyda çelik

  Kendi güzel gönlü güzel Rabbim yolunuzu açık etsin benim için yaptiginiz herşey için minnettarım her zaman duamdasiniz . meme estetiği için kesinlikle herkese tavsiye ediyrum

 • zeynep

  öncelikle kilolu bir kadın olduğum için liposuction ile birlikte meme küçültme ameliyatına ihtiyaç duyduğumu düşünüyorum. Kilom oldukça fazla acaba operasyonla ilgili ne gibi riskler mevcut? hem kilolarımdan kurtulmak hem de bir kadın olarak estetik açıdan normal boyutta göğüslerim olsun istiyorum. umarım yardımcı olabilisiniz

  • Merhaba Zeynep hanım aşırı kilolarda ameliyat riskli olabillir bunun için muayeneye geldiğinizde sizi daha detaylı bilgilendirip yönlendirebiliriz. Hem vaser liposuction hemde göğüs estetiği ile alakalı ne yapacağımıza karar veririz.

  • Merhaba Zeynep hanım aşırı kilolarda ameliyat riskli olabillir bunun için muayeneye geldiğinizde sizi daha detaylı bilgilendirip yönlendirebiliriz. Hem vaser liposuction hemde göğüs estetiği ile alakalı ne yapacağımıza karar veririz.

 • sude

  erdem bey size yaptırdığım kombine bazı operasyonlar sonucu hayatım cok daha yolunda ve yaşam kalitem sayenizdee inanılmaz dercede arttı. Bu ameliyatlardan birisi olan meme küçültme ameliyatı ile kendime olan güvenim yerine geldi diyebilirim. hayatınızda hep şans sizinle olsun ve başarılarınızın devamını diliyorum..

 • deniz

  meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum erdem bey. ve boyut olarak normalin çok çok üstünde bu yüzden boyun ve sırt bölgemde ağrılar oluşuyor. sağlığımda sorun oluşmasından korkuyorum. bu yüzden küçültme ile normal boyutta olmalarını istiyorum. ama merak ettiğim şey ameliyat sonrası büyük ve gözle görülür şekilde yarık gibi izler kalır mı ya da iz kalsa da bu izler giderilebilir mi?

  • Deniz hanım ameliyat sonrası belirgin bir iz kalmamaktadır. Göğüs estetiğinden önce zaten ücretsiz muayeneye geldiğinizde sizi detaylı bilgilendireceğiz. İletişim bilgilerimiz mail olarak size gönderildi. Sayfamızdanda ulaşabilirsiniz.

 • ceren

  18 yaşındayken bazı hormon ilaçları kullandım. doktorumun da dediği gibi göğüslerimde büyüme meydana geldi. şuan 22 yaşındayım. zaten büyük olan göğüslerim normalin üzerine çıktı. acaba meme küçültme ameliyatından sonra tekrar büyüme oluşur mu? yoksa aynı boyutta kalır mı

 • esin

  meme küçültme ameliyatı olmak için fiyat araştırması yapıyorum. Bana fiyat bilgilerinizi gönderebilir misiniz.

 • şule

  merhaba meme küçültme ameliyatına karşı çok önyargılıyım. Yani bu tür estetik operasyonlara karşı olumlu düşünmüyorum. Fakat büyük göğüslere sahip olmak beni sağlık açısından kötü etkilemeye başlamış durumda. Acaba önyargılarımı kırmama yardımcı olabilir misini?

 • mukaddes

  birkaç yıl öncesinde meme küçültme ameliyatı geçirdim. Fakat kilo alma nedeniyle yeniden meme bölgemde büyüme meydana gelmeye başladı. Kilo verdiğim takdirde yine eski halime dönecek miyim yoksa tekrardan bir meme küçültme ameliyatı yaptırmak zorunda mı kalacağım erdem bey?

 • ayşem

  2 yıl önce erdem beye meme küçültme ameliyatı olmulştum. Ve işinde oldukça başarılı ve hastalarına çok fazla değer veren bir doktor. Hem psikilojik olarak hem de diğer yönlerden ameliyata hazır olmanıza yardımcı oluyor. Ameliyatın her aşamasını birlikte konuşup sizlere en iyi hizmeti vermeyi hedefleyip bu hedefi gerçekleştiriyor. Ağrısız acısız bir opersyon ile hayat kalitemi asla bozmayan bir ameliyat ile 2 yıldan beri oldukça rahatım. Kendisine çok teşekkür ediyorum ve herkese öneriyorum.

 • elif ece

  bir süre önce meme küçültme ameliyatı oldum. Fakat gün geçtikçe iki meme arasında büyüklük farkı oluşmaya başladı. Ödemdir diye düşünerek pek üstüne düşmemiştim. Doktorum da sürekli olarak geçiştiriyordu beni. Ve tavsiyeler üzerine sizi keşfettim. Erdem bey size gelip muayene olmak istiyorum psikolojik olarak kötü durumdayım.

 • Elvan

  Sayin doktor erdem güven ile gecen haftaki görüşmemiz sonucunda inanin ki cok yol kat ettim. Hicbir dusuncem kalmadi kafamdaki tum.soru isaretlerinin cevaplari belli oldu. Tereddutsuz bir sekilde artik doktoruma guveniyorum. Kendisine her zman tesekkurlerim sonsuz.isinizde basarilar diliyorum.

 • Fatma

  Merhaba. Meme küçültme ameliyatlarında fiyat neye gore belirleniyor? Kucultme boyutum bu fiyatı etkiliyor mu acaba? Onun disinda meme küçültmenin saglik açısından herhangi bir tehdit olusturabilecegi durumlar nelerdir bilgi verebilir misiniz biraz?

 • şerife

  göğüs estetiği olduktan sonra daha doğrusu göğüs küçültme estetiği olduktan sonra hem göğüslerimi hemde bütün vücudumu daha çok sevmeye başladım. İyikide size ameliyat olmuşum. teşekkürler

 • meliha

  daha önce yaptırdığım göğüs küçültme ameliyatından ınanılmaz memnun kaldım. gercekten erdem bey çok ilgili ve işinde başarılı bir hekim. hastalarına karşı saygı içerisindki tutumu ve başarılı oluşu bu alanda onu her zaman bir adım öne çıkarmaktadır. kendisine çok teşekkür ediyorum..

 • meleknaz

  meme küçültm e estetiği oldum. erdem bey çok başarılı bir hekim. ağrısız acısız çok rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirdim.başta çok ağrım olucak cok zorlanıcam diye başladım bu sürece fakat erdem bey tüm bu yargılarımı kırdı. kendisine teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum

 • deren

  göğüs küçültme ameliyatı ne kadar. Sayfanızda ameliyat fiyatları dışındaki bütün herşeyi bulmak mümkün, bulamadığım tek şey fiyatlar

 • sena

  merhaba göğüs küçültme ameliyatı fiyatlarını öğrenebilir miyim. Ben 54 yaşındayım ve göğüslerim hem biraz büyük hemde yavaş yavaş sarkmaya başladı.

 • ceren nur

  meme boyutum oldukça büyük olduğundan sağlık açısından omzuma çok yük binmekteydi. yaşam kalitemi de oldukça düşürüyordu. erdem beye başvurdum. gerekli muayene sonucu meme küçültme ameliyatı olarak saağlığıma kavuştum. ayrıca da ameliyat sonrasında herhangi bir ağrı sızı hissetmedim. erdem beye bu sektörde başarılar diliyorum, ve kendisini tavsiye ediyorum tüm hastalara.

 • binnazderin

  merhaba dr bey ben 27 yaşındayım ve göğüslerim oldukça büyük, beni rahatsız ediyor ileride de bu hususta sağlık problemleri yaşayabileceğimi söyleyenler var. Benim asıl öğrenmek istediğim meme küçültme ameliyatı olursam doğumdan sonra çocuğuma süt verebilir miyim ve sonrasında göğüslerimde tekrar büyüme olur yada ileride muhakkak ki sarkmalar olacak tekrar meme küçültme yada toparlamak için tekrar meme estetiği olabilir miyim. Lütfen beni bilgilendirin, bu konu benim için ciddi sorun olamaya başladı.

 • buket

  estetik görüntüden çok sağlığıma kaAvuşmuş olmamın verdiği mutluluk var şuan üzerimde. büyük memelere sahip olduğum için vücudumun farklı bölgelerinde boyun ve sırt bölgemde ağrılar oluşmaya başlamıştı ve bu durum yaşam kalitemi düşürüyordu. erdem bey in yaptığı meme küçültme ameliuyatı ile artık sağlıklı ve mutluyum teşekkürler dr erdem güven

 • emine gülden

  meme küçültme için kendinizi emanet edebileceğiniz bir doktor. kesinlikle ben de tereddüt ederek başvurdum erdem bey e sonucta estetik ameliyat sonrası memnuniyetsizlik en büyük problemlerden biri. ancak erdem bey e iyiki başvurmuşum. meme küçültme ameliyatımı erdem bey yaptı hem sağlık hem de estetik görüntü açısından sonuç mükemmel diyebilirim. erdem bey tekrardan ellerinize sağlık teşekkür ediyorum..

 • melahat

  meme küçültme ameliyatını sırf sağlıklı olabilmek için yaptırmayı istiyorum. büyük meme sorunu yüzünden boyun bölgemde birçok hastalık meydana geldi. size de bununla ilgili ssorum olacak. acaba meme küçültme ameli,yatı olmak için diğer sağlık sorunlarımın tedavi edilmesi gerekiyor mu. yani o sorunlar tedavi edilmeden önce meme küçültme yapabilir miyiz?

  • Melahat hanım diğer sorunlarınızın ne olduğunu bana yazarsanız yada muayeneye geldiğinizde dara net bir şekilde konuşmuş oluruz. Sie genel olarak bilgilendirme amaçlı video ve kısa açıklamaları mail yoluyla gönderdim. Teşekkürler.

 • büşra naz

  erdem beyin yaptığı meme küçültme ameliyatı ile ilk olarak ne kadar memnun kaldığımı belirtmek istiyorum. hem sağlığımı hem de estetik olarak görüntümü düşünerek erdem bey her açıdan beni mutlu edecek bir görüntüye kavuşmamı sağladı. erdem bey in hastanın öncelikle sağlığına ve hastanın kendisineönem vermesi ve bunu hissettirmesi en takdir ettiğim şeylerden birisi. bu yüzden erdem bey e başbvururken tereddüt etmemenizi tavsiye ederim etseniz de muayneden sonra doğru hekim seçimi yapmış olduğunuzu göreceğinizden eminim.:)

 • […] Meme küçültme ameliyatından sonra, her kadının kendine güveni yeniden kazanmaya başladığı, sosyal çevreye daha fazla uyum sağladıkları ve özel hayatlarında daha mutlu oldukları görülmüştür. […]

 • elif

  merhaba erdem bey ben göğüs küçültme ameliyatı olacağım ama korkum estetikten sonra göğüslerim bana küçük gelirse bunun geri dönüşü var mı. Tekrardan silikonla göğüs büyüte ameliyatı olabilir miyim. Bu riskli bir ameliyat mıdır çok kararsızım ve korkularım var ne yapmalıyım bilmiyorum.

 • şadiye

  merhabalar ben 56 yaşındayım meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Bana meme estetiği fiyat ve randevu bilgilerini mail olarak gönderebilir misiniz. Birde kısa bilgiler mevcutsa sevinirim. Sizinle görüşmeden muayeneye gelmeden az çok bilgi sahibi olmak isterim

 • sıla

  merhaba ben bir yıl önce meme büyütme ameliyatı olmuştum, doktorum beni boyut olarak biraz daha büyük olmasının daha iyi olacağına ikna etti ama bana belkide psikolojiktir bilemem memelerim büyük geliyor ve sanki herkesin dikkati benim göğüslerimde gibi. Ben göğüslerimi biraz küçültmek istiyorum zannedersem silikonları biraz küçültmek gerekecek ve damla silikon olmasını istiyorum. Bana bu hususta bilgi ve fiyat gönderebilir misiniz.

 • ilayda

  Yurt dışından dr erdem beyden randevu alarak meme küçültme estetiği için İstanbula geldim, mememde aşağıya doğru düşme ve bir miktar büyüklük şikayetim vardı. . Üzerime giydiklerim, elbiselerin tam olmaması, üst bedenimin büyük görünmesi, göğüs altımda ciddi pişikler ve alerjik durumların oluşması gibi şikayetlerim vardı. Ameliyattan sonra da bu şikayetler giderildi ve dikişle değil yapıştırma tekniğiyle iz kalmaması için harika bir estetik operasyon geçirdim. İyileşme sürecim ve yeni görünümle çok mutluyum. Doktoruma çok teşekkür ediyorum ve herkese Doc.Dr.Erdem Güven beyi gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Bunu bir borç bildim ve bu yorumu yaptım

 • elif

  merhaba ben göğüs küçültme estetiği olmak istiyorum. Bana bayram sonrasına bir randevu ve fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler

 • eylem

  merhaba ben 18 yaşındayım ve göğüslerim vücuduma oranla baya büyük bu da beni ciddi rahatsız ediyor. Ben göğüs küçültme ameliyatı olmak istiyorum fakat korkum ileride tekrar göğüslerimde büyüme olursa ne yapacağım. Çevremdeki bazı insanlar biraz daha bekle gelişimini tamamla sonra meme küçültme yaptırırsın risk alma diyor. ama ben kocaman kadın gibi görünmek istemiyorum. Bana yardımcı olur musunuz.

  • Merhaba Eylem hanım meme küçültme ile ilgili size bazı bilgileri gönderdim. Muayeneye gelirseniz karar vermenizin daha kolay olacağınız düşünüyorum. Belkide 1-2 yıl sonra meme küçültme estetiği yapmak daha uygun olabilir. Buna muayeneden sonra karar vermek daha doğru olacaktır.

Bir Yorum Yazın

Bir cevap yazın