çene estetiği nedir

Çene Estetiği

Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 4.6]

Çene estetiği günümüzde yüzün estetik görüntüsünü etkileyen faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yüzümüzde altın oran adını verdiğimiz yüzümüzün birbiriyle alt yüz orta yüz ve üst yüzün birbiriyle oranlarının değerlendirilmesi pivot noktaları dediğimiz noktaların belirlenmesi ve bunların mükemmelleştirilmesi için çene estetiğinin de eklenmesi gereken hastalarımız oluyor.

Özellikle profil bakışta yan bakışta profiloplasti dediğimiz burun estetiğiyle kombine çene estetiği gerçekleştirilmesi hastanın yüzünde inanılmaz bir değişim ortaya çıkarabiliyor. Bunun için çene estetiğini gerçekleştirebiliyoruz.

Yumuşak dokuları kemik yapısı yani çeneyi oluşturan yapıların tek tek tahlil edilmesi incelenmesi değerlendirilmesi ve buna göre bir plan yapılması çene estetiğinde en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Yandan çekmiş olduğumuz fotoğrafta çene burun dudak açısının belirlenmesi ve bu açıların tam oturtulması için ne kadar bir gelişim sağlayacağız.

Önde olan çenenin ne kadar geriye alınması? Geride olan çenenin ne kadar öne alınması?

Gerektiği gibi faktörlerin belirlenmesi çok hassas ölçüm ve çizilerle ortaya çıkabilmektedir.

İletişime Geç


Çene Estetiği Özellikle 2 Şekilde Yapılabiliyor

Çenesi Önde Olan Hastaların Çenesini Geriye Alınması:
Bir tanesi çenesi önde olan hastaların çenesini geriye alınmasıdır. Çene ucunda geride olan hastalar için ekleme yapıyoruz.

Çene ucu ilerde olan hastalarda ilk başta değerlendirdiğimiz faktör dişlerin kapanması.

Eğer bu hastada çene ucu ilerde olan hastada dişlerde ilerdeyse yani alt dişlerimiz üst dişlerimizin önündeyse o zaman bu hastalarımıza daha uzun ve farklı bir tedavi uygulamak gerekiyor.

Bu hastalarımıza ne yapıyoruz? Ortodontik tedaviyle başlıyoruz. Dişlerin pozisyonu ayarlandıktan sonra çenenin yan kısımlarından birbirine menteşe hareketi olacak şekilde çeneyi ortadan kesip geriye alma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Bu işlemle birlikte çene estetiği yaparken ucu da geriye gitmiş oluyor.Önde olan dişlerin normal olan üst alt diş kapanış pozisyonunu alarak bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

Bu daha kompleks ve komplike bir işlemdir. Uzun bir ortodontik tedavi sonrasında gerçekleşiyor.

Ama dişlerin kapanması normal, çene ucu ilerde olan hastalarımızda ağız içinden girerek önde olan kemik segmentinin çenenin diğer kısmından ayırıp onu geriye çekebiliyoruz.

İşte bu şekilde yapmış olduğumuz basit bir operasyonla o kemiği vidalarla tespit ederek çenenin o pozisyonda kalmasını sağlayabiliyoruz.

Bu şekilde setback dediğimiz çene ucunun geriye alınma işlemiyle birlikte çene ucunda ciddi bir gelişim yüzün profil görüntüsünde ciddi bir gelişim elde edebilmekteyiz.

Çenesi Geride Olan Hastaların Çenesinin Öne Alınması:
Bu alınma farklı şekillerde gerçekleştirilebiliyor. Kişisel tedavi, kişiye özel tedavi yapmak çok çok büyük önem arz ediyor.

Biz özellikle çene estetiği ameliyatı geride olan çenelerin öne alınmasında kemik işlemlerini çok fazla tercih etmiyoruz yani kemiğe dokunmadan buraya bir ek yapıyoruz.

Bu ek materyalleri silikondan oluşturulan materyaller olabildiği gibi bunun dışında metpor dediğimiz vücutla bütünleşen kemiğin üstüne konulduğu zaman zaman içinde kemikleşen yapılar var.

Çene altı kesimlerinden veya ağız içinden yaptığımız kesiyle bu yapıları yerleştirebilmekteyiz. Bunun dışında çok büyük bir gelişime ihtiyacı olmayan hastalarımızda yine yağ enjeksiyonu bizi kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor.

Vücuttan alınan yağların özel olarak hazırlanması ve çene ucuna enjekte edilmesiyle çene ucunda büyüme elde edebiliyoruz.

Tabi bunun sınırını aşmadan yapmak gerekiyor. Vermiş olduğumuz yağın yüzde 40 ile 60ı kalıcı oluyor bu hastalarda. Çene ucunda bir gelişim elde edebiliyoruz.

Bunun tersine Çene ucu estetiği ayrıca dolgularla da sağlanabilmektedir. Yanlara yaptığımız dolgularla özellikle ilerde olan çene ucunun daha geride görünmesini sağlayabiliyoruz. Bu şekilde göz yanılması elde edebiliyoruz.

Geride olan çene ucu içinde çene ucuna yapacağımız daha uzun kalıcı 15-18 ay kalıcı olan dolgular uygulayarak ta hiç vücuttan bir şey almadan çene ucu estetiği gerçekleştirebilmekteyiz.

Tabi çene yüzün önemli bir parçası ve bunu düzgün bir şekilde yapmak tecrübeli bir hekimle yapmak çok büyük bir önem arz ediyor.

Yorumlar

8 Comments to “ Çene Estetiği (Çene Ameliyatı) Nasıl Yapılır?”
 1. selda says :Cevapla

  merhaba ben cenemi torpuletmek istiyorum v line yani daralsin istiyorum sanirsam sadece korede yapiliyor bu tur islemler.siz de yapabilirmisiniz?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba,
   Ameliyatlarla ilgili tüm planlamaların yapılabilmesi için doktor bey ile görüşme organize edebiliriz. Görüşme sırasında merak ettiğiniz tüm detayları kendisine sorabilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir. Randevu için 05325671766 nolu telden iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 2. Taner says :Cevapla

  Merhaba,
  Giresun’da ikamet ediyorum ve ameliyatlar için şuan araştırma aşamasındayım.Burda birkaç doktorla görüştüm ve çenem geride olduğundan burunda yapılacak operasyonun burnu doğallıktan uzaklaştıracağını söyledi.O yüzden çene ucu ameliyatını da yaptırmam gerektiğini söyledi.İkisi için fiyat konusunda bilgi alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba,
   Ameliyatlarla ilgili tüm planlamaların yapılabilmesi için doktor bey ile görüşme organize edebiliriz. Görüşme sırasında merak ettiğiniz tüm detayları kendisine sorabilirsiniz. Muaynelerimiz ücretsizdir. Randevu için 05325671766 nolu telden iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 3. Hilal says :Cevapla

  merhaba benim üst çenemin geride olabileceği ancak esas sorunun ortodontik tedaviden sonra belli olacağı söylendi alt çenem ilerde gözüküyor çene estetiği fiyatlarınızı öğrenebilir miyim ?

 4. Tuba says :Cevapla

  Mrb. Benim cenem uzun deil öndede deil sadece cenem genis yanlardan törpulenirmi? Ve iylesmesi dier cene amlytlari gbi 2 aymi surer birde fiyat nedir acaba? Tsekkurler!

 5. elifnur says :Cevapla

  Merhaba benim çenem biraz uzun gibi. 24 yaşındayım ve onun azıcık taşlanarak küçülmesi çoktu zor ağrılı bir operasyon mu vede daha doğrusu mümkün mü. Tabiki en önemlisi de iyileşme süreci ve kaça liraya olacağı

  1. elifnur hanım çene estetiği fiyatları ve estetik operasyonla alakalı bilgileri size mail olarak attım. Daha detaylı bilgi için bize telefonla ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP