Göz Kapağı
Estetiği Ameliyatı

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.5]

Göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle 35 yaş sonrası ihtiyaç duyulan cerrahi uygulamalar olup, cerrahi riskleri az, estetik cerrahi sonuçları çarpıcı uygulamalardır. Kalıtsal nedenlerle daha genç yaşta göz kapaklarında rahatsız edici torbalanmalar olan kişilerde daha genç yaşta da uygulanabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı (blefaroplasty) alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek kişinin yaşlı, yorgun görünümü daha genç ve dinamik bir görünüme dönüştürülür.

Göz kapağı estetiği yapılacak kişilerin kaslarının pozisyonu çok iyi değerlendirilmelidir. Göz kapağı yaşlanma bulgularının yanında kaş düşüklüğü de varsa mutlaka kaş kaldırma ameliyatı da düşünülmelidir.

Kaş düşüklüğü giderilmeden yapılan göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra, kaş daha fazla düşerek, iyi bir estetik sonuç alınmasını engelleyebilir. Bazı kişilerde yalnızca kaşların kaldırılması bile üst göz kapağını gerginleştirerek, blefaroplasty ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

İletişime Geç


Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı dışarıdan bakıldığında kişiye netlik kazandıran estetik olarak en önem verilen bir yapıdır. Yüz ifadesini belirleyen bir unsurdur.

Yıllar geçtikçe yaşlanmanın belirtilerinin ilk olarak görüldüğü yerlerden biridir. Zaman geçtikçe üst göz kapağının derisinde bollaşma ve gevşeme meydana gelmektedir.

Böylece göz kapağı estetiği ile sarkma düzelir. Bu sarkma yüzde üzgün, yorgun ya da kızgın bir görünüm kazandırır.

Göz kapağı düşüklüğü yüz ifadesini etkilemenin yanı sıra göz kapağının gözü örtmesi nedeniyle kişinin görmesini de engelleyebilir. Göz kapağı estetiği ile fazla deri vücuttan uzaklaştırılır. Böylece hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin görmesi sağlanır.

Göz kapakları en az iz kalan bölgelerden olduğu için ameliyatta yapılan kesiler kapak kıvrımlarının olduğu bölgelere yapıldığı için ameliyat sonrası izler hiç dikkat çekmez.

Anestezi

Göz kapağı cerrahisi gözlerin çevresindeki alanı uyuşturan lokal anestezi ile sedasyon (sakinleştirilmiş) altında yapılır. Cerrahi sırasında uyanık olunur ancak ağrı hissedilmez. Bununla birlikte, bazı çekiştirmeler ve huzursuzluk hissedebilirsiniz. Genel anestezi de (operasyon süresince tam uyuma) tercih edilebilir.

Göz Kapağı Estetiği
Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Blefaroplasty genellikle 1-2 saat sürer. Anestezi sonrası üst göz kapaklarında doğal çizgileri üzerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesiler yapılır. Bu kesilerden girilerek deri, alttaki yağ ve kas dokusundan ayrılır. Fıtıklaşan yağ dokusu düzeltilir, fazlalık kas ve deri dokusu çıkarılır. Önceleri hemen her ameliyatta yağ dokusu çıkarımı yapılmaktaydı. Ancak yaşın daha ilerlemesiyle yağ dokusundaki büzüşmenin göz çukurluğunu arttırdığı ve kişiye daha yaşlı bir görünüm verdiği kabul edildiğinden, modern cerrahide yağ dokusunun mümkün olduğunca korunması amaçlanmaktadır. Daha sonra kesiler çok ince sünürlerle kapatılır. Alt göz kapaklarında deri fazlalığı olmaksızın yağ-kas torbacıkları varsa, göz kapağının içinden, görünen bir skor bırakmadan keşi yapılır. Genellikle daha elastik derili genç hastalarda uygulanır.

göz estetiği fiyatları

Göz Kapağı Ameliyatı
İyileşme Sürecü Nasıldır?

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasında gözlerinizin etrafında ödem (şişlik) ve kızarıklık oluşabilir. 2-3. günlerde bu şişlikler yerini morluklara bırakır ve bir hafta sonraki kontrolünüzde dikişleriniz ve göz çevrenizdeki bantlar alınırken morluklar tamamen geçmiş ve neredeyse normal bir görünüme kavuşurmuş olursunuz.

Ameliyat sonrasında göz damlaları ile birlikte antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi ilaçlar doktorunuz tarafından size reçete edilecektir. Bu ilaçlar sayesinde kişi daha hızlı sürede iyileşmiş olacaktır. Ameliyatı yaptırdıktan sonraki ilk bir haftalık süreç çok önemlidir.
 

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasındaki ilk haftada göz kuruluğuna neden olabilecek kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi aktivitelerden kaçınmalısınız. İlk haftanın sonunda normal aktivitelerinizi yapabilecek kadar iyi hissedersiniz ancak ağır egzersiz ve aktivitelerden dört hafta boyunca kaçınmalısınız.

göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası

Göz Kapağı Estetiği
Ameliyatı Sonrası

 • Göz kapakları üzerine uygulanan pansumanla ameliyat tamamlanır.
 • İlk iki günde her iki göz kapağı ve çevresi şişer. Bu şişliklerin ve oluşacak morlukların azaltılması amacıyla cerrahi sonrası ilk gün gözlere buz uygulanır.
 • Bununla birlikte antibiyotik ve şişlik azaltıcı, ağrı kesici ilaçlar verilir.
 • Hastanın ayrıca göz kurumalarına karsı göz damlası ile korunması sağlanır.
 • Anesteziye göre 1-4 saat sonra eve gidilebilir. Baş yukarıda olacak şekilde 3-5 günlük ev istirahatı yeterlidir. Önemli bir ağrı olması beklenmez.
 • Gözde kuruluk hissi ve batmaların giderilmesi için göz damla ve pomadlari ilk 5 gün kullanılabilir.
 • Sonraki 1 hafta boyunca da yatarken baş yukarıda olmalıdır.
 • Genellikle 4. veya 5. gün dikişler alınır.
 • İşe dönüş için 7-10 gün dinlenmek yeterlidir.
 • Sonraki 3 hafta boyunca ağır egzersizler ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.
 • Göz kapaklarındaki şişlikler ve morluklar kişiden kişiye değişmekle birlikte 5. günden sonra azalmaya başlar ve 14-16 günde hemen tamamen kaybolur.
 • Ancak 10. günden sonra makyaj kalan morlukları rahatlıkla gizleyebilir.
 • İlk 1-2 hafta fazla gözyaşı, ışığa hassasiyet, bulanık görme gibi geçici rahatsızlıklar olabilir.
 • Birkaç hafta güneş ışığı, rüzgar ve diğer irritanlara duyarlı olunur. Bu nedenle diş ortamda güneş gözlüğü takılmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği
Ameliyatının Riskleri

Her ameliyat sonucunda belli bir iz kalır. Önemli olan bu izin çok ince ve belirsiz olmasıdır. Göz kapakları ise hemen hemen vücudun en az iz kalan bölgelerindendir. Girişimin kesileri üst ve alt göz kapaklarının doğal kıvrım çizgilerine yerleştirilir. Kesiler ameliyat sonrasında birkaç ay süreyle belirgin kalabilir. Zamanla kırmızı renk azalarak beyazlaşır veya normal ten rengine dönüşür.

Herhangi bir cerrahi girişimin olası riskleri olan kanama, enfeksiyon, yara açılması ve aşırı belirgin yara izi de mümkündür, ancak çok seyrektir. Göz kapaklarının kapanması ile ilgili geçici bir problem görülebilir. Seyrek olarak da alt göz kapağı fazlaca aşağı çekilebilir. Bu durum genellikle geçicidir. Ancak düzelmezse ikinci bir cerrahi girişim gerekebilir. Genellikle gereğinden fazla deri çıkarımından kaynaklanır.

Görünümümüze estetik katkısının ötesinde, göz kapağımızın gözümüzü dış etkenlerden korumak ve pek çok işleviyle desteklemek görevi vardır; bu nedenle kapak yapısındaki herhangi bir düzensizlik veya anormallik, en önemli duyu organlarımızdan olan gözümüzü direkt olarak etkilemektedir. Göz kapağımızın vücudumuzdaki tüm diğer organ ve yapılardan pek çok farklılığı söz konusudur. Hareket kabiliyeti, açılma ve kapanma için zıt yönde çalışması gereken kasları bir arada içermesi, kirpikli yapısı ve kirpikleri gözden uzak tutmaya yarayan sistem bütünlüğü, cilt yapısının çok ince oluşu, tüm vücutta cildin hemen altında yağ doku bulunurken göz kapağımızda bunun yerine kapağı kapatmaya yarayan çembersel kasın varlığı göz kapağımızı çok özel bir yapı haline getirmektedir.

Bu nedenle kapak cerrahisi yapacak olan kişinin bu özel yapının anatomisine çok hakim olması, yapacağı işlerin göz-kapak bütünlüğüne zarar vermemesini temin edecek kadar göz anatomisi, fizyolojisi ve ilişkili göz hastalıklarını özümsemiş olması önemlidir.

Göz Kapağı Estetiği
Ameliyatından Kimler Faydalanabilir?

Estetik göz kapağı estetiği ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir ve-veya fazla görülen yağ kitlesi alınır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur.
Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir. Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt göz kapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış kişiler ameliyat olabilir. Merkezimizde lokal anestezi ile bu işlem yapılır, hasta tercihine göre sedasyon da uygulanabilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst, veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir.

Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir.Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir.

Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır. Dikişler 3-5 gün sonra alınır. Ameliyat iyi sonuç verir. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Göz kapaklarının yeni şekli, yer çekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen birkaç yıl bazen de ömür boyu dayanır.

göz kapağı estetiği ameliyatı

Göz Kapağı Estetiği
Ameliyatı İşlemleri

Burada amaç, fazla cildi çıkartırken, göz kapağını çok da fazla çukurlaştırmamak. Eski anlayış biraz daha farklıydı ve göz kapaklarından çok fazla doku çıkartılıyordu, bu da göz kapağında aşırı çukurlaşmaya neden oluyordu. Şimdi ise tam tersine, eğer üst göz kapağında çukurlaşma oluşmuş durumdaysa, vücudun başka bir yerinden alınan kas dokusunu enjekte ederek, bölgenin daha dolgun ve genç bir görünüm kazanmasını sağlıyoruz. Küçük çocuklara dikkat ederseniz, göz kapaklarının çok dolgun ve etli olduğunu fark edersiniz; aslında genç görünüm de budur. Özetle diyebiliriz ki, eskiden olduğu gibi doku çıkartıcı değil, aksine doku ekleyici ve dolgunlaştırıcı ameliyatları tercih ediyoruz.

Burada da en çok yağ dokusunu kullanıyoruz; yağ dokusunu bazı işlemlerden geçirerek vücutta gerekli bölgelere tekrar yerleştiriyoruz. Bu ameliyatlarda göz kapaklarında bir düşüklük veya asimetri varsa onu düzeltiyoruz, kaşak yönelik bir düşüklük var ise genelde saç içerisinden girerek kaş kaldırma işlemi yapıyoruz.

Alt göz kapağı ameliyatları ise ya kapaktan girerek, ya da kirpik altına yapılan bir kesik ile alt kapağa ve yanağa ulaşıyoruz. Burada öncelikle yağ fıtıklaşması dediğimiz göz altındaki yağ torbalarını alıyoruz. Bunları atmıyoruz ve yine göz altındaki çukuru doldurmakta kullanıyoruz.

Vücuttan aldığımız yağı da saflaştırarak, orta yüzdeki yağ kalbini bununla dolduruyoruz ve daha sonra da çeşitli tekniklerle yanağı yukarıya kaldırıyoruz. Böylece hem zaman içerisinde ortaya çıkmış olan yumuşak doku kaybını yerine koymuş oluyoruz, hem de yer çekimiyle oluşmuş olan aşağı kayma ve düşmeyi yukarı çekmiş oluyoruz.

Bunları yaparken asla aşırıya kaçmamak, hastayı olduğundan farklı bir bireye çevirmemek önemli çünkü bu tip zorlamalarda komplikasyonlar ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

O nedenle göz kapağı estetiği son derece ehil hekimlerin ve plastik cerrahların elinde yapılması gereken önemli operasyonları içeriyor diyebiliriz. Bir takım farklı branşlardan da bu operasyonları yapmaya çalışanlar oluyor ancak göz kapağı ameliyatı hata affetmeyen bir cerrahi olduğu için mutlaka ehliyetli ve bir estetik bilinci, anlayışı ve kaygısı olan hekimler tarafından yapılması son derece önemli, ki bu şekilde yetiştirilen tek grup da plastik cerrahlardır.

Üst Göz Kapağı
Estetiği

Üst göz kapağında deri fazlalığının bir kıvrım oluşturması ve kirpiklere değecek şekilde aşağıya inmesiyle hastalarımızda yorgun bir ifade ortaya çıkıyor. İşte bunlarda bu derinin çıkarılması bunu da mikro cerrahi tekniklerle milimetrik olarak hassas olarak çıkarılmasıyla hastamızın bu göz etrafı estetiğiyle hastamızı gözlerinin daha genç görünmesinin, daha açık görünmesini sağlayabiliyoruz.

göz kapağı düşüklüğü nedir
göz kapağı düşüklüğü pitozis

Alt Göz Kapağı
Estetiği

Alt göz kapağında meydana gelen torbalanmalarda da alt blefaroplasti estetiğiyle yok edilebiliyor. Alt göz kapağı estetiğinde kirpiklerin hemen dibinden girerek alt gözde meydana gelen torbalar altta meydana gelen çukurların içine doğru bu torbaların içindeki yağlar aşağıya doğru yayılarak yanakla göz kapağı geçişini düzleştirilmesidir. Buradaki çukur görüntünün ortadan kaldırılmasıyla daha genç daha aktif ,canlı bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Artık gözden yağ çıkarmak daha demode bir teknik.

Çünkü, orbita dediğimiz göz içi basıncını sağlayan göz içi yağlarının alınmasıyla göz içeriye çukura doğru düşüyor. Biz yağları almıyoruz yağların yerini değiştirerek bu işlemleri yapıyoruz ve göz içi basıncının değişmemesini sağlıyoruz. Gözün çukura düşmesini engelliyoruz bu şekilde. Göz kapağı hadiselerinin yanında burun, yüz germe, orta yüz germe, gıdı estetiğinden biraz bahsetmek istiyorum.

Göz Kapağı Estetiği
Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Sıklıkla genel anestezi altında yapılan göz kapağı estetiği ortalama 1 saat sürer. Üst göz kapağından sarkan fazlalık deri lazer ile kesilerek uzaklaştırılır. Alt göz kapağında ise alt kirpiklerden giriş yapılarak göz altı torbalanmasına neden olan yağ yastıkçıkları buharlaştırılarak yok edilir. Göz ve çevresindeki olası sorunlar, sadece bir noktanın düzeltilmesiyle değil, oluşan tüm yıpranma ve sorunların giderilmesi şeklinde yapılmalıdır. Ancak bu şekilde arzulanan canlı ve taze bakışlara sahip olunabilir. Çocuklarda göz tembelliğine neden olan kapak düşüklükleri, yani ptozisin düzeltilmesi çok önemlidir.

Doğuştan ya da yaşa bağlı olarak göz kapaklarında gelişen içe ya da dışa dönme, kirpik bozuklukları, göz kapağı tümörleri gibi hastalıkların tedavileri oküloplasti cerrahisiyle yapılır. Göz altı torbaları ve üst göz kapağındaki hatta kaştaki sarkma gibi sorunlar ise göz kapağı estetiği ve kaş estetiği ile rahatlıkla çözümlenebilir. Üst göz kapağına yapılacak müdahale bu tip sorunu olan hastaların daha iyi görmeye kavuşmasını sağlar. Kişiler göz kapaklarının üzerindeki ağırlık hissinden kurtulurlar. Görme alanında ve görmede artış sağlanabilir. Burada önemli olan konu hem fonksiyonel hem de estetik görünümünü hastaya kazandırabilmektir.

Blefaroplasti göz kapağı estetiği

Blefaroplasti
Neden Yapılmalıdır?

Göz kapağı, insanların görüş açısına etkiler sunan bir bölgedir. Görüş açısının iyi bir hale getirilmesi ve göz üzerindeki estetik bozukluğun kapatılması için göz kapağı estetiği yapılmalıdır. Kişinin sahip olduğu göz çevresinin orantılı bir hale getirilmesi, operasyonla sağlanmakta ve kişi istediği görünüme ulaşabilmektedir. Doktorlar tarafından yapılan analizlerle bölgedeki fazlalığın ne kadar alınması gerektiğine karar verilir. Bu sayede kişi istediği görünümü elde etme sırasında herhangi bir problem yaşamaz.
İstenilen görünümün elde edilmesinde problem yaşanmadığından dolayı insanlar ameliyata fazlasıyla güvenmektedir.
Ameliyatın kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar doğurması ve kişinin gözlerini daha rahat açabilmesi mümkündür. Göz kapağındaki sarkıklığın, fazlalığın oluşması kişinin gözlerini rahat açıp ve kapatmasına engel olur. Bunu tamamen engelleyebilmek adına kişiler bu estetik operasyonundan faydalanır. Göz çevresindeki fazlalığın alınması ve orantılı bir görünümün oluşması mümkün hale gelmektedir.

Göz kapağındaki fazlalıkların alınması, her insanın isteyebileceği bir durumdur. İleri yaşlarda fazlasıyla göz kapağının sarkması ve fazlalığın oluşması, kırışma gibi problemlerin görülmesi mümkündür. Bu tarz problemleri yaşayan kişiler mutlaka göz kapağı ameliyatı olmalıdır. Ameliyat esnasında herhangi bir problemin yaşanmaması ve kişinin %100 olumlu sonuç alabilmesi, ameliyatın avantajları arasında yer almakta ve insanların ameliyata güvenmesine sebebiyet vermiştir.
Göz kapağının kırışması ve göz kapağındaki fazlalıkların gün geçtikçe artış göstermesi, kişinin yüz estetiğine de olumsuz etkiler sunuyor. Bu tarz problemleri yaşayan kişilerin mutlaka bu estetik operasyonundan faydalanması gerekmektedir. Doktorlar tarafından yapılan analizler ve işlemler sonucunda kişinin estetik bir göz kapağına sahip olması mümkün hale gelecektir.

Göz Kapağı Ameliyatının
Avantajları Nelerdir?

 • Göz çevresindeki fazlalıklardan, kırışıklıklardan kurtulmak mümkün hale gelir.
 • Kişinin göz çevresindeki kırışıklıkların alınması sebebiyle kişi istediği görünümü elde eder.
 • Gözlerin rahat bir şekilde açılıp kapanması göz kapağı estetiği ile mümkün hale gelir.
 • Yüzdeki orantılı görünümün oluşturulması, operasyonla sağlanır.
 • Göz kapağı ve çevresindeki fazlalıkların, kırışıklıkların alınması sonucunda daha genç bir cilde kavuşulur.
 • Kişinin yüzündeki orantısızlıklar, kırışıklıklar tamamen giderilir ve kişi kendi göz çevresinden maksimum verim elde eder.
 • Gözlerin etrafındaki ağrıların azalması mümkün hale gelir.
 • Göz ile ilgili çeşitli hastalıklardan kurtulmak, önlem almak ameliyat sayesinde gerçekleşir.

Göz kapağını estetik bir hale getirmek isteyen kişilerin, ameliyat ve estetik operasyonuyla hedeflediği görünüme ulaşması mümkündür. Hedeflenen görünüme ulaşılması mümkün olduğundan dolayı birçok kişi bu görünümü elde edebilmek için elinden geleni yapmak istiyor. Blefaroplasti ameliyatı kişinin kısa süre içerisinde istediği görünüme ulaşmasını sağlamaktadır. Kişinin elde edeceği görünüm sayesinde öz güven sahibi olması, genç bir cilde sahip olarak tüm problemlerden kurtulması mümkündür.

pitozis göz kapağı düşüklüğü fiyatları

Sahip olunan görüntünün kalıcı olarak estetik bir görünüm sunması, insanların ameliyatı tercih etmesine sebebiyet vermiştir. İstenilen görünümün elde edilmesi, yapılan işlemler ve analizler sonucunda mümkün hale geldiğinden dolayı insanların herhangi bir konuda problem yaşaması mümkün değildir. İnsanların elde edeceği görünüm, sosyal yaşantılarına önemli düzeyde olumlu etkiler sunmaktadır.

Endoskopik Kaş Kaldırma ile Kombine Üst Göz Kapağı Ameliyatı⁣

Kaş düşüklüğü olan hastalarımızda endoskopik teknikle bu kaşların yukarı kaldırılabileceğinden bahsetmiştim. Aslında hastalarımızda kaş düşüklüğü ve göz kapağı düşüklüğü birbirine çok karışan bir durum. Bazı hastalarımız göz kapaklarım düştü şeklinde bir şikayetle bize gelmekteler.

Ama bu hastalarımıza baktığımızda esas olarak anatomik bozukluğun kaşların düşmesinden kaynaklandığını görmekteyiz. Burada endoskopik kaş kaldırma ameliyatı yaptığımız zaman bazı durumlarda aynı anda göz kapaklarında da düşüklük olabildiğini görüyoruz. Bu hastalarımızı şu şekilde değerlendiriyoruz. Parmağımızla kaşları yukarıya kaldırdığımız zaman göz kapağındaki sarkıklık düzeliyorsa sadece kaş kaldırma ameliyatı yeterli oluyor. Eğer düzelmiyorsa o zaman üst göz kapağı ameliyatı ile göz kapağındaki fazlalığın da çıkarılmasıyla iki ameliyat birada yapılabilmektedir. Bu şekilde, göz kapağı ve göz kapağı etrafındaki bölgenin düzeltilmesi sağlanmaktadır.⁣

Göz kapağı ameliyatları gerçekten uygun şekilde ve konunu uzmanı tarafından yapıldığı takdirde uzun yıllar yediden herhangi bir problem çıkarmadan size güzel görüntüyü sağlayan ameliyatlardır.

Ancak, uygun olmayan kişiler, uygun olmayan planlama, yanlış teknik uygulamalarla bu göz kapağı ameliyatlarını tekrar edebiliyoruz.Seneler içinde uygun olmayan şekilde yapılan ameliyatlarla birlikte göz kapağında yeniden sarkıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Ancak çok uzun yıllar önce yapılmış, yirmi yıl otuz yıl evvel yapılmış ameliyatlardan sonra yaşlılıkla birlikte çok az miktarda bir göz kapağı sarkıklığı olabilir. Ancak şöyle düşünmek gerekir vücudumuzun tümü yaşlanmaktadır.

Ancak uygun şekilde yapıldığı takdirde göz kapağı estetik ameliyatları çok uzun süreler ektisini korumaktadırlar.

Diğer ameliyatlardan biraz daha farklı değerlendirmek gerekir. Ancak planlama sürecinde ciddi değerlendirilmesi gereken hastayla doktorun isteklerini ve doktorun ne verebileceğini ifade etmesi gereken ameliyatlardır.Bu ameliyatlarda konunun uzmanı olan plastik cerrahlar bu konuyla ilgili hastayla konunun tüm detaylarını konuşmalılar ve bu detayları hastaya aktarmalıdırlar. Zaten yapılacak işlemin başarısını da artıran en önemli anahtar budur.

Hasta ameliyattan sonra çok ince deriye sahip olunan göz kapaklarında hastaların çok büyük bir oranda göz kapağında gözle görülmeyecek düzeyde bir iz kalmaktadır ancak bu iz kesinlikle seneler sonra fark edilmeyecek düzeye iner hatta biz bile yaptığımız ameliyatın izinin nereye gittiğini merak ederiz araştırırız göremeyecek düzeyde görürüz.

Bu göz kapağının bir özelliğidir. Çok ince derili olduğu için iz bırakmaz ve bundan dolayı göz kapağı ameliyatları gerçekten yüz güldürücü, hastaların sosyal yaşamını artırıcı, yorgun yaşlı görüntüyü yok edici çok hastalara fayda veren ameliyatlardır.

Göz kapağı vücudumuzun en ince derisine sahip özel bir organdır. Bu incelikten dolayı iyileşmesi çok ciddi düzeyle iyi olmaktadır.

Buranın kan dolaşımı çok iyidir. Bundan dolayı da iyileşme de çok üst düzeyde olmaktadır ve herhangi bir iz kalmamaktadır.
Hastalarımızda çok büyük bir oranda ameliyattan altı ay yada bir yıl sonra yaptığımız bölgeyi bile seçememekteyiz.

Ancak vücudunda çok özel iyileşme problemi olan hastalarda bu da çok düşük düzeydedir, oranı çok düşüktür, bu hastalarda bir miktar iz kalabilmektedir.

Bunu da öncelikli olarak daha evvelden geçirmiş olduğu bir operasyon varsa bu hastalarımızda zaten böyle bir özellik olduğu, buna yatkınlık olduğu araştırılmaktadır ve bu sayede de bu ameliyattan vazgeçilmektedir.

Bununda nedeni göz kapağının özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Göz kapağı ameliyatı sonrası ameliyat yaklaşık 45 dakika ile bir buçuk iki saatlik bir süre diliminde bitmektedir.Alt ve üst göz kapağı iki ye ayrılmaktadır. Üst göz kapağı işlemi yüzde doksanın üzerinde lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

Alt göz kapağına ek girişimler yapılacaksa, yanak toparlanacaksa, yanak bölgesine yapılacak gelişimlerde o zaman sedasyon dediğimin ek bir anestezi yani sakinleştirme şeklinde ek bir anestezide uygulanabilmektedir.

Göz kapağına ek olarak ta aynı seansta burun ameliyatı yapılabilir, kaş kaldırma, kaş kasma aynı seansta yüz germe ameliyatı yapılabilir veya yanak orta yüz bölgesinde gençleştirme yapılabilir, orta yüz kaldırma lifting dediğimiz işlem yapılabilir.

Bunun yanında lipofiling dediğimin yada mikrolipofiling dediğimiz daha da spesifik konuşmak gerekirse yöntemlerle göz kapağı gençleştirilmesi yapılabilmektedir.

Ancak bunlar çok özel durumlarda hastanın ihtiyacına binaen bu ihtiyacı karşılamak için yapılabilmekte. Başka yerden alınan yağ dokusu ve kök hücreler çok ince hale getirilerek bu bölgeye enjekte edilir ve bu bölgedeki volüm kaybı yerine konulmuş olur.Bu da ek olarak yapılabilecek girişimlerden bir tanesidir.

Göz kapağı ameliyatları gerçekten 45 dakika ile bir saat bir buçuk saat arasında sürebilen ve göz kapaklarının gerçekten eski genç görünümüne kavuşulabilen çok yüz güldürücü ameliyatlardır.

Göz kapağı ameliyatları temel olarak ikiye ayrılır; alt ve üst göz kapağı ameliyatları.Hastanın ihtiyacına göre hasta ile konunu uzmanı ile konuşarak hangi kapakların hangi ameliyata ihtiyacı olduğuna karar verilmesi gerekir.

Ameliyattan sonra, ameliyat genellikle lokal anestezi ile yapılabildiği gibi sedasyon dediğimiz genel anestezinin bir çeşidiyle de yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrasında iki üç saatlik istirahatten sonra hastamızı evine göndeririz. Büyük pansumanlar, gözleri kapamak, böyle ciddi girişimlere, işlemlere gerek duyulmamaktadır.

Göz kapağının üstünde ve altında sadece iki tane ince bandımız bulunmaktadır ve artık günümüzde kendiliğinden emilen dikişler kullanmaktayız, hastamızdan dikiş alma süreci de genellikle olmamaktadır ve hastamızın göz kapağına yapıştırdığımız bantları üç dört gün sonra çıkarttıktan sonra günlük yaşamına aktif olarak katılabilmektedir.

Hastamızın göz kapaklarında bir morluk ortaya çıkabilir, kızarıklık ortaya çıkabilir bunlarında geçmesi on ile on beş gün içinde tamamıyla geçmesi mümkündür.

Lokal anestezi bizim konforumuzu ve hastanın konforunu artıran bir işlemdir ve bu sayede hastamızın günübirlik ameliyattan hemen sonra evine gitmesi ve hemen sonra yemek yemek yemesi ve günlük hayatına dönemsi söz konusudur.

Güneş gözlükleriyle hastalarımız, ameliyat oldukları gün bile işlerine geri dönebilirler ve bu şekilde bu ameliyatın çok kolay bir şekilde bitmesini ve ameliyatın sonucunu çok hızlı alınmasını sağlayabilirler.

Ameliyat sonrasında ek bir girişim gerekmemekte göz kapakları için. Sadece 3 aylık bir süre içinde güneşten korunmasını önermekteyiz hastalarımızın iyileşme dönemi içinde ve ameliyattan sonra dediğim gibi sosyal yaşama çok kısa bir süre içinde hastalarımız geri dönebilmektedirler.

Genellikle sarkma ve gevşeme bebeklerine süt veren annelerin memelerinde süt vermenin bırakılması sonrası dokunun küçülerek üst kısmın boşalması ve derinin bol gelmesiyle ortaya çıkıyor. Meme protezi ile sarkıklığın düzeltilmesi ancak hafif sarkıklıklarda mümkün olabiliyor. Sarkıklığın az olduğu ve sadece hacim kaybının olduğu durumlarda silikonlar istenilen sonucu veriyorlar. Başta da bahsettiğim gibi deride ve dokuda da gevşeklik ve aşağıya inme durumu varsa meme dikleştirme ve büyütmeyi aynı anda yapmak gerekiyor. Bu konuda ayrıntılı bilgileri aynı isimli başlıkta bulabilirsiniz.

Genellikle sarkma ve gevşeme bebeklerine süt veren annelerin memelerinde süt vermenin bırakılması sonrası dokunun küçülerek üst kısmın boşalması ve derinin bol gelmesiyle ortaya çıkıyor. Meme protezi ile sarkıklığın düzeltilmesi ancak hafif sarkıklıklarda mümkün olabiliyor. Sarkıklığın az olduğu ve sadece hacim kaybının olduğu durumlarda silikonlar istenilen sonucu veriyorlar. Başta da bahsettiğim gibi deride ve dokuda da gevşeklik ve aşağıya inme durumu varsa meme dikleştirme ve büyütmeyi aynı anda yapmak gerekiyor. Bu konuda ayrıntılı bilgileri aynı isimli başlıkta bulabilirsiniz.

Günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte estetik alanında da oldukça yeni ve faydalı pek çok yeni estetik operasyon şekilleri hayatımıza girmeye başlamıştır.

Göz kapağı estetiği de bunlardan biridir. Göz kapağı estetiği sayesinde görüntü olarak, sağlık olarak birçok faydalı etkiyi üzerimizde görmekteyiz.Göz kapağı ameliyatı yapılan yaş grubuna göre veya cinsiyete göre yani herkesin göz kapağına göre farklılık gözterebilmektedir.

Her hastanın göz kapağı ile ilgli şikayeti farklı olabilmektedir.

Doktor ile hastanın birlikte ilerlemek üzere çizdiği rotaya göre ameliyat süreci tamamlanmaktadır. Doktor hasta ile hastanın durumunu belirleyerek ve gerekli tetkikleri yaparak hastayı ameliyat sürecine hazırlamaktadır.

Ameliyattan önce hastaya uygulanacak yönteme, göz kapağından ne miktarda ve hangi dokuların alınacağına karar verilmektedir. Hastanın doktorun tavsiyeleri ile birlikte ameliyat öncesi belli kurallara uyarak kendini ameliyata uygun hala getirmesi gerekmektedir.Ameliyat olma işlemi bittikten sonra ameliyat süreci henüz sonlanmış olmaz. Tamamen İyileşme gerçekleşene kadar yani tüm başlangıçtan iyileşme sonuna kadar olan süreç ameliyat süreci olarak görülmektedir.

Hasta ameliyat sonrası da belli şeylere dikkat etmek zorundadır. Göz kapağı ameliyatı olunduktan sonraa gözlerde bant kullanılmaktadır.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında hasta şişlik veya morluk gibi sorunları önlemek veya en aza indirgemek amacıyla ameliyattan hemen sonra 24 saat boyunca gözlere buz uygulaması yapması gerekmektedir.

Her durumda şişlik veya morluk gibi sorunlar olacaktır ancak buz uygulaması bu sorunları en aza indirgeyerek minimal düzeye getirmektedir.

Hasta ameliyattan 2 gün sonra doktoruna kontrole giderek dikişlerin temizlenmesi ve gözlerdeki bantların yenilenmesi işlemini gerçekleştirmektedir.

Fakat bu bantlar çok ince yapıda oldukları için görmeye herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Göz kapağı ameliyatı sonunda ortalama 5-7 gün süren morluk ve şişlikler bu sürenin sonunda sona ermekttedir.

Hasta iş hayatına şişlik ve morluklara göre yaklaşık olarak 5 gün içinde dönebilmektedir.

Bu şişlik ve morluğun geçme süresi sonunda göz kapaklarındaki dikişler alınarak iyileşme süreci devam ettirilmektedir.

Kadın hastalar diledikleri şekilde makyaj yapabilmektedirler fakat hassas davranmayı da elden bırakmamak gerekmektedir.

6 ay sonunda göz kapağı ameliyatı olan hastanın göz kapakları tamamıyla iyileşmektedir.

Günümüzde göz kapağı sarkması veya aşırı gevşeklik gibi sorunlarla birçok hasta göz kapağı ameliyatına başvurmaktadırlar.

Göz kapağındaki sarkmalar kişilerde yorgun, solgun ve mutsuz bir görüntü vermenin yanı sıra göz açıklığını etkileyerek gözün görme oranını düşürme gibi sorunlar oluşturabilmektedir.Hem sağlık hem de estetik görüntü açısından göz kapağı ameliyatı olunması için pek çok sebep bulunmaktadır.

Göz kapağı estetiği olmadan önce her ameliyatta dikkat edilmesi gereken ameliyattan en az 1 hafta öncesine kadar sigara içmeme, kan sulandırıcı ilaçlar almama şeklinde birçok duruma dikkat etmek gerekmektedir.

Bunlara dikkat edilmediği takdirde iyileşme sürecinde problemler ortaya çıkması gibi riskler bulunmaktadır.

Göz kapağı ameliyatlarında üst ve alt göz kapağından biri tercih edilebilir veya ikisi birden tercih edilebilmektedir.Sadece üst göz kapağı tercih edildiğinde genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Sadece alt göz kapağı veya alt-üst birlikte istendiğinde genel anestezi daha uygun görülmektedir.

Ancak hastanın daha rahat evine dönmesi, ameliyat sonrası anestezi etkisinin uzun sürmemesi açısından genel anestezi yerine sedasyon anestezi daha çok kullanılmaktadır. Göz kapağı ameliyatlarında göz kapaklarındaki deri fazlalığı ve gereksiz yağ torbaları az az olmak üzere alınarak göz kapağı daha gergin ve genç görünüme kavuşturulmaktadır.

Bu ameliyat ortalama her göz kapağı için 30 dk sürmektedir. Üst göz kapağı için ameliyat izi neredeyse hiç belli olmamaktadır.

Ameliyat edilen kısım yani yapılan kesi göz kapağı kıvrımı hizasında olacağı için zaten estetik olarak kapatılmış olan kesi izi yeterince belirsiz görünmektedir ve dışardan bakıldığında belli olmamaktadır.

Alt göz kapağı ameliyatı için yapılacak kesi kirpiklerin hemen altında yapılmaktadır. Yine üst kapakta olduğu gibi alınması gereken yağ, deri ve kas fazlalıkları alınarak veya göz altı torbalarına kas ekleme yapılarak alt göz kapağı canlı ve güzel bir görünüm kazanmaktadır.

Alt göz kapağı ameliyatındaki önemli husus göz kapağından uzaklaştırılacak olan derinin miktarı ve kalınlığı kesinlikle çok olmamalıdır.

Genellikle yaşlı hastalarda deri alınması yaygın görülmektedir.Genç olan hastalarda deri alınmadan da göz kapağı estetiği yapılabilmektedir. Ameliyat sonunda kesi izi herhangi bir şekilde belli olmamaktadır.

Kirpiklerin hemen altında kalan kesiye estetik kapatma işlemi uygulanarak ve kirpiklerin altında kalma avantajı sayesinde iz görünmemektedir.

Göz kapağı estetiğinin yapıldığı durumlar özellikle üst yüz dediğimiz yüzümüzü 3 eşit parçaya böldüğümü zaman burnumuzdan yukarıya kalan kısım üst yüzümüz olmaktadır.

Bu üst yüzümüzü gençleştirme süreci içindeki en önemli organ olan göz kapaklarımız ve kaşlarımızın gençleştirme işlemine verilen isimdir.Göz kapağı estetiği özellikle zaman içinde yorgunluğun sonucunda geçirdiğimiz günlerin sonucunda derideki yıpranmalar geceleri az uyumanın sonucunda ortaya çıkabilen bombeleşmeler burada ortaya çıkan yastıkçıklar yani buradaki çıkıntıların tam olarak toparlanması için yapılan cerrahi girişimin adı.

Göz kapağı estetiğinde, özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta göz kapağı düşüklüğüne ek olarak göz kapağındaki seviye düşüklüğünün de belirlenmesidir.

Bu göz kapağı düşüklüğü adını almaktadır.

Yorumlar

1 Comment to “ Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı”
 1. Burak says :Cevapla

  Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra her hangi bir iz kalır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP