popo estetiği kimler tarafından yaptırılmalıdır

Kalça Popo Estetiği

Click to rate this post!
[Total: 19 Average: 4.5]

Popo (kalça) estetiği, bazı insanların kalçalarında meydana gelen sorunlardan ya da estetik görünüm sıkıntısından dolayı sıkça yaptırılan bir işlemdir. Özellikle de kadınlarda popo bölgesinin yuvarlak ve şekilli olması çok önemlidir.

Her kadın düzgün görünümlü bir kalçaya sahip olmak ister. Öyle ki bazı kadınların basenlerinin çok geniş olması, estetik açıdan çok kötü bir görünüm oluşmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle popo bölgesinde yapılacak olan çeşitli cerrahi operasyonlar, daha güzel bir görünüm elde edilmesinde etkili olacaktır. Özellikle de Brazilian Buff Lift dediğimiz Brezilya kalça estetiği ameliyatı (BBL) çok etkilidir.

Kalça estetiği Kalça ve basen bölgesi kadın vücudunun düzgün görünüme sahip olması gereken, en çok dikkat çekici bölümlerinden biridir. Uzun bacakların üzerinde duran dik ve diri bir popo kadınların belki de en büyük hayallerinden biri olmuştur.

Estetik kalça görünümü ile birlikte bel çukurları da daha belirgin hale gelecektir. Bu nedenle günümüzde kilo alımına bağlı olarak bozulmuş kalça yapılarını düzeltmek isteyen birçok kadın bulunmaktadır.

Bunun için estetik merkezlerine gidilerek, operasyonlar hakkında tatmin edici bilgilerin elde edilmesi gerekmektedir.

İletişime Geç


Popo veya kalçalarından sorunları olan hastaların sayısı son zamanlarda çok artmaktadır. Bazı hastalar kalçasının büyük olmasından, bazıları ise büyük olmasından şikayetçidir. Her iki durumda da farklı teknikler ve ameliyatlar ile kalça estetiği yapılabilmekte ve sorunlar çözülebilmektedir.

Kalça Estetiği Nedir?

Kalça estetiği konusunda tek yönlü bakmamak gerekmektedir. Çünkü bu tarz işlemler çeşitli amaçlarla yapılabilmektedir. Kişilerin ihtiyaçları ve sorunlarına göre işlem tipinin seçilmesi mümkün olacaktır. Peki kalça estetiği nedir?

Kalça estetiği aslına bakıldığında, kalça, basen ve bel bölgesinde yapılan çeşitli işlemler olarak nitelendirilebilir. Fakat yapılacak olan estetik operasyonlarda temel amaç genellikle aynıdır.
Yapılan tüm işlemler popo kısmını şekillendirmek ve basenlerdeki fazlalıkların atılmasını sağlamak, böylece bel çukurunun ortaya çıkmasını sağlayarak daha ince, daha fit bir görünüm elde etmektir. Bu nedenle estetik operasyonlara kişilerin isteklerine göre yön verilmektedir.

popo estetigiEğer kalça ve basen bölgesinin inceltilmesi isteniyorsa, böyle durumlarda liposuction işlemlerinin yapılması gerekecektir.

Liposuction işlemlerinde popo içerisindeki fazla yağ alınır. Kalçanın daha dik bir görünüme kavuşması içinse üst kısımlar yağ enjeksiyonları ile desteklenmelidir. Eğer çıkan yağ yeterli değil ise silikon malzeme kullanımına gidilebilir.

Popo estetiği bazı zamanlarda da önceden çok kilolu olan fakat sonrasında kilo verip kalçada fazla derinin sarkması durumunda da yapılabilmektedir. Öyle ki aşırı kilolu kişilerde zayıflama durumu gerçekleştikçe popo derisinin sarkması sorunu kaçınılmaz olmaktadır. Sarkan derinin cerrahi işlemler ile alınması mümkündür.

Daha estetik bir görünüm elde etmek içinse kalça bölgesi biraz daha yukarı doğru çekilebilmektedir.

İşlem tipi olarak kalça estetiği ameliyatlarının meme ameliyatları ile eşdeğer özellikle taşıdıklarını söylemek mümkün olacaktır. Sarkmış bir kalça sorununda protez kullanmak yerine cerrahi operasyonlar düzeltmeler yapılması çok daha sağlıklı ve de mantıklı olacaktır.

Öyle ki popo estetiği ameliyatı operasyonları sayesinde çok daha seksi görünümlü bir popoya sahip olmak da kaçınılmaz olacaktır. Olaya bu açıdan bakıldığında cerrahi işlemlerin hastalara büyük avantajlar sağladığını söylemek de mümkün olacaktır.

kalça estetiği çeşitleri nelerdir

Kalça - Popo
Dikleştirme Ameliyatı

Kalçalar nasıl değerlendirilir. Kalçalar kas, yağ ve deriden oluşmakta ve en altta kemik doku tarafından desteklenmektedir. Biçim ve kontur büyük oranda kişinin kemik ve kas yapısına bağlıdır.

Ancak esas olarak hacim ve büyüklük yağ oranına bağlıdır. Bu yağın dağılımı da kalçanın güzel görünmesinde çok önemlidir. Cilt kalitesi ise diğer önemli unsurdur. En iyi inceleme için kalçayı üç ana bölüme ayırabiliriz. Üst, orta ve alt.

Üst Kalça: Bu bölgede ne kadar yağ olduğu kadar nasıl dağıldığı da çok önemlidir. Güzel bir kalçada bu bölgedeki yağlar arka kısımda toplanmalı ve buraya yeterli dolgunluğu ve yuvarlaklığı vermelidir.

Şayet buradaki yağlar üst tarafta toplanmışsa buraya omuz görünümü vermekte ve kalçanın kare şeklinde görünmesine neden olmaktadır.

Orta kalça: Bazı hastalarda bu bölümde çukurluk ve boşluk mevcuttur ki buna çentikleşme denilir. Yani orta kısın hafifçe kıvrılmış gibi durur. Burası az miktarda yağ dokusu enjeksiyonu ile çukurluk düzeltilir ve buraya yuvarlak dolgun bir biçim verilir.

Bu nedenle bu bölgedeki yağlar, yağ alma tekniği olan liposuction ile alınır, liposuction uygulanan bölgeyi düzeltir ve arka tarafa yağ enjeksiyonu veya silikon protez ile dolgunluk verilir.

Alt kalça: Bu bölge tipik olarak fazla yağlar nedeniyle kalçaların düşük ve kare şeklinde görünmesine neden olur.

Sadece yağlar değil buradaki sarkık deride bu görünüme neden olur. Tedavide ise sadece yağlanma problemi varsa liposuction yani yağ çekme, deri problemi varsa bir miktar deri çıkarılması işlemi uygulanır.

Hastaların çoğunda yağ fazlalığı vardır. Bu alan ameliyattan hemen sonra şişlikler nedeniyle hemen düzelmiş görünmez ancak şişlikler inince şekil belirmeye başlar.

popo estetiği operasyonu

Kalça - Popo
Estetiği Türleri

Kalça estetiği ameliyatı kişilerin sorunlarına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 3 ana tür olduğunu söylemek mümkündür.

Öyle ki bu türlerin her biri farklı yöntem ve tekniklerle uygulandığından, kişilerin hangi estetik operasyona ihtiyacı olduğu ön muayenede belirlenmektedir. Kalça estetiği türleri ise şu şekildedir;

 • Kalça dolgulaştırma ve yeniden şekillendirme
 • Kalça dikleştirme
 • Kalça küçültme

Günümüzde yapılan kalça estetik operasyonları arasında en çok tercih edilen yöntem kalçanın dolgunlaştırılmasıdır. Yani kalça büyütme işlemidir. Akabinde ise kalça dikleştirme operasyonlarıyla destekleme yapıldığında çok daha güzel bir popo yapısı elde etmek de kaçınılmaz olacaktır.

Basen bölgesinde kilo problemi yaşayan kadınların ise daha çok popo küçültme yöntemini tercih ettikleri gözlemlenmiştir.

Kalça bölgesinin daha şekilli ve seksi durmasını sağlamak amacıyla bir çok kadın popo estetiği operasyonlarına yoğun derecede talep göstermektedirler. Peki bu tür işlemler nasıl yapılıyor? Popo estetiği operasyon türleri nelerdir?

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Estetiği

Aslına bakıldığında bu tekniğin liposuction olarak tanımlanması oldukça doğru olacaktır. Çünkü bu tarz işlemlerde genel olarak basen bölgesinden, bel bölgesinden, poponun alt kısımlarından ve poponun üst kısımlarından lazer ile yağ alınması işlemi yapılmaktadır.

Daha dik bir görünüm sağlamak amacıyla popodan alınan yağlar özel maddeler ile yoğunlaştırılarak kalçanın üst kısımlarında enjekte edilir. Bu sayede popo hem daha dolgun bir görünüme sahip olacaktır, hem de eskisinden çok daha dip bir duruşa bürünecektir.

Popo Protezi ile Kalça Estetiği

Popo protezi işlemi genellikle alınan yağın yeterli olmadığı durumlarda yapılmaktadır. Öyle ki popo protezi olarak nitelendirilen madde aslına bakıldığında silikon maddesidir. Eğer popodan alınan yağ, kalçanın üst kısımlarına uygulandığında yeterli miktara dolgunluk sağlanmamışsa böyle durumlarda daha estetik bir görünüm elde etmek amacıyla silikon maddeler kullanılmaktadır.

Silikon kullanımıyla birlikte popo hem daha çıkık hem de eskiye oranla çok daha yüksek durmaktadır. Kullanılan silikonların popo bölgesi için özel olarak tasarlanmaları gerekmektedir. Yapılan ameliyatlarda herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Öyle ki atılan kesiklerin boyu oldukça kısadır. Aynı zamanda kullanılan silikon maddenin elastik yapıda olması kişilerin günlük yaşamlarında herhangi bir sıkıntı yaşamamalarını sağlamaktadır.

Popo Kaldırma Estetiği

Popo kaldırma estetiği genellikle önceden çok kilolu olan ancak sonrasında zayıflayan kadınlar için uygulanmaktadır.

Öyle ki yüksek miktarda verilen kilolar, yağların erimesiyle birlikte cilt içinde boşluk oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Ciltte oluşan boşluk nedeniyle deri sarkar ve oldukça kötü bir popo görünümü ortaya çıkar.

Bu gibi durumlar belki de hanımları en çok rahatsız eden görünümler arasında yer almaktadır.

Öyle ki zayıflamaya bağlı olarak cilt içerisinde eriyen yağların yerinde çökme gibi problemler de yaşanabilmektedir.

Böyle sorunlarda genellikle fazla derinin alınmasıyla estetik işlemlerine başlanmaktadır.

Cilt kalitesi iyi seviyede olan hastalar için bu kötü görünümün düzeltilmesi ve daha düzgün bir popo yapısı elde edilmesi için yap dokusu enjeksiyonu ya da silikon uygulaması yapılabilmektedir.

Böylece çok daha dik yapılı bir popoya sahip olmak da kaçınılmaz olacaktır.

Kalça Estetiği
İşlemleri Kimlere Yapılır?

Kalça estetiği işlemleri genellikle poposunda çeşitli sorunlar yaşayan kadınların tercih ettiği bir yöntemdir.

Aynı zamanda kalçasının şeklinden memnun olmayan, estetik görünümü beğenmeyen, daha dik ve dolgun bir popoya sahip olmak isteyen herkese kalça büyütme operasyonları yapılabilmektedir.

Bazı kadınların kalça yapısı basıktır. Bu basıklığı gidermek ve poposunun daha yukarıda durmasını isteyen herkes bu tür işlemleri yaptırabilmektedir.

Kalça Estetiği
Ameliyatlari Nasıl Yapılır?

Kalça estetiği ameliyatları çok yönlü işlemlerdir. Bu nedenle ilk olarak uzman bir estetisyene danışılarak ön muayeneden geçilmesi şarttır. Öyle ki yapılacak olan işlemler hastaların ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebilir.

Uygulama metotları birden çok olduğu için hasta durumuna göre iki tarz işlem yapılması da mümkün olacaktır. Peki kalça estetiği ameliyatları nasıl yapılır?

Popo estetiği ameliyatları arasında ilk tercih edilen yöntem şüphesiz ki liposhaping işlemidir. Bu işlemlerde hem basenlerden, hem belde hem de poposun alt ve üst kısımlarından ince kanüller açılır.

Kanüllerin usulüne uygun bir şekilde açılmasından sonra yağ alma işlemine geçilecektir. Alınan yağlar popoya daha dik bir görünüm kazandırmak amacıyla özel işlemler ve teknikler ile yoğunlaştırılır.

Yoğunlaştırılan yağ kütlesi poponun üst kısmına yerleştirilir. Bu işlem sonrasında bel bölgesi çukurlaşacak ve çok daha ince bir görünüm elde edilecektir. Aynı zamanda basenlerin daraltılması da kaçınılmaz olacaktır.

Poponun alt tarafında ise daha ince ve kibar bir görünüm ortaya çıkar. Kütlesi hafiflemiş olan poponun yükseltilmesi sağlanır. Böylece çok daha yuvarlak ve dikkat çekici bir kalçaya sahip olmak mümkün hale gelecektir.

Popo büyütme işlemleri için yapılan estetik operasyonlarda ise daha çok ek yöntemlerle popo protezleri kullanılacaktır. Popo protezi hastanın kalçasından çıkarılan yağ miktarının yeterli olmadığı durumlarda kullanılan bir tekniktir. Böylece boş kalan alanlara silikon madde ile doldurma işlemi yapılmaktadır. Kullanılan protezler kalçalar için özel olarak tasarlanır. Son zamanlarda geliştirilmiş olan bir yöntemle protezlerin adale içerisine yerleştirilmesi de mümkün hala gelmiştir. Bu yöntem sayesinde hastaların yaşadığı bazı sorunların önüne geçilmektedir. 

Bu tarz işlemlerde ameliyat izi oluşmamaktadır. Çünkü açılan kesinler oldukça küçük boyutlardadır. Popo estetiği için kullanılan bir diğer önemli teknik de popo germe işlemidir. Bu işlem kilo veren kişiler için kullanılmaktadır. Aşırı kilo verme sonucunda ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sarkmaları gidermek için bollaşmış olan cilt uygun operasyon ile bulunduğu bölgeden çıkarılmaktadır. Akabinde ise derinin sıkılaştırılması yani gerilmesi sağlanır. Bu işleme tıp dilinde lipektomi ismi verilmektedir. Ameliyat sonrasında genellikle iç çamaşırı izi tarzında izlerine kaldığı görülmektedir.

Kalça Estetiği
Ameliyatları Nasıl Planlanır?

Kalça estetiği ameliyatı planlanırken genellikle kişilerin genel sağlık taramasının yapılması gerekmektedir. Öyle ki ciddi sağlık sorunları bulunan kişilerde bu tarz işlemlerin yapılması sakıncalı olabilmektedir.

Bunun yanı sıra ise popo görünümü ve estetiği konusundaki tüm beklentilerin açık ve net bir dille hekimlere anlatılması gerekmektedir.

Bu tarz ameliyatlarda vücut ile uyumlu bir görünüm elde etmek çok önemli bir konu olmuştur. Bu nedenle hastaların beklentileri de sağlık durumlarına göre yeniden değerlendirilerek, işlemlere başlanması mümkün olacaktır.

Öyle ki uygulamada hangi teknik işlem yapılırsa yapılsın anestezi uygulaması yapılmak zorundadır.

Anestezi uygulamaları herkese yapılamamaktadır. Sağlık durumu elverişli olan hastaların talepte bulunarak bu tarz işlemlere girişilmesi çok daha mantıklı bir yöntem olacaktır.

Popo estetiği ile insanlar hayallerinde popo görünümüne kavuşabilecektir. En popüler olanı ise Brezilya poposu ameliyatı (BBL)'dir.

popo estetiği doktoru

Kalça - Popo Estetiği
Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kalça estetiği ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle tüm cerrahi operasyonlarında olduğu gibi kalça estetiği işlemlerinde de işlemden en az 3 hafta öncesinde kanın sulanmasına neden olan aspirin kullanımına son verilmelidir.

Aynı zamanda sigara kullanımından da kaçınılması şarttır. Bunlara ek olarak ise Apranaks, Voltaren gibi çeşitli ağrı kesicilerin kullanılmaması gerekir. Bu ağrı kesiciler yerine alternatif ağrı kesicilerin kullanımı yapılabilir.

Yorumlar

7 Comments to “ Popo Estetiği – Kalça Şekillendirme Ameliyatı”
 1. Serife Bakici says :Cevapla

  Merhaba hamilelikten sonra popomda düsüklük hissediyorum. Eskisi gibi dolgun ve dik degil. Zayif bir bayanim 53 kiloyum. Acaba bana nasil bir ameliyat gerekir øgrenebilirmiyim?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba,
   Muayene ve Ameliyatlarla ilgili merak edilen soruları için 05325671766 nolu telden randevu alıp iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 2. Zahide says :Cevapla

  Merhabalar popo ve iç bacak bölgemde aşırı derecede yağlanma bulunmkatadır. Popo estetiği yaparken iç bacak yağlarından da kurtulabiliyor muyuz?

 3. Ayşe says :Cevapla

  Benim kalçalarım olması gerektiğinden kalın gibi geliyor bana. Ve bu hiç hoş bir görüntü oluşturmuyorum vücudumda. kalça-popo estetiği ile bu durum düzelir mi? Biraz bilgi verir misiniz bu konu hakkında

  1. Merhaba Ayşe hanım size vücut estetiği ile alakalı bazı bilgileri gönderdim. Randevu alarak ücretsiz muayeneye gelirseniz nasıl bir yol izleyeceğimize karar verebiliriz.

 4. fidan meysen says :Cevapla

  benim popom çok küçük ve vucudumun ust kısmı daha büyük olunca kötü bir görünüm oluşuyor. Popo estetiği olmaktan korkuyorum çünkü sonrasında oturup kalkarken uzun süre hem zorlanacağım hemde çok acı çekeceğim diye düşünüyorum. Ve muhakkak bu kısma bir dolgu yapılacak daha sonra daha çok bozulma ve uyumsuzluk olmasından korkuyorum. Ne yapmalıyım bu popo büyütme operasyonu sık yapılan bir ameliyatımıdır. Sonuçları nasıldır.

 5. ayşe fiden says :Cevapla

  Benm kalçalarım vucudumun üst kısmına göre fazla büyük. Ben kalça estetiği yaptırsam o fazlalıklardan kurtulabilirmiyim. ama asıl melese nasıl iyileşir ne kadar sürer insan kalçakalarının üzerine oturamazsa ne olur. Bana ameliyat sonrası çok zormuş gibi geliyor. Lütfen bana bilgi verirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP