göğüs küçültme fiyatları

Göğüs Küçültme
Meme Küçültme Ameliyatı

Click to rate this post!
[Total: 128 Average: 4.8]

Göğüs küçültme (meme küçültme) ameliyatları plastik cerrahinin fonksiyonel açıdan bakıldığı zaman en önemli ameliyatlarından bir tanesidir. Göğüs kadınlarda dişiliği belirleyen en önemli organlardan bir tanesidir.

Göğüslerin büyük olması kişilerin sosyal yaşama adapte olmasını ciddi derecede engellemektedir. Özellikle günlük yaşamda kişilerin daha kilolu görünmesi, bunun yanında istedikleri elbiseleri kıyafetleri giyememeleri, günlük yaşama adapte olamamalarını getirmektedir. 

Göğüs büyüklüğünün diğer getirdiği bir sorun iskelet deformitelerine neden olmasıdır. Özellikle hastalarımızda boyunda bükülme, öne doğru eğilme, boyun bölgesinde ağrılar, sırt ağrıları, boyun ağrıları gibi semptomlar ortaya çıkabilmekte.

Özellikle göğüs büyüklüğüne bağlı olarak terleme, göğüs altında pis koku oluşması, pişiklerin ortaya çıkması, dermatik gibi semptomların ortaya çıkması çok sık görülen göğüs büyüklüğü sakıncalarıdır. Bunların giderilebilmesi için göğüs küçültme ameliyatları yapmaktayız ki hastalarımızın birçoğu korkarak gelmekteler ve özellikle bazıları geciktirmekteler. Göğüs küçültme ameliyatı, göğüs vücudun dışında bir organ olduğundan dolayı sanıldığından çok daha ağrısız, çok daha hızlı iyileşebilen ve sosyal yaşama hızlıca adapte olunabilen ameliyatlardan bir tanesidir.

Göğüs bölgesinin düzenli bir şekilde küçültülmesi ve dikkatlice yapılan ameliyatlardan sonra yapılan 3-4 günlük istirahatden sonra işlerine güçlerine günlük yaşamlarına rahatça dönebilmektedirler. Özellikle göğüs büyüklüğünün sırta kadar olduğu hastalarda göğüs küçültmeyle kombine olarak Liposuction yapılarak sırta doğru giden göğüs katlantısının giderilmesi, göğüsün küçültülmesi ve göğüs altındaki ciddi katlantının ciddi derecede azaltılmasını sağlayabilmekteyiz.

Bu şekilde göğüs küçültme ameliyatları fonksiyonel ve estetik açıdan hastalarımızın yaşam kalitesini ciddi derecede arttırmaktadır.

İletişime Geç


Meme Küçültme
Nedenleri

Büyük ve sarkık göğüslere sahip olan kadınlar, aşırı yükten sırt ve boyun ağrısı, deride tahriş, iskelet deformasyonları ve nefes almada sıkıntılar sebebiyle çeşitli tıbbi problemler yaşayabilir. Sutyen askıları omuzlarda çukur iz bırakabilir ve çok büyük göğüsler bir kadının ya da ergen bir genç kızın son derece utangaç ve içine kapanık olmasına sebep verebilir.

Memelerin normalden daha büyük olduğu genç bireylerde günlük yaşam ve aktivite etkilenir. İş ve okul başarısı etkilenir, kişiler günlük hayatta dik duramazlar ve omuzlarla göğüsleri gizlemeye çalışırlar. Hareketsizlik ve spor yapamama sonrası kilo alımı başlar ve içinden çıkılmaz bir daire ortaya çıkar.

Ağır memeler boyun ağrıları, sırt ağrıları, iskelet bozuklukları, dik duruş zorluğu ve vücut ergonomisini ve postürünü bozan fiziksel ağrılara yol açar. İleri yaşlarda kemik erimesi ve osteoporozun getirdiği sorunların eklenmesiyle iskelet bozuklukları ortaya çıkar. Bunun dışında daha kilolu ve iri görünme bilincine yol açabilir.

Sosyal yaşamda büyük memeler, bedeninizden daha büyük kıyafetler almanızı zorunlu kılar. Her zaman daha toparlayıcı ve yukarı kaldırıcı sutyen kullanımı gerektirir. Yapılan her aktivitede büyük göğüslere dikkat ederek plan ve hareket etme gerekliliği oluşturur. 

2021 yılı göğüs estetiği yani meme estetiği fiyatları nelerdir

Spor yapmanızı zorlaştırır. Altında zaman zaman terlemeyle birlikte pişikler ve koku oluşabilir. Bu kısımlarda cilt mantarı ve renk değişiklikleri meydana gelebilir.

Teknik olarak, meme küçültme estetiği olarak bilinen meme küçültme işlemi, bahsedilen durumda olan kadınlar için tasarlanır. Bu yöntemde, yağ, meme dokusu ve deri memeden çıkarılarak göğüsler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirilir. Bu yöntem ayrıca, meme çevresi boyutunu ve meme ucunu çevreleyen koyu deriyi de azaltabilir. Amaç, kadına daha küçük, daha güzel şekilli ve vücuduyla orantılı göğüsler kazandırmaktır. Eğer meme küçültmeyi düşünüyorsanız, size ne zaman yardım edilebileceği, işlemin nasıl gerçekleşeceği ve hangi sonuçları beklemeniz gerektiği konusunda temel bir takım durumları burada izah etmeye çalışacağız. Burada bütün sorularınızın cevabı bulunmayabilir. Çünkü meme küçültmede kişiye göre değişen çok fazla durum söz konusudur. Yöntemle ilgili anlaşılmayan ve merak edilen bir şeyler varsa mutlaka Doç. Dr. Erdem Güven’e sorunuz. Sorularınızı yanıtlayıp size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Büyük Göğüsler Neden Sarkar

Genellikle etken yerçekimine bağlı dokuların gevşemesi ve aşağı doğru yer değiştirmesidir. Bunun üzerine doğumlar ve sonrasında süt verme ile memelerin daha da büyümesi ve süt verme dönemi sonunda meme dokusunun küçülmesi sonrası derinin bol gelerek gevşemesi sonucu memeler daha sarkık bir görünüm kazanırlar. Bu süreç birkaç defa tekrarlanınca göğüsler doğal olarak iyice sarkar. İlerleyen yaşlarda dokulardaki elastikiyet kaybı ve hormonsal nedenler ile meme dokusunda yine gevşeme olur. Genç yaşlarda sarkıklık oluşan bazı bireylerde ise sarkıklık genetik sebeplerden kaynaklanır. Bu bireyde sarkıklık dokuların ve meme içindeki bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.

göğüs yani meme küçültme ameliyatı büyük göğüsü olanlara mı yapılır

Göğüs Küçültme
Egzersizleri Var mı?

Göğüs Küçültme Egzersizleri var mı?

Göğüs büyüklüğü özellikle ergenlikte başlayarak 20li yaşlara kadar göğüsün büyümesi tamamlandıktan sonra bunların küçültülmesi için özellikle göğüs aşırı kilodan dolayı büyümemiş ise kendi kendine olması mümkün olmayan bir sonuçtur.

Göğüsün sporla veya başka bir egzersizle küçültülmesi mümkün değildir. Çünkü göğsümüzün içindeki dokuyu oluşturan yapı yağ ve meme dokusundan oluşmaktadır. Göğüsün içinde bir kas dokusu yoktur. Yani bedenin dışında oluştuğundan dolayı göğüsün yapısında bir kas dokusu yoktur. Kas dokusu egzersizle büyütülebilir, küçültülebilir veya geliştirilebilir. Bu şekilde göğüsün egzersizle veya bir sporla küçültülmesi mümkün değildir.

Meme Küçültme
Teknikleri Nelerdir?

Ameliyatsız Göğüs Küçültme Olur mu?

Ameliyatsız göğüs küçültme yöntemleri, özellikle internete baktığımız zaman birçok yöntem tarif edilmektedir. Değişik ilaçlar, içilebilen ilaçlar, sular, farklı farklı bitkisel yöntemler gibi yöntemler vardır.

Ancak somut olarak bakıldığı zaman iri bir göğüsü olan bir kadının bu şekilde göğsünün küçültülmesi mümkün değildir. Çünkü göğüsün içini oluşturan meme dokusunun ancak hormona duyarlı olarak büyümesi veya bir miktar küçülmesi mümkün olmaktadır. Hamilelikte büyüyen memelerin de küçülmesi bu şekilde olmaktadır. Hamilelikte hormonlara duyarlı doku süt ile dolarak memede bir büyüme ortaya çıkmaktadır. Hormonun çekilmesiyle birlikte memeler geriye küçülebilmektedir. Bunun dışında ameliyatsız yöntemlerle memenin küçülmesi mümkün değildir.

Meme Küçültmede
Kullanılan Teknikler

Memede mevcut fazla deri bölgesinin ana hatları görülmektedir. Çıkarılacak meme ve yağ dokusu ile meme ucunun yukarıya kaydırılarak alacağı yeni konum tasvir edilmiştir.

Meme ucu üzerindeki mevcut fazla deri orta kısımdan çıkarılarak azaltılır. Memeye tekrar şekil vermek için yan kısımlar birleştirilir. Memelere yeni kontür verilmesi ile daha dar, toparlanmış ve dikleştirilmiş bir görünüm sağlanır.

Meme başı çevresindeki, altındaki ve meme altı kıvrımındaki kesiler yaklaşık 6-12 ayda iyileşerek doku rengine döner. Bu bölgeler günlük kıyafetlerin altında kalır.

Daha küçük ve daha iyi pozisyondaki memeler sizi daha iyi hissettirecektir ve kıyafetleriniz daha iyi duracaktır.

Meme Küçültme
Ameliyatını Kimler Yaptırmalıdır?

Meme küçültme, basit bir hacim azaltma işleminden daha çok genellikle, fiziksel bir rahatlama ve estetik bir güzelleşme için gerçekleştirilir. Birçok kadın, hareketleri sınırlandıran, fiziksel rahatsızlıklara sebebiyet veren çok büyük ve sarkık memeler dolasıyla bu ameliyatı olur.

Birçok durumda, meme küçültme işlemi, göğüsler tamamen gelişimini tamamlamadan gerçekleştirilmez; ancak eğer büyük göğüsler ciddi fiziksel rahatsızlıklara sebep oluyorsa daha erken de yapılabilir. Burada en iyi adaylar, prosedürü anlamış ve sonuçlara dair gerçekçi beklentilere sahip, bu işlemin nasıl yapıldığını kavramış yeterli olgunluğa ermiş kadınlardır. Meme küçültme yakında hamilelik düşünen kadınlara önerilmez. Ayrıca emzirme döneminden 6 ay sonra bu işlem gerçekleştirilebilir.

Meme küçültme plastik cerrahide önemli bir ameliyat olup genellikle fonksiyonel bir ameliyat olarak kabul edilir. Uzman bir estetik cerrahı tarafından gerçekleştirilirse normal olarak güvenlidir. Özellikle sigara içen ve normalin üzerinde vücut kitle endeksi olan bireylerde iyileşme daha uzun sürebilir. Bu riskleri, hekiminizin hem ameliyat öncesi hem de sonrası için verdiği tavsiyelere uyarak azaltabilirsiniz.

Bu yöntem, meme büyüklüğüne bağlı olarak farklı düzeyde kesilerle yapılır. Bununla beraber bu kesi yerleri, sutyen ya da mayo ile kolayca kapatılabilir (zor iyileşen kesiler sigara içenlerde daha yaygındır). Gelecekte emzirmeniz genellikle uygulanan tekniğe bağlı olarak meme ucuna gelen süt kanallarını koruyucu tekniklerle korunabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyat Süreci

Meme Küçültme
Ameliyatının Planlanması

İlk muayenenizde beklentilerinizi açıkça cerrahınızla konuşmanız ve onun önerilerini dinlemeniz önemlidir. Her hastanın ve de her hekimin, memeler için arzulanan ölçü ve şekil hakkında farklı görüşü vardır. Ancak bireyin vücut harmonisine uyacak ve giymiş olduğu elbise bedenine uyan bir büyüklük ideal olarak kabul edilebilir.

Ameliyatı gerçekleştirecek cerrah göğüs muayenesi ve ölçümleri yapacaktır. Ayrıca, ameliyat boyunca ve sonrasında referans olması için göğüslerinizin 3 boyutlu fotoğrafını çekecektir. Doktorunuz, işlemi etkileyecek değişkenlerden bahsedecektir; bunlar arasında, yaş, memelerin boyutu ve şekli ve derinizin durumu sayılabilir. Meme ucu ve meme ucu çevresinin nerede konumlandırılacağını da size yaklaşık olarak belirtir. İşlem boyunca memeler daha yukarı kaldırılmış olacak ve meme uçlarınızın aşağı yukarı, meme altı kıvrımına yakın seviyede olması sağlanacaktır.

Cerrahınız, ameliyatın tüm risklerini, sınırlılıklarını ve size özel planlamayı detaylı bir şekilde açıklayacaktır. Ayrıca, doktorunuz kullanacağı anestezi, ameliyatın yapılacağı tesis ve ücretler konusunda da gerekli açıklamaları yapacaktır.

Meme Küçültme
Operasyonuna Hazırlık

Cerrahınız, ameliyat öncesi eğer 40 yaş üzerinde veya daha küçük yaşta olup aile riski taşıyorsanız meme ultrasonu ve/veya mamografi (meme röntgeni) çektirmenizi isteyebilir.

Ameliyata hazırlanmak için, yeme içme ve sigara kullanımı, bazı vitaminleri ve ilaçları alma ya da bazılarından uzak durma gibi belirli talimatlar da alacaksınız. Bazı durumlarda cerrahınız ameliyat öncesi diyet önerebilir.

Hazırlıklarınızı yaparken, operasyon sonrası size refakat edecek ve 1-2 günlüğüne size yardımcı olacak birini ayarlamanız fayda sağlayabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı
Nerede Gerçekleşecek?

Meme küçültme ameliyatı genellikle iyi standartlarda bir hastanede gerçekleştirilir. Hastanede genellikle 1 gecelik yatış süreniz olacaktır. Ameliyatın kendisi genellikle 2 saatten 4 saate kadar sürer; ancak bazı vakalarda daha uzun sürebilir.

Anestezi Tipi

Meme küçültme operasyonu neredeyse her zaman genel anestezi altında yapılır. Bütün ameliyat boyunca uyuyor olacaksınız. Ameliyat sonrası uygun ağrı kesiciler ile ağrınız kolayca kontrol altına alınır.

Meme Küçültme
Operasyonu

Erken aynı zamanda yanlara doğru uzanan meme kıvrımlarının da yok olmasını sağlar. Bazı kişilerde ihtiyaç varsa yağ aldırma (Liposuction) yöntemi koltuk altına doğru uzanan fazla yağı çıkarmak için kullanılabilir. Memeler çok büyük ve sarkıksa, meme ucu ve meme ucu çevresi bir blok halinde yukarı kaldırılıp daha yukarı bir yere nakledilmek zorunda kalınır. Bu durumda meme ucu daha estetik ve daha dik bir görünüme kavuşacaktır.

Genellikle ameliyatlarda dışarıdan görülebilen dikişler olmaz. Tüm kesiler yapıştırma yöntemiyle birleştirilir ve üzerine ten renginde özel bir bant yapıştırılır. Bu bantlar meme ucu çevresinde, aşağıya doğru uzanan dikey çizgi olarak ve meme alt kıvrımı boyunca yer alır. Bazı durumlarda, meme altındaki ameliyat kesisini ortadan kaldırmak için farklı teknikler kullanılabilir. Sadece yağ çıkarılması gerektiğinde en az ameliyat izi bırakarak meme büyüklüğünü azaltmak için tek başına yağ aldırma işlemi (liposuction) de zaman zaman yapılabilir (izsiz ve kesisiz meme küçültme).

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında, pansumanların üzerine bir sporcu sutyeni kullanacaksınız. Genellikle ameliyat sonrası 1 gün boyunca, içeride birikebilecek kan ve doku sıvısını dışarı tahliye etmek için her iki memeye küçük bir silikon tüp takılabilir(dren).

Genellikle hastalarımızın belirttikleri 2-3 gün içinde ağrılarının oldukça azaldığı ve ağrı kesiciye ihtiyaçlarının kalmadığıdır. Ancak birkaç gün hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Özellikle, 2-3 günlük bir sürede ayakta dolaştığınızda ve öksürdüğünüzde bu ağrı daha fazla olabilir. Ağrınızı azaltmak için cerrahınız size 2 farklı grup ağrı kesici önerecektir.

Bandajlar ameliyattan birkaç gün sonra çıkarılır, ama yine de şişlik geçene kadar 4-6 hafta boyunca sporcu sutyeni giymeye devam etmelisiniz. Bantlarınız bir ya da iki haftaya kadar çıkarılabilir. Dikiş olmadığı için dikiş almaya da gerek yoktur. Meme küçültmeden genellikle 3 gün sonra hastalarımızın duş almasına müsaade etmekteyiz.

Ameliyatın ardından meme derinizde kuruluk olursa günde birkaç kere nemlendirici sürebilirsiniz ancak bantlı bölgeyi kuru tutmaya özen gösteriniz.

Ameliyatı takip eden regl dönemi, göğüslerinizde şişliğe ve normalden biraz fazla ağrıya sebep olabilir. Birkaç ay boyunca rastgele sızlama şeklinde ağrılar hissedebilirsiniz. Ameliyat sonrası şişliklerden dolayı meme ucunuzda ve meme derinizde biraz his kaybı yaşayabilirsiniz. Bu durum, yaklaşık altı haftada genellikle kaybolur ve tüm hisleriniz genellikle geri döner.

Normale Dönme

Bir gün içerisinde ayağa kalksanız da ağır kaldırmaktan ve ağır şeyler itmekten üç ya da dört hafta kaçınmalısınız.

Normal aktivitelerinizi sürdürmeniz için cerrahınız size detaylı talimatlar verecektir. Kadınların çoğu işe (ağır ve yorucu olmadığı takdirde) ve sosyal aktivitelerine 7-10 gün içinde dönebilir. Bir iki hafta, gücünüz az olacaktır ve enerji seviyeniz geri gelene kadar egzersizlerinizi uzanma, eğilme ve yüzme olarak sınırlamalısınız. Destek için sporcu sutyenine ihtiyacınız olacak.

Cinsel aktivite kesi yerlerinin şişmesine neden olacağından iki üç hafta cinsel aktiviteden uzak durmanız iyi olabilir. Bununla birlikte, altı hafta boyunca göğüslerinizi nazik temastan başka her şeyden sakınmanız gerekecektir.

Ameliyat bölgesinden az bir miktar sızı çıkması ya da kabuklanma olması normaldir. Nadiren ani şime ve ağrı gibi olağan dışı belirtileriniz olursa beklemeden doktorunuzu arayınız.

Yeni Görünümünüz

İlk haftalarda şişliğin ve morarmanın çoğu gitmesine rağmen, göğüslerinizin yeni şekline oturması altı aydan bir yıla kadar sürebilir. Bundan sonra bile, hormonsal değişiklikler, kilo değişimleri ve hamileliğe tepki olarak değişiklik gösterebilir.

Cerrahınız size ameliyat kesilerinin daha az fark edilmesi için özel tedaviler uygulayacaktır. Yine de bilinmelidir ki, kesi bölgelerinde birkaç ay süren kızarıklık olabilir, ancak iyileşme dönemi sonunda ince beyaz çizgilere dönüşür.

Tüm plastik cerrahi yöntemler arasında, meme küçültme işlemi, vücut imajında en hızlı değişikliklerin yaşandığı yöntemdir. Vücudun üst ve alt yarısı arasındaki denge düzelerek vücut harmonisi ve estetiği daha iyi hale gelir. Büyük göğüslerin verdiği rahatsızlıktan kurtulacaksınız ve vücudunuz daha oranlı görünecek ve kıyafetleriniz üzerinize daha iyi oturacaktır.

Ancak, bu değişiklikleri arzuladığınız kadar, yeni imajınıza uyum sağlamada sizin ve çevrenizdekilerin zamana ihtiyacı olacaktır. Kendinize ve tüm bunlara karşı sabırlı olun.

meme küçültme neden yapılır

Göğüs Küçültme
Fiyatları

Göğüs küçültme ameliyatlarında fiyatları belirleyen temel etmenler, yapılan hastane, ameliyatın süresi, hastamızın beklentileri ve bu beklentileri karşılayacak hastanelerin bulunmasıdır. Özellikle göğüs küçültme ameliyatlarında çok büyük göğüslerin küçültülmesi biraz daha uzun vakit alabilmekte buna bağlı olarak da hastane ücretleri yükselebilmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatları temelde fonksiyonel ameliyatlar olarak geçmektedir. Yani hastalarımızın günlük yaşamında fonksiyonlarını engelleyici göğüslerin büyük olmasına bağlı olarak hareketleri kısıtlayıcı, bunun yanında istenilen kıyafetlerin giyilememesi, hastamızın sosyal yaşama adapte olamaması gibi fonksiyonel sorunlara yol açmakla birlikte estetik olarak da hastalarımızın büyük göğüslü olması kendilerinin daha kilolu görünmesine sebep olmaktadır.

Bundan dolayı göğüs küçültme ameliyatları hem fonksiyonel hem estetik olarak kişilerde düzelme sağlayan önemli ameliyatlardan bir tanesidir.

Göğüs Küçültme Fiyatları

Meme Küçültme Ameliyatı
Annelikte Süt Vermeyi Etkiler Mi?

Meme küçültme ameliyatları ergenlik dönemi sonrası bayanlara rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı yaş sınırımız 17-18 söylenmesine rağmen bazı özel meme hastalıklarında daha küçük yaşlarda da meme küçültme ameliyatları uygulayabilmekteyiz.

Jinekomasti dediğimiz küçük yaşlardan itibaren özellikle 10 12 yaşından itibaren memeler dev boyutlara ulaştığı bazı özel hastalıklarda 13 14 yaş civarında da bu meme küçültme ameliyatlarını uygulayabiliyoruz.

Ancak bunlar çok nadir görülen hastalıklar ve bu hastalıklar nedeniyle çok küçük yaşlarda bu ameliyatlar uygulanabilmektedir.

Üst Yaş Sınırı Olarak
Bir Yaş Sınırı Yoktur

Özellikle 65-70 yaşında bile meme küçültme ameliyatını fonksiyonel nedenlerle yapmış olduğumuz hastalarımız mevcuttur.

Ameliyattan sonra süt verme konusunda şunları söyleyebilirim; ameliyat esnasında kullanılan teknikler ameliyattan sonra süt vermeyi etkileyen en önemli nedenlerden bir tanesidir.

Meme Ucuna Gelen Süt Kanallarının Ameliyat
Esnasında Dikkatlice Korunması Gerekir

Birçok hastada süt kanallarının korunduğu ve ameliyattan sonra çok rahatlıkla süt vermenin sağlandığı görülmektedir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında süt verip vermemeyi etkileyen en önemli nedenlerden bir tanesi kişinin kendisinden süt verilip verilmemesi ile de ilgilidir.

Yani ameliyattan önce bir kişi eğer süt vermişse bu kişinin ameliyattan sonra da süt vereceğini söyleyebilme şansımız çok yüksektir. Ama öncesinde hiçbir vermemiş bir kişide bunun ameliyattan sonra verip vermeyeceği ile ilgili tahmin yürütmek söz konu olmamaktadır.

Meme küçültme hem sağlık hem de estetik açısından en çok tercih edilen operasyonlardan biridir. 

Tetkik Yapmak Gerekir Mi?

Meme küçültme ameliyatlarından önce meme ile ilgili bir tetkik yapmak gerekir mi? bu sorunun yanıtını vermek istiyorum.

Meme küçültme ameliyatlarından önce hastamızda herhangi bir problem yoksa bile bir meme ultrasonu görmek istiyorum. Özellikle ameliyat öncesinde belirliyebileceğimiz şüpheli bir lezyonun çıkarılmasını sağlamak için bu işlemin yapılması kesinlikle vazgeçilmezdir. Bunun dışında hastamızın ailevi bir riski varsa 30 yaşından itibaren bu hastalarımızda ileri inceleme yapmak gerekiyor.

Ameliyat öncesinde ultrason ve kontrastlı MR dediğimiz incelemenin yapılması lazım. Normalde de bayanlarda 40 yaş üzerinde senelik ultrason ve mamografi takipini önermekteyiz. Bunu son 6 ayda yaptırmış olan hastalarımızda bu inceleme temiz ise ameliyatı gerçekleştirebilmekteyiz.

Hamilelik Sonrası Meme Küçültme Ameliyatı

Hamilelik ve süt verme dönemi sonrasında en erken ne zaman meme ameliyatı olunabilir? Bunun cevabı şu şekilde açıklanabilir: Süt verme sürecini bitiren bir bayanın süt bezlerinin iyice körelmesi için yani hamilelikten önceki döneme dönüşü için yaklaşık olarak 6 aylık bir süre geçmesi gerekiyor.

Tabi meme büyüklüğü ve süt bezlerinin ne kadar büyüdüğü çok önemli. Her kadının süt bezlerinin küçülmesi birbiriyle aynı sürede oluşmuyor. Bizim ön gördüğümüz aşağı yukarı süre 6 aydır. Bunun dışında hamilelikten sonra ameliyatın yapılabilmesi için hamilelik öncesindeki kiloya dönülmesi şartını da ön görüyoruz. Yani hasta kilo aldı hamilelikte ve o kiloları veremediyse bu kiloları verdikten sonra meme ameliyatlarını yapmayı daha uygun görüyoruz.

Meme küçültme ameliyatları hastanede yatışlı olarak yapılmaktadır. Genellikle ameliyat süremiz memenin büyüklüğüne hastanın özelliklerine bağlı olarak 3-4 saat arasında değişmektedir. Hastalarımız genellikle bir gece hastanede kalmakta ve ertesi gün evine gönderilmekte.

Ben , büyük sıklıkta hastalarımıza diren dediğimiz içeride birikebilecek doku sıvılarını dışarı atan bir düzenek yerleştiriyorum ve bu düzeneği hastaneden çıkmadan çıkartıyorum. Hastalarımız ameliyat sonrasında 3-4 günlük istirahat sonrasında işlerine güçlerine günlük hayatlarına çok rahat dönebilmektedirler.

Ameliyat esnasına yapmış olduğumuz işlem, meme ucunun aşağıya doğru inmiş kısmını memenin, yeni oluşturulan memenin tam orta merkezine gelecek şekilde yukarıya çekmek, yani burada meme dokusuyla birlikte yukarıya doğru meme ucunu ilerletiyoruz. Meme ucunu çıkartıp yeniden geri takmıyoruz. Ve bunun dışında memenin sarkmış olan alt kısmından çıkarılmasıyla memede bir küçülme sağlıyoruz.

Bunun yanında meme altı kıvrımının sırta kadar gittiği hastalarda yan kısımlara liposuction ekleyerek memenin görüntüsünün daha hoş ve sırta giden kıvrımın ortadan kalkmasını da sağlıyoruz. Bu şekilde hastalarımız meme küçültme işlemini çok rahat bir şekilde ameliyat sonrasında da çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

Meme küçültme operasyonu ergenlikten itibaren göğüslerinde ciddi derecede büyüme olan hastalara uygulanan ameliyatlardan bir tanesidir. Meme küçültme operasyonları, özellikle meme sütyen kupu olarak c kup ve üstünde olan kadınlarda tercih edilmektedir.

Zayıf olan kadınlarda memenin büyük olması kişileri kilolu gösterebilmektedir. Bundan dolayı bu kilolu görüntünün önüne geçebilmek için meme küçültme operasyonları yapılmaktadır. Bunun dışında hamilelikte memelerinde büyüme meydana gelen ve hamilelikten sonra yeterli küçülme olmayan hastalarda da meme küçültme operasyonlarını yapabilmekteyiz.

Bunun yanında memelerin iri olması dolgun olması, ağır olması, meme uçlarının aşağıya doğru yer değiştirmesi özellikle meme uçlarının farklı yerlerde olması, asimetrik görüntülü meme uçları, memelerin bir tanesinin çok büyük bir tanesinin küçük olması veya memeler arasında ciddi derecede asimetri olan kişilere de meme küçültme operasyonları yapılabilmektedir.

Genellikle hastalar işlemi takiben hastanede 1 gece geçirirler. Göğüslerinizde ve çevresinde 1 ya da 2 hafta hafif morluklar ve şişlikler olabilir. Göğüslerdeki şişlikler bir kaç hafta devam edebilir. Normal aktivitenize 1 ya da 2 gün içinde tekrar rahatlıkla başlayabilirsiniz. Ancak ameliyatınızı takiben 3-4 hafta zorlu ve ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

Bir kaç gün ağrınız olabilmektedir buna rağmen çoğu hastamız bundan rahatsızlık duymamaktadır. Zaten ameliyattan hemen sonra size, ağrıları oldukça azaltan uygun ağrı kesici reçete edilecektir.

Ameliyattan sonraki ilk ziyaretiniz genellikle ilk 3 ile 5 gün içinde olacaktır. İyileşme durumunuzu birkaç haftalık olarak izleyeceğiz. Sonrasında 6 ve 12. aylarda kontrole gelmenizi de önermekteyiz.

Genellikle bir hafta içinde işinize dönebilirsiniz. Eğer işiniz fiziksel emek gerektiriyor ise 2-3 hafta izin alabilir ya da daha kısıtlı çalışma düşünebilirsiniz.

Araç kullanımı yapılan ameliyata göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 3. haftadan sonra araç kullanımına izin verilmektedir. Ancak özel durumlarda 6 haftaya kadar araç kullanımı istenmemektedir.

Size ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları hastaneden çıkarken reçete edilecektir. Genellikle NSAİ (rantudil, apranax, majezik gibi) ve parasetamol (geralgine, parol gibi) ilaçlara karşı her hangi bir allerjiniz yok ise bu iki grubu kombine kullanmayı tercih ediyoruz. Genellikle ameliyat sonrası 5-7 gün size uygun antibiyotik kullanımını öneriyoruz.

Genel olarak meme küçültme yapılan hastalarımızın 1 gece hastanede kalmasını tercih etmemize rağmen bazı durumlarda aynı gün hastalarımızın eve gitmelerine izin verilebilir.

Kendini yeterince rahat hissettiğinde yapabilirsiniz. Ameliyattan hemen sonra göğsünüze yumuşak manipülasyon dışında başka herhangi bir şey kesi yerlerine zarar verebilir.

Meme küçültme ameliyatlarında olabilen en az kesilerle girilerek küçültme yapılması planlanmaktadır. Ameliyatta dışardan görünebilen dikişler olmamakla birlikte yara dudakları birbirine yapıştırılmaktadır. Yara izlerinin iyileşmesi vücudun genetik özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte yara izinin oluşmasını engelleyici tedaviler de ameliyat sonrası dönemde hastalarımıza tarafımızdan anlatılmaktadır. Direktifleri uygulayan hastalarımızın izlerinden şikâyetleri olmamaktadır. Genetik olarak iz oluşumuna müsait olan bireyler için daha farklı tedaviler önerilmektedir.

Drenler ameliyat sonrasında göğsünüzde biriken sıvıyı toplamak için gereklidir. Meme küçültme adaylarımızın işlemlerini en güvenli şekilde sonuçlandırmak için dren kullanımını genellikle uygun görmekteyiz. Drenleri günde en az bir kez ölçmeniz ve boşaltmanız gereklidir. Hemşirelerimiz hastaneden ayrılmadan önce bunun eğitimi size vereceklerdir. Drenler çoğu zaman ameliyatı takiben ilk gün bazen de bir kaç gün içinde çıkarılır. Biraz bol giysilerin altında dreninizi oldukça iyi gizleyebilirsiniz.

Eğer dreniniz varsa ıslak mendil ile silinebilirsiniz. Dreniniz alındıktan en erken 2 gün sonra duş alabilirsiniz. Genellikle kesi bölgelerinizde dışarıdan görülebilen bir dikiş bulunmaz. Bu bölgelerde iki kat bant bulunacaktır. Derinin hemen üzerine yapıştırılan ve ten renginde olan birinci kat bantlar 7-10 gün sonra kaldırılır. En üstteki genellikle beyaz veya su geçirmez şeffaf pansuman bandı yani ikinci kat bandın duş sonrası kaldırılmasını önermekteyiz.

Ameliyat sonrası sporcu sutyeni giymenizi öneriyoruz. Ön tarafta sabitlenen alttan teli olmayan (balensiz) sutyen olmalıdır. Ameliyat günü yanınızda önden düğmeli ve rahat çıkarılabilen bir pijamayı yanınızda getirmenizi öneririz.

Sonucu gözle görülür biçimde hemen fark edeceksinizdir. Bununla birlikte %20-%30 kadar büyük gösteren şişlikler olacaktır. Bu ödemler büyük oranda 6-8 hafta içinde azalacaktır.

Göğüs küçültme ameliyatlarında farklı teknikler kullanılır. Kullandığımız tekniklerde meme başı sağlam kalır ve emzirmeyi etkilemez(süt verebilirsiniz). Ekstra büyük ve sarkık göğüsler daha agresif uygulamalar gerektirebilir. Bu gibi durumlarda meme ucuna gelen süt kanalları çok uzun bir yol kat ettiği için emzirme durumunda değişiklikler olabilir.

Ameliyatı takiben meme ucunda his kaybı olabilmektedir. Buna rağmen genellikle his yavaş yavaş geri döner. Bununla birlikte meme küçültme ameliyatlarında his kaybı meme büyüklüğüne ve sarkıklığına göre değişiklikler gösterebilir.

Normalden çok fazla kilo alımı ile göğüsler büyüyebilir. O nedenle mevcut kilonuza yakın kilolarda kalabilmek önemlidir. Hamilelik durumunda da göğüslerin büyüdüğünü de unutmayalım.

Tüm ameliyatlarımızda dışarıdan görülebilen dikişler kullanmıyoruz. Bu nedenle dikiş aldırmanıza gerek yoktur.

Bir kaç gün içinde seyahat edebilirsiniz. Ancak ameliyat sonrasındaki bir kaç gün ve bir kaç hafta iyileşme sürecinizi takip etmek isteriz. Şehir dışında yaşayan hastalarımız fotoğraf çekip göndermek suretiyle kontrollerini devam ettirebilmektedirler.

Yorumlar

279 Comments to “ Meme Küçültme – Göğüs Küçültme Ameliyatı”
 1. Demet says :Cevapla

  Ameliyat sonrası iyileşme süreci kaç gün öğrenebilir miyim?

 2. Zehra Karan says :Cevapla

  Merhaba
  Ameliyat sonrası yeniden sarkma büyüme gibi bir durum olur mu?

 3. Neşe güldür says :Cevapla

  ameliyatı lokal anestezi mi yoksa genel anesteziyle mi yapıyorsunuz? bir de ameliyattan sonra ne kadar hastanede kalmam gerekiyor?

 4. Buse birgül says :Cevapla

  merhabalar. bu ameliyatı olursam bel ve sırt ağrısı gibi şikayetlerim ortadan kalkar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP