botoks nedir nasıl yapılır

Botoks Nedir?

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 4.5]

Botoks, botulinum toxin kelimesinin kısaltılmış halidir. Botoks, bakteri özlü oluşturulmuş bir protein çeşididir. Birçok çeşidi olan botoks, bilinen en güçlü nörotoksin olma özelliğine sahiptir.

Eski zamanlarda zehir olarak kullanılan bu madde günümüzde birçok hastalığa tedavi olarak ve estetik açıdan faydalı olarak kullanım sağlamaktadır.

Estetik alanında kullanımı son yıllarda giderek artış göstermiş bulunmaktadır. Bu sayede insanların aklında oluşan botox nedir sorusu cevaplanmaktadır.

Günümüzde ham halde zehir olan bu gibi maddelerin tıbba faydalı şekilde kullanımı şüphe oluştursa da botoksun yararları büyüktür.

Beyin sinir yoluyla vücuttaki kasları uyararak kasılmalarını sağlamaktadır. Kasılan yüz kaslarının kasıldıkları bölgede yıllar sonra halk arasında kırışıklık olarak bilinen farklı çizgili görünüm oluşabilmektedir.

Botox, beyin ve kas arasında bu iletişimi sağlayan asetilkolin adı verilen maddenin çalışmayı engellenmesi ile yüzdeki kırışık görünümünden kurtulmayı vaat etmektedir.

Kısa sürede uygulandığı kişide kırışık ve yaşlı cilt görünümünü ortadan kaldırıcı etki göstererek kişiye daha estetik görünüm sağlamaktadır. Botoks, aynı zamanda ifade tasarımı yapılmasını da sağlamaktadır.

Yüzdeki çizgiler sebebiyle sinirli, stresli duruşu olan kişiler botox ile bu durumdan kolaylıkla kurtulabilme fırsatı yakalayabilmektedir.

İletişime Geç


Botoksun yarattığı bu etki geçici olmaktadır. Vücut kas yapısı yenilenerek güçlenmekte ve tekrar botoks yaptırma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Böylelikle botoks nedir gibi soruların cevaplanması söz konusu olur.

Migren, göz hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de etkili sonuç göstermekte hastaların yıllarca sıkıntı çektiği migren gibi şiddetli hastalıklardan kısa sürede kurtuluş vaat etmektedir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Göz çevresinde kaz ayağı dediğimiz çizgiler ağız çevresindeki dikey çizgiler ve alın bölgesindeki yatay çizgiler zamanla yerleşik hale gelen dinamik çizgilerdir.

Bu çizgiler kişilere olduğundan farklı ve kalıcı mimikler yükleyerek dışardan kişinin kendisini rahatsız eden veya çevreden olumsuz anlaşılacak bir duruma sokmaktadır. Yüzdeki bu mimik kaslarının hareketi botoks uygulandığında zayıflar hatta bir süreliğine hareketler durabilir.

Ve kasların hareketlerinin zayıflamasından dolayı geçmişte oluşan kırışıklıklar azalır veya tamamen yok olur.

Botoks Uygulaması Sonrası
Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her tıbbi işlem sırasında veya sonrasında dikkat edilmesi gerekilen durumlarla karşılaşmak mümkündür. Botoks işlemi her ne kadar kısa süren ve basit bir işlem gibi gözükse de sağlıklı etki gösterebilmesi ve sağlıksız sonuçlar doğurmaması için hastaların dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar şu şekildedir;

 • Alkol kullanan hastaların botoks uygulaması sonrasında 3-4 gün alkol alımına ara vermesi gerekmektedir.
 • Uygulamadan hemen sonra veya 24 saat içinde uygulama yapılan bölge uyuşturulamaz ve masaj yapılamaz. Bu durum oluşabilecek etkiyi geciktirebilir veya daha farklı sonuçlar doğurabilir.
 • Alın ve göz çevresine yapılan uygulamalar sonrasında uçakla seyahat eden kişilerde göz kapağı düşüklüğü (pitoz) görüldüğü sebebiyle bu tip botulinum toxin uygulamaları sonrasında uçak seyahati yapılmamalıdır.
 • Çeşitli ağrı kesici ve vitamin türleri kullanan kişilerin botoks uygulandığı bölgelerde morarma görülmektedir. Bu sebep ile botoks tedavisi sonrasında 5 ila 7 gün arası ilaç ve vitamin kullanımından kaçınılmalıdır.

Uygulamadan 1 ile 2 saat sonrasında makyaj yapılması ve duş alınması bölgeye herhangi bir zarar doğurmamaktadır. Doktorun tavsiye ettiği noktalara dikkat edildiğinde hastaların günlük yaşantılara dönmesi mümkündür.

Hastanede yatış gibi bir şart yoktur. İşlem sonrası uygulanan bölgedeki kasları çalıştırmaya çalışarak uygulanan Botulinum toxin maddesinin daha fazla ve etkili yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Botulinum Toxin
Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan Botulinum toxin pek çok amaç ile pek çok bölgede kullanıma yatkındır. Botulinum toxin en çok kullanıldığı bölge genellikle alın, göz ve iki kaş arasındaki yüzün üst kısmını kapsayan bölgedir. Bu kısımda kullanılan botoks tedavisi etkili sonuçlar vermektedir.

En çok çalışan kaslardan olan göz kasları sebebiyle göz çevresinde kırışıklık oluşumu genç yaşlarda başlayabilmektedir. Bu sebeple özellikle göz çevresinde yer alan ince kırışıklar için kullanımı oldukça fazladır.İki kaşın arasında yer alan kasların yarattığı sinirli ve çatık kaşlı görünümün ortadan kalkması için botulinum toxin kullanımı mümkün ve iyi sonuçlar vermektedir.

Dekolte bölgesinde oluşan kırışıklıkların botulinum toxin ile ortadan kaldırılması kadınlar için sık tercih edilenler arasında yer almaktadır. Boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklar ve yanak sarkmaları için botoks birebir uygulama alanı oluşturmaktadır.

Botoks tedavisi ile kurtulmanın mümkün olduğu durumlar;

 • Nasolabial; burundan ağız kenarına inen kırışıklardan kurtulmak mümkündür.
 • Dudak kenarlarının yukarı kaldırılması sağlanmaktadır.
 • Gülerken çok belirgin görünen diş etinin estetiksiz görüntüsünden kurtulmak mümkündür.
 • Gülme kusurları için birebir sonuç sağlar.
 • Terleme sorunu yaşayan kişiler için koltuk altına uygulanır.
botoks fiyatları

Botoks Nasıl ve
Kimler Tarafından Uygulanmaktadır?

Botoks uygulaması bir enjeksiyon işlemidir. Uygulanacağı bölge her ihtimale karşı lokal anestezi kremi ile uyuşturularak bir süre beklenilmektedir. Uygulanacak alan steril hale getirildiğinde ince uçlu iğneler ile küçük doz halinde enjeksiyon işlemi yapılmaktadır.

Uygulama için 10-20 dakika gibi kısa bir süre yeterli olmaktadır. Enjekte edilen bölgedeki kasların çalışmasını engelleyerek oluşmuş kırışık görünümün ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Uygulamanın etkisi 2 veya 3 gün içerisinde kendini göstermeye başlıyor.

Hızlı etki göstermesi uygulanan maddenin türüne göre değişebilmektedir fakat çoğunlukla en fazla on gün içerisinde etkisi görülebilir hale gelmektedir. Botoks uygulaması kas sistemlerini iyi bilen kişiler tarafından uygulanmaktadır.

Dermatolog, estetik cerrahları ve medikal estetik uzmanları tarafından uygulanması sağlanmaktadır.

Yüzdeki Kasların
Hareketi

Yüzdeki bu mimik kaslarının hareketi botoks uygulandığında zayıflar hatta bir süreliğine hareketler durabilir. Kasların hareketlerinin zayıflamasından dolayı geçmişte oluşan kırışıklıklar azalır veya tamamen yok olur.

Yüz ifadesi değişen ve sürekli mutsuz görüntüye sahip olmaya neden olan bu kırışıklıklar giderildikten sonra yüz daha genç ve canlı bir görünüm kazanabilmektedir.

Botulinum toxin yaptırmaya karar veren kişi doktoru ile ayrıntılı bir yüz analizi sonucunda işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Botulinum toxin için enjeksiyon alanına lokal anestezik bir krem uygulanması yeterlidir. İnce uçlu hassas enjektörler ile yüzün ihtiyacına göre belirlenmiş alanlara yeterli miktarda botoks enjekte edilir.

Toplamda 10-15 dk lık bir işlemdir. Botoks sonrası enjeksiyon alanlarına soğuk tatbiki yapılmaktadır. Ve masaj yapılması asla önerilmemektedir.

Botox
Öldürücü Müdür?

Botox maddesi geçmişte zehir olarak kullanılması sebebiyle kimi kişiler tarafından öldürücü olarak nitelendirilebilmektedir.
Fakat zehir olarak kullanılabilmesi için maddenin aşırı doz olması gerekmektedir. Tıbbi alanda kullanılan botoks maddesinin zehir olması durumu mümkün değildir.

Tıp alanında pek çok zehir özellikle yılan benzeri zehirli hayvanlardan alınan zehirler faydalı amaçlar için kullanım ortamı oluşturmaktadır.

Birçok hastalığa tedavi olabilmektedir. Bu durumun hastayı korkutmaması gerekmektedir.

Yapılan uygulamanın dozu o kadar azdır ki, kalıcı etki yaratmayıp tedavi bir sene içinde 2 kere tekrarlanmakta ve kalıcı etki için sürekli olarak bu periyotta devamlılık yapılması gerekmektedir.

botulinum toxin botox yaptırmak kaç para

Botoks Uygulamasının Zararları Var Mıdır Botoks Nasıl Tedavide Kullanılmaya Başlanmıştır?

Botulinum Toksin adı verilen zehirli maddenin kısaltılmış hali denildiğinde zehrin vücuda sağlık amaçlı enjekte edilmesi mantıksız gelmekte ve zararları düşünülmektedir.

Bu zehir bozulmuş ürünlerde oluşmakta ve bu ürünlerden kullanan kişilerde aşırı doz zehir alımından vücut kasları işlevselliğini kaybederek hayati sonuçlar oluşmaktadır.

Hal böyle iken zehrin sağlık amaçlı kullanımı doğru karşılanmamaktadır. Fakat; vücut kas sistemine dayalı olarak çalışmaktadır. İnsan vücudunda 639 kas bulunmaktadır.

Bu kasların çalışması beyindeki sinirler ile asetilkolin adı verilen salgının salınması ile sağlanmaktadır. Bu salgı normal seyirde salgılandığında kaslar normal biçimde çalışmakta ve kırışıklar oluşmaktadır.

Fakat bazı durumlarda bu salgının fazla salgılanması ile göz seğirmesi gibi kontrol edilemez fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkmaktadır.

25 yıl önce bu bozuklukların giderilmesi için kasların çalışmasını sağlayan asetilkolin sıvısının salgılanmasını engelleyen bu zehrin tedavi amaçlı kullanılması için çalışmalar yapılmıştır.

Sonuç olarak çalışmalar başarılı olmuştur. Çalışmalarda kullanılan yapısında mikrop bulunan bu zehir laboratuvar alanında oluşturulmuştur.

Şaşılık ve göz seğirmesi gibi durumların tedavisinde yapılan çalışmalarda botoks maddesinin kırışıklıkları yok ettiği gözlemlenmiş ve bu sebeple estetik alanda kullanımı mümkün kılınmıştır.

Bu uygulama doğru kullanıldığında ve doğru kişiler tarafından yapıldığında en ufak olumsuzluk doğurmayan başarılı sonuçlar yaratan bir uygulamadır.Bu maddeyi daha ucuza diyerek alanında uzman olmayan kişilere yaptıran ve facia ile karşılaşan kişiler zehrin değil, uygulamayı yapan kişilerin kurbanı olmaktadır.

Zira aynı maddeyi uygulayan uzman kişilerin aldığı sonuçlar başarılıdır. Laboratuvar ortamında üretilen bu toksin oldukça pahalı bir maddeyken daha uyguna satış imkanı sunan kişilerin sözlerine aldanmak maddenin zararları ile karşılaşmak demektir.

Botoks fiyatları piyasada aynı veya birbirine yakın değerdedir. Ucuza uygulama sunan kişilere kanılmaması gerekmektedir. İlaç sadece kaslar üzerinde etkili olması sebebiyle beyine her hangi bir zarar verme ihtimali yoktur.

Beyinde kas bulunmamaktadır. Hastanın botoks uygulaması sonrası doktor uyarılarına dikkat ettiğinde tipik ameliyat geçirmiş bireyler gibi olumsuz bir etkenle karşılaması mümkün değildir.

Botox Geçici Midir?

Botox kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Zehirli bir madde olması sebebiyle aşırı dozun olumsuz etkileri olduğundan belirli bir sürede zararsız etki edebilecek şekilde uygulama yapılmaktadır.

Bu süre genellikle 6 ay kadar sürmektedir. Botoks uygulaması kalıcı sonuç vermesi için sürekli olarak dozun etkisi geçtikçe uygulanması gerekmektedir.

Bu tedavi sürekli olarak uygulandığında enjekte edilen botoksun etkisi geçtikçe tekrar enjekte ile zararsız biçimde aynı etki yakalanmaktadır. Ortalama olarak bir yılda iki kere botoks uygulaması yapılabilmektedir.

botoks yani botox etkisi kalıcı mıdır

Botox fiyatları göz önünde bulundurulduğunda kalıcı etki yaratmayan bu uygulamanın tercih edilmesi bazı kişilere mantıksız gelmeyebilmektedir.

Botulinum toxin kas sistemine herhangi bir zararı olmayan kalıcı olmasa dahi uzun süre etki oluşturan kaliteli bir tedavidir. Sürekli tekrarı bir senede 2 kere olduğu düşünüldüğünde botoks fiyatları oldukça makul görünecektir.

BOTOX botoks nereye yapılır?

Botoxun Etkisi

Botoxun etkisi bittiğinde tekrardan yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir aksine tekrar tekrar yapılabilmektedir. Bunun etkisi ise 11 aya kadar sürebilmektedir.

Etki süresi biten botulinum toxin fazla süre geçmeden tekrardan uygulanması bir sonraki botoksun etkisini daha uzun sürmesini sağlamaktadır. Botox oldukça deneyim ve incelik isteyen bir işlemdir.

Yüz bölgesinde enjeksiyon yapılacak bölgelerin doğru belirlenmesi ile oldukça başarılı bir estetik operasyon gerçekleştirmek mümkündür. Sonucunda oldukça doğal, canlı ve genç bir görünüme kavuşulur.

Sağlık açısından yan etkisi bulunmayan botoks günümüzde gelişmiş teknikler ile ağrısız ve acısız bir şekilde yapılmaktadır ve isteyen herkes tereddüt etmeden yaptırabilir.

Botoksun Etkisinin Geçme Süresi

Botox sonrası hemen normal hayata dönmek mümkündür. Botoxun etkisi yapıldığı amaca göre belli süreler etkisini göstermektedir. Kırışıklık için yapılan botox 6 ay civarında bir süre sonra etkisini kaybedebilmektedir.

Aynı zamanda terleme tedavisi için de botox uygulanmaktadır. Bunun etkisi ise 11 aya kadar sürebilmektedir.

Botoksun etkisi bittiğinde tekrardan yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Aksine tekrar tekrar yapılabilmektedir.

Etki süresi biten botoksun fazla süre geçmeden tekrardan uygulanması bir sonraki  etkisini daha uzun sürmesini sağlamaktadır. Botulinum toxin oldukça deneyim ve incelik isteyen bir işlemdir.

Yüz bölgesinde enjeksiyon yapılacak bölgelerin doğru belirlenmesi ile oldukça başarılı bir operasyon gerçekleştirmek mümkündür.

Sonucunda oldukça doğal, canlı ve genç bir görünüme kavuşulur. Sağlık açısından yan etkisi bulunmayan botox günümüzde gelişmiş teknikler ile ağrısız ve acısız bir şekilde yapılmaktadır ve isteyen herkes tereddüt etmeden yaptırabilir.

Botox Uygulaması Güvenli Midir?

Toksin bir madde olduğundan güvenliliği konusunda sık tartışılan bir madde olan botoks doğru kişi tarafından tecrübesi ve bilgisi sayesinde titizlik ile uygulandığında başarılı sonuçlar veren güvenli bir uygulamadır.

Bu uygulamanın doz miktarı uygulanacağı bölgenin kas yapısına göre uzman kişi tarafından ayarlanıp uygulandığında her hangi olumsuz sonuç doğmamaktadır.

Uygulamanın güvenli biçimde sağlanması uygulamayı yapan kişinin kalitesine, maddenin türüne ve miktarına bağlı olarak değişmektedir.

Pahalı bir madde olması sebebiyle botoks fiyatları belirli sınırlarda seyir etmektedir. Bu sınırların dışında hizmet veren yerlerden hizmet görmeyi tercih eden kişiler sağlıklarını tehlikeye atmaktadırlar.

Botoks
Herhangi Bir Risk Barındırır Mı?

Bu uygulama uzman kişiler tarafından yapılmadığında kesinlikle risk barındıran bir uygulama türü olmaktadır. Barındırdığı riskler;

 • Nefes alma, konuşma, yutma, uygulandığı bölgeye göre idrar yapma problemleri
 • Gözde çift veya bulanık görme ve göz kapağı düşüklüğü
 • Ciddi alerjik reaksiyonlar
 • Bütün vücut kaslarında güçsüzlük

olarak sıralanmaktadır. Bu uygulamanın yanlış kullanımı veya uzman olmayan kişiler tarafından kullanımı sebebiyle yüz felci gibi ciddi problemler geçirilebilmektedir.

Fakat uygulama alanında uzman kişiler tarafından uygulandığında bu ciddi risklerin hiçbiri ile karşılaşmak mümkün değildir.

Uygulamada alanında uzman olmayan kişileri tercih edenlerin en büyük sebebi Botulinum toxin fiyatları olmaktadır.

Fakat ender üretilen ve pahalı bir madde olduğu için tıbbi sektörde kullanılan botoks fiyatları belirli değerde seyretmektedir.

Bu fiyatın altında hizmet almak riskleri kabul etmektir.

Botoks
Kimlere Uygulanmaz?

Tıp alanında her uygulama her hasta için doğru sonuçlar doğurmamakta doğru tedavi niteliği olmamaktadır. Botoks bu uygulamalardan biridir. Bu madde en başta alerjik reaksiyon verecek kişilere uygulanmamaktadır.

Tıp alanında her uygulama her hasta için doğru sonuçlar doğurmamakta doğru tedavi niteliği olmamaktadır. Bu madde en başta alerjik reaksiyon verecek kişilere uygulanmamaktadır.

Gebe veya emziren kişilere uygulanması doğru sayılmamaktadır. Kalp hastalıkları olan kimselere botoks uygulaması yapılmamaktadır. Bunun dışında;

 • Pıhtılaşma bozukluğu olanlara,
 • Terleme için yapılan botoks uygulamasında daha önceden axiller geçirmiş olan hastalara
 • Uygulanacak alanda enfeksiyon oluşmuş kişilere uygulanmamaktadır.

Bu durumlardan birini yaşayan kişilere uygulama yapılması olumsuz sonuçlar doğuracağından, bu durumlarda dikkatli olunması gerekmektedir.

Botoks Etkisi Veren Kremlerin
Kullanımı Doğru Mudur?

Bu etkiyi yaratabilen krem fiyatlarına bakıldığında botoks uygulaması daha ekonomiktir. Pek çok açıdan daha fazla avantaj imkanı sunan botoks uygulaması yerine kremlerin kullanımı doğru olmayabilmektedir.

Geçici etki oluştursa da kremler ile kıyaslandığında etkinin hızla oluşması ve sağlamlığı bakımından pek çok açıdan daha avantajlı bir maddedir.

Sağlıksız sonuçlar doğuran bir madde olmaması sebebiyle sağlıksız sonuç doğurur korkusuyla kremlerin kullanımı doğru değildir.

Botoks Uygulaması
Herkes Tarafından Fark Edilir Mi?

Botox uygulaması kişiyi olduğundan daha estetik ve kırışıksız bir görünüme kavuşturduğundan uygulamanın fark edilmesi kaçınılmazdır. Fakat uygulama direk olarak tanılan bir uygulama değildir.

Botoks
Domuz Kaynaklı Bir Ürün İçerir Mi?

Müslüman kişiler tarafından domuz ürünleri kullanımı doğru değildir. Botoks maddesi içerisinde bir domuz katkılı madde bulunmaması bu ürünün Müslüman kimseler tarafından kullanılması için kolaylık sağlayabilmektedir.

Botoks
Migren Tedavilerinde Kullanılır Mı?

Bu alanda kullanılmaya başlanılması yeni ortaya atılan bir fikir sayılmaktadır.

Botoks yaptıran migren hastası kişilerin ağrılarının azaldığı şiddetinin daha az olduğunu söylemesi sebebiyle bu alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Pek çok migren hastası üzerinde olumlu sonuç vermiştir.

Henüz kesin bir tedavisi bulunamayan migren için etkili bir tedavi alternatifi oluşturmuştur.

botox - botoks kalıcı mıdır?

Botoks Farklı Bir Kırışıklık Oluşumuna Sebebiyet Verir Mi?

Botoks uygulaması vücuttaki kasların sinirler tarafından harekete geçmesi için salgılanan asetilkolin salgısının oluşumunu engellemekte ve kırışık görünümünü gidermektedir.

Bu salgının salgılanmasını arttıran veya ekstra kırışık oluşumuna sebebiyet verebilen bir madde değildir.

Botoks Yapan İnsanların Birbirine Benzemesinin Sebebi Nedir?

Botoks yaptıran kişilere bakıldığında benzerlik gördüğünü söylemek yapılan işlemi yapan kişinin uzmanlığına göre değişim göstermektedir. Her alanda olduğu gibi alanında da doktor kalitesi önemlidir.

Bu uygulamayı yapan kişinin Botulinum toxin etkisine göre yüz şeklinin belirlenmesini iyi ayarlaması gerekmekte ve tip botoks yaptıran kişilere nazaran doğal görünüm oluşmasını sağlayacak uzmanlıkta olması gerekmektedir.

Doğallıktan uzak uygulama ve planlama yapılmadan uygulamalar, hastada benzer yapay görünümler oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Ucuz Fiyatlı Botoks Uygulaması Yaptırılmalı Mıdır?

Botoks uygulaması için gereken botulinum toxin maddesi piyasa üzerinde belirli fiyat standartlarında bulunan oldukça pahalı bir maddedir. Az miktarda uygulanan dozlar ile botoks fiyatı belirli değerde değişmektedir.

Bu değer diğer botoks fiyatları ile karşılaştırıldığında oldukça düşük ise ya uygulanacak maddeni dozu azdır ya da kalitesi farklıdır. Dozu az olan madde uygulandığında hiçbir etki oluşturmayabilir ve verilen para boşa harcanmış olabilir.

Daha kötüsü kalitesiz olan botox ile uygulama konusunda yetersiz bir kişiye fiyatları uygun diye başvurmak çeşitli tehlikeli sonuçlar ile karşılaşılmasına sebebiyet verebilmektedir.

Botoks uygulaması yaptıracak kişinin piyasada bulunan 2021 yılı botoks fiyatları ile ilgili yeterli araştırma yapıp kaliteli hizmet göreceği ve etki görebilmek için gerekli dozu uygulama konusunda başarılı bir yere başvurmada dikkatli olması gerekmektedir.

Botoks Uygulamasında Doktor Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Her hastalıkta ve her tedavi işleminde en önemli olan durumlardan biri doktor seçimi olmaktadır.

Botoks gibi doğru doktora başvurulmadığın da risk taşıyan bir uygulamada bu önem hat safhaya çıkmaktadır.

Botox yaptıracak kişinin uygulamayı yaptırmayı tercih ettiği doktor ile bir kaç seans korkuları hakkında görüşmesi gerekmektedir.

Hasta doktorunun kendisini ikna edilecek başarıda olmasına göre doktorunu seçmelidir.

Korkularıyla ilgilenen ve onlar için etkili yöntemler sunan; bu alandaki başarılarını gösteren ve kendini iyi tanıtan ve tanıdığı bir doktor tercih etmelidir.

Masseter Botoks Uygulaması⁣

Masseter botoks uygulamasından sizlere bahsetmek istiyorum. Masseter botoksu kimlere yapılır? Nasıl yapılır? Bunun devamlılığı gerekli mi? Bu konularda bilgi vermek istiyorum. Diş sıkma, özellikle günümüzde stresin çok arttığı bireylerde geceleri ortaya çıkan bir rahatsızlık. Geceleri bilinçsizce dişleri ileri derecede sıkmaktan dolayı sabah uyanıldığı zaman kulakların dış kısmında ve çene eklemine doğru bir ağrı ortaya çıkıyor.

Bu bireylerde diş sıkmaya bağlı olarak dişlerin yüzeyinde bir aşınma ve bu aşınmaya bağlı dişlerde dejenerasyon ortaya çıkıyor. Özellikle diş hekimleri, geceleri diş sıkma rahatsızlığı (tıptaki adı Bruksizim) olan bu tip hastalarda bununla ilgili masseter botoks ile diğer kaslara botoksu önermekteler.

Botoksun Mimik Kaslara Etkisi⁣

Miniklerimizi yapmayı sağlayan kaslarımız. Bu kasların üst yüz bölgesinde olanları botoksun esas uygulama alanı olarak karşımıza çıkıyor. Botoksu uygulayacağımız noktalardaki kaslarda bölgesel olarak kasılmayı durdurma veya azaltma işlevini görüyor.

Buradaki kasların kasılma yönlerinde ortaya çıkan çizgilenmelerin azaldığını izlemliyoruz. Yani gözün etrafındaki kas kasıldığı zaman kaz ayağı adını verdiğimiz gözlerimizin kenarındaki ince çizgiler oluşmaktadır. Buraya botoks uygulandığı zaman bu kasın gevşediğini ve kasılmadığını gözlemliyoruz.⁣

Botoks Hangi Bölgelere, Ne Şekilde Uygulanır?⁣

Öncelikli olarak botoks bir şişenin içinde, bir toz halinde bize geliyor. Derin dondurucuda -24 derecede saklanabiliyor.  Özel koşullarda transfer edilebiliyor. Bunlara dikkat ederek getirttiyoruz ve özel koşullarda saklıyoruz. Eğer soğuk zincir bozulursa botoksun da bozulduğunu izlemliyoruz.

Uyguladığımız bölgeye göre botoksun etkileri fark ediyor. Ünite olarak adlandırdığımız botoks dozunu bölgelere göre farklı uygulayabiliyoruz. Çünkü kasların kasılma gücü ve kalınlığı çok farklı. Her kişi farklı olarak uygulayabilmektedir. Botoksun uygulanmasıyla farklı bölgelerde, farklı etkiler elde edebilmekteyiz. Bundan dolayı, her kişi aynı şekilde botoks uygulamamaktadır.⁣

Yorumlar

25 Comments to “ Botoks (Botulinum Toxin) Nedir? Botox Nasıl Yapılır?”
 1. derya eda says :Cevapla

  Hayat boyunca kaç kez yapılabilir?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   mail gönderildi. sağlıklı günler dileriz

 2. ceren says :Cevapla

  Hocam iyi günler uygulamanın etkisi geçince daha kötü olur muyum?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   mail gönderildi. sağlıklı günler dileriz

 3. azra says :Cevapla

  Hangi sıklıkla yapılmalıdır?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   mail gönderildi. sağlıklı günler dileriz

 4. ela says :Cevapla

  Kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün müdür?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   mail gönderildi. sağlıklı günler dileriz

 5. eslem says :Cevapla

  merhabalar devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötü olur mu?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   mail gönderildi. sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP