Boyun Estetiği

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Boyun Estetiği

boyun estetiğiBoyun germe, yüz ve boyun derisindeki sarkma ve kırışıklıkların düzeltilerek yüzün gençleştirilmesi ameliyatıdır. Boyun germe ameliyatlarında amaç boyunda sarkmış ve gevşemiş ciltteki dokuları orijinal yerlerine asmak ve sarkmış derilerin fazlasını atarak deriyi gerginleştirmektir. Dikişler 5-7.günlerde alınır ve sonra işe dönüş yapılabilir.

Yaşlanma vücudun diğer yerlerinde olduğu gibi boyunda da derinin gevşeme ve çatlamasına yol açar.

boyun estetiğiDerinin altında çok ince bir tabaka olan kas dokusu da aynı şekilde sarkma göstererek, boyunda enine ve boyuna katlantılar oluşabilir. Çeneyle boyun arasındaki açı daha belirgin ve dikken, yıllarla birlikte genişler. Çene altında yağ birikimi de olduysa açı daha da genişler ve gerdan dediğimiz görüntü oluşur. Gerdan illaki yaşlılıkta oluşacak diye bir şart yoktur. Bazı kişilerde gençlikte de yapısal olarak ortaya çıkabilir. Bazılarında da ileri yaşlara rağmen gerdan görülmez.

Boyun yüzün temelini destekleyen bir yapı olduğu için yüz ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

boyun estetiğiBoyunda sarkıklık veya kırışıklık varsa beraber müdahale edilmesi daha iyi ve çarpıcı sonuç verecektir. Gerdanı olan genç hastalarda sadece boyuna müdahale faydalı olabilir. Çeneyle boyun arasındaki açıyı dikleştirmek için yağ birikimi varsa liposuction yapılmalı, boyuna yapılan birkaç cm’lik kesiyle yağ dokusu çıkarılmalıdır. Kesiyle işlem yapıldığında kaslardaki gevşeme de kasları gerginleştirmek için müdahale ederek düzeltilebilir.

Boyun germe işlemi lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

boyun estetiğiBoyun ve yüz germe birlikte yapılırsa, ek kesiye gerek kalmaz.

Kulağın önünden başlayan, hemen altından kulağın arkasına kıvrılan ve saçlı derinin içine uzatılan bir kesi ile ameliyata başlanır. Kas dokusu gerginleştirilir, fazla deri gerginleştirilmiş olan ciltten kesilir.

Yeniden şekillendirilen boyunda gerekirse aynı yerden gerdana da müdahale edilir.

Ameliyat olduğunuz gün eve gidebilirsiniz.

Ameliyat sahasında geçici süreyle his kaybı olur. Ağrı pek hissedilmez. His kaybı birkaç hafta sonra yavaş yavaş düzelir. Ameliyattan sonra oluşan şişlik ve morarma birkaç gün sonra geçmeye başlar. Bu yakınmaları azaltmak için özel bandaj ve soğuk uygulamaları yapılmalıdır. İki gün sonra duş alınabilir.

Şişlik ve morlukların tamamen geçmesi 3 haftayı bulur. Dikişler 5-7.günlerde alınır ve sonra işe dönüş yapılabilir.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın