Göğüs Estetiği

[Toplam: 117 Ortalama: 4.9]

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) günümüzde oldukça tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Kadınlar için dik ve dolgun bir memeye sahip olmak güzelliğin olmazsa olmazıdır. Ancak anatomik olarak her kadının memesi istendiği şekil ve formda olmayabilir. Yapısal olarak çok küçük ya da çok büyük meme yapıları hastayı rahatsız edebilir. Bunların dışında doğum sonrası, yaşlanma ve kilo alıp verme sonucu oluşan sarkıklıklar da hastayı rahatsız edebilmektedir.

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) bu sorunların tümüne çare olabilmektedir.

Sarkan göğüslerin toparlanması, küçük memelerin büyütülmesi ve kanser sonucu kaybedilen göğüsün tekrar kazanılması gibi durumlarda bu girişim tercih edilir. Göğüs Estetiği (Meme Estetiği), tüm estetik ameliyatlarının en ön sırasında yer almaktadır. Estetik cerrahi alanında 2000’li senelerin başından bu yana gerçekleştirilen göğüs estetiği (meme estetiği) operasyonu sayısı 530 bini aşmıştır.

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) ameliyatları meme büyütme, meme küçültme, meme toparlama operasyonları ile hastanın vücut görüntüsünü değiştirip, estetik görünümüyle hastanın iyi hissetmesini sağlar. Meme estetiği ameliyatlarında, meme küçültme girişimde fazla yağ dokusunun alınarak hafif ve sıkı hale getirilir. Meme büyütme operasyonu ile şeklini güzelleştirmek, asimetriyi düzeltme amacıyla silikon – meme protezi yerleştirilmesi sağlanır. Meme toparlama operasyonlarında göğüs protezi ya da hastanın kendi meme dokusunun eklenmesiyle göğüs yeniden oluşturulur.

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) hastanın isteği üzerine kararlaştırılan fakat doktorun anatomik yapıya uygun gördüğü büyüklük ve şekilde olmalıdır. Meme estetiği operasyonları birçok kadını duygusal ve fiziksel olarak son derece tatmin edici bir operasyondur. Meme estetiği sonrasında sonuç hemen görülebilir fakat meme estetiği sonrası ödemin atılması ve gerçek neticeyi alabilmek için 1 sene beklenmesi gerekir.

Meme estetiği sonrasında 1 ay boyunca doktorun önerdiği korse giyilmelidir.

Girişim anatomik yapısından rahatsız olan herkes için uygundur. Emziren annelerin, emzirmeden bir yıl sonra göğüs estetiği olması daha uygun olacaktır. Süt kanallarının tamamen kapanması operasyonun başarısı ve hastanın sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır.

Meme estetiği operasyonları erkeklerin de tercih ettiği girişimler arasındadır. Testosteron hormonunun azalmasına bağlı olarak meme büyümesi yaşayan erkekler Jinekomasti girişimini tercih ederler.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Meme Estetiği ve Göğüs Estetiği ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Meme estetiği ameliyatları, meme küçültme ve meme büyültme olarak ikiye ayrılabilir. Meme dikleştirme de bunların kombinasyonudur. Meme büyültme ve meme küçültme ameliyatlarında genellikle hastalarımız 3-4 gün içinde işlerine dönebilmektedirler. Ancak meme küçültme operasyonlarında biraz daha az ağrı olmakta ve bu hastalarımız çok daha rahat adapte olabilmektedirler.

Meme büyütme ameliyatlarında biraz daha baskı hissi olabilmektedir. Ancak bu his de 7-10 gün içinde geçebilmektedir. Meme estetiği ameliyatları meme vücudun dışında bir organ olduğu için içinden hayati bir damar,sinir ve ağrıyı ciddi derecede algılayan bir doku olmadığından dolayı çok ağrılı işlemler değildir. Bundan dolayı meme küçültme ameliyatlarından korkmak ve çekinmek gereksizdir. Doktorumuza güvenerek bir meme ameliyatından sonra hızlıca işinize geri dönebilirsiniz.

Meme estetiği operasyonlarında fiyatları belirleyen unsurlar, ameliyatı oluşturan unsurlardır. Yani ameliyatı yapacak olan hastanenin ne kadar iyi derecede bir hastane olması, ameliyatta kullanılan malzemelerin ne kadar iyi olduğu , eğer meme büyütme işlemi gerçekleştiriyorsak ameliyatta kullanılacak olan silikonun ne kadar bilindiği, iyi bir firmanın üretimi olduğu ve bu silikonun ömür boyu kullanılıp, kullanılmayacağı fiyatı belirleyen temel unsurlardır.

Meme estetiği ameliyatlarında özellikle iyi bir hastanenin seçilmesi çok çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü hastalarımız sağlıksal olarak bir kayıp içinde değillerdir. Bir hastalıkla bize başvurmuyorlar. Kendileri sağlıklı olarak bize başvuruyorlar. Ameliyattan sonra da sağlıklı olarak hastaneden gitmeleri gerekmektedir.

Bundan dolayı gerçekten kendini ispat etmiş hastanelerde ameliyatın yapılması ameliyat sonrası komplikasyonların da o derece az olmasını getirmektedir. Bunun dışında kullanılacak silikonların kaliteli ve dünyaca bilinen silikon markalarının tercih edilmesiyle ömür boyu bir kullanım sağlanırken kullanım esnasında da bu silikonlarla ilgili problem yaşanma ihtimalini en aza indirgemektedir.

Meme estetiği operasyonlarından sonra his kaybı olup olmaması kişiden kişiye büyük farklılıklar göstermektedir. Özellikle meme büyütme ameliyatlarında his kaybı olma işlemi çok çok az görülen bir sıkıntıdır ve bundan dolayı hastalarımız çok az şikayet etmektedir.

Özellikle meme büyütme operasyonlarında meme altından yapılan işlemlerde meme ucunun hiçbir şekilde etkilenmediği ve his kaybının oluşmadığını izlemekteyiz. Bunun dışında da meme küçültme operasyonlarında da ameliyat tekniği, meme ucu hissinin kaybolup kaybolmamasıyla ilgili en önemli süreçlerden bir tanesidir. Uygulanacak tekniklerde meme ucuna gelen sinirlerin özellikle yerlerinin korunması ve ameliyat esnasında bu sinirlere özen gösterilmesiyle meme ucu hissinde bir değişiklik olmadığı hissindeyiz. Özellikle meme küçültme ameliyatlarında memenin çok büyük olması meme ucu hissinin de azalmasına neden olabilmektedir.

Büyük memeli hastalarda meme ucu hissinin de daha az olduğunu izlemekteyiz. Halbuki memeler küçültüldüğü zaman bazı hastalarımızda hissin daha da iyileştiğini izlemekteyiz.

Göğüs operayonları özellikle meme büyültme operasyonları ilerde yapılacak hamilelik ve bebek emzirmeye kesinlikle engel olmayacaktır. Bu şöyle açıklanabilir: bazı hastalarımız doğumdan sonra meme büyültme işlemlerini gerçekleştirmekteler ve bu hastalarımızda, hastamız doğum yapmış ve bebeğine süt vermiş. Daha sonrasında biz meme büyültme işlemini gerçekleştiriyoruz. Hastalarımız çok kolay bir şekilde diğer bebeklerini de emzirebilmektedirler.

Bunun dışında meme küçültme operasyonlarında ise hastanın süt vermesi hastanın süt kanallarının korunmasına bağlı olarak değişmektedir. Kullanmış olduğumuz tekniklerde süt kanallarını tamamen koruyan teknikler kullanmaktayız ve bundan dolayı eğer hastamız normalde süt verebiliyor, ve bu yeteneğe sahip ise hastamızın süt vermesinin bozulmadığını izlemekteyiz.

Süt kanalları memenin içinden çıkarak meme ucuna bir grup halinde gelebilmekteler ve bu meme ucuna gelen grubun yol üstünde kesintiye uğramamasıyla meme ucuna gelen sütün dışarıya akması sağlanabilmektedir. Bu şekilde ameliyatta süt kanallarının korunmasıyla süt verme yetisinin yerinde kaldığı tamamen hastalarımızın da kendi ifadesiyle ortaya çıkan bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven meme estetiği nasıl yapılır sorusunu cevapladı.

209 yorum

Bir cevap yazın