burun estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı
(Rinoplasti)

Click to rate this post!
[Total: 27 Average: 4.6]

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) burun şeklini değiştiren bir ameliyattır. Rinoplasti için amaç, burnun görünümünü değiştirmek ve nefes almayı iyileştirmek olabilir.

Burun estetiği, günümüzde en sık yapılan estetik cerrahi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü, burun estetiği kişinin yüz ifadesini , yüz görüntüsünü tamamen değiştiriyor.

180 derece farklı bir kişi haline gelebiliyor insanlar. Burun, yüzümüzün ortasında ifademizi etkileyen en önemli organdır.Bunun ayrıca fonksiyonel önemi de var.

Fonksiyonel önemi nefes almamızı sağlayan ve bizi hayata bağlayan organdır. Nefes alamadığımız zaman gece uyuyamıyoruz, Spor yapamıyoruz. Günlük aktivitelerimizde bozulmalar orta çıkıyor.

Bundan dolayı burun hem fonksiyonel açıdan hem estetik görüntü açısından bizi çok ciddi olarak etkileyen bir organ olarak karşımıza çıkıyor.

Alt travmatik teknikten kastım, özellikle kıkırdak dokusunu tamamen ortaya çıkarmadan o bölgeye dokunmak istediğimiz burunda bozukluk olan bölgeye müdahale ederek minimalize cerrahi ile burun estetikleri ile ortaya çıkmış oldu.

Burun estetiği fonksiyonel yönden düzenlemeyi bir terazinin iki kefesi olarak düşünürsek ikisinin aynı şekilde düzelmesi bizim için çok büyük önem arz ediyor.

İletişime Geç


Burnun nefes almamızı sağlayan fonksiyonlarını gösteren bölgesi burnun iç bölgesi ve orta bölmesi olarak karşımıza çıkıyor. Orta bölmedeki eğrilikler sağa sola eğrilik olabilir.Burun estetiğinde aslında zamanımızda burun estetiği çok gelişti. Teknolojiyle birlikte burun estetiğinde kullanmış olduğumuz cihazlar daha küçüldü kibarlaştı ve alt travmatik teknik ortaya çıktı. Burunda s şeklinde deformite dediğimiz burnun üst kısmında sola eğrilik alt kısmında sağa eğrilik olabilir.Burnun içinde bir tıkanıklık ortaya çıkıyor.

Bölme tam ortada olmayınca nefes alma yollarımızda sağa sola dönmeden dolayı tıkanıklık oluşturabiliyor. Burun yapısının üst kısmı kemiktir ve alt kısım kıkırdaktır. Rinoplasti kemik, kıkırdak ve deriyi de değiştirebilir. Burun estetiği sizin için uygun olup olmadığına ve neleri başarabileceğine dair cerrahınızla konuşmalısınız. Rinoplastiyi planlarken, cerrahınız yüzünüzü, burnunuzdaki cildi ve değiştirmek istediğiniz şeyleri aynı zamanda yaşadığınız estetik kaygılarıyla ilgili fikirlerinizi dikkate alacaktır. Ameliyat adayı iseniz, doktorunuz size özel bir plan geliştirecektir.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Rinoplasti burnunuzun boyutunu, şeklini veya oranlarını değiştirebilir.

Yaralanmalardan kaynaklanan hasarları onarmak, doğum kusurunu düzeltmek veya bazı solunum güçlüklerini düzeltmek için yapılabilir.

Burnun Ortasındaki Devrülasyon
Neden Kaynaklı?

Küçük yaşta geçirilen travmalar. Burnumuzun üstüne düşme, buruna top çarpması gibi nedenlerden dolayı Burnumuzun orta bölmesindeki kıkırdaklarda küçük kırıklar meydana geliyor. Bu kıkırdaklar büyümeyle birlikte burunda da sağa sola eğilmelere neden oluyor.

İşte bu eğilmelerin sonucunda burnumuzun içindeki burun etleri de fonksiyonel olarak kendilerinin büyütmeye gidiyorlar ve burun etlerinin büyümesi zaten burnun orta bölmesine eğri yapmasının yanında burunda tıkanıklıklar ortaya çıkıyor.

Gece uykusuzluk ortaya çıkabiliyor. Bunun çözülmesi çok büyük önem arz ediyor. Günlük aktivitemizi düzeltiyor ve burun estetiğinin ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Burun Estetiği Ameliyatı
(Rinoplasti) Riskleri

Herhangi bir büyük ameliyatta olduğu gibi, burun estetiği kanama, enfeksiyon ve anestezi gibi olumsuz reaksiyon riskleri taşır. Rinoplastiye özgü diğer olası riskler şunlardır:

 • Yinelenen burun kanamaları,
 • Burnunuzdan nefes almakta zorluk,
 • Burnunuzdaki ve etrafınızdaki kalıcı hissizlik,
 • Düzensiz görünen bir burun olasılığı,
 • Devam edebilen ağrı, renk bozulması veya şişme,
 • Skarlasma,
 • Septumda delik (septal perforasyon)

Bu risklerin sizin için geçerli olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

burun estetiği ameliyatı

Ameliyata Hazırlık

Rinoplasti ameliyatı sürecinde ve ameliyatın planlamasından önce, cerrahınızın sizin için iyi çalışıp çalışmadığını belirleyen önemli faktörleri tartışmak için cerrahınızla görüşmelisiniz.

Bu toplantı genel olarak şunları içerir:

Tıbbi Geçmişiniz

Doktorunuza soracağınız en önemli soru, ameliyat ve hedefleriniz hakkındadır. Doktorunuz ayrıca, tıbbi geçmişinizle ilgili sorular soracaktır bunlar arasında, burun tıkanıklığı, ameliyatlar ve aldığınız ilaçların bir geçmişi de yer almaktadır.

Hemofili gibi bir kanama bozukluğunuz varsa, rinoplasti için aday olmayabilirsiniz.

Fiziksel Muayene

Günümüzde sunulan seçenek ve tekniklerin çeşitliliği liposakşın yaptırmayı düşünen kişilerin kafalarını biraz karıştırabilir.

Bu durumda plastik cerrahınız yardımcı olur.

Size en uygun tedavi yaklaşımına karar vermede doktorunuz etkililik, güvenlik, ücret ve ihtiyaçlarınıza uygunluk gibi durumları göz önünde bulunduracaktır. Buna cerrahi karar, cerrahi eğitim ve deneyim yoluyla geliştirilen beceri denir.

Doktorunuz bu kararı komplikasyonları önlemek, ameliyatta oluşabilecek beklenmedik durumlarla baş etmek ve komplikasyonlar oluşursa tedavi etmek için de kullanır.

Fotoğraflar

Cerrahınız size yeme, içme, sigara kullanımı, alınacak ya da kaçınılması gereken vitaminler, demir tabletleri ve belli ilaçlarla ilgi bazı özel talimatlar verecektir.

Soğuk algınlığı ya da herhangi bir enfeksiyon geçirirseniz, özellikle cilt enfeksiyonu, cerrahınız liposuction ameliyatı ertelemek zorunda kalabilir.

Nadiren gerekse de, ameliyat sırasında ihtiyaç olması durumunda, doktorunuz önceden hazırda kan bulundurmanızı önerebilir.

Ayrıca, hazırlıklarınızı yaparken sizi ameliyattan sonra eve götürecek ve ihtiyaç halinde size 1 – 2 gün yardımcı olacak birini mutlaka ayarlayınız.

Beklentilerinizi Belirleyin ve Belirtin

Siz ve doktorunuz motivasyonlarınız ve beklentileriniz hakkında konuşmalısınız. Çünkü estetik plastik ve rekonstrüktif operasyonların geri dönüşü maalesef çok zordur. Burun estetiği ameliyatı sizin için neler yapabileceğini ve yapamayacağını ve sonuçlarınızın neler olabileceğini açıklayacaktır.

İnsanların görünüşlerini tartışırken biraz bilinçli hissetmeleri normaldir, ancak cerrahınız için arzularınız ve hedefleriniz hakkında açık olmanız çok önemlidir.

Anesteziden sonraki ilk birkaç gün için, anılarınızda yavaşlama, tepki süresinin yavaşlaması ve yargılama kararınız olabilir. Bu nedenle, ameliyattan kurtuldukça kişisel bakım görevlerine yardımcı olmak için bir aile üyesine veya arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Gıda ve İlaçlar

Ameliyattan iki hafta önce ve sonra aspirin veya ibuprofen içeren ilaçlardan kaçının. Bu ilaçlar kanamayı artırabilir. Sadece doktorunuz tarafından onaylanmış veya reçete edilen ilaçları alın.

Sigara içiyorsanız sigara içmeyin. Sigara, ameliyattan sonra iyileşme sürecini yavaşlatır ve bir enfeksiyona yakalanma olasılığınızı artırır.

Beklentileriniz Nasıl Olmalı?

Rinoplasti, bir dizi adım ile bir prosedür değildir. Her operasyon benzersizdir ve prosedürden geçen kişinin spesifik anatomisi ve hedefleri için özelleştirilir.

Rinoplasti burnunuzun içinde veya burnunuzun tabanında, burun delikleriniz arasında küçük bir dış insizyonla yapılabilir. Cerrahınız muhtemelen cildinizin altındaki kemiği ve kıkırdağı yeniden ayarlayacaktır.

Ameliyat Sırasında

Rinoplasti, cerrahinin karmaşıklığına ve cerrahınızın tercihlerine bağlı olarak sedasyon veya genel anestezi ile lokal anestezi gerektirir. Sizin durumunuzda hangi tür anestezinin en iyisi olduğunu önceden doktorunuzla tartışın.Burnun içine içeriden yaptığımız kesiklerle giriyoruz.

Kıkırdakları ve kemiği ortaya koyuyoruz. Kemikteki bir kemer dışarıda çıkıntı oluşturabilecek bir doku yapı veya burunu sağa sola eğecek etmenlerin hepsi ortadan kaldırılıyor düzeltiliyor buruna yeniden bir şekil veriliyor.

Bunlar teknolojik ultrasonik kesiciler kullanmış olduğumuz radyo frekans dediğimiz burun etinin küçültücü aletler veya diyop lazer adını verdiğimiz lazerlerle bu işlemlerle çok kolay bir şekilde yapabiliyoruz ve bu işlemlerin sonucunda ortaya koyduğumuz urun yapısı bilimsel kaidelerle ortaya konulan açılar ve ölçümlerin içinde olması gerekiyor.

Biz kendi görünüşümüzü kendi yapımızı kendi düşüncelerimizle hastanın burnuna uygularsak bilimsel kriterlerden uzaklaşırsak bu sefer hastanın yüzüne uymayacak bir burun yapısı ortaya çıkabilmektedir.

Hastanın yüzünün net olarak değerlendirilmesi, çene yapısı, elmacık kemiklerinin durumu , yüzü tam ortadan böldüğümüz zaman sağın ve solun birbirleriyle olan asimetrileri bizim elde edeceğimiz sonucun yüzle uyma açısından ortaya çıkmasında çok büyük bir önem kazanmaktadır.

burun estetiği ameliyatı fiyatları

Yani biz öncesindeki değerlendirmeyi net olarak yapabilirsek sonrasında ortaya çıkabilecek sonucu da önceden belirleyebilmekteyiz. Burunda yapabileceğimiz müdahaleleri en alt düzeye çekerek ameliyat sonrasında gözlerde meydana gelecek şişliği ve morluğa en asgari düzeye indirebilmekteyiz.

Bununla ilgili ameliyat içinde düşük tansiyon esnasında ameliyat yapmak buruna verdiğimiz kanama engelleyici ilaçların düzgün şekilde uygulanması ameliyat sonrası ciddi bir buz uygulamalarıyla bazı hastalarımızda hiç morluk ortaya çıkmayabiliyor.

Sedasyon ile lokal anestezi: Anestezi altında iken bu tip anestezi genellikle poliklinik ortamında kullanılır ve vücudunuzun belirli bir alanı ile sınırlıdır. Doktorunuz nazal dokularında ağrı kesici bir ilaç enjekte eder ve intravenöz bir hattan enjekte edilen ilaçlarla sizi uyarır. Bu seni sersemletir ama uykuya bırakmaz.

Genel anestezi: Anestezi ilacını solunarak veya elinize, boynunuza veya göğsünüze bir damar içine yerleştirilmiş küçük bir tüple alırsınız. Genel anestezi, tüm vücudunuzu etkiler ve geçici bir bilinç kaybı durumuna neden olur. Genel anestezi bir solunum tüpü gerektirir.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)

Ameliyattan Sonra

Burun ameliyatı sonucunda hastalarımız burnun içine yerleştirdiğimiz silikon simplintlerden nefes alabilmekteler eskiden kullandığımız koca koca tamponlar artık uygulanmıyor. Bu silikon simplintelerin içinde bir hava yolu var.

Buradan çok rahatça nefes alabilmekteyiz. Bunları ameliyattan 2-3 gün sonra almaktayız . Hastamız tam olarak rahatlamakta.

Ameliyattan sonra, kanamayı ve şişliği azaltmak için başınızın göğsünüzden daha yükseğe kaldırılmasıyla yatakta dinlenmeniz gerekir. Burnunuz, ameliyat sırasında burnunuza veya burnunuza yerleştirilen atellerden dolayı sıkışık olabilir.

Burnun üstünde plastikten termo plastik atel dediğimiz bunu da ortalama olarak 7 gün sonra alıyoruz. Hastalarımız bu atelle işine okuluna vesaireye gidebilirler.

Ama bununla gitmek istemeyen hastalarında 7 gün sonra alındıktan sonra kolaylıkla işlerine dönmeleri söz konusudur. Ameliyattan sonra hastalarımızın iyileşmesi ortalama olarak burnun içindeki ödemlerin geçmesi 20 günle 1 ay sürebilmekte.

Ama burnun ödemlerinin tam olarak geçmesi oturması aşağı yukarı 3-4 ay civarında oluyor.

Burnun son şekline yavaş yavaş 6. aydan itibaren gelmeye başlıyor ve 1 yılın sonunda burun en son şekline gelebilmektedir.

Hastalarımızın bu ameliyattan sonra biraz sabırlı olması gerekiyor. Çünkü, burnun son şeklini almasını beklemeleri lazım.

Burun ameliyatından sonra çok ufak tefek problemler oluşabiliyor. Ama iyi yapılmış bir ameliyat titizlikle dikkatle yapılmış bir ameliyatın revüzyon oranı da çok çok düşük olmaktadır.

Genellikle hassas çalışan ve dokulara saygılı davranan cerrahların ameliyatlarında çok ciddi problemler ortaya çıkmamaktadır.

Burun ameliyatları günümüzde en sık yapılan ve başarı şansıda günden güne artmış olan kişilerin tecrübesi arttıkça burun ameliyatındaki başarı şansıda çok fazla miktarda doktorların tecrübesinin artmasıyla başarılı ameliyat sonuçlarını çok fazla miktarda görmeye başlıyoruz.

Bunların dışında burun ameliyatından korkmaya gerek yok. Ameliyat sonrasında ağrılı bir süreç beklemiyor bizi. En az ağrılı estetik ameliyatlardan birisi burun ameliyatıdır.

Ameliyattan sonra ağrı kesici hiç kullanmayan hastalarımız bile var. Ameliyat sonrası sürecinde hastalarımız kolaylıkla dediğim gibi 3-4 gün sonra bu aterle işlerine gidebilmekteler.

Hafif kanama, mukus ve eski kan drenajı ameliyattan birkaç gün sonra veya pansuman çıkarıldıktan sonra yaygındır. Doktorunuz drenajı emmek için burnunuzun altında bantla tutulan küçük bir gazlı bez parçası yerleştirebilir.

Gazlı bezinizi doktorunuzun belirttiği şekilde değiştirin. Damlalık pedini burnunuza sıkıca yerleştirmeyin.

Kanama ve şişlik olasılığını daha da azaltmak için doktorunuz ameliyattan birkaç hafta sonra bu önlemleri uygulamanızı isteyebilir:

 • Aerobik ve jogging gibi yorucu aktivitelerden kaçının.
 • Burnunuzda bandajlar varken duş yerine banyo yapın.
 • Kabızlığı önlemek için meyve ve sebze gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin.
 • Kabızlık, ameliyat bölgesine baskı uygulayarak zorlanmanıza neden olabilir.
 • Gülen veya gülerek gibi aşırı yüz ifadelerinden kaçının.
 • Üst dudağınızın hareketini sınırlamak için dişlerinizi nazikçe fırçalayın.
 • Önde bağlanan kıyafetler giyin; Gömlek veya kazak gibi kıyafetleri kafanızın üzerine çekmeyin.Ayrıca, burnunuzdaki baskıyı önlemek için, ameliyattan en az dört hafta sonra burnunuza gözlük veya güneş gözlüğü takmayın.
 • Dışardayken, özellikle burnunuzda SPF 30 güneş koruyucu kullanın. Çok fazla güneş, burnunuzun cildinde kalıcı ve düzeniz renk bozulmasına neden olabilir.
 • Nazal cerrahiden iki ila üç hafta sonra göz kapaklarınızın geçici olarak şişmesi veya siyah-mavi renk değişikliği olabilir. Burnun şişmesi daha uzun sürer. Sodyum diyetinizi sınırlandırmak şişliğin daha hızlı gitmesine yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra burnunuza buz veya soğuk paket gibi bir şey koymayın.

Burnunuz, ameliyat geçirdiğinizde hayatınız boyunca değişir. Bu nedenle, nihai sonucunuzu aldığınızı söylemek için zaman gerekir. Bununla birlikte, şişliğin çoğu bir yılda gider.

Sonuçlar

Burnunuzun yapısında çok küçük değişiklikler burnunuzun nasıl göründüğüne dair büyük bir fark yaratabilir.

Çoğu zaman, deneyimli bir cerrah, ikinizin de memnun olduğu sonuçları alabilir. Ancak bazı durumlarda, hafif değişiklikler yeterli değildir ve siz ve cerrahınız daha fazla ayrıntılandırma için ikinci bir ameliyatı tercih edebilirsiniz.

Bu durumda, ameliyat için en az bir yıl beklemeniz gerekir, çünkü burnunuz bu süre içinde değişiklik gösterebilir.

Berkay Şahin burun estetiği

Berkay'ın Burun Estetiği Operasyonu

Ünlü sanatçı Berkay’ın geçtiğimiz günlerde gelen son dakika haberiyle talihsiz bir olayına şahit olmuştuk.

Bir tartışma sonucu burnu zarar gören Berkay, yaptıracağı burun estetiği operasyonu için rekonstrüktif cerrahi uzmanı Dr. Erdem Güven’e başvurmuş ve uzman doktor plastik ve rekonstrüktif cerrahi olmasına karar vermiştir. Operasyon oldukça başarılı geçmiştir.

Burun Ameliyatı Öncesi Sonucu Görebilmek Mümkün Mü?

Günümüzde gelişmiş olan teknoloji sağlığa da uygulanmıştır. Artık burun estetiği önce çekmiş olduğumuz 3 boyutlu fotoğraflarla aynı anda farklı makinalardan çekilen, aynı anda çekilen görüntülerin üst üste bindirilmesi ile biz artık üç boyutlu görüntüler elde edebilmekteyiz.

Bu özel cihazlar ve makinalarda, özellikle özel bir yazılımla bunların birleştirilmesi ve hastaya takdim edilmesi mümkün olmaktadır. Hastanın bazı istekleri (burun ameliyatı ile ilgili özellikle) olabilmektedir.

Hastalarımızın normal dışındaki istekleri doktor tarafından bunların neden olmaması gerektiği anlatılmalıdır ve görüntü üzerinde bu işlemler yapıldığı takdirde hastanın anormal görüntüleri de hastaya gösterilmelidir bu şekilde hastanın ikna edilmesi çok daha kolay olmaktadır.

Çünkü hasta üç boyutlu görüntüsü üzerinde kendi isteklerinin yapılması sonrasında nasıl istenmeyen görüntülerin ortaya çıkabileceğine görmektedirler.

Rinoplasti, burun şeklini değiştirmek için bir ameliyattır. Hem nefes alıp hem de burun şekli birbiriyle ilişkili olduğundan, bazen burun şeklini değiştirmek için değil, aynı zamanda burun nefesini de geliştirmek için de bir rinoplasti yapılır.

Septoplasti, burun içindeki duvarı, burun geçişlerini sağa ve sol tarafa (nazal septuma) bölen duvarın düzleştirilmesiyle nefes almayı iyileştiren bir ameliyattır. Septum çarpık olduğunda, burnun içinden nefes almayı zorlaştırabilir. Bir septoplasti sıklıkla rinoplasti ile kombine edilir.

Hayır. Rinoplasti, en zorlu operasyonlardan biridir. Bu çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır. İlk olarak burun, yüzün ortasında bulunan karmaşık üç boyutlu bir şekildir. Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler genellikle çok küçüktür, ancak burnun görünümü ve fonksiyonları açısından önemli bir fark yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğundan, hata payı da öyle.

Şişlik ve ciltte lokal anestetik yerleştirme ameliyat sırasında burnu bozar, yapılan ince değişikliklerin çoğunu kamufle eder. Rinoplasti de bir prosedür değildir. Başka bir deyişle, standart bir plan ya da adımların sırası belirlenmez. Her operasyon hastanın ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir.

Burun düşmesi dediğimiz şey tekniğin düzgün uygulanması burunu oluşturan yapıların korunması kıkırdakların ve kemiklerin korunmasıyla kesinlikle söz konusu olmayacak bir durumdur. Burunu da burnu taşıyan destekleyici kıkırdaklarının alınmasıyla ancak burnun düşmesi söz konusu olabiliyor.

Mesela biz ameliyatta eğrilmiş olan dokuları çıkarabiliyoruz. Dışarıda düzeltip yerine koyuyoruz. Yerine konulmadığı takdirde burunda düşmeler ortaya çıkabilmektedir. Burnun ortaya koyacağımız şeklinin değerlendirmesinde hastayla iletişimimizin en önemli göstergelerinden bir tanesidir.

Hastaların beklentilerini dinledikten sonra bu beklentilerin gerçekçi olup olmamasına göre hasta ve doktorun ortak bir noktada buluşması burun estetiğinin başarısını etkileyen en önemli altın standartlardan bir tanesidir. Yani hastanın beklentisi, doktorun yapabileceğiyle örtüşüyorsa o zaman ortaya çıkan sonuç hem doktor açısından hem de hasta açısından tatminkar olabilmektedir.

Rinoplastisi olan hemen hemen herkes ameliyattan sonra hastaneden güvenle ayrılabilir. Ve herkeste olduğu gibi tekrar ameliyat olmak zorunda mıyım diye kaygılanabilir. Çok nadir durumlarda, bulantıda zorlanıyorsanız veya izlenmesi gereken başka sağlık sorunlarınız varsa, bir gece hastanede kalabilirsiniz.

İşten, okuldan veya diğer yükümlülüklerden bir hafta izin almayı planlayın. İlk hafta boyunca her gün daha iyi hissedeceksiniz. Bir haftalık randevu ile insanlar genellikle kendileri gibi hissederler.

Ameliyattan sonra biraz şişme olacak. Çoğu kişi birkaç ay sonra fark etmeyi bıraksa da şişliğin çözülmesi aylarca sürebilir. İnsanlar genellikle bir hafta sonra çoğu aktiviteyi yapmaya ve iki ila dört hafta sonra tüm aktivitelere devam etmeye geri dönerler.

Tüm ameliyatların riskleri vardır. Neyse ki, burun estetiği riskleri küçüktür ve komplikasyonlar nadirdir. Doktorunuz ameliyattan önce ameliyatın riskleri ve faydaları hakkında sizinle detaylı olarak konuşacaktır.

Burun estetiği fiyatları çeşitli faktörlere bağlıdır. Cerrahinin karmaşıklığı, doktorun eğitimi,deneyimi ve bulunduğu konum, istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda burun estetiği fiyatları ne kadar sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Deviasyon ameliyatına Nasal Septum Deviasyonu diyoruz. Genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Ortalama 1 saatte sonuçlandırılıyor.

Evet. Burun ameliyatı sonrası nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Danışmanlığınızdan önce doktorunuz yüzünüzün çoklu görünümlerinin standartlaştırılmış fotoğraflarını çekecektir.Bu fotoğraflarla burun ucundaki görünümünden yan profildeki görünüme kadar her şeyi planlayabilirsiniz. Bu fotoğraflar, ameliyattan sonra burnunuzun nasıl görünebileceğine dair bir fikir vermek içindir ve 3D Vectra yöntemi ile burnunuzu ameliyat sonrası nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Çoğu insan için değil. Yoğun bakımda kalmanızı gerektirecek bir süreç bile olmayacaktır. Ameliyat sonrası ziyarette, çoğu insan acılarını 10 üzerinden 4 olarak değerlendirir.

Çoğu rinoplasti, plastik cerrahlar, yüz estetik cerrahları veya kulak burun boğaz uzmanları (KBB) tarafından yapılır. İyi bir rinoplasti yapan bir cerrah isterseniz, bu niteliklerden birinde eğitim ve kart sertifikası iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Hastalar ve diğer doktorlar arasında iyi bir üne sahip bir cerrah istiyorsanız, cerrahınız rinoplasti ile ilgili tıbbi literatürde çok sayıda makale yayınladıysa ve eğitim konferanslarında konuşmaya davet edildiyse, bu, cerrahınızın rinoplastide uzmanlığı kanıtladığının bir göstergesidir.

Ameliyatınızın akredite bir cerrahi tesis veya hastanede yapıldığından emin olun. Cerrahınızla da rahat hissetmelisiniz. Cerrahınız ameliyat sırasında neler olacağı konusunda anlaşılabilir terimlerle açıklayabilmelidir.

Burun anatomisi ve kemiklerinin gelişimini tamamlamasi yaklaşık olarak 17 yaşında tamamlanır. Çok ciddi bir fonksyonel deformite yoksa burun estetiği 17 yaşından sonra yapılır.

Revizyon burun estetiği ameliyatı, ilk ameliyattan memnun kalınmadığı durumlarda, ilk ameliyatta şekil bozukluklarının tam olarak giderilmediği ve nefes alma kanallarının sağlıklı çalışmadığı durumlarda gerçekleştirilmektedir.

İlk burun estetiği ameliyatına göre daha zordur. Çünkü ilk ameliyatta buruna müdahale edilmiş, iç dokusuyla oynanmıştır. O nedenle daha zor bir ameliyattır. Ancak bu durum revizyon burun estetiği ameliyatında istenilen sonucun alınmasına engel değildir. Revizyon ameliyatında en çok karşılaşılan sorunlardan biri de, burnun istenilen şekle gelmesi için ihtiyaç duyulan dokuların ilk ameliyatta fazlaca çıkartılmasıdır.

En çok kıkırdak dokusunda bu durumla karşılaşılmaktadır. Özetle hasta açısından, ameliyat ve iyileşme süreci anlamında eğer kıkırdak nakline gerek yoksa iyileşme sürecinin biraz uzaması dışında bir zorluk sözkonusu değildir. Estetik cerrahi uzmanı açısından ilk ameliyata göre daha güç bir ameliyattır.

Burun kıkırdak ve kemiklerinin eğri olmasıdır. Bu eğrilik bazı durumlarda burnun dış görüntüsüne yansırken, bazen de dışardan fark edilmez. Deviasyon yukarda da kısaca belirttiğimiz gibi yeterli nefes almayı, yeterli oksijen almayı kısıtlayan bir sağlık sorunudur.

Yorumlar

51 Comments to “ Burun Estetiği Ameliyatı – Rinoplasti Nedir?”
 1. Aynur says :Cevapla

  Küçükken burnunu duvara çarptıktan sonra yamulmustu. Büyüyene kadar bana ne kadar sorun çıkarır yaşım 16
  Görünüş dışında

 2. Erhan says :Cevapla

  Beklenen sonucu alamazsak ne olur

 3. zehra says :Cevapla

  merhaba fiyat aralığı ile ilgili bilgi alabilir miYim

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Ameliyatlarla ilgili tüm planlamaların yapılabilmesi için doktor bey ile görüşme organize edebiliriz. Görüşme sırasında merak ettiğiniz tüm detayları kendisine sorabilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir. Randevu için 05325671766 nolu teldena iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

   1. Rabia says :Cevapla

    Merhaba, 16 yaşındayım burun estetiği yaptırabilir miyim?

 4. selen says :Cevapla

  Hastalar en çok neden rahatsız oluyorlar?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   mail gönderildi. sağlıklı günler dileriz

 5. meral says :Cevapla

  Merhaba hocam, benim ameliyatımın üzerinden 1 yıl geçti. Burun kanatlarıma ameliyatta dokunulmadı. Ancak burun kanatlarımın kartilajları içe doğru biraz çökük gibi duruyor. Burun kanatlarım da küçültülmüş olduğu icin (ancak kartilajın kendi yapısına dokunulmadı) su an kanatlar biraz tuhaf bir görünüm aldı. Bir tarafın kartilajı da diğerinden bariz daha zayıf, bu da hafif bir asimetriye yol açtı. Bu düzelebilir bir problem midir? Burun kanatlarının kendi çökük kartilajları düzeltilebilir mi?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   mail gönderildi. sağlıklı günler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP