Jinekomasti

[Toplam: 73 Ortalama: 4.9]

Jinekomasti

jinekomasti, son zamanlarda erkeklerde sık sık görülen rahatsızlıklarından biri olarak bilinen jinekomasti için çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.
Peki jinekomasti nedir ve nasıl tedavi edilir?
Jinekomasti Yunanca dilinden gelen bir sözcüktür. Öyle ki bu dilde gyne kadın anlamına gelirken mantos kelimesi de meme anlamına gelmektedir.

Erkeklerde meydana gelen anormal meme büyümelerine jinekomasti denilmektedir. Bu problemin genel olarak glandüler, mikst tip ve lipomatöz olmak üzere 3 farklı türü bulunur.

Jinekomasti lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. Gerekirse işleme yağ alma da eklenebilir. vücut geliştirme eğer memeler aşırı derecede büyük ise, meme dokusu ile derinin de çıkarılması gerekecektir.

Jinekomasti Ameliyatlarında Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

jinekomasti ameliyatlarında hangi yöntemler kullanılır_4Jinekomasti ameliyatları temel olarak deri çıkarılması gereken ve çıkarılmaması gereken ameliyatlar olarak ikiye ayrılabilir.

Özellikle jinekomastinin %80 nedeni göğüsteki yağ birikimidir. Diğer %20 lik kısımda göğüs bölgesinde meme dokusunda artış olabilir ve bu tip işlemlerde farklı bir teknik uygulama ihtiyacı ortaya çıkar.

Jinekomastinin evresine göre özellikle ilk 4 evrede uygulanabilen tedavi yöntemi vaser liposuction tedavisidir. Günümüzdeki teknolojisi en gelişmiş liposuction yöntemlerinden olan vaser liposuction yönteminde göğüs kenarındaki 2 mm lik bir bölgeden gerilerek göğüs içindeki yağ dokusu ses dalgaları yardımıyla eritilir yani bu ultrasonik liposuction adı verilen sistemde ses dalgalarıyla eritilen yağ dokusu daha sonra özel kanirler vasıtasıyla dışarıya doğru aspire edilerek alınır. Bu şekilde göğüsün içinde biriken yağ dokusu boşaltılır.


Jinekomasti dediğimiz dışarıya doğruluşmuş olan meme görüntüsü normal erkek göğüsüm şekline döndürülür.


Yağ dokusu

jinekomasti ameliyatları

Bu şekilde alınmış olan dokular yağ dokusu çok ileri derecede yani 30 kilo ve üzerinde kilo alımı olmazsa tekrar etmesi mümkün değildir. 30 kilo alınsa dahi eskisi gibi bayan memesi şekline dönüşmez normal bir yağ birikimi şekline dönüşür. Bundan dolayı jinekomasti ameliyatları başarılı ve uzun süre sonuç veren ameliyatlardan bir tanesidir.

Bunun yanında eğer hastamızda meme dokusu baskınlığı varsaki bu durumu tespit etmek için ameliyat öncesinde ultrason yardımıyla yağ dokusundan mı oluştuğu yoksa meme dokusundan mı oluştuğu tespit edilebilir.

Meme dokusundan oluşan jinekomastilerde meme ucunun alt kısmından girilerek yaklaşık olarak 2cm lik bir bölgeden bu oluşmuş olan meme dokusu tamamiyle çıkartılabilir ve bu şekilde jinekomasti düzeltilebilir.

Bazı hastalarda kombine olarak hem meme dokusu mevcut olur hemde etrafında yağ dokusu birikimi vardır. Bu hastalarda öncelikli olarak vaser liposuctionla küçültülebilecek bölge küçültülür ve geride kalan meme dokusu meme ucundaki çok küçük bir bölgeden gerilerek çıkartılır.

Kombine tedavimi normal tedavimi yapılacağı ameliyat öncesi yapılacak ultrason tekniğiyle ortaya konulabilir.

Deri bölgesinde fazlalık olan hastalar

jinekomasti ameliyatlarında hangi yöntemler kullanılır_5Bunun yanında özellikle deri bölgesinde fazlalık olan hastalardaki bu ileri evre jinekomast dediğimiz kadın memesine benzeyen bir görüntüye sahip hastalarda yapılır. Bu hastalar özellikle ileri derecede kilo kaybına uğrayan hastalar veya mide küçültme tüp mide ameliyatları geçirip 40 – 50 kilo veren hastalarda daha çok görülüyor.

Bol miktarda deri fazlalığı ve ileri derecede sarkık bir meme görüntüsü mevcuttur. Bu hastalarda özellikle deriden geniş çıkarılma ihtiyacı vardır. Hastanın vücut yapısına görüntüsüne göre bu hastalara deride küçültme işlemiyle birlikte içeride mevcut olan dokunun azaltılmasıyla kombine girişimlerle erkekte meme büyümesi düzeltilir.

Jinekomasti ameliyatlarından sonra eğer ameliyat başarılı geçmiş ve iyi yapılmışsa ömür boyu kalıcı sonuçlar alınır.

Glandüler Jinekomasti Nedir?

Glandüler jinekomasti genel olarak gerçek meme dokusunun salgılanması anlamına gelmektedir. Jinekomastinin bu türünde sert meme dokusu daha çok ön plandadır. Erkekler açısından estetik görünümleri son derece kötüdür. Görünümün düzeltilmesi için cerrahi işlemler gerekir.

Mikst Tip Jinekomasti Nedir?

Mikst Tip jinekomastide genellikle hem memenin sert dokusunda fazlalık söz konusudur hem de meme içindeki yağ dokusunda bir fazlalık mevcuttur. Öyle ki erkeklerin meme bölgesinde şişkin bir görünüm oluşmasına sebebiyet verdiğinden son derece rahatsız edici bir türdür.

Görünümün düzgünleşmesi, yani normal erkek memesi görünümü elde edilmesi için cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulacaktır. Bu tarz operasyonlarda fazla dokunun alınması işlemleri yapılır.

Lipomatöz Jinekomasti Nedir?

Lipomatöz jinekomasti türünde ise sadece meme içerisindeki yağ dokusunda artışın yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu tarz sorunlarda diğer türlerden farklı olarak liposuction yöntemiyle tedavi yapılması mümkündür.

Öyle ki meme dokusunda bulunan fazla yağ miktarı liposuction yöntemiyle deri altından çıkarılarak, normal meme dokusu oluşturulur. Lipomatöz jinekomasti türünde tedavi yöntemi olarak genel olarak liposuction yöntemi uygulanmaktadır.

Fakat uygun görüldüğü takdirde cerrahi işlemlerin yapılması da mümkündür.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde meydana gelmiş olan tüm jinekomasti sorunlarında genel olarak ameliyat il çözüm yöntemleri üretilebilmektedir. Peki son zamanların erkekler arasında hızla yaygınlaşan sorunu jinekomasti nedenleri nelerdir? Jinekomasti neden oluşur?

Jinekomastinin genel nedenlerine bakıldığında hormon sorunlarının yaşanma durumu ortaya çıkmaktadır. Fakat kandaki östrojen seviyesinin artarak ya da hormonların seviyesindeki azalma durumuna paralel olarak oluşan kanserlerden dolayı da büyüme problemi görülebilir. Bunlara genellikle tümör adı verilmektedir.

Akciğer ve karaciğer kanserlerinden dolayı da memedeki yağ dokusunda artış söz konusu olarak büyüme problemi meydana gelebilmektedir.

Bunların yanı sıra ise çeşitli endokrin hastalıklar, metabolizma sorunları, travmalar, psikolojik stresin yoğun olması, obezite sorununun yaşanması, ailede meme büyümesi sorunu yaşayan kişi olması yani genetik faktörler, viral enfeksiyon sorunları ve çeşitli ilaçların kullanımı meme büyümesine neden olabilmektedir.

Jinekomasti Hangi Yaş Aralığında Görülür?

Jinekomasti rahatsızlığının yediden yetmişe herkeste görülmesi mümkündür. Özellikle de yeni doğan bebeklerde annelerden gelen östrojen hormonlarındaki artış meme büyümesi probleminin yaşanmasına neden olmaktadır. Fakat bu sorun genellikle bir kaç hafta içerisinde gerileme gösterir.

Bu dönemin yanı sıra ise ergenlik dönemlerinin yaşı olarak bilinen 13 ile 15 yaş arası erkeklerde görülmesi muhtemeldir. Bu dönemdeki çocuklara jinekomasti gelişimi yine bir kaç yıl içerisinde gelişime bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Jinekomasti rahatsızlığı 17 yaş aralığı yani gelişimin tamamlandığı dönemlerde genç yaştaki kişilere göre çok daha az görülmektedir. Fakat ileriki dönemlerde erkeklik hormonunun azalması, bu rahatsızlık ile karşı karşıya gelinmesine neden olacaktır. Olgun insanların ise daha büyük bir bölümünde jinekomasti görülmesi mümkündür.

Öyle ki erişkin insanlarda her iki memenin de büyümesi muhtemeldir. Bu dönemlerde meydana genel jinekomasti rahatsızlığı memelerde ağrının ve hassas bir yapının oluşmasına neden olmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti erkeklerde meydana gelen meme büyümesi problemine denilmektedir. Bu sorunun çeşitli nedenleri vardır. Peki jinekomasti nasıl anlaşılır ? Jinekomasti teşhisini koymak zor mu ?

Jinekomasti sorununun temel nedeni aslına bakıldığında süt bezlerinde meydana gelen şişkinlik problemidir. Öyle ki bunun haricinde memelerde herhangi bir büyüklük sorunu hissediliyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Normal hayatta ise kişiler jinekomasti sorunu yaşadıkları anlamak için ayna karşısına geçerek, kendilerine iyi bakmaları gerekecektir. Öyle ki meme bölgesinde anormal bir büyüme gözlemlenmişse jinekomasti sorunundan şüphe edilmesi gerekmektedir.

İkinci aşamada ise meme bölgesinin kasılarak, yeniden kontrol edilmesi ve büyüklükten emin olunması gerekecektir. Dokunma esnasında ne kadar çok yağ dokusu hissediliyorsa o kadar fazla jinekomasti yani meme büyüme sorunu olduğundan şüphe edilmesi gerekmektedir.

Jinekomasti İlaçlarla Tedavi Edilebilir Mi?

Jinekomastinin kalıcı olduğu durumlarda çeşitli tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Fakat bu konuda hastalar bazı soruları sık sık yöneltmektedir. Peki jinekomasti ilaçla tedavi edilebilir mi?

Jinekomasti sorunu tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Fakat kesin tedavisi cerrahi işlemler ile yapılmaktadır. Ancak bazı durumlar insanlar bu ameliyatta korkmaktadır. Böyle durumlarda ise genellikle ilaçla tedavi yönteminin uygulanması da mümkün olacaktır.

Ameliyat olmak istemeyen erkeklerde testesteton clomifen ve tamoksifen gibi östrojen antidoku gibi özellikleri bulunan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar salgılanan östrojen hormonunun azalmasını sağlamaktadır.

Bu tarz yöntemlerle tedavi yapılması, cerrahi yöntemlere göre çok daha ağırdır. Aynı zamanda yan etki gösterme olasılığı da bir hayli yüksektir. Öyle ki ilaç kullanarak meme küçültme işlemleri sadece bir miktar fayda sağlar.

Kesinlikle ameliyat kadar kesin sonuçların üretilmesi mümkün olmayacaktır. Yani genel olarak ilaçla tedavi yönteminde hastaların estetik görünümlerinde ciddi bir değişiklik söz konusu değildir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatına gerçek ve yalancı olmak üzere 2 tür çeşit bulunmaktadır. Öyle ki yalancı jinekomasti türü genellikle ergenlik çağındaki çocuklar görülür ve belirli bir süre sonra kendiliğinden yok olur.

Gerçek bir jinekomasti rahatsızlığında ise gene meme büyümesi ergenlik çağında meydana gelir fakat bu defa kalıcıdır. Özellikle de 18 yaşını geçmiş erkeklerde meydana gelen meme büyümesi problemi gerçek jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Peki jinekomasti ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

Jinekomasti ameliyatlarında genellikle liposuction yöntemi uygulanmaktadır. Günümüze en çok tercih edilen yöntem budur. İşlemin uygulanış şekli de son derece zahmetlidir. Bu nedenle alanında uzman kişiler tarafından yapılmasında fayda olacaktır.

Meme büyüme sorununu gidermek için yapılan liposuction yönteminde lazer ısısının meme dokusunun içindeki yağlara verilmesi sağlanır. Bu sayede meme içerisinde bulunan yağlar erir. Diğer ameliyat türlerine göre daha hızlı ve de pratik olan bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür.

Aynı zamanda iyileşme süreci de oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Ameliyat sonrasında hastalar kısa süre içerisinde taburcu edilir ve ertesi gün normal yaşamlarına herhangi bir sorun olmadan devam edebileceklerdir.

İşlem doğru yerlerde yapıldığında herhangi bir risk durumu söz konusu değildir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jinekomasti ameliyatları için genellikle liposuction tekniği uygulanmaktadır. Bu teknik kapalı meme ameliyatı olarak da isimlendirilebilmektedir. Aşırı drece ağır bir ameliyat olmadığından ertesi gün kişiler taburcu edilerek, normal yaşamlarına geri dönebilmektedir.

Fakat bunun için her şeyden önce jinekomasti ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda özenli davranılması şarttır. Peki bu ameliyat sonrasında olası tehlikeler nelerdir ve nasıl önlem alınmalıdır?

Liposuction ile yapılmış olan meme büyüme ameliyatlarından sonra içeriye kanama olması muhtemel bir durumdur.

Böyle durumlara maruz kalmamak için hastalara baskılı pansuman yapılmasında fayda olacaktır. Aynı zamanda sık sık pansuman yapılması da sağlık açısından çok saha avantajlı olmalıdır.

Olası içeriye kanamayı önlemek amacıyla sargının sıkı tutulmasına da özen gösterilmesi şarttır. Sıkı sargı yaklaşık 2 gün boyunca meme bölgesinde kalmalı, riskin geçmesinden sonra ise açılmalıdır.

Öyle ki yapılan pansuman açıldığında hastalar kendisini ilk güne göre çok daha rahatlamış hissetmektedirler.

Jinekomasti sonrasında ağrı, acı ve yanma durumu çok şiddetli hissedilmemekle birlikte, ameliyat sonrasında tamamen yok almaktadır. Tabi kişilerin kendilerine dikkat edilmesi şarttır.

Jinekomasti Atleti Nedir?

Jinekomasti hastalığının tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem jinekomasti atleti olarak bilinir. Öyle ki piyasada çeşitli mecralarda satışı yapılan bu tarz  ürünlerin memeyi düzleştirici özelliği bulundurdukları söylenmektedir.

Fakat jinekomasti rahatsızlığına en kesin yöntem cerrahi yöntemi olarak bilinmektedir. Cerrahi işlemler haricinde ise özelikle de lipomatöz jinekomasti için liposuction yönteminin uygulanması daha kesin sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayacaktır.

Atletler ise yarattıkları sonuçlar kesin değildir. Aynı zamanda belirli bir oranda iyileşme gözlemlense dahi bu sonuçlar çok uzun bir süre içerisinde ortaya çıktığından çok fazla tercih edilen bir yöntem olmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Cerrahi işlemler her daim daha kesin ve kalıcı sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle meme büyümesi sorunundan tamamen kurtulmak için bu tarz operasyonların tercih edilmesi önerilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Memenin Tekrar Büyüme Riski Var Mıdır?

Eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın ameliyattan sonrasında  kilolu olan ve kilo aldığı durumlarda (15-20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, Bunun haricinde ameliyat sonucu tekrar eski hale geri dönmesi söz konusu değildir.

Jinekomasti Ameliyatı için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Belirli bir yaş sınırı olmasa da jinekomastinin neden olduğu fazla göğüs gelişimi ergenlik çağındaki dönemden sonrasında kendiliğinden geçebilmektedir. Ergenlik döneminden sonra yani (kişiye göre değişmekle beraber) yaklaşık 17 yaşından itibaren yani ergenlikten sonra bu ameliyat yapılabilir. Birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Tür Anestezi ile Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Ameliyat öncesi bazen lokal bazen de genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta hastanede kalmaya ihtiyaç duymadan hemen evine geri dönebilmektedir. Ameliyat ortalama 45-90 dakika sürmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Göğüslerin büyümesinin nedeni bu bölgede yağlanmanın dokusu artışı ise liposuction ile fazla ağ dokusundan alınınca göğüsler küçülür. Liposuction yapıldığında işlem küçük deliklerden yapıldığı için ameliyat izi oluşmaz. Ancak esas olarak meme bezleri dokusunun büyümesi ön planda ise meme ucu altından yarım ay şeklinde yapılan kesi ile fazlalık doku çıkarılır. Her keside iz kalır ancak bu bölgede iki rengin birbirine geçiş hattı olduğundan dolayı bu izler fazla dikkat çekmez. Deride sarkma eğilimi olan fazlalıklar varsa bu fazlalıkların çıkarılması durumunda iz kalır.

Jinekomasti Ameliyatı Riskli Midir?

Asimetri (iki taraf arasında fark), hematom (deri altında kan birikimi), seroma (deri altında sıvı birikimi), meme başı nekrozu (doku çürümesi) ve infeksiyon oluşabilir. Ancak doku kaybı ve infeksiyon görülme olasılığı çok çok azdır. Ameliyat sonrası koruyucu olarak antibiotik kullanılır. Göğüs derisinin yapışması ve oluşacak sıvı toplanmasının azaltılması amacıyla ameliyat sonrası jinekomasti atleti kullanılır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Meme büyümesi ameliyatı olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de jinekomasti ameliyat fiyatları konusudur.

Öyle ki bu fiyatlar yapılan olan işlemlerin ne tarz olduğuna, tipine, hastaların meme dokusundaki büyüklük oranına, kiloya, uygulanacak olan anestezi türüne ve plastik cerrahların talep ve isteklerine göre değişkenlik göstermeleri muhtemeldir.

Jinekomasti 2018 yılı fiyatları konusunda kesin bilgi edinmek için cerrahlara danışmak ve ön muayeneden geçmek gerekmektedir. Bu ameliyatlar genel olarak estetik girişimli olarak nitelendirildiğinden, özel ve devlet sağlık sigortaları, SSK ve Bağkur ücretleri karşılamamaktadır.

Ameliyat sonrasında hastaların mutlaka korse kullanmaları gerekmektedir. Öyle ki korse ücretinin ameliyat fiyatına dahil olup olmadığı da cerrahi işlemin yapılacağı kurumlara sorulmalıdır.

Jinekomasti ameliyatlarındaki fiyat politikası aynı zamanda meydana gelmiş olan jinekomastinin türü ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecektir.

Eğer hastalarda meme büyümesi probleminin yanı sıra başka bir estetik problem söz konusu ise böyle durumlarda da ücrette belirli bir miktar değişkenlik söz konusu olacaktır.

Bu nedenle hastaların detaylı bir muayeneden geçmeleri ve bu muayene sonrasında fiyat bilgisi elde etmeleri çok daha mantıklı olacaktır.

Genel anlamda bir ameliyata göre çok yüksek bir rakam söz konusu değildir. Genellikle ortalama fiyatların görüldüğünü söylemek mümkün olacaktır.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.
Summary
jinekomasti
Article Name
jinekomasti
Description
Jinekomasti erkek memesinin büyüyerek kadın memesine benzer bir görünüm almasıdır. Jinekomasti erkek nüfusunun hemen hemen yarısında gözlenen bir sorundur. jinekomasti ameliyatı için ücretsiz randevu talep ediniz.
Author
Publisher Name
Doç. Dr. Erdem Güven
Publisher Logo

190 yorum

Bir cevap yazın