erkekte meme büyümesi

Jinekomasti

Jinekomasti erkek memesinin büyüyerek kadın memesine benzer bir görünüm almasıdır.
Jinekomasti
erkek nüfusunun hemen hemen yarısında gözlenen bir sorundur. Erkeklerin vücutlarını kadınsılaştırdığı için ruhsal durumlarını kötü yönde etkiler, özellikle yaz aylarında rahatsızlığa yol açar.
Erkekte meme büyümesi
sebepsiz yere oluşabileceği gibi bazı hormonal bozukluklar sonucu olarak ya da bazı ilaçların yan etkisi şeklinde de ortaya çıkabilir.

Jinekomasti lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. Gerekirse işleme yağ alma da eklenebilir. Eğer memeler aşırı derecede büyük ise, meme dokusu ile derinin de çıkarılması gerekecektir.

Jinekomasti İlaçlarla Tedavi Edilebilir Mi?

Cerrahi jinekomasti tedavisinde altın standarttır. Cerrahiye karşı olan bazı hastalarda birtakım ilaçlar ile sınırlı bir başarı elde edilebilmiştir. Ancak bu ilaçların çok fazla yan etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Memenin Tekrar Büyüme Riski Var Mıdır?

Ameliyat sonrasında eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın aşırı kilo aldığı durumlarda (15-20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, Bunun haricinde ameliyat sonucu tekrar eski hale geri dönmesi söz konusu değildir.

Jinekomasti Ameliyatı için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Belirli bir yaş sınırı olmasa da jinekomastinin neden olduğu fazla göğüs gelişimi ergenlik dönemi sonrasında kendiliğinden geçebilmektedir. Ergenlik dönemi bitiminden itibaren yani (kişiye göre değişmekle beraber) yaklaşık 17 yaşından itibaren bu ameliyat yapılabilir. Birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Tür Anestezi ile Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Ameliyat bazen lokal bazen de genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta hastanede kalmaya ihtiyaç duymadan hemen evine geri dönebilmektedir. Ameliyat ortalama 45-90 dakika sürmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Göğüslerin büyümesinin nedeni bu bölgede yağlanmanın artışı ise liposuction ile fazla yağ dokusu alınınca göğüsler küçülür. Liposuction yapıldığında işlem küçük deliklerden yapıldığı için ameliyat izi oluşmaz. Ancak esas olarak memelerdeki bez dokusunun büyümesi ön planda ise meme başının altından yarım ay şeklinde yapılan kesi ile fazlalık doku çıkarılır. Her keside iz kalır ancak bu bölgede iki rengin birbirine geçiş hattı olduğundan dolayı bu izler fazla dikkat çekmez. Deride sarkma eğilimi olan fazlalıklar varsa bu fazlalıkların çıkarılması durumunda iz kalır.

Jinekomasti Ameliyatı Riskli Midir?

Asimetri (iki taraf arasında fark), hematom (deri altında kan birikimi), seroma (deri altında sıvı birikimi), meme başı nekrozu (doku çürümesi) ve infeksiyon oluşabilir. Ancak doku kaybı ve infeksiyon görülme olasılığı çok çok azdır. Ameliyat sonrası koruyucu olarak antibiotik kullanılır. Göğüs derisinin yapışması ve oluşacak sıvı toplanmasının azaltılması amacıyla ameliyat sonrası jinekomasti atleti kullanılır.

[Toplam:41    Ortalama:5/5]
DOÇ. DR. ERDEM GÜVEN
[Toplam:41    Ortalama:5/5]

Comments (30)

 1. Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra göğüsler tekrar büyür mü yoksa bu ameliyat kesin çözümmüdür.

 2. Merhaba Erdem Bey Jinekomasti ameliyatı ve burun estetiği ameliyatı aynı anda yapılabliir mi?

 3. Yaza girerken Dr erdem beye yaptırmış olduğum jinekomasti operasyonuyla kendime güvenim arttı ve kendimi daha iyi hissettim.

 4. Merhaba Hocam, Ben spor salonunda uzun zaman spor yaptım ve göğüslerimde normalden fazla büyüme oldu ama bunun sebebinin spor mu yoksa kullandığım takviye ilaçlarmı olduğunu bilmiyorum. Bunu anlamak mümkün mü? Sİzce Jinekomasti ameliyatı olmalımıyım? Randevu almak istitorum.

 5. Biraz fazla takviye ilaçları aldım ve göğüs büyümesi (jinekomasti) oldu. Bunu nasıl çözebiliriz Teşekkürler

 6. Hocam merhaba jinekomasti spor geçmişinde kullandığım ürünlerle bağlantılı olabilir mi?

 7. Bende jinekomasti ameliyatı oldum. Erdem güven çok yetenekli ve işini bilen bir doktor. Tavsiye ederim.

 8. Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra spor yapar ve ek ilaçlar alırsam göğüslerde büyüme tekrar meydana gelir mi?

 9. Sihirli eller demek daha doğru olur siE dr bey. Jinekomasti ameliyatından sonra yazları benim iöşn daha güzel. Dr erdem beye jinekomasti amelşyatı yaptıtmam hayatımdaki en iyi kararlardan biriydi. Doğru doktor.

 10. Jinekomasti ameliyatı sonrasında spora başlayıp tekrar ek yiyecekler kullansam göğüsde tekrar büyüme olurmu?

 11. Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra diyet uygulamak zorundamıyım ve aynı seansta vaser liposuction yaptırabilirmiyim?

 12. Erdem hocaya jinekomasti ameliyatı yaptırdım. Hiçbir ağrı ve sızım yok. Hocam çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ediyorum.

 13. jinekomasti ameliyatımı erdem beye yaptırdım. jinekomastiyle beraber vaser liposuction ameliyatıda yaptı. Çok başarılı bir doktor. Teşekkür ederim hocam

Comments are closed.