burun ucu düşmesi tedavisi

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Hem erkekler, hem de kadınlar tarafından burun estetiği yaygın olarak yapılıyor. Gerek estetik sorunlardan, gerekse de genel sağlık sorunlarından kaynaklı olarak burun estetiği gerçekleştirilebilir.

Fakat bazen burun estetiği sırasında yapılan bir hataya bağlı olarak, bazen de burunun doğal yapısı gereği ortaya sorunlar çıkabilir. Ortaya sorunlar çıktığı zamanlarda bu durum revizyon rinoplasti yöntemi ile ortadan kaldırılabiliyor. Peki rinoplasti sonrası burun ucu düşer mi? Sizler için bu sorunun cevabını araştırdık.

Burun Ucu Nasıl Düşer?

Eğer burun ucu, burnun sırtını oluşturan yüzeyden daha düşük bir seviyeye kayarsa, bu durum burun ucu düşmesi olarak adlandırılır. Bu olay sonucunda burun ucu ile üst dudak arasındaki mesafe kısalmakta, bu da estetik olarak hoş olmayan bir görüntü yaratmaktadır. Söz konusu durum kişilerin hem daha yaşlı, hem de daha yorgun görünmesine neden olabilir. Peki rinoplasti sonrasında burun ucunun düşmesi mümkün mü?

Bu soruya rahatlıkla evet cevabı verilebilir. Söz konusu durum bir yandan burnun doğal yapısı gereği oluşabileceği gibi, bir yandan burnun kıkırdak yapısından daha fazla doku çıkarılması sonucu da oluşabilir.

Bu durum burnun doğal yapısı sonucunda oluşmadıysa, genellikle cerrah hatası sebebiyle meydana gelir. Bu yüzden de rinoplasti işlemlerinde uzman ve deneyimli bir doktor seçimi yapılması büyük önem taşımaktadır.

İletişime Geç


Çünkü doğru olmayan bir doktor seçimi sizin tekrar tekrar ameliyat olmanıza ve hatta ortaya düzeltilemeyecek olan kalıcı sorunların çıkmasına bile neden olabilir.

Burun Ucu Düşüklüğü Nasıl Giderilir?

Burun ucu düşüklüğünün giderilmesi ve burnun eski haline gelmesi için, burun ucu estetiği denilen cerrahi bir yöntem uygulanır. Bir yandan burun ucunun yükseltilerek normal seviyesine getirilmesi amaçlanırken, gerekli olduğu durumlarda da küçültülebilir ya da yeni bir açı ile şekillendirilebilir.

Eğer burun ucu düşüklüğü rinoplasti sonrası meydana geldiyse, ikinci bir burun ucu estetiği için yaklaşık olarak 10-12 ay beklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte burundaki şişlikler tamamen iyileşir ve şeklini alır.

Eğer yapılacak işlem çok büyük ve ciddi değilse kapalı teknik kullanılır ve operasyon kısa süre içerisinde tamamlanır. Genel anestezi etkisinde yapılan bu operasyon revizyon rinoplasti olarak isimlendirilmektedir.

Eğer burun ucu düşmesinin sebebi, yapılan burun estetiği sırasında kıkırdak ya da kemik dokusunun fazla alınmış olması ise bu durum yapılacak olan operasyon açık olacaktır.

Bu operasyonda kulaktan ya da kaburga bölgesinden alınan kıkırdak doku buruna yerleştirilir ve bu şekilde burun ucu düşmesi giderilerek buruna ideal şekli verilir.

Hem burun ucu düşmesi gibi bir sorunun yaşanma ihtimalinin düşmesi adına, hem de böyle bir durum meydana geldiğinde revizyon rinoplasti işleminin başarılı bir şekilde uygulanması adına hekim seçiminin doğru şekilde yapılması önemlidir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP