Sekonder-Rinoplasti

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Burun ameliyatları sonra ortaya çıkan sonuç her zaman istendiği gibi olmayabilir. Böyle durumlarda ikinci bir operasyon, ortaya çıkan istenmeyen sonuçların giderilmesine yardımcı olabilir. Genellikle hataların giderilmesi adına yapılan bu operasyonlara Revizyon Rinoplasti de denilmektedir. Peki Revizyon Rinoplasti nedir? Niçin ve neden yapılır? Risk faktörleri bulunuyor mu? Bu yazımızda tüm bu soruları cevaplandırmaya çalıştık...

Revizyon Rinoplasti Nedir?

Revizyon Rinoplasti, aynı zamanda Sekonder Rinoplasti olarak da adlandırılabilir. Burun ameliyatı olmuş hastalarda, ameliyat sonrasında oluşmuş olan işlevsel ya da estetik bir kusurun giderilmesi, ameliyat ile düzeltilemeyen hataların düzeltilmesi için uygulanan bir tekrar ameliyatıdır.

Bir işlemin Revizyon Rinoplasti olarak adlandırılabilmesi için, önceden uygulanmış bir işlemin tekrar uygulanması gerekir. İkinci operasyonun ilki kadar ciddi olmadığı ve yalnızca küçük dokunuşların yapıldığı operasyonlar rötuş ameliyatı olarak nitelenmektedir.

Aynı zamanda Revizyon Rinoplasti ameliyatları majör ve rötuş ameliyatları ise minör operasyonlar olarak da adlandırılabilir.

İletişime Geç


Revizyon Rinoplasti işlemine, burun ameliyatlarının yaklaşık yüzde 7 ila 10’luk bir kısmında ihtiyaç duyulabiliyor. İkinci operasyon içerisinde genellikle ilk operasyonun üzerinden 9 ila 12 ay geçmesi bekleniyor.

Revizyon Rinoplasti Niçin Yapılır?

Burun ameliyatlarında Revizyon Rinoplasti, yani ikinci bir operasyonun gerekliliği pek çok farklı duruma bağlı olarak gelişebilir.

Fakat en sık karşılaşılan durumları gösteren şöyle bir liste yapılabilir:

 • Burun ucunun düşük olması.
 • Gaga burun da denilen burun sırtında kemer oluşması durumu.
 • İlk ameliyatta burun kıkırdak yapılarından fazla miktarda çıkarım yapılmış olması. Bu durum skeletonize burun, pinched nose ya da mandalla sıkılmış burun olarak da adlandırılır.
 • Burunda eğrilik ya da yamulma meydana gelmiş olması. Eğri burun durumu ameliyattan önce var olabilir ve yeterli şekilde düzeltilmemiş olabilir. Fakat ameliyattan önce eğriliğin olmadığı durumlarda, eğrilik operasyondan sonra meydana gelmiş olabilir.
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak burun ucunda ya da kanatlarda asimetri meydana gelmiş olması.
 • Burun sırtının aşırı oyulması ya da burnun aşırı kalkık olması durumu.
 • Burun etlerinde büyüme, burundan rahat nefes alamama ya da burun içinde tıkanıklık ya da yapışıklık meydana gelmesi.

Söz konusu durumların ortaya çıkması halinde doktor tarafından Revizyon Rinoplasti önerilir. Nadir olmakla birlikte yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden farklı bir nedene bağlı olarak da İkincil Rinoplasti uygulanabilir.

revizyon-burun-estetiği

Revizyon Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Revizyon Rinoplasti için ekstra kıkırdak ihtiyacı bulunmaktadır. Eğer hastanın burnunda yeterli miktarda kıkırdak yoksa, bu durumda ihtiyaç olan kıkırdak kulaktan ya da kaburga bölgesinden alınır. Ki ilk operasyonda burundaki kıkırdağın çoğu alındığı için kulak ve kaburgadan kıkırdak alma durumu yaygın olarak gerçekleşir.

Gerektiği durumlarda medpor adı verilen ve sentetik olarak üretilen kıkırdak benzeri bir madde kullanılabilir. Revizyon Rinoplasti hem açık olarak, hem de kapalı olarak gerçekleştirilebilen bir durumdur. İşlemin nasıl yapılacağına gerekli muayenelerden sonra cerrah tarafından karar verilir.

Sekonder Rinoplasti İşleminde Karşılaşılabilecek Riskler

Her operasyonda olduğu gibi Revizyon Rinoplasti işleminde de bir takım riskler bulunur. Elbette bu riskler oldukça nadir şekilde karşılaşılan ve daha büyük problemlere sebep olma ihtimali oldukça düşük olan risklerdir. Bu riskleri şu şekilde listelemek mümkün:

 • Tekrarlanan burun kanaması,
 • Burun ve çevresinde uyuşma meydana gelmesi,
 • Burundan nefes almada zorluk yaşama,
 • Operasyon bölgesinde iz kalması,
 • Asimetrik bir durumun ortaya çıkması,
 • Ağrı, şişme ya da renk değişikliği,
 • Operasyonda kullanılan greft gibi malzemelere karşı alerji gelişmesi.

Eğer uzman bir hekimden destek alırsanız, bu risklerin ortaya çıkma ihtimali çok daha düşecektir. Revizyon Rinoplasti, doğru hekim seçimi ile son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilen bir işlemdir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP