Fraksiyonel Lazer yan etkileri

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Nedir?
Yan Etkileri Nelerdir?

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Fraksiyonel lazer tedavisi, güneşten zarar görmüş ve yaşlanan cildi tedavi etmek için kullanılan ablatif ve ablatif olmayan lazer tekniğidir.

Ablatif lazer tedavileri esas olarak epidermis (yüzey cilt hücreleri) üzerinde çalışırken ve ablatif olmayan tedaviler yalnızca dermal kollajen (cildin orta tabakası) üzerinde çalışırken, fraksiyonel lazer tedavisi cildin hem epidermal hem de dermal katmanlarında işe yarar.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi
Nelerin Tedavisinde Kullanılır?

Fraksiyonel lazer tedavisi aşağıdakilerin tedavisi için kullanılır:

 • Yüz çizgileri ve kırışıklıkları
 • Güneş hasarı
 • Fotoyaşlanma ile ilişki cilt pigmentasyonu
 • Cerrahi ve sivilce izi
 • Melazma gibi pigmentasyon bozukluklarının tedavisinde savunulsa da tedavinin kendisi postinflamatuar pigmentasyona yol açabilir.

Fraksiyonel lazer uygulaması vücudun herhangi bir yerinde kullanılabilir, ancak geleneksel ablatif yöntemlerle karşılaştırıldığında özellikle boyun, göğüs ve ellerde faydalıdır.

Tüm cilt tiplerinde ve hastalarda kullanılabilir ancak teknikler hastanın yaşına, cilt tipine, güneşe maruz kalma ve vücut konumuna göre değişiklik gösterir. Ameliyat ve diğer cilt tedavileri ile birleştirilebilir.

İletişime Geç


Fraksiyonel Lazer Tedavisi Nasıl Çalışır?

Fraksiyonel lazer nasıl çalışır bunu anlamak için cilt yapısının temel bir anlayışına ihtiyaç vardır. Kısaca cilt, epidermis (en üst katman), dermis (orta katman) ve subkutis (alt yağ katmanı) olmak üzere 3 katmandan oluşur.

Epidermis, cilt renginden sorumlu olan ve melanosit adı verilen pigment üreten hücreler içerir. Dermis, cilde güç, dayanıklılık, elastikiyet ve esneklik sağlayan kollajen ve elastin liflerinden oluşur. Vücut yaşlandıkça cildin görünümü ve özellikleri değişir.

Epidermis incelir, bu nedenle lekeler daha görünür hale gelir ve dermisteki kollajen yavaş yavaş kaybolur, bu da yüz çizgilerinin, sarkmanın ve kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunur.

Fraksiyonel Lazer tedavi fiyatları

Fraksiyonel lazer tedavisi nasıl yapılır, hem epidermisi hem de dermisi hedef alarak çalışır. Bunu, cilde binlerce küçük ama derin tedavi sütunlarına bölünmüş bir lazer ışını göndererek yapar.

Bunlara mikrotermal arıtma bölgeleri (MTZ’ler) denir. Her bir MTZ içinde eski epidermal pigmentli hücreler dışarı atılır ve kollajenin dermise nüfuz etmesi, kollajenin yeniden şekillenmesine ve yeni kollajen oluşumuna yol açan bir reaksiyona neden olur.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması

 • Kayma jeli, cilt yüzeyinde kayan robotik el aleti için kontak kayganlaştırıcı görevi görür.
 • Fraksiyonel lazer tedavi süresi, tedavi edilen bölgelere bağlı olacaktır, ancak tam bir yüz yaklaşık 30 dakika sürecektir.
 • Prosedürle ilişkili ağrı, tedavi bölgesine verilen enerjiye bağlıdır. Fraxel lazer ile sağlanan güçlü anestezik kremin kullanılması esastır.
 • İşlem sırasında rahatsızlığı azaltmak için Zimmer makinesi adı verilen bir soğutma cihazı kullanılır.
Fraksiyonel Lazer yan etkisi var mı

Fraksiyonel Lazer Tedavi Sonrası ve İyileşme

 • Kaygan jel, tedaviden sonra yıkanır.
 • Hastalar işlemden yaklaşık bir saat sonra hafif bir güneş yanığı hissi yaşayabilir.
 • Şişme genellikle minimumdur ve 2-3 gün içinde düzelir.
 • Cilt 3-5 gün pembemsi bir tonda olacaktır.
 • 24 saat içinde yeni epidermal cilt oluşur ve cilt 3-14 gün sürebilen bronz bir görünüme kavuşur. Yeni cilt, nemlendirici bir kremle tedavi edilebilen ölü cilt dokusunun yerini aldığından ciltte pullanma da meydana gelebilir.
 • Cilt soyulması, ablatif tedaviden sonra, cildin günde bir veya iki kez musluk suyu, vazelin ve gazlı bezle nazikçe çıkarılması gerektiğinde belirgin olabilir.
 • İyileşme aşamasında ve tedaviden sonraki birkaç ay boyunca, tedavi alanının en az 50+ SPF’li nemlendirici bir güneş kremi kullanılarak korunması önerilir. Cildi güneşe maruz kalmaktan korumak için koruyucu giysiler ve geniş kenarlı şapkalar da kullanılmalıdır.

Kullanılan enerji seviyesine ve tedavi edilen cildin durumuna bağlı olarak Fraxel ile dört ila beş tedavi gereklidir. Bunlar bir ay arayla yerleştirilir.

Fraksiyonel lazer sonuçları anında değildir ve üç ila dört aylık bir süre içinde görülebilen optimum iyileşme ile yavaş ilerlemektedir.

Bu zaman çerçevesi ve tedavi rejimi, hasarlı dokunun yeni kollajen ve elastin ile tamamen iyileşmesine ve değiştirilmesine ve canlı, sağlıklı cilt hücresi büyümesine izin verir.

Ablatif fraksiyonel yüzey yenileme lazerleri, ablatif olmayan cihazlardan daha agresiftir, bu nedenle iyileşme biraz daha uzun sürer.

Fraksiyonel Lazer Tedavisinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Çoğu hasta tarafından iyi tolere ediliyor gibi görünmektedir. Tıraş veya mineral makyaj uygulaması tedaviden hemen sonra yapılabilir.

Çoğu durumda, hastalar cilt durumlarına ve tedavilerine bağlı olarak tedaviden hemen sonra veya ertesi gün işe dönebilirler.

Agresif veya ablatif fraksiyonel lazer tedavilerinden sonra, özellikle boyun derisinde ortaya çıkabilecek yan etkiler ve komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Aşırı deskuamasyon (ölçekleme, soyma) ve bazı kabuklanma
 • Tedaviden sonra bir haftaya kadar şişlik bu, ilk 24 saat 10 dakikalık aralıklarla bir buz paketi uygulayarak yardımcı olabilir.
 • Postinflamatuar pigmentasyon melazma veya postinflamatuar hiperpigmentasyon öyküsü olan hastalarda daha sık görülür (daha koyu cilt tiplerine sahip hastalarda daha yaygındır.)
 • Akneform döküntüleri , herpes simpleks, bakteriyel ve kandida enfeksiyonları
 • Kontakt dermatit

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP