Yüz asimetrisi

Click to rate this post!
[Total: 18 Average: 3.3]

Yüz ne kadar simetrikse, o kadar estetik görünür. Nitekim estetik ve güzel kabul edilen yüzler incelendiği zaman, bu yüzlerin en karakteristik özelliklerinden biri de simetrik olmalarıdır. Tüm organlarımız sağ ve sol tarafta birbirinden farklı olmakla birlikte, her biri uyum içerisindedir. Tam bir simetri olmayan durumlar bile estetik bir görüntü yaratabilir. Fakat asimetrinin belli bir seviyenin üzerinde ise, bu durum estetik olmayan bir görüntüye neden olabilir. Yüz asimetrisi günümüzde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Yüz Asimetrisi Nedir?

Yüzün sağ tarafı ve sol tarafı arasında fark edilir bir farklılık oluşması, yüz asimetrisi olarak adlandırılır. Asimetri bazen yalnızca gülerken, konuşurken, çiğnerken ya da çeşitli mimikler yaparken ortaya çıkabilir. Fakat bazı asimetri durumları yüz hareketli değilken bile fark edilir.

Yanaklardaki hacim, dudaklardaki duruş ve çenenin kapanma şekli bir eşitsizlik durumu yarattığında, bu durum yüz asimetrisi olarak değerlendirilir.

Yüz asimetrisi yüzün yalnızca bir kısmında oluşabileceği gibi, tamamında da olabilir. Ayrıca bazen yüzdeki asimetri hareket bozukluklarına da neden olabilir.

Örneğin dudaklarda bir asimetri söz konusu olduğunda, dudak hareketleri de bu durumda etkilenebilir. Yüz asimetrisi her zaman bir problem olarak değerlendirilmez. Nitekim dünyaca ünlü bazı aktör ve sanatçıların yüz asimetrileri, bu kişilerin yüzlerine estetik bir hava katar.

İletişime Geç


Yüz Asimetrisinin Sebepleri Nelerdir?

Yüz asimetrisi genellikle doğuştan gelen bir problemdir. Ayrıca gelişim döneminde de ortaya çıkabilir. Bireylerin uyuma şekli, çiğneme ve benzer alışkanlıkları, duruş gibi faktörler yüz asimetrisinin gelişmesine neden olabilir. Yüzün asimetrik görüntüsünün ilerlemesine neden olabilecek bazı faktörler bulunur. En temel faktörler şunlardır: Görme bozuklukları, boyundaki omurlarda meydana gelen sinirsel ya da ortopedik sorunlar ve bir kulağın daha az duyması.

Ek olarak genetik faktörler, doğumda meydana gelen boyun ve kafa travmaları, çenede oluşan kapanma sorunları da yüz asimetrisine neden olabilir.

Yüz asimetrisinin en sık karşılaşıldığı bölgeler ağız ve çene bölgesidir. Dolayısıyla gülerken oluşan asimetri yaygındır.

Bazı hastalar yüz asimetrisinin estetik sorunlara neden olduğundan habersiz şekilde gülüş tasarımı uygulamalarına başvurabilir.

Eğer yüz asimetrisine neden olan durum yumuşak dokulardaki farklılıklar ise gülüş estetiği ve ortodontik tedavinin yanı sıra botoks uygulamaları da gerekli olabilir.

Yüz asimetrisi

Yüz Asimetrisi Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz asimetrisinin tedavi yöntemine karar vermek için öncelikle sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bu durum estetik cerrahlar tarafından tedavi edilebileceği gibi, ortodonti hekimleri tarafından müdahale edilmesi gereken durumlar da olabilir. Ayrıca tedavi konusunda asimetrinin boyutu da belirleyicidir. Dolayısıyla hem doktor tarafından yapılan muayeneye göre hem de hastanın beklentilerine göre uygulanacak tedavi yöntemi değişiklik gösterir. Yüz asimetrisi tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntemler şunlardır:

Asimetrik Yüz Ameliyatı

Asimetrinin boyutu küçük değilse, daha basit tedavi yöntemlerinden de bahsedilemez. İleri seviyedeki yüz asimetrileri için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekir. Eğer yüz asimetrisinin nedeni dental problemler ise, bu durum estetik cerrahların yanı sıra ortodontistler de tedavi sürecine dahil olmalıdır. Cerrahi uygulama, yüzün iki tarafında muazzam bir simetri yaratılmasını sağlamaz. Yalnızca asimetrinin boyutu olabilecek en düşük seviyeye indirilmiş olur.

Botoks

Botoks ameliyatsız bir yöntemdir. Cerrahi operasyon gerekmediği için zahmetsizdir ve tedavi konforu üst seviyededir. Botoks uygulamasında hem yumuşak doku hareketleri hem de mimik efektleri planlanır. Böylelikle kas spazmları çözülür ve yüz hareketleri sırasında daha dengeli ve daha uyumlu bir görünüm elde edilir.

Yüzün sağ tarafı ve sol tarafı arasında fark edilir bir farklılık oluşması, yüz asimetrisi olarak adlandırılır.

Yüz Yogası

Alternatif bir tedavi yöntemi olarak uygulanan yüz yogası, uyku sırasında hep aynı tarafa yatan ya da çiğneme sırasında hep aynı tarafı kullanan hastalarda oluşan yüz asimetrisini gidermek için kullanılabilir. Yüzün spazm oluşan bölgesindeki kasların gevşemesini sağlamak ve yüzde daha dengeli bir görünüm yaratmak için yüz masajı ya da yüz yogası etkili bir yöntemdir. Bu yöntemler sayesinde yüz kasları dengeli bir şekilde çalıştırılmış olur. Bu yöntem, botoks ile birlikte kullanılamaz. Bu yöntemi doğrudan kendiniz uygulamak yerine, bu alanda uzman kişilerle çalışmak çok daha etkili bir sonuç verecektir.

Yağ Enjeksiyonu

Estetik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen bir işlem olan yağ enjeksiyonu, hastaların kendilerinden alınan yağ dokusu ile gerçekleştirilir. Yağ enjeksiyonu, yüz asimetrisi tedavisinde en nadir başvurulan yöntemlerden biridir. Yağ dokusunun alınması konusunda liposuction yöntemi kullanılır ve yağ dokusu karın bölgesinden ya da fazla yağın bulunduğu herhangi bir vücut bölgesinden alınabilir. Dolayısıyla bu yağ yüz asimetrisini gidermek için dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Bu işlemin uygulanabilmesi için hastalarda alınabilecek fazla yağ dokusunun bulunması gerekir.

Dolgu

Dolgu, botokstan sonra en kolay teknik olarak değerlendirilir. Bu işlem sırasında dermal dolgular kullanılır ve yüzün estetik bir görünüme kavuşması amaçlanır.

Yüz asimetrisi tedavileri size tamamen simetrik bir yüz vermese de, mevcut estetik sorunların giderilmesi konusunda son derece etkili bir yöntemdir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

1 Comment to “ Yüz Asimetrisi Nasıl Düzelir?”
  1. Hicran says :Cevapla

    Merhaba benimde 5 yıldır yüzümde bir asimetrik bozukluk var fotoğraf çektirdiğim de sol tarafım sağ tarafıma göre daha şiş duruyor yanak kısmım özellikle bunun için ne yapılabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP