Bacak Estetiği

[Toplam: 6 Ortalama: 4.7]

Bacak Estetiği

Günümüzde bir çok kadın ve erkek tarafından bacaktaki incelikler, kalınlılar ve eğrilikler oldukça önemseniyor. Kadınlar uzun, simetrik düzgün ve etkileyici bir bacak arzu ederken, erkekler kaslı bir bacaklar istiyor. Bacak estetiğinde ilk girişimler 70 ‘li yıllarda vücut geliştirme sporcularında başlanmıştır. Fakat o günlerden günümüze kadar bacak estetiği konusunda teknikler, yöntemler ve uygulamalar çok değişti. Etek boyları kısaldıkça kadınların bacaklarına verdikleri önem artmaya başladı. Bacaklarından şikayetçi olan kadınlar çoğu zaman pantolonla bacaklarını kapatmaya çalışsalar da bütün kadınlar elbise, etek giymeyi ister.

Çocukluk döneminde ki sağlıksız beslenme, uygun sporun yapılmaması ve genetik faktörler bacakta estetik sorunlara yol açabiliyor.

Bacak estetiğinde amaç bacakları estetik, görsel, uyumlu ve çekici hale getirmek. Bu sebeple fazlalık olan yerlerde doku hacmi azaltılıyor, eksik olan yerlere eklemeler yapılıyor. Bacağı şekillendirmek için eksik alanlara eklemelerde öncelikli tercihimiz genelde yağ greftidir. Yağ grefti liposuctionla vücuttan alınan yağ dokusunun özel bir işlemden geçtikten sonra tekrar vücudun eksik alanlarına verilmesidir. Yağ grefti uygun olmadığı koşullarda ise silikon protezler ya da dolgu maddeleri de kullanılabiliyor. Bacak estetiğinde yağ dokusunu bacak bölgesinden almadıysak genellikle karın, bel, basen, uyluk ve diz iç yanı gibi alanlardan alıp, eksik alanlara çok ince kanüllerle veriyoruz.

Burun estetiği veya diğer estetik operasyonlarında olduğu gibi bacak ameliyatı uygulamaları günümüzde uygun koşullar sağlandığında özel bir zaman dilimi gerekmediğinden değişik mevsimlerde rahatlıkla uygulanabilir.

Operasyon yaşı olarak doğumsal veya edinsel yani yaralanma, doku defekti gibi deformiteler dışında, ruhsal, psikososyal ve anatomik yapının tam gelişmesi için erkek ve kadınlarda 18 yaş sonrası önerilir.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir Yorum Yazın

Bir cevap yazın