meme-kanseri-tedavisi

Meme Kanseri Nedir?
Kanser Sonrası Meme Onarımı ve Meme Büyütme Mümkün Müdür?

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Meme kanseri, memenin tüm bölümlerinde oluşabilecek kontrolsüz hücre çoğalmasıdır. Meme kadınlar için çok önem arz eden bir organdır. Bayanların görselliğinin bir göstergesi olmasının yanında, bir annenin dünyaya getirdiği yavrusu ile arasında ki bağı güçlendiren, bebeğini beslediği estetik bir yapıdır.

Her bir meme aşağı yukarı 15-20 adet lob denilen bölümlerden, her bir lob da lobüllerden oluşur.

Lobüllerde de süt üreten kesecikler bulunmaktadır. Bu yapılarda birbirlerine kanallarla bağlanırlar.

Böylece üretilen süt meme başına kadar kanallar sayesinde iletilebilir. Tüm bu bölümlerde oluşabilecek kontrolsüz hücre çoğalmasına göğüs kanseri adı verilir.

Meme dokusunda oluşan kitleler ve meme dokusunda oluşan değişikler karşısında bayanlar farklı tepkiler gösterebilmektedirler.

Kimileri hızla doktora başvururken kimileri korkularından dolayı doktorun kapısını çalmayı ihmal ediyor. Oysa ki her oluşan memedeki kitle yada değişiklik kanser değildir. Bunun net bilgisini ancak doktor verebilir.

Bu gün radyoloji uzmanlarımızın, patoloji uzmanlarımızın, genel cerrahi uzmanlarımızın, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarımızdan bazıları meme konusuna duydukları ilgiden dolayı daha fazla bilgi ve tecrübeye sahiptirler.

Memedeki kitle veya değişiklik için meme kanseri tanısı konulur ise kanserin evresine göre yani vücuda kanserin yayılma derecesine göre sınıflandırılması sonucu meme kanseri tedavisi belirlenir.

İletişime Geç


Göğüs Kanseri Sonrası Meme Onarımı
ve Meme Büyütme Mümkün Müdür?

Bir kısım meme kanseri hastasının tedavisinde mastektomi (meme dokusunun çıkarılması) işlemi yapılmaktadır.

Görülen şudur ki kısa dönemde hasta meme kanserinden kurtulmanın mücadelesini verirken, uzun dönemle alınan ve yeri doldurulmayan meme dokusunun yokluğunun kendi ruh halinde oluşturduğu olumsuzluğun mücadelesini vermeye başlar.

Günümüzde gerek genel cerrahların yönlendirilmesi ile gerekse hastalarımız kendi araştırmaları sonucu göğüs kanseri  sonrası yeniden göğüs yapımı (meme onarımı) oldukça önem arzetmektedir.

Meme kanserinin evresine ve sonrasında yapılacak tedavilere göre yapılacak meme onarımı (göğüs onarımı) metodlarında farklılık gösterebilir.

Örneğin; memenin alınması ile eş zamanlı meme slikonu (göğüs slikonu) ile yeniden meme yapılması veya kendi dokuları ile meme onarımı (meme rekonstrüksiyonu) yapılabilmektedir.

Ya da ameliyat sonrasında ışın tedavisi olması gereken hastalara meme kanseri ameliyatı ile eş zamanlı olarak doku genişletici slikon balonlar (expander) yerleştirilmek sureti ile tedaviler tamamlanana kadar hastanın geçici bir göğüse sahip olması sağlanabilir.

Daha sonra bu doku genişletici kalıcı meme slikonu (göğüs slikonu) ile değiştirilir. Böylece alınmış olan göğüsün onarımı meme büyütme (göğüs büyütme) sağlanmış olur.

Sonuç olarak göğüs kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olmasına rağmen tedavi ile en iyi sonucun alındığı bir hastalıktır. Ancak kanserden kurtulmanın yeterli olmadığı ve hayatın geri kalanında vücut bütünlüğünün ve estetiğinin sağlanması için meme onarımı da bu tedavinin en önemli bölümünü oluşturur.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP