kemik-incelmesi

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Yaşlanmaya ve zaman içerisinde kemikleri oluşturan maddelerin azalmaya başlaması ile birlikte kemik erimesi meydana gelebilir. Bu durum elbette yüz kemiklerini de etkileyebilir. Peki yüz bölgesinde meydana gelen kemik incelmesinin nedenleri nelerdir? Yüz bölgesinde meydana gelen kemik incelmesi giderilebilir mi? Yüz iskeletinin güçlendirilmesi için kullanılan teknikler nelerdir? Tüm bu soruların hepsini sizler için cevaplamaya çalıştık...

Yüz Bölgesindeki Kemik İncelmesinin Sebebi Nedir?

Yüzün yaşlanmasında ve şekil değiştirmesinde yüz iskeletinin yani buradaki kemiklerin incelmesinin etkisi büyüktür. Yaşlandıkça kemikler erir ve yüzü kaplayan deri yüz iskeletine bol gelmeye başlar. Bu şekilde yüz derisinde sarkma ve gevşeme ile birlikte yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Yüz kemiklerinin erimesi ve incelmesinde genetik faktörler büyük önem taşır.

Fakat yalnızca bununla ilgili değildir. Beslenme alışkanlıklarından yaşam tarzına kadar pek çok faktör, yüzdeki kemiklerin erimesine ve incelmesine etki eder.

Örneğin menopoz ile birlikte vücutta bulunan östrojen hızlı bir şekilde düşmeye başlar ve böylelikle yaşlanma da hızlanmış olur. Bu süreçte kemik erimesinin meydana gelmesi son derece normaldir. Bu durum tıp dilinde osteoporoz olarak da adlandırılmaktadır. Bir diğer neden olarak yaşlanma ile birlikte kemiklerde bir mineral ve kalsiyum kaybı meydana gelir.

Buna bağlı olarak tüm vücut kemiklerinde bir erime süreci başlar ve bu süreçten yüz kemikleri de etkilenir. Bu süreçte kemiği oluşturan tüm maddeler ve sıvı azalmaya başlar, buna bağlı olarak da da kemiklerde incelme meydana gelir.

İletişime Geç


Yüz Bölgesindeki Kemik İncelmesi Giderilebilir Mi?

Günümüzde estetik cerrahi sayesinde yüz kemiklerinin incelmesine bağlı olarak gelişen yaşlılık belirtileri, iskelet gençleştirme operasyonları ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için genellikle kemik dokusuna yakın özellikteki dolguların enjekte edilmesi yöntemi kullanılır. Bu dolgu, kırışıkların ortadan kaldırılması için kullanılan dolgu ile karıştırılmamalıdır. Bu  dolgu iskeletin zayıf bölgelerine yapılır ve genellikle geçicidir. Fakat bu konuda uygulanmakta olan kalıcı yöntemler de bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanı implant uygulamalarıdır.

Yüz kemiği erkeklerde daha güçlüyken, kadınlarda ise daha zayıftır. Bu yüzden kadınlarda yaşlanma belirtileri kendisini daha erken gösterir. Peki kadınlarda daha zayıf olan kemik iskeletinin güçlendirilmesi ve böylelikle daha genç bir görünüme sahip olunabilmesi için uygulanan yöntemler nelerdir? Hep birlikte bakalım…

Yüz kemiği erkeklerde daha güçlüyken, kadınlarda ise daha zayıftır. Bu yüzden kadınlarda yaşlanma belirtileri kendisini daha erken gösterir. Peki kadınlarda daha zayıf olan kemik iskeletinin güçlendirilmesi ve böylelikle daha genç bir görünüme sahip olunabilmesi için uygulanan yöntemler nelerdir? Hep birlikte bakalım…

Yüz Bölgesindeki Kemiklerin Güçlendirilmesi

Yüz bölgesindeki kemiklerin güçlendirilmesi işlemi çene ucuna, elmacık kemiklerine, alt çene ve üst çeneye, burun kenarlarına ve göz çevresi iskeleti üzerine implant yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu implantlarla ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

  • Yüzün her bölgesine göre farklı boyutlarda üretilirler,
  • Kişiye özel şekillendirilebilirler ve yerleştirilme işlemleri ağız içinden girilerek yapılır,
  • Kemik üzerine titanyumdan üretilen mikro vidalar ile sabitlenirler.

 

İmplant yerleştirilmesi işlemi, deri sarkması çok ileri seviyede olmayan kişilerde, tek başına yüz gençleştirmek için yeterli olur. Sarkmanın çok ileri seviyede olduğu durumlarda ise yüz derisini germe işlemlerini kolaylaştırır.

Eğer gençleştirme işlemlerinde yüz iskeletini güçlendirmek için implant uygulanmaz ve yalnızca deri gerdirme uygulaması yapılırsa, ortaya çıkan sonuç genellikle doğallıktan uzak olmaktadır.

yüzdeki-kemik-incelmesi

Söz konusu işlemler implant yerleştirildikten sonra yapılırsa, bu işlemlerden çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. Yerleştirilen implantlar, doğal kemik yapısının bir parçası haline gelir ve eriyen bir yapıda bulunmadıkları için de değiştirilmeleri gerekmez. Ortaya ciddi sorunların çıkmasını engellemek ve bir yandan da risk faktörlerini ortadan kaldırmak için deneyimli ve alanında uzman bir cerrah tarafından uygulanmalıdır.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP