Şakak germe ameliyatı

Şakak Germe Estetiği

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.5]

Şakak germe, temporal kaş kaldırma olarak da bilinen şakak kaldırma, dış kaşı kaldırmak için yapılan bir plastik cerrahi prosedürdür.

Kaz ayaklarını yumuşatabilir ve göz etrafındaki alanı sıkılaştırabilir.

Estetik cerrahlar bazen tek başına bir prosedür olarak bir şakak germe işlemini gerçekleştirir ve bazen bunu bir blefaroplasti (göz kapağı kaldırma) ve yüz germe gibi diğer ameliyatlarla birleştirir.

Şakak germe ameliyatı, saç çizgisine iyice gizlenmiş daha küçük kesilerle yapılabilir, bu da daha kolay iyileşme ve minimum yara izi ile sonuçlanır.

Şakak Germe Prosedürü Nasıldır?

Estetik cerrahlar, sedasyon veya lokal anestezi kullanarak veya anestezi altında ayakta tedavi bazında bir şakak germe işlemi gerçekleştirirler.

İlk olarak kulağın üstündeki saç çizgisine küçük bir kesi yerleştirilir. Bu kesi ile alttaki doku mobilize edilir. Ve ardından kaşın dışını kaldırmak ve kaz ayaklarını düzleştirmek için askıya alınır.

Fazla deriyi alır ve kesiği küçük dikişlerle kapatır.

İletişime Geç


Şakak Germe Estetiği Nedir?

Şakak germe, nispeten kısa sürede gerçekleştirilebilen minimal invaziv bir prosedürdür.

Şakak germe işleminden hemen sonra kesilerin üzerine dikişler atılır ve yaklaşık 24 - 48 saat başa hafif bir bandaj uygulanır.

Ameliyattan taburcu olurken pansumanlarınızın bakımı ile ilgili talimatlar verilecektir. Bandaj genellikle ameliyatınızdan 24 - 48 saat sonra çıkarılacaktır.

Şakak germe ameliyatını takip eden ilk hafta başınızı yukarıda tutmak için 2-3 yastıkla uyumanız gerekecektir. Bu, şişlik ve morarmayı en aza indirmeye yardımcı olur.

Alnınızda ve göz çevresinde morarma olabilir. Bu genellikle yedi ila on gün içinde kaybolur, ancak altı ila sekiz hafta devam edebilir ve siyah gözler olasıdır. Bu morluk ve şişlik özel makyaj ile kamufle edilebilir.

Özellikle ilk 24 - 48 saat içinde uygulandığında şişlik ve morarmayı azaltmanın en iyi yöntemleri buz paketleri ve yastık yükseltmedir.

Buzu ciltle doğrudan temas ettirmemeyi unutmayın, onu bir plastik torba ve havluya sarın, böylece acı bir soğuktan ziyade hoş bir serinlik sağlar.

Soğutmak için buzdolabında birkaç dakika nemli bir el havlusu kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Şakak germe ameliyat sonrası izlenmek üzere odalarımıza ayaktan hasta olarak gelmeniz istenecektir.

Bu aynı zamanda sahip olabileceğiniz herhangi bir sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Dikişler onuncu ila on dördüncü gün arasında alınacaktır.

Şakak Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

 • Tam kaş kaldırma ihtiyacı duymayan ve sadece kaşının ucunun çekilmesini isteyenler.
 • Kaş ucunda ve gözün her iki yanında derin çizgiler bulunan ve yaşlanmanın yüzündeki gözle görülür etkilerini azaltma eğiliminde olanlar.
 • Kalıtsal veya yaşlanma nedeniyle kaşları sarkık ve ciltte sarkmalar olanlar.

Şakak germe, doğal yaşlanma süreci nedeniyle üzgün veya endişeli bir ifadeyle sonuçlanan kaşları sarkan veya göz kapakları “kukuletalı” olan, ancak alnının geri kalanından memnun olanlara önerilir.

Aslında, sarkmış bir şakak, sarkmış bir kaştan çok daha yaygın bir yaşlanma belirtisidir, bu da bir şakağı kaldırma işlemini, minimal invaziv yüz gençleştirme arayan çoğu insan için ideal bir prosedür haline getirir.

Örneğin, alnınızı ve kaş bölgenizi canlandırmak için halihazırda Botox kullanıyorsanız, önemli ölçüde daha genç bir görünüm için sadece kaşınızın dış köşelerini kaldırmanız gerekebilir.

Cerrahi şakak germe ameliyatlarının birkaç çeşidi vardır,

 • Yalnızca cilt kaldırma: Daha az sarkık hastalar için uygulanır.
 • SMAS yüz germe (Yüzeysel Musculoaponeurotic System): Bu yöntemde cildin altındaki tabakalar gerilerek daha iyi ve daha uzun süreli bir şakak germe işlemi sağlanır. Aslında bu ameliyatta kasın yüzey tabakası deri altına çekilir.
 • MACS kaldırma (Minimal Erişimli Kraniyal Süspansiyon): Bu yöntemde cildin altındaki tabakalar gerilir, germe sonucu daha kalıcı olur, yüz cildinin cilt durumu ve gerginliği daha doğal olur.
kaz ayaklarını düzleştirmek

Şakak Germe Ameliyatı İle Kaş Kaldırma Arasındaki Fark Nedir?

Kaş kaldırma, tüm kaş ve alın bölgesini kaldırarak alın kırışıklıkları, kaş çizgileri, kaşlar arasındaki çatlaklar ve sarkık kaşları düzeltmek için kullanılan bir işlemdir.

Buna karşılık, şakak germe, şakak üzerinde bulunan (yanal alın) kaşın yalnızca dış köşesini veya "kuyruğunu" kaldıran çok daha az invaziv bir prosedürdür.

Kaş ortasını veya alın bölgesini hiç değiştirmez. Ayrıca yanak dokularını kaldırma ve göz kenarlarındaki sarkmaların hafifletilmesine yardımcı olma etkisine sahiptir.

Yüzünüzün özelliklerine bağlı olarak, bir kaş kaldırma, "bir estetik ameliyatı yapmışsınız" gibi görünmeden gözlere daha açık ve genç bir görünüm verebilir.

Şakak kaldırma, gözleri aydınlatan ve kaşlara zarif ve genç bir şekil veren ince ama güçlü bir prosedürdür.

Şakak Germe Nasıl Yapılır?

Şakak germe, kulağın üstündeki saçta iki taraflı bir geçici kesi yapılmasını içerir, böylece yara izi neredeyse görünmez olur.

Altta yatan doku daha sonra yukarı kaldırılır, sıkılaştırılır ve gözlerin köşelerinden çıkan her türlü "kaz ayağı" çizgileri de düzleştirilir ve yumuşatılır. Daha sonra cilt sıkılaştırılır, fazlalıklar kesilir ve kesi dikilerek kapatılır.

Şakak Germe Ameliyatı İzleri Görünür Müdür?

İşlemden sonra 7-10 gün içinde dikişleriniz alınır.

Şakak germe dikişleri, tamamen saçın içinde gizlendiğinden, dikişler alınmadan önce işe dönebileceksiniz.

Şakak Germe Ameliyatı Tek Başına Başarılı Sonuçlar Verir Mi?

Şakak germe, yüzü gençleştirmek için yapılan cerrahi bir operasyondur. Operasyon son derece etkilidir ve sadece yüz derisini değil aynı zamanda altındaki katmanları da gerer.

Genişletilmiş versiyonunda yüz gençleştirmeye gerekirse boyun bölgesindeki kırışıklıkların düzeltilmesi de eşlik edebilir.

Estetik cerrahide en karmaşık operasyonlar arasında yer alan şakak germe, genel anestezi altında yapılır ve 3 ile 6 saat arası sürer.

Şakak Germe Ne Zaman Gereklidir?

Genel olarak, geleneksel şakak germe yaş sınırı kadınlar için 45 yaşın üzerinde ve erkekler için 55 yaşın üzerindedir.

Yüz bölgesinde küçük bir deri altı yağ tabakası olan hastalarda daha iyi sonuçlar elde edilir. Yüzde 1 cm'den fazla cilt olması durumunda şakak germe uygun bir işlem olarak kabul edilir.

Şakak Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Şakak germe ameliyatından önce gerekli tıbbi testler yapılır; cerrah ile görüşmeniz ve muayeneniz tamamlanır.

Ameliyattan 10 gün önce aspirin ve bitki çayları, vitamin ve kan sulandırıcıların alımını kesmelisiniz.

Ameliyattan 8 saat önce sigarayı bırakmalı, sıvı ve yiyecek almamalısınız.

şakak kaldırma

Şakak Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Şakak germe operasyon sırasında özellikle şişlik veya periferik bir lezyon sonucu yüz sinirinin bir dalına zarar verme riski vardır, ancak operasyondan sonra kaybolur.

Enfeksiyon, ameliyat sonrası bir risktir. Ameliyat sonrası izler kulak arkası veya başın saçlı kısımlarında olduğu için neredeyse hiç fark edilmez.

Şakak Germe Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Şakak germe ameliyatından sonra şunlar meydana gelebilir:

 • Cilde geçici mavimsi renk ve şişlik, uyuşma ve ağrı.
 • Şişlik operasyondan 4-5 gün sonra en yüksek seviyededir ve bazen daha erken 10. gün civarında kaybolur.
 • Varsa mavimsi renk genellikle 10-12 gün içinde kaybolur.
 • 2 hafta içinde işinize ve günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

2 Comments to “ Şakak Germe Estetiği Nedir? Şakak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?”
 1. Songul Turk says :Cevapla

  Merhaba,Kaşlarım düşüktü üzgün ifade vardı yüzümde, şakak amaliyati oldum 20 gün oldu ama yaralar iyileşmedi halen şişlik var, dahası kaş kalkmadı halen ,bu kaş ne zaman kalkacak, şakalarımda 9 ar cm kesik var iki sakakta 18 cm doktor biraz daha kesse kafa tasımı çıkaracakmis herhalde, bu normal mi ? bu kaş kalkacak mı yoksa bu kadar acıyı boşuna mı çektim lütfen bilgilendirirmisiniz,

  1. Ayşe says :Cevapla

   Aynı sorunu yaşıyorum konuşanilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP