Pushdown Rinoplasti ameliyatı

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Pushdown Rinoplasti Nedir?

Kelime anlamı olarak “aşağı itmek” veya “bastırmak” şeklinde ifade edilen pushdown kavramı, belirli durumlarda uygulanan bir rinoplasti çeşididir.

Esas olarak kemerli ve hörgüçlü burun deformitelerini ortadan kaldırmakla birlikte, hekim tarafından uygun görülen her durumda başarılı sonuçlar verir. burun

Push Down Rinoplasti Estetiği

Pushdown rinoplasti, burun sırtını ve doğal yapısını mümkün olduğunca koruyarak şekil deformitelerini ortadan kaldırmayı esas alan bir tekniktir.

Rinoplasti, genellikle estetik kaygılar nedeniyle uygulanan bir operasyondur fakat bu esnada burnun fonksiyonel özelliklerinin göz önünde bulundurulması ve işlemin buna göre planlanması son derece önemlidir.

Tekniğin arka planında ise aşağı itme ve bastırma hareketleri yer alır, böylece hafif kemerli yapıda olan burun şekli normal bir görünüme kavuşturulur.

Bu sırada burnun doğal yapısını bozma gereksinimi doğmaz ve burun kemiğine müdahale edilmez.

Sonuç olarak burun doğala en yakın haliyle bırakılır fakat bu sırada yüz asimetrisini bozan sorunlar giderilmiş olur.

İletişime Geç


Pushdown Rinoplasti Kimler için Uygundur?

Pushdown rinoplasti; konvansiyonel yöntemlerin aksine burun kemiğine dokunmadan burundaki estetik kusurları giderme avantajı sunar, bu nedenle belirli deformasyonların tedavisinde sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte pushdown tekniğinin bazı sınırlamaları vardır.

Bu teknik sırasında burun sırt kemiği aşağı doğru bastırıldığından burun boşluğunun yeterli genişliğe sahip olması en önemli konudur. Aksi halde uygulama sonunda hastadaki hava yolu daralarak solunum sıkıntılarına yol açabilir ve kişi yeni bir operasyon geçirmek durumunda kalabilir.

Pushdown rinoplastinin en uygun olduğu adaylar;

 • Burnu hafif kemerli yapıda olanlar,
 • Burnundaki nazal tümseğin bir miktar indirilmesini ve hörgüç görünümün azaltılmasını isteyenler,
 • Burun kemiği çıkarılmadan sırt kısmı düzeltilebilecek kişiler,
 • Burnu kendi ekseninde ve düz şekilde yamuk olanlardır.

Ancak bunların dışında kalan ve özellikle burnunda “C” tipi yamukluk bulunan kişilerde daha konvansiyonel rinoplasti tekniklerine başvurulması gerekir.

Pushdown Rinoplastinin Avantajları

Pushdown rinoplasti uygulamasındaki temel amaç, kişinin doğal burun yapısını koruyarak düzenlemektir. Bu sayede burundan yansıyan ışık ve gölge miktarında değişiklik olmaz, yüz yapısındaki doğallık korunur. Dolayısıyla elde edilen sonuçlar çok daha başarılı ve memnuniyet vericidir. Push down tekniğinin tercih edilmesindeki diğer nedenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Burnun doğal yapısında büyük bir değişiklik olmaz; genel olarak burun kemiği, kıkırdağı ve yumuşak dokuları korunur,
 • Çoğu uygulama kapalı cerrahi ile tamamlanır, bu nedenle kanama riski oluşmaz,
 • Minimum müdahale ile gerçekleştirildiğinden uygulama sonunda doku iyileşme hızı yüksek, komplikasyon riski düşüktür,
 • Kişi en kısa sürede sosyal hayatına geri döner,
 • Ağrı ve sızı şikayetleri minimum düzeydedir.

Pushdown rinoplasti, bu avantajları nedeniyle sıklıkla tercih edilse de özen isteyen zor bir tekniktir ve mutlaka alanında deneyimli hekimlerce uygulanmalıdır.

Pushdown Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Pushdown rinoplasti genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve normalden yüksek olan burun sırt kemiğinin aşağı doğru itilmesini gerektirir.

İtme işlemi için aşağıda yeterli genişliğin olması önemli bir konudur. Bu nedenle burnun orta bölgesindeki septum kıkırdağı çıkarılır ve potansiyel bir boşluk oluşturulur, daha sonra hörgüçlü burun yapısı bu boşluklu alana indirilerek burun görünümü yeniden düzenlenir. Uygulama sonunda burun çatısı bozulmaz, kaş ve burun arasındaki hat korunur ve mevcut deformiteler giderilir.

Günümüzde gelişen ekipmanlar sayesinde yaklaşık 1-2 saatte tamamlanan bu operasyon sonrasında tampon kullanımına gerek olmaz. Bunun yerine hastaya nefes almaya olanak tanıyan splintler takılır ve bu silikon parçalar 2-3 gün süreyle burunda kalır.

Hastane yatış süresi ise genellikle 1 gecedir ve kişi ertesi gün taburcu edilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Pushdown rinoplasti, geleneksel açık burun ameliyatlarına göre çok daha kolay ve konforlu bir operasyondur. Taburcu edilerek eve gönderilen hastada burun hassasiyeti 6 haftaya kadar devam eder ve zamanla azalarak geçer.

Bu zaman zarfında iyileşmeden tam verim alabilmek adına hastanın bazı hususlara dikkat etmesi önemlidir:

 • İşlemden sonra vücut yıkanabilir fakat operasyon bölgesine su değdirilmemelidir. Burun ancak içerideki atellerin ve splintlerin alınmasından sonra yıkanabilir, bunun için genellikle birkaç gün beklenmesi gerekir.
 • Burun içine atılan dikişler 2-3 hafta içinde kendi kendine erir, bu sürenin sonunda denize ve havuza girilebilir fakat bu konuda ilk önce hekime danışılmalıdır.
 • Uygulama esnasında buruna minimum da olsa müdahale olduğundan, özellikle beyaz tenli bireylerde bölgesel morarmalar ve şişlikler gözlenebilir. Bu şişliklerin giderilmesi için soğuk kompres yapılabilir.
 • İşlem sonrası beslenme ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur fakat bölgesel morarmalar ve şişlikler tamamen geçene kadar güneşe çıkılmamalıdır.
 • Gözlük kullanımı için en az 2-3 ay beklenmelidir ancak bu süre 6 aya kadar uzatılabilir.
 • Hastadaki ağrı, sızı şikayetleri düşük şiddettedir ve hekim tarafından reçete edilen ilaçların yardımıyla giderilir.
 • Uygulamadan 15 gün sonra hekim kontrolleri başlatılır ve süreç yakından takip edilir.

Pushdown rinoplasti sonrası hastanın uygulaması gerekenler genel duruma göre değişebilir, bu nedenle eğer burnunuzdaki kemerli yapıdan şikayetçiyseniz size en uygun tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinmek için uzman bir cerraha danışmanız gerekir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP