prp ile yüz

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]

PRP, doğal olarak kişinin kendi kanından elde edilen plazmanın cilt yenilemede kullanıldığı bir yöntemdir. Açılımı “Platelet Rich Plasma-Platelet” (trombosit pıhtı hücresi) olan PRP zenginleştirilmiş bir plazma uygulamasıdır ve bu özelliği ile hücrelerin doğal yoldan yenilenmesini sağlar. Günümüzde saç dökülmesi ve ortopedik rahatsızlıkların yanı sıra; ameliyat gerektirmeyen cilt yenileme uygulamalarında da sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

PRP Nedir?

PRP, temel olarak kanda doğal olarak bulunan ve trombosit yönünden zengin olan plazma anlamına gelir. Bu yönüyle cildin, kişinin kendi kanıyla yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. Ek olarak gençleşme ve iyileşme etkileri gösterir, bu nedenle yüz gençleştirme uygulaması olarak kullanılabilir. Kozmetik yenilenmenin yanı sıra; yaraları iyileştirme, saç dökülme problemlerini çözme ve ortopedik sorunları ortadan kaldırma gibi amaçlara da hizmet eder.

PRP Ne Amaçla Kullanılır?

PRP tedavisi, hastanın kendi kanından içerik yönünden zengin bir serum elde edilmesini sağlayarak ciltte yenilenmeye yardımcı olan bir uygulamadır. İçeriğin protein, büyüme faktörü ve kolajen yönünden zengin olması nedeniyle farklı amaçlarla kullanılabilir. Medikal olduğu kadar kozmetik olan PRP yöntemi sayesinde, hücreler arası madde akışı artar ve bölgede yeni kolajen oluşumu tetiklenir. Bu uygulamanın farklı kullanım alanları ise şu şekilde sıralanabilir:

İletişime Geç


 • Lazer ve peeling benzeri uygulamalardan sonra cildi yeniden yapılandırmak
 • Cilt üzerindeki kırışıklık, çöküntü, esneklik kaybı gibi sorunları çözmek
 • Cilde parlaklık kazandırmak
 • Yara ve çatlak gibi cilt deformasyonlarını iyileştirmek
 • Saç dökülmelerini azaltmak

PRP yöntemi doğru şekilde uygulandığı zaman son derece etkilidir ve uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen uygulamalarda başarı oranı yüksektir.

PRP Yüz Gençleştirme Nedir?

Yüz gençleştirme için kullanılan PRP yöntemi, son dönemde popülerliği artan uygulamalardandır ve kişiden alınan kanın ayrıştırılması ile cildin yenilenmesini sağlar.

Ayrıştırılan bu kan, trombosit yönünden zengin bir plazmadır ve cilt hücrelerinin büyümesine yardımcı olur. Plazma, kanın su ve proteinden oluşan kısmı olduğundan kan akış hızını artırır ve dokuların onarılmasını sağlar.

Trombositleri ve büyüme faktörlerini içeren plazma sayesinde, deri üzerindeki yaraları gidermek de mümkün olur. Bütün bu amaçlar doğrultusunda PRP, yüz gençleştirme uygulaması olarak yaygındır.

prp ile yüz

PRP Nasıl Yapılır?

PRP uygulaması, ihtiyaç duyulan bölgeye özel bir serumun enjekte edilmesi şeklinde yapılır. Bu işleme ait aşamalar ise şunlardır:

 • İlk önce enjekte edilecek serumun hazırlanması için kişiden kan alınır.
 • Sağlık uzmanlarının aldığı kan ayrıştırılmak üzere steril tüplere aktarılır. Yaklaşık 15 dakika süren bu işlem sonunda kişiye özel bir serum elde edilir.
 • Serum hazırlama aşamasında uygulama bölgesi ve ihtiyaca uygun bir ayrıştırma yapılır.
 • Bileşenlerine ayrılan plazmanın nereye uygulanacağını tespit etmek için ultrason benzeri görüntüleme yöntemleri kullanılır.
 • Son olarak plazma gerekli alanlara enjekte edilir.

PRP ile kişiye verilen enjeksiyon, normal insan kanından 5-10 kat daha fazla trombosit içerir ve böylece iyileşme, onarım, yenileme üzerinde etkili olur. Kanın alınması ve enjeksiyonun uygulanması süreci yaklaşık 30 dakikada tamamlanır.

PRP Yüz Gençleştirmenin Faydaları

Yüz kalitesini artırmak için uygulanan PRP işlemi cilt yenilenmesi üzerinde oldukça etkilidir ve ciltteki lekelenme, sivilce, kırışıklık, matlık gibi sorunların aynı anda düzeltilmesini sağlar. Genel olarak ciltte sıkılaşma ve gözeneklerde küçülme sağlayan PRP yöntemi şu gibi faydalar sunar:

 • Cilt kalitesini artırır.
 • Cildi yeniler.
 • Sivilce izlerini giderir.
 • Güneş hasarını azaltır.
 • Gözenekleri azaltır ve sıkılaştırır.
 • Yüz kırışıklıklarını azaltır.
 • Göz altı morluklarını giderir.
 • Yüz derisini canlandırır ve sıkılaştırır.
 • Yüz lekelerini ve yara izlerini geçirir.

Tüm bunlara ek olarak kolajen yapımını da artıran PRP yöntemi, bu sayede çatlakların giderilmesine de yardımcı olur.

PRP tedavisi, hastanın kendi kanından içerik yönünden zengin bir serum elde edilmesini sağlayarak ciltte yenilenmeye yardımcı olan bir uygulamadır.

PRP Etkileri Ne Zaman Gözlenir?

PRP; yüz bakımı ve gençleştirme amacıyla seanslar halinde uygulanır, bu nedenle seans sıklığına göre ortaya çıkan etkilerin kalıcılığı artış gösterir. Klasik bir PRP uygulaması, 4 hafta aralıklarla düzenlenen 3-4 seansta tamamlanır ve işlemin etkileri 1 seneye kadar kalıcılık gösterir. Sonrasında istenirse uygulama tekrarlanabilir.

Genel olarak işlemden sonraki ilk fark edilir etki ciltteki parlaklık ve canlılıktır, ancak esas etkiler zamanla daha belirgin hale gelir. Uygulama üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra kolajen takviyesinin de etkisiyle, kırışıklıklarda incelme ve cilt gözeneklerinde küçülme meydana gelir. Cildin onarımında ve yenilenmesinde etkili olan PRP uygulaması, doğal yollardan sürdürülebilir bir gençleşme sağlar. Bu nedenle uygulamanın tekrarlanmasında herhangi bir sakınca veya yan etki yoktur ancak kişiye en uygun sonucun alınması için nihai kararın hekim onayı ile birlikte verilmesi gerekir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP