mentoplasti

Mentoplasti Nedir?

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Mentoplasti çene özelinde estetiği ön plana çıkaran bir işlem olurken yüz ile uyumluluğu bu sayede yakalanır.

Çenenin yüze göre yeniden yapılandırılması anlamı taşır.

Çene görünüşünün daha iyi seviyeye gelebilmesi amaçlanırken yüz orantıları da iyileştirilir. Hemen herkesin kabul ettiği altın oran yüz hatları bilinen bir şeydir.

Var olan çekici olma hali bu sayede mümkün olurken herkes daha orantılı bir yüz yapısına sahip olmak ister. Yüz bölgesinde tüm unsurların bir uyum ve dengeye sahip olduğu da açıktır.

Birbirleriyle olan ilişkileri ve sahip oldukları geometrik açılar ideal değerler üzerinden hesaplanır. Her ne kadar her insanın kendisine has bir yüz güzelliğine sahip olduğu ifade edilse de yine de ideal oranlara sahip olmak talep edilir.

Uzman hekimler tarafından söz konusu ideal çenenin ortaya konması adına mentoplasti tedavileri uygulanır. Burada ideal çeneden tanımlanan burun tabanından başlayacak şekilde aşağıya doğru inmesidir.

Çenenin burun tabanından inme doğrultusunda 2-3 mm geride olmasıyla ideal yapıda olduğu belirtilir.

İletişime Geç


Ancak geriye sapma hali çok daha fazla olurken zayıf çene tanımı içerisine girer.

İleriye doğru bir sapma durumlarında da kuvvetli çene problemleriyle karşı karşıya kalınır. Estetik açıdan kusursuz görünümde bu ideal çene orantısında kadınlara birkaç mm pay verilebilmektedir.

Erkeklerde ise kuvvetli bir çenenin ortaya çıkarılması adına düzeltmeler uygulanır. Burada erkeksi görünüş nasıl olur durumuna göre farklı tercihlerde bulunulabilmektedir. Peki, tüm bu estetik kaygılarıyla kendisini gösteren mentoplasti tedavi nasıl yapılır?

Mentoplasti Cerrahi İşlemleri Nelerdir?

Zayıf bir çenenin düzeltilmesi ya da küçük bir çenenin büyütülmesiyle amacıyla uygulanır. Bu işlemler öncesi ve sonrasında çeşitli ayrıntılar bulundururken hastaya implant yerleştirilmesiyle de yapılabilmektedir.

Ayrıca çenenin bir parçasının kemik yapısı özelinde hareketlendirilmesiyle de ilerletme, düzeltme mümkün olabilmektedir.

Küçük çene durumlarında ise yine vücudun kendisi kullanılarak çene için eklemelerde söz konusudur. Doku açısından uyumluluk adına kişinin kalçasından alımlar daha çok tercih edilir.

Ayrıca mentoplasti cerrahi işlemlerle büyük kemiklerin küçültülmesi de var olan uygulamalardır. Bu, çene kemiğinin bir parçasının alınmasıyla gerçekleşir.

mentoplasti tedavileri
mentoplasti nedir

Mentoplasti Tedavi Kazanımları

• Kişinin çene yapısının daha ileri ya da geride olabilmesi sağlanır.
• Yüze göre çene şekil bozuklukları giderilir.
• Çenenin bir parçasının yer değiştirmesi yapılır.
Çene hareket ettirilerek düzeltme sağlanır.
• Küçük çene durumlarında İmplant uygulaması yapılır.
Çene kısaltma işlemleri yapılarak yüz ile uyumluluk artırılır.

MentoplastiTedavi Öncesi İşlemler

Uzman hekimler tarafından uygulanan işlemler öncesinde hazırlık dönemi bulunur. Burada ameliyat sonuçlarının gerçekçi bir şekilde planlanması yapılır.

Nasıl bir operasyon gerçekleştirileceği, sonuç olarak ortaya nasıl bir yüz hattı çıkacağı gösterilir. Hastanın yüz analizi yapılırken hekimler önerilerde bulunur.

Mutlaka planlanan ameliyatın tüm aşamaları kişiye aktarılırken tüm sorulara da yanıtlar verilir. Ameliyat öncesinde kapsamlı genel sağlık süreçleri başlatılır.

Hastanın varsa önceki ameliyatları hakkında bilgi sahibi olunur. Çene özelinde büyütme ya da küçültme işlemlerinin nasıl olacağı, yükseklik ve pozisyon değişikliklerine dair süreçler planlanır.

Bunlara dair röntgen tahlilleri talep edilirken düzenli ilaç kullanılıp kullanılmadığı da belirleyicidir. Ameliyat öncesinde mutlaka aspirin tarzı ilaçların alınmaması gerekir. Ameliyat gecesi hiçbir şey tüketilmemeli, dişler uzunca bir süre fırçalanmalı ve temizlenmelidir

çene kısaltma işlemleri

Mentoplasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel anestezi veya lokal anestezi uygulanarak mentoplasti cerrahi operasyonu başlatılır. Ameliyat süresi işlemlere bağlı olarak değişmekle birlikte minimum 30 dakikadır.

3 saate kadar uzaması da olabilecek durumlar arasındadır. Söz konusu çeneye İmplant yapılması gerekli olursa çene altı ya da ağız içinden insizyon yapılır.

Tüm kesi durumlarına dair mutlaka ameliyat öncesi bilgi verilir ve onay alınır. Çenenin ön kısmındaki yumuşak dokulara implant yerleştirilir.

Kullanılacak İmplant özelinde farkı seçenekler vardır. Burada hem çenenin şekillendirilmesi hem de hastanın ihtiyacına göre seçim yapılır.

Genellikle bu tarz işlemlerde Gortex çokça kullanılırken silikon implant uygulamaları da görülür.

Bu implantlar en net şekillendirmeyi sağlamalarından ötürü kullanılır. Söz konusu mentoplasti tedavi işlemlerinde vida kullanımı yoktur.

Plak ile de süreçler yapılmaz ve var olan kesi yolundan çene tıraşlanır. Burada istenen şeklin oluşması sağlanırken herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Uzman doktorlar tarafından planlanan şekilde ameliyat yapılarak hastanın çenesinin yüz yapısına uyumlu olması gerçekleştirilir.

Mentoplasti Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında ağrılar görülebilirken birtakım ilaçların kullanımı olmaktadır. Çenede gergin olma hali gayet normaldir.

Herhangi bir korkuya ya da endişeye gerek yoktur. Haftalar ilerledikçe bu gerginlik geçecek, çene açılacaktır. Birkaç gün boyunca hem ödem hem de morarmalar görülmesi de normal işleyişe dairdir.

İlk bir hafta sonucunda ödem daha belirgin hale gelir. Sonrasında ise gün geçtikçe kaybolur ve beraberinde ağrıyı da azaltır.

Ameliyatın ardından mentoplasti tedavi özelinde üç gün sürecinde çenede bandaj uygulaması vardır. Dikişler ise bir haftanın sonunda alınır. Bazı durumlarda dikişlerin kendiliğinden erimesi de beklenir.

Dikkat edilmesi gerekenlerin başında çiğneme, ısırma ve tüketim alışkanlıkları gelir. İlk günlerde çiğneme daha zahmetli olacaktır. Kişinin sıvı gıdalarla beslenmesi önerilir.

Mümkünse yumuşak gıdalar tercih edilebilir, ancak asla çok sert ürünler temas ettirilmemelidir. Ameliyat öncesinde olduğu gibi sonrasında da uyulması gerekenlerin sayısı oldukça fazladır.

Mentoplasti Ameliyatı Ağrıları Ne Zaman Geçer?

İlk günlerde ağrı şiddeti çok daha fazla olabilmektedir. Burada çeşitli ilaçların alınmasıyla hafifletme sağlanır.

Bir haftanın sonucunda ödem en üst noktaya ulaşırken mentoplasti ameliyat ağrıları olması da muhtemeldir.

Ancak iki haftanın sonrasında ağrılar artık hissedilmeyecek kadar az olur. En kritik ilk üç günün geçmesiyle daha sorunsuz olacağı bilinmelidir.

Mentoplasti İmplantı Zarar Verir Mi?

Söz konusu mentoplasti implant çokça sorulurken insan sağlığına riski var mıdır en çok gelenlerdendir.

Herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi insan vücudunun vereceği tepki ise kişiden kişiye değişebilmektedir.

Herhangi bir reaksiyon olmadığı sürece hiçbir değişiklik olmadan uzunca yıllar bu implantlar kullanılabilir. Operasyona dair büyük çaplı bir risk durumu yoktur.

Mentoplasti Sonrasında Günlük Hayata Ne Zaman Dönülür?

Tam olarak iyi bir seviyeye gelinmesi mentoplasti sonrasında 10 günle olmaktadır. Günlük yaşantıya dönüş olmakla beraber yine de yorucu faaliyetlerden kaçınma tavsiye edilmektedir.

6 haftalık süre boyunca ise çene ve yüz bölgesine hiçbir darbe alınmaması lazımdır. Buna dikkat edilmeli ve hassas davranma durumu birkaç ay daha devam ettirilmelidir.

Böylelikle çenenin tam olarak uyuşması, oturması ve bir daha asla sorun yaşanmaması mümkün olacaktır.

Mentoplasti Üst Yaş Sınırı Var Mı?

18 yaşından büyük hemen herkes için mentoplasti cerrahi uygulaması söz konusudur. Diğer çene ameliyatlarına göre daha basit bir işlem olurken uzman doktorlar tarafından yapılır.

Üst yaş sınırı olmamakla beraber doğrudan kişinin sahip olduğu durumlar belirleyicidir. Hastanın ameliyat öncesi incelemesi yapılır, tüm tedavi süreçleri ve hastalıkları belirlenir.

Sonrasında doktor kararıyla süreçlerin sağlıklı olup olmayacağı belirtilir.

Mentoplasti İşlemi İz Bırakır Mı?

İşlemde hangi bölgelerin kullanılacağı iz bırakıp bırakmama durumunu doğrudan etkilemektedir. Çene ucu düzeltme, törpüleme süreçlerinde ağız içi işlemler yapılır.

Burada herhangi bir iz kalma durumu olmamaktadır. Ödem görülebileceği gibi birkaç hafta sonrasında tamamen çene kısmında düzelme olacaktır.

Mentoplasti Hangi Anestezi ile Yapılır?

Genel itibariyle lokal anestezi kullanımı çok daha yaygın olmasına karşın hasta tarafından talep edilmesiyle genel anesteziyle de uygulanır.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP