burun estetiği

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Uzun yıllardır burun ameliyatı olarak bilinen rinoplasti, en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Ancak günümüzdeki modern gelişmeler sayesinde burun görünümünden rahatsız olanlar için tek yöntem cerrahi operasyon değildir.

Özellikle son yıllarda, ameliyat olmadan burnunda ufak değişiklikler yaptırmak isteyen kişilerin sayısı artmaktadır. Buna yönelik bir uygulama olarak geliştirilen ameliyatsız burun dolgusu yöntemi de daha küçük ve ideal bir burna sahip olmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Ameliyatlı Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği tıpta “Rinoplasti” olarak adlandırılan ve genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir.

Bu prosedür sırasında burun delikleri altından ufak bir kesi atılarak burun içine girilir ve kişinin ihtiyacına göre gerekli işlemler uygulanır.

Burun kemiğini düzeltme, burun ucunu kaldırma, burun ucunu küçültme ve genel burun görünümünü ideal forma sokma için gereken adımlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle rinoplasti ameliyatı 1-3 saat arası değişen bir sürede tamamlanır. İşlem sonunda bölgede morluk ve ödem oluşma oranı da oldukça yüksektir, ancak rinoplasti ile burun yapısındaki sorun kökünden çözülebilir ve kişi tam olarak istediği gibi bir burna sahip olabilir.

İletişime Geç


Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği olarak popülerleşmeye başlayan burun dolgusu ise, ameliyat olmaktan çekinen ve uygulama sonunda oluşacak morarma gibi şikayetlerden korkan kişiler için ideal bir seçenektir.

Bu uygulama sırasında burun kemiğine veya kıkırdağına müdahale edilemez fakat kullanılan dolgular sayesinde burunda simetrik ve hoş bir görünüm oluşturulur.

Ameliyat burun estetiği için kişiye uygun oranlarda dolgu maddeleri kullanılır ve bu sayede burunda gerekli görülen alanların doldurularak ideal bir form kazanması sağlanır.

Burundaki eksikliklerin enjeksiyon yardımıyla giderilmesini sağlayan burun dolgusu, seanslar halinde yapıldığından esas sonuçlar zaman içinde ortaya çıkar.

Seans süresi 15-20 dakika gibi kısa sürede tamamlanır ve ideal görünüm için bu seansların 4-6 hafta devam ettirilmesi önerilir.

Bu sayede pürüzsüz, simetrik ve ideal bir burun oluşturulur.

burun estetiği

Ameliyatlı ve Ameliyatsız Burun Estetiği Arasındaki Farklar

Burun görünümünden rahatsızlık duyanlar için birbirinden farklı müdahaleler mevcuttur. Bunlar arasında en yaygın olanı klasik burun estetiği olsa da hem sürecin uzun sürmesi hem de sonraki dönemde semptomların uzun süre devam etmesi nedeniyle korkulan bir işlemdir.

Bununla birlikte rinoplasti konusunda uzman bir hekime başvurmak da oldukça önemlidir, aksi halde kişinin istediği gibi bir burna sahip olması mümkün olmayabilir. Bu gibi konulara dikkat edilmesi halinde rinoplasti, burun şekillendirme anlamında en ideal yöntemdir ve burnun tam olarak istenen forma getirilmesine yardımcı olur.

Diğer bir yöntem olarak son yıllarda öne çıkan ameliyatsız burun estetiği ise daha küçük çaplı düzeltmelerde etkilidir, ameliyat gerektirmemesi nedeniyle tercih edilir. Bu iki popüler yöntem arasındaki temel farklar ise şu şekilde özetlenebilir:

  • Rinoplasti burun içindeki kemik, kıkırdak ve diğer yapılara doğrudan müdahale edilmesini sağlar. Burun dolgusu burun içindeki kusurları düzeltmek için uygun değildir.
  • Burun dolgusu ile elde edilen sonuçlar daha doğaldır ve burna minimum müdahale ile oluşturulur. Rinoplasti, estetik mükemmellik sağlar ve tam olarak istenen sonucu almaya yardımcı olur.
  • Burun dolgusu ufak çaplı burun asimetrileri için yeterlidir, gerekli bölgelere enjeksiyon yapılmasıyla uygulanır. Rinoplasti tam kapsamlı ve detaylı bir ameliyat gerektirir.
  • Burun ameliyatı 1-3 saat arası sürerken, burun dolgusu 15 dakikalık kısa seanslarla tamamlanır.
  • Rinoplasti belirli bir iyileşme süreci gerektirir, işlemin tam etkileri yaklaşık 1 yılda ortaya çıkar. Burun dolgusu sonrası kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
  • Rinoplasti ile hem estetik hem de fonksiyonel problemler aynı anda ortadan kaldırılabilir, burun dolgusu sadece belirli bölgelere enjeksiyon uygular ve iç kısımlar üzerinde etki oluşturmaz.
  • Rinoplasti uzmanlık isteyen bir ameliyat olduğundan işlem sırasında komplikasyon oluşma riski, burun dolgusuna göre çok daha yüksektir.
  • Burun dolgusu hyaluronik asit enjeksiyonları ile uygulanır ve özellikle burun kemerinin küçük olduğu kişiler için uygundur. Rinoplasti herkese uygulanabilir.

Ameliyat burun estetiği için kişiye uygun oranlarda dolgu maddeleri kullanılır ve bu sayede burunda gerekli görülen alanların doldurularak ideal bir form kazanması sağlanır.

Genel olarak; ameliyatsız burun estetiği burun görüntüsünde kapatılması istenen ufak kusurların dolgu enjeksiyonları ile giderilmesini sağlar. Rinoplasti ise daha geniş çaplı ve anestezi, iyileşme gibi aşamalar barındıran bir operasyondur. Bununla birlikte, rinoplasti ideal burna sahip olmak için en iyi yöntemdir fakat ameliyatsız burun dolgusu kısa, hızlı, etkili bir uygulamadır. Kişinin kendi ihtiyacına en uygun olan tedaviyi tercih etmesi, istenen sonucu almada çok daha etkilidir. Bu nedenle burun estetiği konusunda alınacak nihai kararın uzman hekim ile birlikte kararlaştırılması çok daha doğru olur.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP