yara-izi-nasıl-geçer

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4]

Yaşanan kazalar, gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında ya da farklı birçok nedene bağlı olarak vücudun belli bölgelerinde yara izi oluşabilir. Yara izinin rahatsızlık vermesi ile tedaviden yararlanılabilir. Skar revizyonu olarak ifade edilen yara izi tedavisi genel anlamda estetik bir uygulamadır.

Yara izi tedavisi (skar revizyonu) nedir sorusunda vücudun herhangi bir yerinde yer alan yaranın görüntüsünün iyileştirilmesi olarak ifade edilebilmektedir.

Yara İzi Tedavisi (Skar Revizyonu) Kimlere Uygulanır?

Yara izi tedavisi kimlere uygulanıyor sorusunda öncelikle uygulanmayanları belirlemek daha doğru olacaktır. Hamilelik ve emzirme döneminde işlemlerin yapılması önerilmemektedir. Hamilelik döneminin bitişi sonrasında emzirme döneminin sona ermesi ile beraber yara izinin tedavisi ile ilgili ameliyat ya da lazer tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Bunun yanı sıra yara izi tedavisinde ameliyatın gerekli görüldüğü durumlarda hastanın genel sağlık durumun operasyona uygun olmaması durumunda da işlem yapılamaz. Bu durumda hastanın lazer tedavi yöntemini tercih etmesi ya da genel sağlık durumunda düzelmenin beklenmesi önerilir. Yara izi tedavisi belli yaş üzeri olan ve herhangi bir sağlık engeli olmayan tüm kişilere yapılabilir.

Yara izi tedavisinin uygulanmasında ameliyat ya da lazer tedavi yöntemi konusunda uzman olan hekim tarafından belirlenmektedir. Ameliyat ya da lazer uygulamasının sonucunda ne denli bir iyileşmenin yaşanabileceği ise hekim tarafından hastaya öncesinden belirtilir.

İletişime Geç


Yara İzi Tedavisi (Skar Revizyonu) Nasıl Yapılır?

Yara izi tedavisi nasıl yapılır sorusunda ameliyat ve lazer yöntemleri ile demek doğru olacaktır. Yaranın vücudun hangi bölgesinde olduğu, hastanın cilt yapısı, sağlık durumu, yaralanmanın tipi, cildin esnekliği gibi birçok detaya yer açılarak uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenir. Her çeşit yara izi ile ilgili olarak skar revizyon uygulanabilmektedir.

Yara İzi Tedavisi Sonuçları Kalıcı mıdır?

Yara izi (skar revizyonu) sonuçları kalıcıdır. İşlemler yapılmasının sonrasında işlemler tekrarlanmaz. Ameliyatlı işlem ile beraber tek seferde uygulama yapılarak kesin sonuca ulaşmada mümkün olur.

Lazer uygulaması tedavisinde tek seans ile istenen sonuca ulaşılması kimi zaman olmamaktadır. Cilt yapısına ve yara izine bağlı olarak değişen seans sıklığı ve aralıkları ise hekim tarafından belirlenir. Seansların sonrasında ise uygulama sonucunda elde edilen görüntü kalıcıdır. Tekrar eski yara izi alanda oluşmaz.

Yara İzi Tedavisi Ne Zaman Yaptırılabilir?

Yara izi farklı sebeplere bağlı olarak görülebilir. Yara izinin oluşması sonrasında ortalama 6 ay ya da 1 yıl gibi bir sürenin geçmesi tavsiye edilir. Yara izinin bu süre zarfında tam olarak belirginleşmesi ve olgunlaşması beklenmelidir.

Yara izinin oluşumu, gerçekleştirilen işlem, kişinin deri yapısı ve yaranın oluşum yeri gibi birçok sebebe bağlı olarak bu sürede değişim olabilir. Yara izi tedavisi ile ilgili olarak uzman hekim desteğinden yararlanarak işlem için uygun zaman olup olmadığı da belirlenebilir.

Skar Revizyonu Operasyonu Sonrasından Nelere Dikkat Etmeli?

Yara izi tedavisinin başarıya ulaşması aşamasında operasyon sonrası da merak edilmektedir. İyileşme sürecinde yaşanacaklar ile ilgili olarak uzman hekim gerekli bilgileri sunacaktır. Hangi tedavi uygulamasının operasyonda kullanıldığı iyileşme süreci hakkında değişim gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda yara izine, cilt yapısına göre de tedavi süreci değişmektedir.

Yara izi tedavisinde ameliyatın gerekliliği durumunda tedavisi de biraz zaman alır. İyileşme sürecinde ise alanın nem dengesinin sağlanması ve pansumanın düzenli yapılması gerekmektedir. Hekim tarafından önerilen merhemler de bu dönemde kullanılabilir.Genel olarak kendiliğinden eriyen ip kullanımına yer açılmak ile beraber kullanılmaması durumunda bir hafta sonrasında dikişlerin alınması gerekmektedir.

Yara izi tedavisi sonrasında alanın mutlaka güneş ışınlarından da korunmalıdır. Ameliyatın gerekli görüldüğü müdahalenin yanı sıra lazer işlemi ile de tedavi gerçekleştirilmektedir.

Lazer ile yapılan yara izi tedavisi ameliyatlara nazaran daha kısa zamanda iyileşme görülmektedir. Ameliyat işlemlerinde hekim tarafından önerilen zamanda kontrole gidilmesi gerekir.

Alanda gerçekleştirilen işlem sonrasında bölgenin hijyenine maksimum oranda dikkat etmeniz önerilir. Yara izi tedavilerinde genellikle ağrı görülmemektedir. Görülmesi durumunda hekim tarafından önerilecek olan reçete ile tavsiye edilen ilacın kullanılması tavsiye edilir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP