vitiligo tedavisi

Vitigilo Hastalığı

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Vitiligo, tarihi çok eski zamanlara dayanmakla birlikte, bulaşıcı özelliği bulunmayan bir hastalık. Her ne kadar başka sağlık sorunlarına yol açmayan ya da hayati tehlike yaratabilecek bir hastalık olmasa da, kişilerin sosyal yaşamlarını etkileyebilir. Bununla birlikte Vitiligo çok sık rastlanan bir hastalık değildir. Bugün Vitiligo hastalığına neyin yol açtığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, ortaya atılmış olan geçerli fikirler mevcut. Ayrıca her zaman kesin sonuç alınamasa da hastalığın tedavisi için geliştirilmiş olan yöntemler bulunuyor.

Vitiligo Nedir?

Vitiligo bir deri hastalığıdır ve ciltte beyaz ya da açık renkli lekelerin çıkmasına neden olur. Hastalık çok küçük bir bölgede ortaya çıkabileceği gibi, çok geniş bir alana da yayılabilir. Ayrıca hastalık saçta ya da yüzde meydana gelebileceği gibi, vücudun her noktasında meydana gelebilir. Vitiligo cilde ve saça renk veren melanin pigmentinin üretiminin durması ya da pigment üreten hücrelerin ölmesi sonucu ortaya çıkar. Özellikle ten rengi daha koyu olan bireylerde kendisini daha çok göstermektedir.

 

Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir ve hayati tehlikeye sebebiyet verecek herhangi bir durum oluşturmaz. Vitiligo başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaz. Yalnızca hastaların sosyal ortamlarında kendini kötü hissetmelerine ve buna bağlı olarak stres ya da anksiyete gibi durumlar yaşamalarına neden olabilir. Geliştirilen tedavi yöntemlerine hastanın düzenli olarak uyması halinde tedavi mümkündür. Tedavinin gerçekleşmediği durumlarda, Vitiligo hastalığının geliştiği bölgelere de bağlı olarak cilt kanseri ya da güneş yanığı gibi durumların gerçekleşme ihtimali biraz daha fazladır.

İletişime Geç


Vitiligo Neden Ortaya Çıkar?

Vücudumuzda melanosit adı verilen ve pigment üreten hücreler bulunur. Melanin de cilde, gözlere ve saçlara renk veren pigmenttir. Bu pigmentin üretimini durduğunda ya da üretimi gerçekleştiren hücreler öldüğünde, ortaya Vitiligo hastalığı çıkar. Ciltte pigment kaybının yaşandığı bölgelerde açık renkli ya da beyaz lekeler oluşmaya başlar. Söz konusu hücrelerin neden melanin üretimini durdurduğu ya da ne şekilde öldüğüne dair kesin bilgiler bulunmuyor. Fakat hastalığı tetikleyebilecek olan bazı etkenlerden söz edilebilir. Bu etkenler;

  • Bağışıklık sisteminin ciltteki melanositlere saldırması sonucu hücrelerin tahrip olmasına yol açan bir bozukluk,
  • Stres,
  • Endüstriyel kimyasallara maruz kalma,
  • Güneş yanığı vb.

olarak belirtilmiştir. Ayrıca ailede Vitiligo hastalığı görünmesinin bir sonraki kuşakta Vitiligo hastalığına yol açacağına dair fikirler bulunmakla birlikte, bu durumun bir kesinliği bulunmamaktadır. Vitiligo hastalığı zaman zaman sedef ya da başka dermatit hastalıklar ile karıştırılmaktadır. Bu hastalıkları Vitiligo hastalığından ayırmak için geliştirilmiş olan yöntemler mevcuttur. Bunun için genellikle ultraviyole ışık veren özel bir lamba kullanılır. Aynı zamanda Vitiligo hastalığının teşhisi için hastanın tıbbi geçmişi araştırılır, deri örneği alınarak biyopsi yapılır ve altta yatan başka hastalıkların Vitiligo hastalığına sebep olup olmadığını araştırmak adına kan tahlili istenebilir. Yapılan tetkikler sonucunda vitiligo hastalığı teşhisi rahatlıkla konulabilmektedir.

Vitiligo Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

Vitiligo hastalığının en yaygın belirtisi, cilt renginde meydana gelen değişikliktir. Bu değişiklik genellikle açık renkli ya da beyaz lekeler şeklinde ortaya çıkar.

Fakat ortaya çıkan beyaz lekeler her zaman Vitiligo hastalığına işaret etmez. Hastalık her yaşta görülebileceği gibi, 20 yaşında önce görülme sıklığı çok daha fazladır.

Aynı zamanda Vitiligo hastalığının segmental ve non-segmental olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır.

Söz konusu Vitiligo türlerinin tanımı ise şu şekilde yapılmaktadır:

  • Segmental Vitiligo: Bu tür genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar ve vücudun yalnızca tek bir bölgesinde beyaz lekeler görünür. Daha az yaygın bir tür olan Segmental Vitiligonun çocuklarda görülme sıklığı yüzde 30’tur. Bu tür Vitiligo hastalıklarına Lokalize ya da Fokal Vitiligo da denmektedir.
  • Non-Segmental Vitiligo: Bu tür Vitiligoda lekeler vücudun her iki tarafında da simetrik olarak meydana gelir. Beyaz lekeler genellikle ellerin arkasında, göz çevresinde, dizlerde ya da dirseklerde yaygın olarak görülebilir. Günümüzde her 10 Vitiligo hastalığından 9’u Non-Segmental Vitiligodur.
diastazis rekti tedavisi nasıldır

Vitiligo erken yaşlarda tespit edilir ve tedavi süreci zamanında başlatılırsa, hastalığın daha geniş bir bölgeye yayılmasının önüne geçilebilir. Bu yüzden vücuttu Vitiligo olduğu şüphelenilen lekeler görüldüğü zaman bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Vitiligo Hastalığının Tedavisi

Melanosit denilen pigment hücrelerinin kaybının durdurulması ya da ölen hücrelerin geri kazanılması ilaç tedavisiyle mümkün olmamaktadır. Enflamasyonu kontrol eden kremler ya da çeşitli terapi yöntemleriyle birlikte kullanılacak olan ilaçlar, cilt renginin en azından bir kısmının geri kazanılması konusunda yardımcı olabilir.

Eğer hastalığın erken safhalarında özellikle hastalıktan etkilenen bölgelere kortikosteroid tipi kremler uygulanırsa, bölgedeki renk kaybının giderilmesi sağlanabilir. Bu, Vitiligo tedavisinde kullanılan en kolay ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu tedavi yönteminde ciltte çizikler meydana gelmesi ya da kırışıklık gibi yan etkiler meydana gelebilir.

Bir diğer tedavi yöntemi olarak, özellikle çocuklarda ve hastalıktan daha az etkilenen kişilerde ultraviyole ışık tedavisi ile birlikte pimekrolimus ya da tacrolimus gibi kalsinörin inhibitörler içeren merhemler kullanılabilir. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini etkiler ve aynı zamanda yüz ve boyun bölgesindeki küçük lekelerde etkilidir. Bu tür bir tedavi yönteminin yukarıda bahsetmiş olduğumuz tedavi yöntemine göre çok daha az yan etkileri bulunur.

Aynı zamanda Psoralen adı verilen bitkisel bir madde ile birlikte uygulanan bir ultraviyole ışık tedavisi de renk kazanımı konusunda sonuç verebilir. Bu tedavi yöntemi genellikle 12 ay boyunca ve haftada birden fazla kez gerçekleştirilen seanslarla uygulanır.

 

 

Bu tedavi yöntemi genellikle 12 ay boyunca ve haftada birden fazla kez gerçekleştirilen seanslarla uygulanır.

Bu tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı ya da uygulanamayacağı durumlar için geliştirilmiş olan farklı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri hakkında şöyle bir liste yapılabilir:

  • Depigmentasyon Tedavisi: Vücudundaki lekeler çok geniş bir alana yayılmış olan ve diğer tedavilere cevap vermeyen hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile ciltte hastalıktan etkilenmeyen bölgelerdeki pigmentler de etkisiz hale getirilir ve cilt tamamen beyaz bir hale getirilir. Bu yöntem kimyasallar ile yapılır ve kaybedilen pigmentlerin geri kazanılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu tedavi sonrasında deride erken yaşlanma, kaşıntı, cilt kanseri, yanık gelişimi ve pigment değişimi gibi yan etkiler düşük bir ihtimalle olsa da gelişebilir.
  • Cerrahi Tedavi: Bu tedavi yöntemi çok nadir bir şekilde uygulanır. Estetik bir operasyon olan bu tedavi yönteminde, ciltte rengini koruyan bölgelerden alınan deri, hastalıklı bölgelere nakledilir. Bu yönteme greftleme de denilmektedir. Bu tedavi yöntemi pek çok ülkede kullanılmamaktadır ve aynı zamanda çok az sayıda hasta tedaviye yanıt vermiştir.

Tüm bu tedavi yöntemlerinin dışında kozmetik kamuflaj, psikolojik destek ve güneşten korunma gibi alternatif tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Hastalığın yayıldığı bölge, yayılma alanı, hastalığın ne şekilde seyrettiği, hastanın yaşı ve altta yatan diğer hastalıklarda göz önünde bulundurularak en uygun tedavi yöntemi doktor tarafından önerilir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP