soğuk lipoliz

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Düzenli spor ve diyete rağmen, özellikle kalıtsal sebeplerle belirli bölgelerde birikme yapan yağlardan kurtulmak her zaman pek mümkün olmayabilir.

Günümüzde bu amaçla uygulanan pek çok estetik cerrahi müdahale söz konusu olsa da ameliyat olmak istemeyen kişiler için neştersiz tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi daha doğrudur. Konumu ve birikme şekli kişiden kişiye farklılık gösteren inatçı yağlardan kurtulmak için en başarılı seçeneklerden biri soğuk lipoliz tekniğidir.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz, yağları dondurarak gidermeye verilen genel isimdir ve vücuttaki inatçı yağların vücuttan atılmasını sağlar.

Uygulama sırasında yağ hücreleri dışındaki dokular zarar görmez, bölgesel birikme yapan yağlar belirli bir ısıya kadar soğutulur. İşlemdeki genel amaç ise diyet ve egzersiz programlarından sonuç alamayan kişilerde genel görünümü düzenleyerek zayıflama sağlamaktır.

Modern teknolojiyi kullanarak deri altındaki yağ hücrelerini hedef alan soğuk lipoliz tekniğinde kişinin 3 ay içinde istediği ideal yapıya sahip olması mümkündür.

FDA tarafından onaylı ve güvenli bir teknik olduğundan bölgesel zayıflamada sıklıkla kullanılır, yüksek başarı oranı ve işlem kolaylığı ile öne çıkar.

İletişime Geç


Soğuk Lipoliz Kimlere Uygulanır?

İnatçı yağlarından şikayetçi olanlar için en ideal zayıflama tekniklerinden olan soğuk lipoliz, düzenli diyete ve egzersize rağmen kilo veremeyenler üzerinde kullanılır. Özellikle genel vücut kilosu fazla olmayan fakat bölgesel yağlanma sorunu yaşayan bireyler soğuk lipoliz için en iyi adaylardır.

Bununla birlikte;

 • 18 yaşın altında olanlar,
 • Kan dolaşım bozukluğu yaşayanlar,
 • Kalp krizi geçirenler,
 • Gebeler,
 • Şeker hastaları ve
 • Raynaud sendromu bulunanlar

için soğuk lipoliz önerilmez.

Bu durumların dışında doktor kontrolünde genel sağlık durumunun elverişli olduğu kararlaştırılan herkes soğuk lipoliz uygulamasını tercih edebilir.

Soğuk Lipolizin Avantajları Nelerdir?

Soğuk lipoliz, istenen fiziki görünüme en kısa sürede ulaşmaya imkan tanıması ve uygulama sonrasında iş hayatına beklemeden geri dönmeye izin vermesi gibi nedenlerle sıklıkla tercih edilir. Yüksek başarı oranı ve uzun süreli etkileri ile öne çıkan bu yöntemin diğer artıları ise şunlardır:

 • Neşter, kesi veya ameliyat gerektirmez.
 • Anestezi gerektirmez.
 • Uzun süreli bir iyileşme dönemi yoktur.
 • Acı, sızı, kanama gibi şikayetlere neden olmaz.
 • Sosyal hayat ile iş hayatını olumsuz yönde etkilemez.
 • Kalıcı sonuçlar doğurur.
 • FDA tarafından onaylıdır.
 • Güvenli ve etkilidir.
 • Genellikle tek seans yeterlidir.
 • Çevre dokulara zarar vermeden fazla kilo sorununu çözer.
 • Yan etki göstermez.
 • İşlem sonrasında ödem ve morluk gibi sorunlar oluşmaz.
 • Kısa sürede ve kolaylıkla tamamlanır.

Ek olarak soğuk lipoliz cerrahi yöntemlere göre uygulama sonrasındaki etkileri ile de avantajlıdır. Nitekim, cerrahi operasyon gerektiren müdahalelerde işlemden sonra yağ alınan bölgede doku boşluğu oluşabilir ve bu boşluk zaman içinde sarkarak kötü görüntü oluşturabilir. Soğuk lipolizde ise yağ hücreleri parçalandığından böyle bir risk bulunmaz. Bu nedenle soğuk lipoliz, hem uygulama süreci hem de sonraki aşamaları nedeniyle sıklıkla tercih edilen güvenli bir yöntemdir.

Soğuk lipoliz, yağları dondurarak gidermeye verilen genel isimdir ve vücuttaki inatçı yağların vücuttan atılmasını sağlar.

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır?

Soğuk lipoliz işleminin kişiye özel şekilde planlanması için uygulamadan önce hekimin yaşam alışkanlıkları, beslenme düzeni ve metabolizma hızı gibi konularda bilgilendirilmesi gerekir. Genellikle 2 aşamalı olarak uygulanan soğuk lipoliz böylece kişiselleştirilebilir ve ihtiyacı tam olarak karşılayabilir. Seans sayısı kişinin fiziksel özelliklerine, alışkanlıklarına ve işlem sonrası başarı oranına göre farklılık gösterir.

Uygulama kapsamında bel, karın, sırt, kıdı, göğüs altı, kol, diz, kalça ve basen gibi farklı bölgelerdeki fazlalıklar kalıcı olarak giderilebilir. Özel ve yeni nesil bir teknolojiye sahip olan soğuk lipoliz işlemi ortalama 45 dakika ile 1 saat arası sürer ve bu süre kişiye göre değişir. İlk başta uygulama bölgesine jel pedler yerleştirilir ve bu sayede cihazdaki soğutma etkisinden cildin korunması sağlanır. Daha sonra vakumlu başlık yardımıyla bölgede soğutma işlemi başlatılır ve hedeflenen yağ dokuları -8 ila -11 dereceye kadar soğutulur. Bu soğuk etkisi yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar ve bölgenin sıkılaştırılmasına yardımcı olur. Bu sayede kilo nedeniyle oluşan sarkmalar ve çökmeler ortadan kaldırılır, aynı zamanda fazla kilolar giderilir.

Soğuk Lipoliz Sonrası

Soğuk lipoliz, hasta açısından yüksek konfor sunan bir yöntemdir ve işlemden hemen sonra kişi günlük hayatına dönebilir. İşlem sırasında veya sonrasında herhangi bir ağrı, sızı hissedilmez ancak ortaya çıkan sonuç etkilerini sürdürebilmek için beslenme alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planının yanı sıra, düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmak elde edilen vücut formunun uzun süre korunmasına büyük ölçüde katkı sağlar.

İşlemin tam sonuçları ise ortalama 2-3 ay sonra ortaya çıkar. Bu süre boyunca parçalanan yağ hücreleri doğal yollardan vücut dışına atılır. Uygulamadan 2 hafta sonra bölgede gözle görülür bir incelme fark edilir ancak tam etkiler zaman içinde oluşur. Soğuk lipoliz ile vücuttaki yağların %20 ila %30’unu eriterek vücut dışına atmak ve bu şekilde kilo kontrolü sağlamak mümkündür.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP