Selülit Nedir?

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Selülit, ciltte görülen çukur ve yumruların oluşumunu ifade eden bir terimdir.

Selülit dokusu ve görünümü nedeniyle genellikle portakal kabuğu görünümündedir.

Çukurlar, yağın küçük ceplere bölünmesine neden olan septae adı verilen fibrotik bantlardan kaynaklanır. Bunlar ciltteki fasiyal bağlantılardan şişmeye başladığında, bu, çukur ve yumruların oluşumuna neden olur.

Tıbbi olarak kanıtlanmış tedavi seçenekleri de mevcuttur, ancak sonuçlar hemen veya uzun süreli değildir.

Selülit Semptomları Nelerdir?

Hafif selülit ancak uyluklarınız gibi selülitli bir bölge de cildinizi kıstırırsanız görebilirsiniz. Daha şiddetli olan selülit, cildin buruşuk ve inişli çıkışlı görünmesine neden olur.

Selülit en çok uyluk ve kalça çevresinde görülür, ancak aynı zamanda göğüslerde, alt karın bölgesinde ve kolların üst kısmında da bulunabilir.

İletişime Geç


Selülit Tedavisi Nasıldır?

Selülit tedavisi, görünümünü en azından geçici olarak iyileştirmek için çeşitli tedavi yaklaşımları mevcuttur. Her birinin kendi potansiyel sonuçları ve yan etkileri vardır. Bazı çalışmalar, bir tedavi kombinasyonunun en tatmin edici sonuçları verebileceğini göstermektedir.

  • Selülitten lazer ve radyofrekans tedavileri
  • Akustik dalga tedavisi.
  • Cryolipolysis
  • Ameliyat

Selülit Nedenleri Nelerdir?

Selülite sepebleri, sebeplerinin ne olduğu hakkında çok az şey bilinmektedir. Cildi altta yatan kaslara bağlayan lifli bağ kordonlarını içerir ve yağ arasında uzanır.

Yağ hücreleri biriktikçe, uzun, sert kordlar aşağı çekilirken cilde doğru itilirler. Bu, pürüzlü bir yüzey veya çukur oluşturur.

Ayrıca selülit gelişiminde hormonal faktörler büyük rol oynar ve genetik, cilt yapısını, cilt dokusunu ve vücut tipini belirler.

Kilo ve kas tonusu gibi diğer faktörler, selülit olup olmadığını etkiler, ancak çok fit kişilerde bile olabilir.

Selülit Risk Faktörleri Nelerdir?

Selülit kadınlarda erkeklere göre çok daha yaygındır. Aslında çoğu kadın ergenlikten sonra bir miktar selülit geliştirir. Bunun nedeni, kadınların yağlarının tipik olarak selülit için ortak alanlar olan uyluk, kalçada dağılmasıdır.

Selülit ayrıca cilt elastikiyetini kaybettiğinde yaşlanma ile daha yaygındır. Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı zayıf insanlarda da selülit vardır.

Ailelerde görülme eğilimindedir, bu nedenle selülit geliştirip geliştirmediğinizde genetik en büyük rolü oynayabilir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı, hamilelikte olduğu gibi selülit olma şansınızı da artırabilir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP