Mommy Makeover ameliyatı

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Anneler ve anne olmak isteyenler için en ideal ameliyatlardan olan mommy makeover, doğumun kadın bedeninde yol açtığı yıkıcı etkilerin tümünden tek seferde kurtulmayı hedefleyen bir estetik girişimdir. Kişisel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak planlanabilmesi, prosedür detaylarının değiştirilebilmesini sağladığından elde edilen sonuçlar başarılı ve kalıcıdır.

Günümüzde Hollywood yıldızları başta gelmek üzere, vücudundaki bozulmadan rahatsızlık duyan kadınların tümüne hitap eder ve özel istekler doğrultusunda gerçekleştirilebilir.

Mommy Makeover Ne İşe Yarar?

Mommy makeover, diğer adıyla annelik estetiği olarak bilinen ve kendi içinde bir dizi farklı girişimden oluşan bir estetik operasyon serisidir. Esas hedefi ise; doğumun ve gebeliğin kadın vücudunda yol açtığı şu gibi sorunları gidermektir:

 • Karın bölgesindeki sarkma ve gevşeklik
 • Göğüslerdeki hacim kaybı, sarkma ve dekolte kırışıklıkları
 • Bölgesel yağlanma
 • Deforme olmuş vücut hatları
 • Vajinada sarkma ve işlev problemleri
 • Yüzdeki kırışıklık, sarkma, hacim kaybı gibi yaşlılık etkileri
 • Cilt esnekliğinin kaybı sonrası çatlak ve selülit oluşumu

İletişime Geç


Bu tür şikayetler genellikle hızlı kilo alımına ve hormonal değişikliklere bağlı olarak geliştiğinden en çok annelerde görülür. Gebelik ile birlikte değişen beslenme alışkanlıkları ile doğum sonrası sahip olunan düşük aktivite seviyesi de bu tür fiziki bozulmaların oluşmasında etkilidir. Bununla birlikte; mommy makeover, benzer problemlerin geliştiği anne olmayan kadınlar için de en elverişli ameliyat serisidir.

Genel hedefi; çeşitli faktörler nedeniyle bozulan, deforme olan ve farklı yerlerinde estetik sorunlar oluşan kadın bedenini, tek ve kişiye özel planlanan bir operasyon ile gençleştirerek yeniden düzenlemektir.

Mommy Makeover İşlemleri

Mommy makeover, her estetik operasyonda olduğu gibi hasta istekleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak planlanan bir uygulamadır. Ancak diğer estetik cerrahi girişimlerden farklı olarak, kendi içinde birçok işlemi kapsar ve bu işlemler kişisel gereksinimlere göre tercih edilebilir. Genellikle birkaç farklı paket halinde sunulan mommy makeover işlemleri, kişinin kendi belirleyebileceği ve içinden seçebileceği uygulamalardır. Bu bakımdan, her bir mommy makeover işlemi benzersizdir.

Öte yandan, işlem detayları kişiye göre değişmekle birlikte, yaygın olarak tercih edilen ve hemen her kadının ihtiyaçlarını karşılayan popüler uygulamalardan bazıları şunlardır:

1. Abdominoplasti (Karın Germe)

Doğumun kadın bedeninde en çok deforme ettiği bölgelerden biri, hızlı kilo değişimi nedeniyle genişleyip küçülen karındır. Hamilelik sırasında şişen, sonrasında bir anda boşalan karında buna bağlı yağ birikimi, çatlak, deri sarkması gibi estetik açıdan hoş olmayan problemler oluşur. Bu görünümün kişiyi rahatsız etmesi halinde mommy makeover paketine karın germe ameliyatı dahil edilir. İşlem sırasında, karın bölgesindeki fazla deri kesilerek alınır, ek olarak fazla yağlanma giderilir ve gerekirse göbek deliğinin yeniden konumlandırılması sağlanır. Böylece daha fit, sıkı ve ince bir karın ve bel hattı elde edilir.

2. Göğüs İmplantı

Doğum sonrası memelerde sarkma ve hacim kaybı gibi şikayetlere sıklıkla rastlanır. Özellikle emzirme nedeniyle meme başı ve çevresindeki areola kısmında da şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Kişiye özel seçilen göğüs implantları, sarkık ve deforme göğüs görünümünü gidererek kadına daha genç, fit, diri bir meme dokusu kazandırır. İşlem sırasında göğüslerdeki asimetri problemleri ve özellikle dekolte bölgesini etkileyen çatlak veya kırışma sorunları da giderilir.

3. Vajinal Estetik

Özellikle sık ve zor doğum yapmak vajina bölgesinde estetik veya fonksiyonel sorunlara yol açabilir. Gevşeyen ve sarkan vajina dudakları, kişiye görsel açıdan rahatsızlık verdiği gibi çeşitli sızı ve akıntı problemlerine yol açarak enfeksiyon riskini artırabilir. Vajinanın genişlemesi ise hem spor ve ani hareket sırasında vajinal gaz problemine yol açar hem de cinsel ilişkiden alınan keyif oranını azaltır. Labioplasti ve vajinoplasti ameliyatları ile vajinadaki fazla derinin alınması ve genişleyen vajina duvarlarının daraltılması sağlanır.

4. Koltuk Altı Estetiği

Doğum sonrası kol ve koltuk altı bölgelerindeki fazla deride sarkma görünebilir. Bu durum, kadınların kollarını ve omuzlarını açıkta bırakan kıyafet giymesini engellediğinden rahatsız edicidir. Annelik estetiği kapsamında planlanan koltuk altı estetiği ise derideki fazla yağ birikimlerinin ve sarkmaların giderilmesini sağlar, ayrıca bölgenin yeniden düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece kollar çok daha estetik bir görünüm kazanır.

5. Liposuction ve Dolgu

Özellikle spor ve diyete rağmen giderilemeyen vücut yağlarını eritmede en etkili yöntem liposuction işlemidir. Mommy makeover içindeki karın germe, kalça düzenleme, bacak şekillendirme gibi pek çok uygulama sırasında da liposuctiondan faydalanılır.

Sıklıkla karın, bel, kalça, uyluk, kol, bacak gibi bölgelere uygulanır ve bölgesel yağların vakumlanarak dışarı alınmasını sağlar. Ayrıca gerekli bölgelerde yağ ve doku transferi uygulamaları ile birlikte kullanılır. Bu sayede farklı vücut bölümleri arası oranın ve dengenin çok daha iyi korunmasını sağlayarak fiziki görünümü çekici hale getirir.

6. Botoks

Doğumun neden olduğu hormonal değişiklikler, stres ve yaş gibi faktörler, yüz ve elde yaşlılık etkilerinin görünür olma seviyesini artırır. Buna karşı en etkili çözümlerden olan botoks, botulinum toksininin özel enjeksiyonlar ile hedef bölgeye aktarılmasını sağlar.

Enjekte edildiği bölgedeki kasları geçici süreliğine dondurarak cildi geren, sıkılaştıran ve sarkmaları önleyen botoks, kırışıklıkla mücadelede en etkili yöntemdir. Çeşitli dolgu uygulamaları ile birlikte kullanılarak yüzde hacim kaybı olan alanların yeniden gençleştirilmesine ve daha taze bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Etkileri ise 1-2 yıla kadar sürer.

annelik estetiği nedir

Mommy makeover, doğumun yol açtığı sorunlardan kurtulmada en avantajlı seçenektir ve kişisel ihtiyaçların gerektiği gibi karşılanmasını sağlar. Bu işlemlerden hangisinin yapılacağı, detaylı bir fiziki muayene, hasta konsültasyonu ve hekim değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak belirlenir. Genel olarak hekim ve hasta arası uyumun yüksek olduğu, beklentilerin açıkça ifade edildiği bir muayene seansı sonunda operasyonun diğer detayları konuşulur ve kişi, ameliyat hazırlık sürecine alınır.

Mommy Makeover Avantajları Nelerdir?

Mommy makeover, doğum sonrası vücutta oluşan değişiklikleri düzenlemek ve fiziki memnuniyeti artırmak amacıyla yapılan bir dizi cerrahi kombinasyondan oluşur.

Bu bakımdan sağladığı başlıca avantajlar ise şunlardır:

 • Yeni bir ameliyat gereksinimi doğurmadan, tek seferde bütün fiziksel problemlerden kurtulmayı sağlar. Böylece yeniden anestezi alımına bağlı riskleri ortadan kaldırır.
 • Karın, bacak, uyluk, kalça, kol gibi farklı vücut bölümlerine aynı anda etki ettiğinden vücut yapıları arasındaki uyumun en iyi şekilde sağlanmasına yardımcıdır.
 • Tamamen kişi ihtiyaçlarına ve isteklerine göre belirlenir, bu nedenle işlem sonundaki memnuniyet oranı yüksektir.
 • Kadın bedeninin doğum öncesi haline gelerek fit ve sıkı bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Hekim önerileriyle birlikte konforlu bir iyileşme süreci sunar, uzun süreli ve kalıcı sonuçlar verir.
 • Doğumun yol açtığı psikolojik problemleri gidermede ve kadına kaybettiği öz güvenini yeniden kazandırmada etkilidir.
 • İşlem sonunda kendini çok daha iyi hisseden kişi, bedeniyle barışık hale gelerek sosyal problemlerden kurtulmuş olur.
 • Çoğu estetik uygulamada olduğu gibi, ameliyat sürecinde ve sonrasında kişiden bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapması ve dengeli beslenmesi istenir. Bu tür alışkanlıklar yaşam kalitesini artırır ve etkilerin uzun süre korunmasına katkı sağlar.

Mommy makeover, kişiyi sağlıklı yaşama konusunda teşvik eden ve motivasyon artıran bir ameliyat dizisidir. Her bireyin beklentileri ve fiziksel durumu dikkate alınarak planlanan mommy makeover, uzman plastik cerrah kontrolünde uygulandığında çok daha memnun edici sonuçlar doğurur.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP