Mommy Makeover Ameliyatı Nedir?

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Hem Çocuğum Olsun Hem Bedenim Dursun!
Mommy Makeover

Doğum, annelerin yaşadığı en yüce duygulardan olsa da beden üzerinde bıraktığı izler kimi zaman fazlasıyla rahatsızlık verici olabiliyor. Gebelik ve doğum sürecinde yaşanan hızlı kilo artışı ile hormonal değişiklikler, göbek bölgesinde çatlak oluşumundan göğüs sarkmasına kadar sayısız deformasyona yol açabiliyor.

Neyse ki modern estetik operasyonlar sayesinde hamile kalmak isteyen kadınlar için doğum bir risk olmaktan çıkmış durumda. Çünkü tam olarak anne adaylarına hitap eden mommy makeover, vücudun doğum yapmamış gibi genç kalmasını sağlayarak estetik güzelliği pekiştiriyor.

Mommy Makeover (Annelik Estetiği) Nedir?

Annelik estetiği, adı üstüne tam olarak hamilelik dönemini ilgilendiren ve gebeliğin vücutta meydana getirdiği istenmeyen deformasyonları ortadan kaldıran yeni nesil bir estetik operasyondur.

Kişisel ihtiyaçlara göre planlanan annelik estetiği, gebeliğin ve doğumun yol açtığı yorgun vücut görünümünü giderir. Bunun yerine daha dinç, sıkı ve estetik bir imaj getirir. Böylece kadın bedeninin doğuma rağmen genç kalmasını ve hiç doğum yapmamış gibi bir hal almasını sağlar.

 

İletişime Geç


Genellikle birden fazla uygulamayı kapsayan ve paket halinde sunulan annelik estetiğinde birden fazla teknik kullanılır.

Kadının vücudunda yaşanan değişim ve problem farklı olduğundan, annelik estetiği kapsamında yapılan her işlem benzersizdir.

Bununla birlikte annelik estetiğinde en çok kullanılan teknikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Göğüs büyütme, dikleştirme veya küçültme
 • Karın germe (Abdominoplasti)
 • Yağ aldırma (Liposuction)
 • Yağ aldırma (Liposuction)
 • Vajina estetiği (Vajinoplasti)
 • Vajina iç dudak kısaltma (Labioplasti)
 • Cilt yenileme
 • Yağ enjeksiyonu

Annelik estetiğinde temel amaç kişinin, kendi ihtiyacına en uygun tedaviyi en kısa sürede alması ve doğum ile emzirmenin neden olduğu fiziksel bozulmadan en ideal biçimde kurtulmasıdır. Uzman bir plastik cerrah tarafından yapılan detaylı muayene sonucu, paket içeriği kararlaştırılır ve en hızlı şekilde ameliyat hazırlığı başlatılır.

Annelik Estetiğinde Ameliyat ve İyileşme Süreci

Annelik estetiği, kişiselleştirilmiş bir tedavidir ve birbirinden farklı işlemlerin uygulanmasını gerektirebilir.

Bu nedenle ameliyat ve iyileşme süreci herkeste farklıdır ancak tipik bir uygulamada genel olarak aşağıdaki uygulama adımları takip edilir:

 • Hekim ve hasta arasında düzenlenen bir kontrol seansı ile kişinin beklentileri irdelenir, vücut analizi yapılır ve ihtiyaçları saptanır. Ayrıca önceki döneme ait ameliyat geçmişi, kullanılan ilaçlar ve mevcut hastalıklar göz önünde bulundurulur. Gerekli tetkiklerin yapılmasından sonra kişiye ameliyat için ikinci bir randevu verilir.
 • Annelik estetiğinde kullanılan işlemler farklı olsa da bütün işlemler genel anestezi altında uygulanır. Bu nedenle kişinin ameliyata gelmeden 12 saat önce yeme-içmeyi sonlandırması gerekir.
 • Ameliyat komplikasyonlarını elemek adına sigara ve alkol tüketiminin, 1 hafta öncesinde sonlandırılması önerilir. Bu sırada varsa kan sulandırıcı ilaç ve bitki çayı tüketimine de ara verilmelidir.
 • Ameliyat günü geldiğinde kişinin anestezi ile rahatlatılması sağlanır ve ağrısız, sızısız bir operasyon mümkün olur.
 • İşlem detayları ise kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda ilerletilir. Ancak sıklıkla göğüslerde yaşanan doku kaybı ve sarkma giderilir, bel ve karındaki fazla yağlar alınır, sonrasında liposuction uygulamaları ile bölgesel sıkılaşma sağlanır. Gerekmesi halinde kol ve bacaklar gerilir, vajinanın genişlemesi söz konusu ise vajina estetiği ile hem fonksiyonel hem de estetik problemler giderilir. Ek olarak bölgesel çatlaklar, selülitler ve diğer deformasyonlar için çeşitli cilt yenileme metotları da kullanılır.

 

Bütün bu işlem adımları ile kişinin tek ve bütüncül bir operasyona girerek, bütün estetik kusurlarından kurtulması sağlanır. İşlem sonundaki tam iyileşme ise kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 2-3 ayda tamamlanır. Bu sırada uygulanan işleme göre bölgesel kızarıklık, ödem ve doku hassasiyeti oluşabilir. Bu tür şikayetler zaman içinde kendiliğinden geçer ancak kimi zaman süreci hızlandırmak için korse kullanımı veya lenfatik masaj uygulamaları gerekebilir.

Genellikle işlem sonunda yaklaşık 4-5 hafta ağır yük taşımamak, hareketlere dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek yeterlidir. Süreç içinde düzenlenen ek hekim kontrolleri ile haftalık programlar daha planlı şekilde takip edilebilir, kimi durumlarda kişiye ameliyat sonrası uygulaması için hafif bir egzersiz ve beslenme programı da verilir. Böylece ameliyat başarı oranı artırılır, iyileşme süreci hızlanır ve sonradan benzer sorunların gelişme riski giderilir.

Annelik Estetiğinin Avantajları

Annelik estetiği, hamileliğin geliştirdiği vücut kaygılarını ortadan kaldırmak için uygulanan en başarılı operasyondur.

Farklı kombinasyonlar halinde düzenlenen bu işlemin yaygın olarak kullanılması ise şu avantajlarından kaynaklanır:

 • Bütün operasyon sırasında minimal kesiler yapılır, estetik dikişler kullanılır. Böylece işlemden sonra bir miktar iz görünse de bu izler yaklaşık 6 ay içinde soluklaşarak kaybolur.
 • Ameliyattaki komplikasyon riski oldukça düşüktür, bu nedenle genel sağlık durumu elveren herkes rahatlıkla ameliyat olabilir.
 • Annelik estetiği, hamileliğin vücudun farklı noktalarında yarattığı olumsuz durumlardan tek bir ameliyatla kurtulmaya yardımcıdır. Bu nedenle kişinin her bir işlem için ayrı ayrı anestezi alması ve ameliyat riski ile karşılaşması gerekmez. Dolayısıyla istenen vücut formu en güvenli şekilde kazanılır.
 • Kişinin dış görünüşünden memnun olmaması nedeniyle yaşadığı öz güven problemi, annelik estetiği sayesinde giderilir. Bu sırada depresif ve mutsuz ruh hali de ortadan kaldırılır, sonuç olarak kadının topluma yeniden kazandırılması sağlanır.
Mommy Makeover Nedir
 • Annelik estetiği sonrası kişi çok daha bilinçli bir yaşama geçer, yeme içme alışkanlıklarına ve aktivite seviyesine dikkat etmeye başlar. Bu da yaşam kalitesini artıran bir durumdur.
 • Bütün kişisel beklentiler en iyi şekilde karşılanır, vücut mümkün olan en hızlı şekilde toparlanır. Kişi ameliyat sonunda dilediği kıyafetleri giymeye başlayabilir.
 • Annelik estetiği genellikle kadınlarda bir uyanışa neden olur. Kadın kendini ilgilendiren bakım ve genç kalma kararlarını daha rahat almaya başlar, dolayısıyla ameliyatın sağladığı estetik görünüm kalıcı hale gelir.

Kimler Mommy Makeover için Uygun Adaydır?

Annelik estetiği, sıklıkla doğum yapan annelerin başvurduğu bir tedavi olsa da hekim önerisiyle herkese uygulanabilir. Genel olarak doğum, kadın vücudunda ağır deformasyona neden olduğundan anneler işleme en uygun adaylardır. Fakat yanlış beslenme alışkanlıkları, hızlı kilo değişimi, yavaş metabolizma gibi nedenlerle vücudunun farklı noktalarından şikayetçi olan kişiler, annelik estetiğini rahatlıkla tercih edebilir.

Annelik estetiği, sıklıkla doğum yapan annelerin başvurduğu bir tedavi olsa da hekim önerisiyle herkese uygulanabilir. Genel olarak doğum, kadın vücudunda ağır deformasyona neden olduğundan anneler işleme en uygun adaylardır. Fakat yanlış beslenme alışkanlıkları, hızlı kilo değişimi, yavaş metabolizma gibi nedenlerle vücudunun farklı noktalarından şikayetçi olan kişiler, annelik estetiğini rahatlıkla tercih edebilir.

Bunun yanı sıra; annelik estetiği, kilo verme amacıyla yapılan bir operasyon değildir. İşlem sırasında vücuttan bir miktar yağ alınsa da yüksek kilo kaybı yaşanmaz. Bunun yerine, vücut daha sıkı ve dinç hale getirilerek toparlanır. Kilo fazlası olan bireylerin, işlemden önce özel bir diyete başlaması veya fazla kiloya yönelik diğer estetik cerrahi uygulamalardan birini tercih etmesi daha doğru olur. Dolayısıyla kendiniz için en uygun ameliyat paketini ve dönemini belirlerken, uzman plastik cerraha danışmanız ve tavsiyelere göre hareket etmeniz önerilir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP