Mommy Makeover

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Mommy Makeover Ne Demek?

Mommy Makeover, diğer adıyla “annelik estetiği” olarak bilinen ve özellikle doğum sonrası kadın bedeninde yaşanan fiziki deformasyonları ortadan kaldırmayı hedefleyen bir prosedür serisidir. Genellikle gebelik ve doğum sonrası kadın vücudunda bazı değişiklikler meydana gelir.

Hormonal faktörlerin ve doğumun etkisiyle; göğüslerde sarkma, göbekte yağlanma ve çatlama, bacaklarda selülit oluşumu, vajinada gevşeme gibi fiziksel açıdan rahatsızlık verici pek çok farklı sorun gözlenir.

Kadının hem yaşadığı hormonal değişiklik hem de doğum stresi nedeniyle kendini estetik açıdan güzel hissetmemesi, annelik estetiğinin birincil faktörüdür. Kişiye özel farklı işlemlerin uygulanmasını gerektiren Mommy Makeover, öncelikle doğumun neden olduğu sorunları ortadan kaldırmayı, sonrasında ise kadına kaybettiği öz güvenini yeniden kazandırmayı hedefler. Dolayısıyla doğumun neden olduğu hasara bağlı olarak kişiye en uygun ameliyat planı tasarlanır ve kadının sık, fit, estetik bir bedene sahip olması mümkün olur.

Kim Kardashian Mommy Makeover Mı?

Kim Kardashian, uzun süredir fiziği ve geçirdiği estetik operasyonlar ile gündemde olan bir magazin yıldızı. Kendine ait televizyon programında ve katıldığı bütün etkinliklerde, özellikle kalça ve bel hattı nedeniyle öne çıkan Kardashian’ın, son dönemde daha sıkı ve fit bir görünüme sahip olduğu dikkatlerden kaçmadı. 4 çocuk annesi Kardashian, geçirdiği doğumlara rağmen incecik beli, önceki yıllara göre daha orantılı kalçası ve sıkılaşmış vücudu ile akıllara Mommy Makeover estetiğini getirdi.

İletişime Geç


İşte annelerin kurtarıcısı Mommy Makeover hakkında bütün merak edilenler!

Mommy Makeover Sadece Annelere mi Yapılır?

Mommy Makeover, adı ve kapsamı nedeniyle anneler için en mükemmel estetik operasyon olsa da sadece annelere uygulanmaz. Bu terim genellikle, doğumun ve bebek emzirmenin kadın vücudunda meydana getirdiği değişiklikleri tanımlamak amacıyla kullanılır. Nitekim, kadın bedenindeki sarkma, gevşeme, çatlak ve selülit oluşumu sadece doğumdan kaynaklanan bir durum değildir. Kimi zaman yaş, kilo, genetik faktörler ve hareketsiz yaşam tarzı gibi parametreler de benzer fiziki deformasyonlara neden olabilir.

Özetle, annelik estetiği yaptırmak isteyen adaylarda annelik şartı aranmaz. Bunun yerine;

 • Karın bölgesinde yağlanma, gevşeme, çatlak oluşumu şikayetleri yaşayan,
 • Göğüs dokusunda azalma, sarkma sorunları ile karşılaşan,
 • Kalça ve bacaklarda sarkma ve selülit problemleri oluşan

Genel sağlık durumu iyi olan 18 yaş üstü herkes, hekim önerisiyle annelik estetiği yaptırabilir. Uygulama prosedürlerinin ve işlem adımlarının kişiden kişiye farklılık göstermesi nedeniyle işlem öncesinde uzman doktor muayenesi mutlaka gereklidir.

Mommy Makeover Ameliyatında Kullanılan Yöntemler

Mommy Makeover, kişiye özel bir estetik operasyondur. Bu nedenle işlem sırasında kullanılan yöntemler ve teknikler, bedendeki bozulma seviyesi ile yakından ilişkilidir. Örneğin; hamileliğin neden olduğu karın çatlaklarının ve yağlanmalarının giderilmesi, hacim kaybeden memelerin yeniden dikleştirilmesi ve genital bölgedeki gevşemenin sıkılaştırılması gibi birden fazla işlemin uygulanması gerekebilir.

En sık kullanılan yöntemler ise şunlardır:

Liposuction

Sporla ve diyetle giderilemeyen fazla vücut yağlarını eritme amacıyla kullanılır. Mommy Makeover kapsamında bel, kalça, uyluk, karın, kol ve bacak gibi farklı bölgelere uygulanabilir. Kimi zaman ise yağ transferi ile birlikte kullanılarak vücut formunun yeniden düzenlenmesini sağlar.

Abdominoplasti

Diğer adıyla karın germe operasyonu olarak bilinir. Doğumun karın bölgesinde neden olduğu sarkık deri ve gevşek kas problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılır. İhtiyaca göre göbek deliği konumunun yeniden düzenlenmesini gerektirebilir.

Meme operasyonları

Meme küçültme, dikleştirme veya büyütme amacıyla uygulanan işlemlerdir. Genellikle belirli bir yaştan sonra veya emzirme nedeniyle meme dokusunda yaşanan sarkmalar, protez kullanımı ile kolayca düzenlenir. Aşırı büyüklük nedeniyle bel ve sırt ağrısına neden olan durumlar ise fazla meme dokusunun çıkarılması ile giderilir. İşlem sırasında meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi ve kişinin istediği gibi yuvarlak ve diri bir görünüm elde etmesi mümkün olur.

Labioplasti

Vajina iç dudaklarında doğuştan gelen veya doğum nedeniyle ortaya çıkan gevşeme ve sarkmaları gideren prosedürdür. Bu sayede sarkmanın neden olduğu ağrı, sızı ve vajinal enfeksiyon riski ortadan kaldırılır. Ek olarak vajinadaki hoş olmayan görüntü giderilir.

Vajinoplasti

Vajina estetiği olarak bilinir ve özellikle sık doğum yapan kadınlarda görülen gevşek vajina sorununu ortadan kaldırmak için uygulanır. Vajina kaslarının zayıflaması sonucu cinsel ilişkiden zevk almama, sportif faaliyetler esnasında vajinal gaz çıkarma veya idrar kaçırma gibi sorunlar oluşabilir. Vajinoplasti ile bu tür şikayetlerin tümü giderilir.

Annelik estetiğinde, bu işlemlerin yanı sıra; yağ enjeksiyon uygulamaları veya cilt yenileme işlemleri de kullanılabilir. Bu işlemlerden hangisinin yapılacağı ise hem kişisel beklentilere hem de yaşanan deformasyonlara bağlıdır. Bu nedenle hasta ihtiyaçlarına en iyi çözümün alınabilmesi için mutlaka uzman hekim tavsiyesi gerekir.

Mommy Makeover Nasıl Yapılır?

Annelik estetiğinde kullanılan yöntemler kişisel ihtiyaçlara ve bölgesel sorunlara göre belirlenir. Bu nedenle ameliyat süreci her hastada aynı şekilde ilerlemez veya aynı yöntemlerin kullanılmasını gerektirmez.

Ancak bütün işlemler genel anestezi altında uygulandığından, operasyon risklerini gidermek adına;

 • İşlemden 3 hafta öncesinden itibaren sigara kullanımının sonlandırılması,
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alınmaması,
 • Yeşil çay ve kiraz sapı gibi ürünlerin kullanılmaması,
 • Ameliyattan 8-10 saat önce yeme içmenin sonlandırılması,
 • Kullanılan diğer ilaçlar hakkında hekimin bilgilendirilmesi,
 • Varsa diğer hekim tavsiyelerinin uygulanması

gerekir.

Buradaki en önemli şey, kişinin rahatsızlık duyduğu bölgeler hakkında hekimi kapsamlı şekilde bilgilendirmesidir. Böylece süreç kişinin istediği şekilde planlanır ve hasta memnuniyet oranı artırılır. Gerekli uyarıları dikkate alarak gelen hastanın anestezi altında uyutulmasından sonra, kişisel isteklere uygun operasyon adımları başlatılır.

Mommy Makeover nedir

İşlem süresi her hastada farklıdır. Fakat en çok talep edilen karın germe ve meme operasyonlarının birlikte kullanılması halinde ortalama 5-6 saat sürer. Ek uygulama gereksinimine göre işlem süresi uzayıp kısalabilir.

Mommy Makeover Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annelik estetiğinden sonra birkaç gün hastane kalışı gerekebilir. Bu süre boyunca hasta kontrolleri yapılır ve iyileşme durumu göz önünde bulundurulur. 1-2 gün sonunda taburcu edilen hastanın bazı konulara dikkat etmesi gerekir:

 • İşlemden sonra vücudu yormamak ve hekimin tavsiye ettiği süre boyunca istirahat etmek önemlidir,
 • Uygulanan işlemler farklı olsa da iyileşme için ortalama 4 ila 6 hafta gerekir,
 • İyileşme süreci boyunca ağır eşyaların kaldırılmaması, yara ve dikişlere zarar verecek hareketlerin yapılmaması gerekir,
 • Spora başlamak için en az 6 hafta beklenmesi önerilir, sonrasında ise hafif tempolu yürüyüşlere veya terletmeyecek antrenmanlara kademeli şekilde başlanabilir,
 • Tam iyileşmeye kadar alkol ve sigaradan uzak durulması çok önemlidir, aksi halde komplikasyon gelişebilir,
 • Liposuction ve yağ alma gibi uygulamalardan sonra korse gibi medikal giysiler kullanılabilir,
 • İşlemin neden olduğu ödemlerden en hızlı şekilde kurtulmak için lenfatik masaj yaptırılabilir.

İyileşme sürecini hızlandırmak için hekim kontrollerinin aksatılmaması, önerilerinin ise harfiyen uygulanması gerekir. Gerekli uyarılara dikkat eden kişilerde günlük hayata dönüş en kısa sürede gerçekleşir. İşlem sonunda oluşan izler ise zamanla soluklaşarak belirsizleşir. Ancak izlerin tamamen geçmesi 6 ay veya 1-2 yıl kadar sürebilir, bu durum tamamen uygulanan teknik ve genetik durum ile ilgilidir. Bu nedenle istenen fiziğe kavuşmak için uzman hekim seçimi son derece önemlidir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP