Liposuction

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Vücut Kitle İndexine Göre Liposuction Adayları

Liposuction, vücuttaki inatçı yağlardan kurtulmada kullanılan en başarılı tekniklerden biridir ve bölgesel incelmeye katkı sağlar. Genel vücut görünümünü bozan fazla yağlanma problemini kolay ve hızlı bir prosedür sonucu azaltmaya yardımcı olduğundan sıklıkla tercih edilir.

Liposuction, her ne kadar oldukça güvenilir ve başarılı bir teknik olsa da herkese uygulanamaz ve belirli şartların sağlanmasını gerektirir.

Liposuction Ne İşe Yarar?

Liposuction, vücuttaki fazla yağlanmayı gideren ve vücudu şekillendirerek formu iyileştiren estetik bir prosedürdür. Genellikle spor ve diyetle giderilemeyen inatçı yağ hücrelerini parçalayarak azaltmada kullanılır. Böylece kişiye çok daha düzgün bir vücut kontürü kazandırır. Kişinin ihtiyacına göre liposuction uygulanan bölgeler şunlardır:

  • Karın ve göbek
  • Bel
  • Kalça ve basen
  • Uyluklar
  • Sırt
  • Kollar
  • Boyun ve çene

İletişime Geç


Liposuction genellikle 1-1,5 saatlik kolay bir operasyon sonunda tamamlanır ve kişiye istediği fit görünümü kazandırır. Bununla birlikte, kilo verme veya obezite tedavisinde kullanılan bir yöntem değildir. Bu nedenle işlem etkileri kişiden kişiye değişir.

Liposuction İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Liposuction; vücut şekillendirme ve kontür düzenleme amacı ile uygulanan, doğru hastada mükemmel sonuç veren estetik bir müdahaledir. Vücudun hemen her bölgesine uygulanan bu yöntemde hasta seçimi en önemli konulardan biridir.

Vücut gelişimini tamamlayan sağlıklı bireylerin her birinde, liposuction uygunluğu şu parametreler üzerinden değerlendirilir:

VKİ

Vücut kitle indexi olarak bilinen VKİ değeri, kişinin kütlesinin, boyunun karesine bölünmesi ile elde edilir.

Kendi içinde farklı kategorilere ayrılan VKİ değeri, tek başına belirleyici olmasa da liposuction uygulamasından önce bakılan birincil faktörlerdendir ve 30’un üzerinde olduğunda estetik operasyona engel teşkil eder. Liposuction için en uygun adaylarda VKİ değerinin 30 veya altında olması gerekir. VKİ değeri 30’un üzerinde olan bireyler obez sınıflandırmasına girer ve genellikle kilo verme maksadı ile uygulanan cerrahi yöntemlere yönlendirilir.

İdeal Kilo Aralığı

Liposuction, ideal kilo aralığına yakın olan fakat düzenli diyet ve egzersize rağmen bölgesel yağlardan kurtulamayan kişiler için en ideal yöntemdir. Bu nedenle uygulamadan en etkili sonucu almak isteyenlerin, boy ve kilosuna göre ideal kilo aralığına %30 yakın olması önerilir. Aşırı kilolu kişilerde yağlanma bölgesel değildir ve vücut geneline yayılmış durumdadır. Dolayısıyla liposuction bu tür hastalarda beklenen düzelmeyi sağlayamaz ve yetersiz kalır. İdeal aralıktaki kişilerde ise vücut kontürünün büyük ölçüde iyileşmesine yardımcı olur.

Genel Sağlık Durumu

Liposuction, minimal invaziv bir tekniktir ve ince uçlu kanüllerin sorunlu bölgeye erişerek yağları parçalaması, daha sonra dışarı çekmesi şeklinde gerçekleştirilir. Güvenilir bir teknik olmasına rağmen genel anestezi altında uygulanır, bu da son derece düşük olsa da anesteziye bağlı risklerin var olduğu anlamına gelir. İşlem sırasındaki komplikasyon ve kanama riskini engellemek adına adayların genel sağlık durumu incelenmelidir.

Cilt Elastikiyeti

 

Uygulama başarısını etkileyen durumlardan bir diğeri de cilt yapısıdır.

Yaşa, çevreye ve genetik faktörlere bağlı olarak cildin elastikiyet seviyesi kişiden kişiye değişebilir. Düşük elastikiyet hali, liposuction sonrası deride sarkma ve pürüzlü görünüm oluşma riski doğurur.

Bu nedenle ideal adaylarda cildin esnek, sıkı ve sağlıklı olması önemli bir konudur.

Bunların yanı sıra; işlemin neden yaptırılacağı ve uygulama sonrası hasta beklentileri de yöntem tercihini etkiler.

Genel olarak vücudunun belirli bir bölgesindeki yağlanmadan şikayetçi olan, işlem sonunda kilo kaybı olmayacağını fakat vücut kontürünün iyileştirileceğini kabul eden sağlıklı bireyler, işleme en uygun adaylardır.

Kilo fazlası olan kişilerin ise en mükemmel sonucu almak adına, uygulama öncesinde düzenli diyet ve egzersiz programına başlatılması, gerekirse zayıflamaya yönelik cerrahi müdahaleleri değerlendirmesi önerilir.

Liposuction İçin En Uygun Adaylar

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction ile yağ aldırma, doğru adayda muhteşem sonuç veren bir tekniktir. Ancak işlem etkilerinin maksimum süre korunması ve benzer şikayetlerin tekrarlamaması adına, hastanın dikkat etmesi gereken birkaç temel konu bulunur.

Bu faktörler, genel olarak hastanın daha sağlıklı bir hayat sürmesine yönelik önerilerdir ve şu şekildedir:

1. İyileşme

Liposuction sonrasında vücudun tamamen iyileşmesi 1 ayı bulabilir. Genellikle ilk günlerde morluk ve şişlik en yüksek seviyededir fakat zaman içinde azalarak yok olur. Bu zaman zarfında hekim tavsiyelerine uyulması ve bölgenin zararlı dış etkenlerden korunması önemlidir.

2. Medikal Giysi

Bölgesel şişlikleri indirmek adına medikal korse kullanımı oldukça etkilidir. İşlem sonrasında önerilere bağlı olarak 4-6 hafta kullanılan medikal giysiler hem şişliklerin daha kısa sürede inmesine hem de bölgesel sıkılaşmaya yardımcı olur.

3. İlaç Kullanımı

Uygulama bölgesinde ilk birkaç gün hafif ağrı sızı olması normal kabul edilir. Bu tür şikayetleri gidermek adına hekim tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılabilir. Ancak ekstra ilaç kullanımı için öncesinde hekim tavsiyesinin alınması gerekir.

4. Beslenme

Liposuction sonrası fit ve estetik vücut yapısının korunması için en önemli konu sağlıklı beslenme planına geçiştir. Dengeli bir diyetin sadece tam iyileşme sağlanıncaya kadar değil ömür boyu sürdürülmesi ve yaşam alışkanlığı haline getirilmesi en iyisidir. Lif yönünden zengin, besleyici ve sağlıklı gıdalar tüketmek genel vücut formunun ilerleyen dönemde daha güzel görünmesini destekler. Bu süreçte günlük su tüketiminin ideal oranda olması ve paketli, yağlı, abur cubur tipi gıdalardan kaçınılması da önemlidir.

5. Egzersiz

Liposuction sonrası 1 aylık dönemden itibaren hafif tempolu yürüyüşler yapmak, vücuttaki ödemin daha hızlı atılmasını sağlayarak iyileşmeyi destekler. 6. ayın tamamlanması ile de daha ağır sporlara başlanabilir. Egzersizin de tıpkı beslenme gibi yaşam alışkanlığı haline getirilmesi ve ömür boyu sürdürülmesi önerilir. Genel olarak haftada 3-4 gün, yarımşar saatlik düzenli bir egzersiz planına sahip olmak, liposuction etkilerinin uzun süre korunmasını sağlarken sağlık durumunu da iyileştirir.

Liposuction ideal kilo aralığındaki adayda, düzenli diyet ve egzersiz ile sürdürüldüğünde harika sonuçlar verir ancak işlem etkisi kişiye göre fazlasıyla değişkendir. Ayrıca her yağlanma problemi liposuction vakası olmayabilir. Bu nedenle size özel en doğru tekniği tercih etmek ve en etkili sonuca sahip olmak için uzman plastik cerrahınıza danışmanız önerilir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP