jilet izi nedir

Jilet İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Click to rate this post!
[Total: 39 Average: 3.3]

Jilet izi diğer yara izlerine göre daha kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Bu yüzden bu tipteki yara izleriniz için profesyonel bir yardım almanızda fayda var.

Jilet izi tedavisi için ayrıca vakit ayırmadan günlük işlerinizin arasında da yaptırabilirsiniz. Çeşitli sebeplerle oluşan yara izleri ve ameliyat izleri için en iyi yöntem lazer tedavisidir.

Jilet izi tedavi yöntemi ile hem izlerinizden kurtulabilir hem de daha estetik bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Toplumsal önyargıları üzerine toplayan jilet veya yara izleri bazen tahmin ettiğimiz gibi gelişmemiş olabilir.

Yolda yürürken, bir yerde kahve içerken veya marketteyken genellikle kollarda gördüğümüz jilet izleri birçok sebebe bağlı olarak oluşmuş olabilir.

Özellikle kız çocuklarında ve ergenlik dönemindeki gençlerde daha fazla görülen bu izler, kendine zarar verme isteği yapılmış olabilir.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu izler genellikle psikolojik rahatsızlık olanlarda görülmektedir.

Özellikle bu yaralar toplusal önyargılara maruz kalmamak adına uzun kollu tişört veya hırka giyerek kapatılmaya çalışılıyor.

Bu tür kendine zarar verme problemleri her sosyo-ekonomik tipteki ailede ve bireylerinde görülebiliyor. Jilet izi veya faça izi birçok yara çeşidinden kolaylıkla ayrılabilecek yaralardır.

Bu nedenle eğer birey psikolojik sebeplerden ötürü kendine zarar veriyorsa ilk olarak bir profesyonel destek almalıdır.

Bunun yanı sıra yara izleri ilerleyen yaşlarda veya çocuk sahibi olduklarında, açıklanması kişiye üzüntü verir. Dolayısıyla gerek işe girmeden önce gerekse de evlenmeden önce jilet izlerinden kurtulmak istenmektedir.

Jilet İzi Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Jilet izleri; cam kesiği, falçata veya kesici herhangi bir alet ile oluşmuş olabilir. Gerek jilet izleri için gerekse de birey için ilk adım, onu kendine zarar vermeye iten sebeplerden kurtulmasıdır.

Bunun için bir psikolojik destek alınması oldukça önem arz ediyor. Bu düşünce ve davranışlardan uzaklaşan ve kendi özüne dönmeye başlayan kişi zamanla yara izlerinden de kurtulmak isteyebilir.

Bu durumda ise iyi bir estetik uzmanına danışılmalıdır.

Jilet izlerinin tedavisi; bulunduğu bölgeye, yaranın büyüklüğüne ve yaranın oluşma zamanına göre değişebilmektedir.

Dolayısıyla iyi bir uzman alacağınız tedavi yardımı, izlerden en iyi ve en doğru şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca bu tip tedavilerde bilmeniz gerek bir diğer önemli konu ise bazen yara izlerinin beklenen şekilde kapanmadığıdır.

Bu tür durumlarda ise yara izi yerini tedavi izine bırakır ve daha temiz daha iyi bir görünüm elde edilir.

Bu yüzden tedavi öncesi hekiminiz ile mutlaka detaylı bir şekilde görüşmenizde fayda var.

jilet izi tedavisi

Jilet İzi Nasıl Geçer?

Toplum tarafından kollarındaki veya vücutlarındaki izlerle damgalanan bireyler, bu izlerden en hızlı ve en kalıcı yöntemlerle kurtulmak istiyorlar.

Özellikle jilet izi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden lazer ile tedavi ve ameliyatla tedavi yöntemi oldukça fazla kullanılmaktadır.

Yalnız bu tedavi yöntemlerine sizin değil öncelikle hekiminiz karar vermektedir. Her iki yöntem içinde hekiminiz, yara izinin bulunduğu bölgeye, jilet izinin derinliğine ve oluşum zamanına göre size bir tedavi yöntemi sunmaktadır.

Günlük yaşamınızdan alıkoymadan yapılacak olan bu tedavilerde istenilen sonuç hastanın en memnun şekilde ayrılmasıdır. Ancak zaman zaman yapılan tedaviler sonucunda hastanın yara izi tamamen geçmemektedir.

Bu tür durumlarda ise kişinin yara izini en minimum seviyeye indirecek şekilde tedavi sağlanmaktadır. Aynı zamanda gördüğünüz tedavi sonucu yara iziniz geçmese bile, yara izi eskisi gibi belirgin halinde olmayacaktır.

Dolayısıyla dışarıdan izi gören biri jilet veya herhangi bir başka bir şey yarasını olduğunu anlayamaz. Zaman içerisinde tamamen doğal görünüm kazanacak olan bu izlerden kurtulmuş olacaksınız.

Jilet İzleri Lazer ile Geçer Mi?

Toplumsal önyargı ve baskıdan kurtulmak için jilet yara izlerinde özellikle tedavi yönteminde ‘’ İnce Deri Yaması Tekniği’’ uygulanmaktadır.

Bu sayede jilet izleri toplum içerisinde daha belirgin olmayan bir hale gelecektir. Tabii bunun yanı sıra birey için de yara izinden kurtulmak demek.

Aynı zamanda bu tedavi yönteminde, yara izi sahiplerine yeni deri vaadinde bulunulmamaktadır.

Tedavi ile yara izi görünümü en minimum seviyeye inmektedir.

Yine bu yöntem ile deri zamanla kendini toplayarak daha kusursuz bir görünüm elde etmektedir. Dolayısıyla jilet izi tedavi olduktan sonra bir süre daha tedavi izlerine sahip olunur.

Ancak bu izler zamanla geçerek deriyi temiz görüntüye kavuşturur.

Jilet izi tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise lazer ile tedavidir. Lazer, cilt dokusunda oluşan izleri kapatmaya odaklı çalışır.

O yüzden birçok yara izine sahip kişi özellikle lazerle tedavi yöntemini istemektedir.

Jilet İzi için Uygulanan Lazer Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Jilet İzi Tedavisine Devamlı Katılım Sağlanmalıdır.

Jilet izlerine sahip olan kişi, doktor muayenesinden sonra tedavi yöntemine karar veri. Tedavi süreci bu aşamadan sonra başlamaktadır.

Bu yüzden hem yara için hem de düzenli doktor kontrolü için tedavide devamlılık oldukça önemlidir.

Jilet İzi Tedavisinde Aceleci Davranmamak

Jilet izi, ameliyat izi veya çeşitli yara izlerinde; yaranın büyüklüğüne, oluşum zamanına ve yaranın derinliğine göre iyileşim süreci farklılaşmaktadır.

Derinin tedaviye cevap vermesi uzun sürebilir. Bu yüzden aceleci davranmadan, ilk haftadan veya ile seans tedaviden kesin sonuç beklenmeden tedaviye devam edilmelidir.

Jilet İzi Tedavisi Sonrasında Oluşacak Soyulmalara Dikkat Etmek

Tedavinin getirdiği bir diğer özellik ise uygulanacak işlemlerden dolayı ciltte soyulma olmasıdır. Bu sebeple bu soyulmalar karşısında sakin kalınmalı ve tedaviye devam edilmeli.

Cildin soyuluyor olması düşünülenin aksine iyi bir durumdur.

Cilt kendini yenilemeye başlamış ve tedaviye cevap verdiğini göstermektedir. Aynı zamanda ciltte yanma ve kızarma da görülebilir.

Bu tür belirtilere karşı ise bir buz veya soğuk bir ürün yardımı ile kompres yaparak belirtileri azaltabilirsiniz.

Doktorunuz işlem sonrası krem veya merhem verirse de düzenli bir şekilde uygulamanız oldukça önemli.

Jilet İzi Tedavisinden Sonra Gerekli Durumlarda Psikolojik Destek Almak

Jilet izleri kişinin sağlıklı düşünceleri sonucunda yaptığı işlemlerden değildir. Dolayısıyla onu, kendine zarar vermeye iten sebepleri çözmesi oldukça önemlidir.

Bireyin yaşama tutunarak bu izlerden kurtulması için gerekli tedavileri görmeli ve kendine olan özsaygısını yitirmemeli

Jilet izi tedavisi öncesinde, işlem yapılacak bölgeyi tahriş etmemeye özen gösterin, aynı zamanda doktorunuzun size önereceği bir ilaç varsa mutlaka düzenli olarak kullanın.

Minik tedavi ve operasyonlar sayesinde yara izlerinizden rahatlıkla kurtulabilir aynı zamanda da eski görünümünüze kavuşabilirsiniz.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

1 Comment to “ Jilet İzi Nasıl Tedavi Edilir? Jilet İzleri Lazer ile Geçer Mi?”
  1. merhaba yara izi ile ilgili tedavi olmak istiyorum görüşme sağlayabilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP