hudoplasti

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Klitoris, kadınların cinsel haz almasını sağlayan yapıdır. Kimi zaman klitoris çevresindeki deri katmanı artarak bölgeyi görünmez hale getirir, bu durum hem estetik açıdan sorun yaratır hem de cinsel ilişki sırasında duyulan hazzı azaltır. Bu nedenle klitoral hudektomi veya diğer adıyla hudoplasti uygulanır. Sıklıkla labioplasti ile birlikte uygulanan hudoplastinin özgüveni ve cinsel ilişki hazzını artırdığı kanıtlanmıştır.

Klitoris Neresidir?

Klitoris, erkekteki penise benzer işleve sahip olan temel cinsel haz organıdır.

Anatomik olarak “mons pubis” adı verilen ve üzeri kıllarla örtülü olan tümsekciğin aşağı kısmında yer alır.

Nohut büyüklüğündeki klitoris yapısı cilt ve cilt altı yağ dokusunun altında bulunur, şekli ise “Y” harfine benzer.

Erekte yapısından dolayı ilişki sırasında içi kanla dolarak belirginleşir, böylece kadınların cinsel hazzı yoğun olarak hissetmesini sağlar.

Klitorisin temel görevi ise orgazm olmaktır, bu nedenle klitoris sağlığı cinsel hayat adına oldukça önemlidir.

İletişime Geç


Klitoris Estetiği Nedir?

Kadınların cinsel haz ve orgazm organı olarak bilinen klitoris, kimi durumlarda etrafında bulunan deri katmanları tarafından örtülebilir.

Bu durumda üzerindeki fazla cilt dokusu nedeniyle temel işlevini yerine getiremeyen klitoris, cinsel ilişkiden alınan hazzın istendiği gibi olmamasına neden olur.

Fonksiyonel olduğu kadar estetik sorunlara da neden olan bu şekil bozukluğu kadınların özgüvenini düşüren bir etmendir, bu nedenle problemi ortadan kaldırmak için klitoris estetiği (hudoplasti) uygulanır.

Genellikle iç dudakları küçültme ameliyatı (labioplasti) ile birlikte uygulanan hudoplasti,  kadınlardaki klitoral şekil ve fonksiyon bozukluklarını gidermeyi hedefler.

Bölgedeki doku ve deri fazlalıklarının alınmasını sağlayarak cinsel işlevin yerine getirilmesine yardımcı olur, estetik görünümü düzenler.

Bu sayede önceden üzeri fazla deri ile kapanmış olan klitoris dışarıdan görünür hale gelir, üzerindeki kırışıklıklar ve sarkmalar giderilir.

hudoplasti-2

Klitoris Estetiği Nasıl Yapılır?

Klitoris estetiği genellikle bir diğer benzer işlem olan labioplasti ile birlikte yapılır. Klitorisin aşırı büyümesi nedeniyle estetik problemlerin yanı sıra, özgüven ve cinsel haz ile ilgili sorunların da doğduğu durumlarda hudoplasti uygun bir operasyondur.

Lokal veya genel anestezi altında uygulanan bu işlem sırasında klitorisin üzerindeki fazla deriler alınır, büyüyen klitoris boyutları küçültülür ve klitorise estetik bir görünüm kazandırılır. İşlem süresi ise uygulamanın karmaşıklığına ve ek prosedür gerektirip gerektirmemesine göre değişir.

Hudoplasti, genital bölgedeki iç dudakların küçültülmesini sağlayan labioplastinin bir parçası olarak uygulandığı çok daha işlevseldir. Bu operasyonda öncelikle iç dudaklar kısaltılır, sonrasında ise klitoris belirgin hale getirilir.

Sonuç olarak bölgenin estetik olarak memnuniyet oluşturması ve fonksiyonel özelliğini yeniden kazanması sağlanır. Dolayısıyla iki uygulamanın bir arada yürütülmesi önemlidir ve bu aşamada alanında uzman bir hekimin tercih edildiğinden emin olunması gerekir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Klitoris estetiğinden sonra uygulama bölgesinde hafif morluk ve şişlik olması normaldir ancak bu şikayetler zaman içinde azalarak ortadan kaybolur. Özellikle ilk başlarda uyuşma ve his kaybı gibi semptomlar gözlenebilir fakat bu da geçici bir şikayettir. Estetik yaranın iyileşmesi için hekimin önerdiği krem ve ilaçların düzenli kullanılması gerekir. Ayrıca sonraki dönemde en hızlı şekilde iyileşebilmek için şu hususlara özen gösterilmesi tavsiye edilir:

  • Ameliyat bölgesi kuru ve temiz bırakılmalı, nemli tutulmamalıdır.
  • Yorucu ve zorlayıcı aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Bol kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Bölge 1-2 hafta boyunca sürtünmeden korunmalıdır.

Genellikle iç dudakları küçültme ameliyatı (labioplasti) ile birlikte uygulanan hudoplasti,  kadınlardaki klitoral şekil ve fonksiyon bozukluklarını gidermeyi hedefler.

Ameliyat sırasında kullanılan dikişler son derece ince olduğundan bu işlemden sonra iz kalma riski yoktur, dolayısıyla elde edilen sonuçlar estetik olarak tatmin edicidir ve cinsel hazzın artmasına yardımcı olur.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP