hip-dips

Click to rate this post!
[Total: 16 Average: 3.3]

Kadınlar için estetik ve orantılı vücut hatlarına sahip olmak oldukça önemlidir. Vücut güzelliği açısından en önemli bölgelerden birisi ise kalçalardır. Kalçanın şekli, büyüklüğü ve formu kişiden kişiye değişse de kalça ve vücut arasındaki orantısızlık pek çok kadının rahatsız olduğu bir sorundur. Ek olarak kalça yanlarında oluşan ve hip dips olarak adlandırılan boşluklar da sık rastlanan şikayetlerdendir. Gerek günlük kıyafet alışkanlıklarını, gerek bikini ve mayo tercihlerini yakından etkileyen bu sorun günümüzde modern tedavi yöntemleri ile düzeltilebilmektedir.

Hip Dips Nedir?

Hip dips, kalçanın başladığı noktada ortaya çıkan yapısal bir problemdir. Kalçanın başlangıç noktasında çöküntü şeklinde oluşan bu görüntü, kemana benzetilen bir deformitedir ve kalça estetiğini bozar. Ayrıca vücut kalça oranının dengesiz görünmesine neden olur ve kişiye rahatsızlık verir. Sıklıkla kadınlarda görülen bu problem günlük hayatı ve özgüveni yakından etkiler.

Hip Dips Neden Olur?

Hip dips, hastalık olmamakla birlikte gelişimsel bir problem olarak tanımlanır ve doğrudan kalça ekleminin yapısıyla ilgilidir. Kalça ekleminde iliak adı verilen büyük bir kemik bulunur ve kimi durumlarda kalçanın başlangıç noktasının hemen alt bölgesinde bulunan deri iliak kemiğine fazla yapışır. Böylece bölgede çukurlaşma ve çöküntü meydana gelir. Doğuştan kaynaklanan bu sorun kilodan bağımsızdır ve zayıf kadınlarda bile ortaya çıkabilir.

İletişime Geç


Hip Dips Nasıl Anlaşılır?

Hip dips, herkeste meydana gelmese de toplumda sık rastlanan yapısal bir sorundur. Görsel olarak rahatsızlık veren ve kıyafet tercihlerinin istenildiği şekilde yapılmaması ile sonuçlanan hip dips probleminde, bölgede oluşan çukurluk nedeniyle bel ve kalça arası geçiş hoş görünmez.

Klasik kadın figüründe ince bel ve yuvarlak bir kalça görüntüsü oluşurken hip dips sorunu nedeniyle iki kısım arasında çukur meydana gelir. Bu durum kişilerin özgüven sorunları yaşamasına ve kendi fiziklerinden rahatsızlık duymasına neden olur.

Hip Dips Nasıl Tedavi Edilir?

Hip dips probleminin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanır. Bunların başında düzenli spor alışkanlıkları kazanarak bölgedeki kasların güçlendirilmesini sağlamak gelir. Belirli kalça hareketlerinin düzenli uygulanması ile kalça kasları büyütülerek çukurluklar doldurulur. 

hip-dips-tedavisi

Ayrıca bu hareketler bölgesel yağlanmaları giderme konusunda da etkilidir ve genel olarak fit bir forma sahip olmaya yardımcı olur. Ancak düzenli egzersizle bile sonuç alınamayan vakalarda daha farklı tedavi tekniklerinin uygulanması gerekir. Kimi zaman da yapısal nedenlerden dolayı egzersiz sonuçları çok kalıcı olmayabilir. Bu gibi durumlarda uygulanması gereken yöntem ise plastik cerrahiye başvurmaktır.

Hip Dips Ameliyatı ile Tedavi

Yuvarlak ve düzgün kalça hatlarına sahip olmak için en çok uygulanan tedavi yöntemi hip dips ameliyatıdır. Kalçada oluşan çukurları doldurarak daha düzgün bir forma sahip olmayı sağlayan bu ameliyat, egzersizle sonuç alamayan ve kalıcı tedavi arayan hastalara önerilir.

Hip dips probleminde sıklıkla uygulanan bu işlemde, çukurun alt ve üst kısmındaki bölgeden yağ alınır ve çukura eklenir. Böylece çökük görüntünün giderilmesi sağlanır. Çukurluğun fazla olması ve enjeksiyonun yetersiz gelmesi durumunda, gerekli yağ hücreleri bel bölgesinden alınabilir.

Bu şekilde bel ve kalça geçişi daha yuvarlak ve düzgün hale getirilir. Ayrıca kadınlarda üst bacak yağları da kalça dolgusunda tercih edilebilir ve böylece vücuttaki engebeli görünüm tek bir işlemle giderilmiş olur.

Hip dips tedavisi yaygın olarak genel anesteziyle yapılır fakat zaman zaman lokal anestezi de uygulanabilir. Ortalama 2 saatte tamamlanan bu tedavide hastanın 1 gece hastanede istirahat etmesi yeterlidir.

Ertesi gün veya kimi zaman aynı gün taburcu olan hastalara 4-5 günlük bir istirahat önerilir. Bunun dışında spora 1 ay ara vermek ve bölgeyi hızlı darbelerden korumak gerekir. Bu süre boyunca bölgeye transfer edilen enjeksiyonların kalçaya tutunması ve eklemleri daha iyi sarması için korse takmak da önerilir.

Büyük oranda kalıcı olan ve egzersize göre çok daha etkili sonuçlar veren hip dips ameliyatı düzgün ve orantılı bir vücuda sahip olmak isteyen herkese uygulanabilir. Tedavinin başarı ile sonuçlandırılabilmesi için tedavi sürecinin hastaya göre planlanması gerekir. Doğru hekim seçimi, operasyonun sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi açısından önemlidir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

3 Comments to “ Hip Dips Nedir? Tedavisi Nasıldır?”
 1. Hilal says :Cevapla

  Merhaba, bu bbl ameliyatina mi geciyor yada farkli bi ameliyat mi? Benim yillardir hip dipsle sorunum var nekadar spor yapaam zayif olsam bile gitmiyor hic bir sekilde. Darf pantalon bile giyeniyorum bu nedenden dolayi.
  Merak ettim fiyati nekadar ? Bbl gibi teklikeli bi ameliyat mi?

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   05325671766 nolu telden randevu alıp iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 2. nida says :Cevapla

  merhabalar benim sorularim:
  hip dips operasyonunun fiyati nedir?
  bu operasyonun bbl operasyonundan farki nedir?
  ve eger yapiyorsaniz bbl operasyonu ile ilgili de fiyat alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP