genital-bölge-kararması-tedavisi

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3]

Kadınlarda en başta hormonal değişiklikler ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak genital bölgede kararma meydana gelebilir. Bu durum sağlık ile ilgili herhangi bir sorun yaratmamakla birlikte, estetik olarak da hoş bir görüntü yaratmaz.

Bu sebeple kadınlar bu sorundan kurtulmak ve daha açık renkli bir görüntüye sahip olmak isteyebilir. Günümüzde gelişen sağlık teknolojileri ile birlikte böyle bir tedavi mümkün hale gelmiştir.

Genital Bölge Kararması
Nedir?

Yapısal olarak sürekli ıslak ve nemli olan vajina bölgesi ya da genital bölgede, çeşitli nedenlere bağlı olarak kararma meydana gelebilir. Kadınlarda hijyen ve sağlık açısından en önemli bölgelerden biri olan genital bölgenin havasız kalması durumunda kararma meydana gelebilir.

Kararma genellikle dış genital bölge olarak da adlandırılan vulvada kendisini gösterir. Söz konusu durumu tıp literatüründe genital bölge kararması olarak adlandırılır. Bazı durumlarda kararma genital bölgenin iç kısmında da meydana gelebilir.

Bu tip kararmalar genellikle ilk bakışta dikkat çekmez ve ancak yakından bakıldığı zaman fark edilebilir. Bu duruma vajina iç dudak kararması adı verilir ve ağırlıklı olarak genital bölge kararması ile benzer nedenlerden ötürü meydana gelir.

İletişime Geç


Genital Bölge Kararmasının
Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda genital bölge kararması pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenler arasında öne çıkanları içeren şöyle bir liste yapılabilir:

 • Hormonal Değişimler: Hormonal değişimler kadınlarda genital bölge kararması konusunda en sık karşılaşılan durum. Söz konusu durum östrojen hormonunun aşırı şekilde salgılanması ile meydana gelebilir. Ergenlik ya da hamilelik döneminde böyle bir olayla karşılaşılabilir.

 

 • Doğum Kontrol Hapları: Gebeliğin önlenmesi için kullanılan bu haplar hormonal değişikliklere sebep olabilir. Çünkü bu hapların pek çoğu aşırı miktarda östrojen içermektedir.

 

 • Doğum ya da Gebelik Durumu: Gebeliğe bağlı olarak vücutta pek çok değişim meydana gelebilir. Vücut yeni duruma uyum sağlamak için bazı hormonları normalden daha fazla salgılayabilir Bu da genital bölgede kararma ortaya çıkarabilir.

 

 • Uzun Süre Güneşe Maruz Kalma: Genital bölge kararmasının temelinde, renk pigmentlerindeki değişimler bulunur. Her ne kadar genital bölge kapalı durumda bulunduğu için güneş ışınlarından minimum seviyede etkileniyor olsa da, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak genital bölge kararmasına neden olabilir.

 

 • Yaşın İlerlemesi: Yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt yapısında ve hormonlarda değişim meydana gelir. Bu durum genital bölge için de geçerlidir.

 

 • İç Çamaşırı Tercihleri: Vajina bölgesi, yapısı gereği nemlidir. Dolayısıyla bu bölgenin havasız kalması pek çok farklı problemi beraberinde getirebileceği gibi, kararmaya da neden olabilir. Bu yüzden hava alan ve terleme yapmayacak iç çamaşırları tercih edilirse kararmanın önüne geçilebilir.

 

 • Epilasyon: Genital bölge kadın vücudundaki en hassas bölge. Nitekim bu bölgede uygulanan kalıcı lazer epilasyon uygulamaları, bölgede yıpranma ve kararma yaratabilir.

Tüm bu saydığımız nedenlerin dışında, uzun yıllar boyunca düzenli olarak yaşanan cinsel hayata bağlı olarak da genital bölge kararması meydana gelebilir. Ayrıca genital bölge temizliği için jilet kullanılması, genital bölge enfeksiyonları,  mantar ve benzeri hastalıklara bağlı olarak da genital bölge kararması gerçekleşebilir.Günümüzde ilerleyen sağlık teknolojileri ve geliştirilen yeni teknikler sayesinde genital bölge kararmasının önüne geçilebilmekte ve kararan genital bölgenin rengi açılabilmektedir.

Genital Bölge Kararmasında
Tedavi Yöntemleri

Genital bölge kararmasında uygulanan tek bir yöntem bulunmuyor. Fakat ağırlıklı olarak uygulanan yöntem kimyasal peeling.

Kimyasal peeling tedavisinde TCA denilen orta düzeyde bir teknik uygulanıyor. Yöntemin sağladığı en önemli avantajlardan biri, doktor kontrolünde yapılmış olan bir uygulamadan sonra hastaların tedaviye evlerinde ve kendi başlarına devam ediyor olmaları. Aynı zamanda ağrı ya da acı yaratan bir yöntem de değil.

Söz konusu uygulama, genital bölge sürekli kapalı olan ve korunan bir bölge olduğu için mevsimlerden bağımsız olarak yapılabilir.

Eğer kimyasal peeling tedavisinden sonra yukarıda saymış olduğumuz nedenlere bağlı olarak tekrar bir kararma meydana geldiyse, kimyasal peeling işleminin bir kez daha uygulanmasında herhangi bir engel yoktur.

Kimyasal peeling tedavisinde rengin açılması dışında genital bölgenin derisinde melanosit düzeni de sağlanmış olur.

genital-bölge-beyazlatma

Kimyasal peeling tedavisi hastalarda yaygın olarak kullanılmakta birlikte, bazı durumlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. Söz konusu durumlar şu şekilde listelenmiştir:

 • Hamilelik ya da emzirme dönemi,
 • Dermatolojik hastalıkların olduğu durumlar,
 • UV ışınına duyarlılık gibi cilt hastalıkları,
 • Enfeksiyon gelişmiş olan durumlar.

Kimyasal peeling işleminden etkili bir sonuç alınması isteniyorsa, ilk uygulamanın doktor tarafından yapılması önerilmektedir. Kimyasal peeling işlemi sırasında kullanılacak olan solüsyon ve maske, doktor tarafından önerilmelidir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP