gamze

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 4.1]

Günümüzde bazı operasyonlar yalnızca sağlıkla ilgili sorunlardan kaynaklı olarak değil, estetik kaygılara bağlı olarak da gerçekleştirilebiliyor.

Yüze ya da bele estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan gamze estetiği de bunlardan biri. Peki gamze estetiği nedir, nasıl ve nasıl yapılır? Gamze estetiği hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizler için derledik...

Gamze Estetiği Nedir?

Gamze estetiği, ağırlıklı olarak sağlıkla ilgili sorunlardan kaynaklı olarak değil, yüze ya da bele estetik bir görünüm kazandırmak için yapılır.

Gamze, her ne kadar bir kusur olarak adlandırılabilecek olsa da, aslında insanlara sevimli ve sempatik bir görünüm kazandırır. Bu yüzden de gamze sahibi olmayan insanların bir gamzeye sahip olabilmesi için gamze estetiği yapılabilir. Gamze estetiği kadınlar tarafından yaygın olarak yanak ve bel bölgesine istenirken, erkekler tarafından çene bölgesinde tercih edilir.

Gamze, gülme sırasında burada bulunan kasların mukozaya doğru çekilmesi ile oluşur. Zaman zaman buradaki yağ dokusunun eksikliği ile de ortaya çıkabilir. Bir diğer sebep olarak da burada bulunan zigimatus kasında meydana gelen bir anomali gösterilebilir.

İletişime Geç


Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

Gamze estetiği nasıl yapıldığına dair öncelikle şöyle kısa bir açıklama yapmak mümkün: Ağzın iç bölgesinden bir parça çıkarılır ve bölgede bir çukurluk oluşturulur. İşlemin ardından bölgeye dikiş atılır. Bu yöntemde bişektomi denmektedir. Aynı zamanda operasyonu sonrasında hem elmacık kemikleri, hem de jawline hattı daha belirgin bir hale gelir.

Gamze estetiği ya da Dimpleplasty işleminde daha yaygın olarak kullanılan yöntem yanağın iç tarafından girilerek buradaki kas ve yağ dokusuna müdahale etmektir.

Operasyon öncesinde çok uzun bir hazırlık gerekmez. Gamzenin yapılacağı bölgeye hasta ve doktor ortak şekilde karar verir ve bölgede bazı çizimler yapılır. Hasta lokal anestezi altına alındıktan sonra operasyon süreci başlar. Bu cerrahi işlem sırasında gülme kası ağız içindeki mukozaya dikilir ya da gerekli olduğu durumlarda söz konusu bölgeden küçük bir yağ ya da kas dokusu çıkarılabilir. İşlem genellikle 15 dakika sürmekle birlikte, daha belirgin gamzelerin istendiği durumlarda 1 saate kadar çıkabilir.

İşlem lokal anestezi yoluyla yapıldığı için hastalar genellikle operasyondan hemen sonra taburcu edilir. Bu süreçte doktordan tarafından hastaya yumuşak besinler tüketmesi tavsiye edilir. Hastanın durumuna da bağlı olarak operasyonun yapıldığı bölgede geçici morluklar oluşabilir. Aynı zamanda ilk birkaç gün bölgesel ağrı da meydana gelebilir.

 

gülüş estetiği

Operasyondan sonraki ilk 3 hafta boyunca işlemin yapıldığı bölgede belirgin, derin bir çukurluk göze çarpar. Fakat 3 haftanın sonunda bu derinlik hafifler. Operasyon sonrasında pansuman gereksizdir fakat hastaya, ilk 3 gün boyunca ağız içinin çeşitli gargaralarla temizlemesi önerilir.

Gamze Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gamze estetiği son derece basit bir işlemdir. Her ne kadar enfeksiyon kapma ya da kanama gibi sorunlar meydana gelebilecek olsa da, bunlar oldukça nadir şekilde gerçekleşir. Söz konusu sorunlar ilaç yoluyla kısa süre içerisinde tedavi edilebilir. Bu operasyona dair yukarıda saymış olduklarımız dışında bazı detayları bilmekte fayda var. Bu detayları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Gamze estetiği yüzde 80 kadınlar ve yüzde 20 erkekler tarafından yaptırılır.
  • 18 yaşını doldurmuş olan herkes gamze estetiği yaptırabilir.
  • Gamze estetiği genellikle kalıcı bir işlemdir. Fakat zaman zaman gamzede açılma meydana gelebilir. Böyle durumlarda gamze estetiğinin yenilenmesi gerekir. Aynı zamanda gamzelerinden sıkılan insanlar, tıpkı gamze estetiği gibi basit bir işlem ile yüzlerini eski haline getirebilir.
  • Venüs gamzesi olarak da bilinen kalça ya da bel gamzesi, liposuction ya da dikiş yöntemleri kullanılarak oluşturulur.

Eğer siz de yanaklarınıza ya da belinize gamze estetiği yaptırmak isterseniz, bu durumu öncelikle uzman bir hekim ile istişare etmenizde fayda var. Bu tarz bir operasyon bir uzman hekim tarafından yüzde 100 başarı oranı ile gerçekleştirilebilir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP