diastazis rekti nedir

Diastazis Rekti Nedir?

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Karın kasları vücudun en önemli kas gruplarından biri olmaktadır.

Sixpack olarak adlandırılan kas grubunda gerekli olan tıbbi işlemler için ise diastazis rekti denmektedir.

Diastazis rekti genel olarak karın kaslarının ayrılması olarak düşünülmelidir. Karın kasları bazı durumlarda karnın orta bölgesinde birleşebilmektedir.

Bu gibi durumlarda uygun işlemler doğru şekilde yapıldığında ise ilgili kas grubu karna uygun bir şekilde dağılmaktadır.
Diastazisrekti işlemlerinde karın kas gruplarının kısmi veya tamamen ayrılması gibi işlemler söz konusu olmaktadır.

Bu doğrultuda yapılacak olan işlemler için öncelik ise hastaların gereksinimleri ve ihtiyaçları olmaktadır. Her hasta için uygun olan yöntem değişiklik gösterebilmektedir.

Diaktazisrekti kişiler için farklı durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Ancak en çok ortaya çıkma durumu genel olarak hamilelikte olmaktadır.

Uterus büyüyen bebeğe uygun koşulları sağlayabilmek için karın kaslarını gerdirmektedir. Karın içinde artan basınçla birlikte gerilen kaslarda ise sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Karında artan basınç sonucunda gerilen kaslar ile birlikte kasların anatomik yapısı ve bütünlüğünün bozulması mümkün olabilmektedir.

İletişime Geç


Diaktazisrekti için bir diğer önemli etken ise sporlar olmaktadır.

Yapılan spor veya egzersiz sırasında yanlış yapılan bir hareketten dolayı veya aşırı olarak yapılan bir hareketten dolayı bu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Obezite konusunda da karın iç basıncından dolayı karın kaslarının bütünlüğü ve yapısı zarar görebilmektedir.

Diastazisrekti Nasıl İyileşir?

Farklı sebeplerden dolayı kişiler karın kası problemleri yaşayabilmektedir. Hem erkekler hem de kadınlar için söz konusu olan bu problemler için ise farklı tedavi yöntemleri günümüzde aktif olarak kullanılabilir olmaktadır.

Diaktazisrektinin en başarılı sonuçlarla iyileşmesi için ana yapılacak tedavi karın germe ameliyatı olmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonucunda karın kas grubunun kısmi veya komple bir şekilde ayrılması mümkün olabilmektedir.

Aynı zamanda karın kas grubunda yaşanan diğer problemler ile ilgili olarak da aynı şekilde gerekli işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bu tarz problemlerden muzdarip olan kişilerin direkt olarak alanında uzman kişiler ile görüşerek uygun diastazis reskti tedavi işlemlerinin başlamasına olanak sağlayabilir.

Diaktazisrekti için söz konusu olan tedavi sürecinde ilk olarak kas grubunun karın orta kısmına tam olarak getirilmesi sağlanmaktadır.

Karın kas grupları genel olarak iki yana parantez şeklinde bir ayrılma göstermektedir. Bu nedenle ortaya getirilme sürecinde hastanın durumu ve kas gruplarının durumunun da iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Bu işlemlerin ardından ortaya getirilen kas grupları burada iyileştirilmektedir. Bunun için kaslara dikiş atılması gerekebilmektedir.

Diastazisrektinin iyileşme sürecinde uygun işlemlerin yapılması sonucunda deformite ve fıtıklar da rahatlıkla önlenebilmektedir.

Aynı zamanda karın ve çevresinin de çok daha estetik ve uygun bir görünüme sahip olmasının da önü son derece başarılı bir şekilde açılmaktadır.

Diastazis rekti Tanısı Nasıl Konulur?

Diaktazisrekti kişilere günlük hayatta bazı zorluklar yaşatabileceği gibi estetik görünüm açısından da rahatsız edici olabilmektedir.

Diaktazisrekti sırt ağrılarına ve fıtığa da sonrasında yol açabileceği için erken tanı ve bunun sonucunda alınacak olan erken tedavi sayesinde kişiler sorunsuz bir şekilde yaşamaya devam edebilmektedir.

Diaktazisrektinin en uygun ve en doğru tanısının konulabilmesi için uzmanlar ile görüşülmesi ve gerekli tanı işlemlerinin yapılması son derece önemli olmaktadır.

Aynı zamanda uzmanlar ile görüşmelerinizin sonucunda tedavi süreci ve tedavinin aşamaları konusunda da oldukça net bir plan yapılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kişilerin diastazisrekti için kendilerinin de tanı koyması mümkün olabilmektedir. Kendiniz tanı koyarken en çok dikkat etmeniz gereken hususların başında karnınızda oluşan şişkinlik gelmektedir.

Karın kaslarınızı germeniz durumunda veya karın kaslarınıza dik bir şekilde bastırdığınızda bir kabarıklık veya şişkinlik görmeniz muhtemel olmaktadır.

Bunun yanı sıra gün içinde de karnınızın aşırı şişkin olması, çok az bir gıda alımında dahi karnınızın direkt olarak şişmesi gibi durumlar görülebilmektedir.

Aynı zamanda bazı kişilerde diastazisrektinin kusma veya mide bulantısı gibi de sonuçlara neden olduğu da bilinmektedir.

İlerleyen evrelerinde ise kişiler aynaya bakarak görünüm bozukluğunu da çok net bir şekilde tespit edebilmektedir.

diastazis rekti tedavisi nasıldır

Tüm bu belirtilerin yanı sıra karın ağrısı, bel ağrısı, iştahsızlık gibi tanı belirtileri de bulunabilmektedir. Bu noktada kişiler diastazisrektinden şüphelendiğinde uygun olan tanıları rahatlıkla uygulayabilmektedir.

Bu tanı işlemlerinin uygulanmasının ardından ise doktorlar ile iletişim kurarak durum hakkında çok daha kesin bilgilere sahip olabilirsiniz. İlk tanı işlemlerini kendinizin gerçekleştirmesi sizler için çok daha uygun ve doğru bir işlem olacaktır.

Diastazis rekti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygun teşhislerin ve tanıların koyulmasının ardından kişiler için en önemli hususların başında doğru bir şekilde tedavi sürecinin gerçekleştirilmesi gelmektedir.

Diastazisrektinin tedavisinin belirli çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikli olarak hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve ne kaynaklı olarak oluştuğunun bulunması gerekmektedir.

Bununla birlikte sorunun seviyesi ve şekilleri de tedavi yöntemlerinin farklılıklaşmasını sağlayabilmektedir.

Diastazisrektinin erken seviyelerinde teşhis konulduysa ve tedavi süreci başladıysa gerekli olan tedavi çok daha minimal şekilde gerçekleşmektedir.

Diastazisrektinin izlem tedavisi uygulanarak hastaya karın korsesi kullanımı sunulmaktadır. Bu korseler de aynı zamanda karın kaslarının ayrılmasını düzeltmektedir.

Korseler hastalara uygun bir şekilde belirlenerek bir süre boyunca kullandırılmaktadır. Kullanım şekline ve kullanım saatlerine doktorunuz karar verebilmektedir.

Doğru ve disiplinli bir kullanım sonucunda kişilerin herhangi bir problemi bulunmamaktadır. Bu noktada bir diğer aşama ise cerrahi boyut olmaktadır.

Diastazisrekti ilerleyen seviyelere geldiğinde sorunların çözümlenebilmesi için doğru cerrahi müdahalelerin yapılması gerekebilmektedir.

Özellikle kişilerin yaşam kalitesini etkileyen durumlarda cerrahi müdahalelerin önemi çok daha fazla olmaktadır.

Diastazis rekti Tedavi Sürecinde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Diastazisrektinin tedavisi ertelendiğinde veya oluşum sürecine bağlı olarak fark edilemediğinde kişilerin yaşam kalitesini düşürebilecek sonuçlar doğurabilmektedir.

Bu gibi sorunlar yaşamamak için ise kişilerin doğru tedavi süreçlerine en erken şekilde başlaması gerekmektedir.

Diastazisrekti tedavi sürecinde dikkat edilecekler sizlerin de süreci en iyi şekilde atlatması için oldukça önemli hususlardır.

Bu noktada sizler de tedavi sürecinde şu hususlara dikkat edebilirsiniz:

  • Tedavi süreci boyunca mekik gibi hareketlerin yapılmaması gerekir.
  • Tedavi süreci boyunca ağır egzersizlerin yapılmaması, mümkünse düzenli aralıklarla yapılması gerekir.
  • Günlük hareketler sonucunda diastazis rektinde herhangi bir sorun oluşmaz. Bu nedenle gün içinde tedavi süreciniz boyunca kendinizi ağır bir şekilde kısıtlamanıza gerek bulunmaz.
  • Doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekir. Bu sayede tedavi süreci çok daha profesyonel ve çok daha başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.
  • Doktorunuzdan destekleyici egzersizler için bilgi alabilirsiniz. Tedavinin belirli bir aşamasının ardından bu egzersizler ile iyileşme sürecini hızlandırmanız mümkün olabilmektedir.
  • Bükülme veya gerilme gibi hareketleri mümkün olduğunca sakin ve yavaş yapmaya çalışın. Tedavi sürecinin ilk aşamalarında ani hareketlerden mümkün olduğunca kaçınmanız da sizler için tedavi süreci adına oldukça önemli olmaktadır.

Bu hususlara dikkat ederek sizler de tedavinin doğru ve uygun bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli olan tüm aşamaları başarılı bir şekilde oluşturabilir ve sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP