dekolte-botox-uygulaması

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Özellikle kadınlarda yaşlanma ile birlikte ortaya kırışıklık ya da sarkma gibi sorunlar çıkabilir. Bu durum sağlıkla ilgili ciddi problemler yaratmamakla birlikte, estetik açıdan çok hoş görünmeyebilir ve genellikle giderilmek istenir. Kırışıklık ve sarkmanın kendisini en net şekilde gösterdiği bölgelerden iki boyun ve dekolte bölgesidir. Günümüzde sağlık teknoloji alanında geliştirilmiş olan yöntemler sayesinde, söz konusu kırışıklık ve sarkmalar giderilmektedir. Peki boyun dekolte botoksu olarak adlandırılan bu işlem nedir ve yan etkileri var mıdır? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için inceledik...

Boyun Dekolte Botoksu Uygulaması Nedir?

Boyun ve dekolte bölgesinde yaşlanma ile birlikte kırışıklık ya da deformasyon görülebilir. Boyun bölgesinde platisma adı verilen ve perde kası olarak da bilinen kasın gevşemesi sonucunda ciltte bozulmalar oluşabilir. Bu bozulmalar özellikle gıdı bölgesinde sarkmalara neden olur ve bu sarkmalar genellikle 2 adet kas bandı şeklindedir.

Ayrıca boyunda dikine, adem elması bölgesinde ise diklemesine kırışıklık ve sarkmalar da oluşabilir. Söz konusu sarkma ve kırışıklıklar cildin diriliğini ve sıkılığını kaybetmesi ile birlikte insanları daha yaşlı gösterir. Hoş bir görüntü yaratmadığı için de özellikle kadınlar tarafından giderilmesi gereken bir sıkıntı olarak görülebilir.

Boyun dekolte botoksu belirli bir yaştan sonra uygulanabilen bir işlemdir fakat erken yaşlarda da küçük dozlar kullanılarak müdahale edilebilir. İşlem ameliyatsız şekilde ve botoks uygulaması ile gerçekleştirilmektedir.

İletişime Geç


Boyun ve dekolte botoksu birbirinden farklı işlemlerdir. Yani hastalar yalnızca boyun ya da yalnızca dekolte botoksu yaptırabileceği gibi, iki işlemi bir arada da yaptırabilirler. Boyun dekolte botoksu ile elde edilebilecek sonuçlar ise şu şekildedir:

  • Çene kemiğinin belirginliği artırılır,
  • Boynun estetik üniteleri belirginleştirilir,
  • Çeneden dekolte bölgesine dek uzanan dikey bantlar giderilir.

Botoks uygulamasının kaç ünite yapılacağı ya da ne kadar süreyle etkisini göstereceği, kırışıklık ve sarkmaların durumuna göre değişkenlik gösterir.

Fakat ortalama bir rakam gerekirse, boyun dekolte bölgesi için 25 ünite botoks yeterli olmaktadır.

Yan Etkileri

Çok nadir olarak gerçekleşmekle birlikte, boyun dekolte botoksu uygulamasından sonra bazı yan etkiler görülebilir.

Bu yan etkiler genellikle geçicidir ve belirli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

dekolteye-botoks-uygulaması

En sık görülen 2 yan etki ise şu şekildedir:

  • Boyun botoksu uygulaması yüksek dozlarda yapıldıysa, yataktan kalkış sırasında boynu kaldırmakta zorluk yaşanabilir. Söz konusu durum bölgedeki kas gücünün azalmasından kaynaklanır ve maksimum 1 ay içerisinde yok olur.
  • Uygulanan botoks dozunun fazla olması sebebiyle bölgede bir baskı hissedilebilir. Bu baskı da hastalarda yutma güçlüğüne neden olabilir. Bu durum da boynun kas gücündeki değişimden kaynaklanır ve 1 ay içerisinde etkisini yitirir.

Bu yan etkiler yaşandığı zaman genellikle bir şey yapmak gerekmez ve etkiler kendiliğinden geçer. Fakat hayatınızı zorlaştıracak şekilde şiddetli yan etkiler hissediyorsanız, bu durumda işlemi yaptırmış olduğunuz hekimi ziyaret etmeniz gerekebilir.

Boyun Dekolte Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Boyun dekolte botoksu uygulamasının süresi, uygulanacak alana ve alandaki kırışıklık ve sarkmaların boyutuna göre değişkenlik gösterir. Genellikle 15 dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Etkisi ise birkaç gün içerisinde görülmeye başlanabilir.

Boyun Dekolte Botoksu İşleminin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Uygulama gerçekleştikten 4 ay kadar sonra, botoks etkisini yitirmeye başlar. Böyle durumlarda hastalara 6 ay sonunda tekrar bir uygulama yapılması önerilmektedir. Uygulama tekrar ettiği zamanlarda etkinin daha uzun sürdüğü ise bilinmektedir.

Boyun Dekolte Botoksu Hastanede Yatış Gerektirir Mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP