ayak bileği inceltme

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Kalın ayak bilekleri özellikle kadınların rahatsız olduğu yaygın problemlerdir, fakat toplumda bu tip sorunların düzeltilemeyeceği gibi yanlış bir algı vardır. Ayak bileğinin kalın olması kişinin olduğundan kısa ve kilolu görünmesine yol açabilir. Bu durum, sosyal hayatta yetersiz hissetmeye kadar varan sorunların da habercisi olabilir. Ayak bileği inceltme operasyonu, spor ve diyetle inceltilemeyen ayak bileklerine estetik bir görünüm vermede etkilidir. Peki ayak bileği inceltme ameliyatı nedir, etkili midir ve nasıl yapılır? İşte detaylar…

Ayak Bileği Kalınlığı Ne Olmalı?

Ayak bileği kalınlığı, kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle ayak bileği kalınlığını belirlemede ortalama değerler alınmalıdır. Öncelikle ayak bileğinin kişinin boy ve kilosuna göre farklılaşabileceğinin bilinmesi gerekir. Genel kanıya göre 18-21 cm aralığındaki ayak bilekleri ince, 21-24 cm aralığındaki bilekler normal, 24 cm’den fazla bilekler ise kalın olarak nitelendirilir. 18 cm’in altındaki ayak bilekleri de ince ayak bileği grubuna girer.

Ayak Bileği Neden Kalınlaşır?

Ayak bileğinin kalın olması birden fazla faktöre bağlıdır. Bunların başında genetik özellikler gelir. Anatomik olarak hayatta kalmamız için gerekli mekanizmalar gen aktarımı sırasında düzenlenir. Bunlardan biri de vücudun yağ tutma oranıdır ve genetik olarak her insanda yağ depolanan bölgeler değişkenlik gösterir. Yani kişinin ebeveynlerinden aldığı gen dizilimi yağ tutma emrine bağlı olarak kalın ayak bileklerine neden olabilir. Dolayısıyla alın ayak bileklerine sahip olmak kişinin kendi elinde değildir.

İletişime Geç


Öte yandan lenfödem ve lipodem adı verilen hastalıklar da kalın ayak bileklerine neden olabilir. Bu hastalıklar ayak bileği ile bacak bölgesinde yağ artışına neden olur ve herkeste görülebilir. İlerleme özelliğine sahip olan bu hastalığın zamanında tedavi edilmesi gerekir, aksi halde hastada hareket kabiliyetinde sınırlamalar meydana gelebilir.

Bu tip yağlanmalar kişinin yaşından bağımsız olarak gelişir ve zamanla bütün bacak derisinde kalınlaşmaya neden olur. Bazı kişilerde uzun süre ayakta durmaya bağlı olarak ayak bileğinde ödem oluşumu gözlenebilir.

Ödem oluşumu çeşitli hastalıkların habercisi olabilir ve ayak bileği çevresinin normalden daha fazla su tutması ile birlikte kalınlaşmaya yol açabilir. Bu gibi durumlarda doğru tedavi veya estetik yönteminin belirlenmesi için öncelikle uzman hekime başvurulması, sonrasında ise yağlanma sebebinin araştırılması gerekir.

Kalın Ayak Bilekleri Nasıl İnceltilir?

Kalın ayak bileklerine sahip olanların en sık sorduğu sorulardan biri, ayak bileklerinin spor ve egzersizle nasıl inceltileceğidir. İnternet ortamında bulunan yanlış veriler bireyleri bilinçsiz egzersiz yapmaya yönlendirerek baldır ve üst bacak bölgelerinde kalınlaşmaya yol açmaktadır. Bu da fiziksel açıdan başka sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Maalesef ayak bileğini egzersiz ve diyetle inceltmek çok kolay bir yöntem değildir. Çünkü spor eğitmenleri tarafından hazırlanan özel egzersiz programları bile tüm vücut ile alt bacak bölgesinde etkiliyken, ayak bileğine özel bir egzersiz türü bulunmaz.

Ek olarak, spor salonlarında uygulanan ayak bileği için pilates, ayak bileği soğuk lipoliz ve zayıflama hareketleri gibi yöntemler de bilek inceltmede çok etkili değildir. Çünkü bu bölgedeki kasların çalıştırılması, bilinenin aksine yağların erimesi anlamına gelmez.

Ayak bileği inceltmek için yazılan diyet programlarının da bölgesel incelme konusunda etkili olmadığı bir gerçektir. Çünkü uygulanan diyet, vücudun belirli bir bölgesini hedefleyemez, aksine bütün vücutta etkili olur. Dolayısıyla diyet yoluyla kilo vermek mümkündür, ancak verilen kilo ayak bileği bölgesinden değil genellikle karın çevresinden olur.

ayak-bilegi-inceltmek

Ayak Bileği İnceltme Ameliyatı Nedir?

Kalın ayak bilekleri yoğun bir egzersiz programı ve özverili bir diyet ile bile kolay kolay giderilemeyen bir sorundur. Kalın ayak bilekleri kişinin şort ve etek gibi ayak bileğini açıkta bırakan kıyafetler giyememesine neden olabilir.

Pek çok kişi için kader olarak kabul edilen ayak bileklerini inceltmede etkili olan tek yöntem estetik operasyondur. Liposuction adı verilen yöntemle, ayak bileğindeki egzersiz ve diyetle giderilemeyen ekstra yağ dokusunun alınması sağlanır. Ayak bileğine uygulanan liposuction, çoğunlukla baldırı da kapsar. Böylece bacakta daha düzgün ve doğal bir estetik görünüm elde edilir.

En sık uygulanan ayak bileği inceltme operasyonu Vaser Liposuction olarak adlandırılır. Bu operasyon, ses dalgalarını kullanarak çevredeki dokuya zarar vermeyen ve yalnızca yağları sıvılaştıran bir yöntemdir. Bu yöntemde sinir, lenf ve damar gibi çevrede bulunan dokular korunurken, istenmeyen yağ dokusu ortadan kaldırılır ve yeniden şekillendirme sağlanır.

Vaser Liposuction ile ayak bileğindeki sıvılaşan yağlar ince kanüller aracılığıyla çekilir ve bölgesel incelme sağlanır.

Ayak Bileği İnceltme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Kalın ayak bileklerine sahip olmak istenmeyen bir durumdur. Bu durumda ameliyata uygun olup olmadığını anlamak için şunlara dikkat edilebilir:

 • Bacak alt kısmında ayak bileğinin üst kısmı şişkinse ve üzerine bastırıldığında çökme gözlenmiyorsa
 • Aşil tendonu görünmüyorsa
 • Ayak bileği çevresinde yumuşak bir kabarık doku varsa.

Ayak Bileği İnceltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ayak bileği inceltme ameliyatı için öncelikle alt bacak ve ayak bileğinden alınacak yağların tespit edilmesi gerekir. Bu işlem hekimin tercihi doğrultusunda lokal veya genel anestezi ile tamamlanabilir. Bazı durumlarda sedasyon da tercih edilebilir. Hastaya anestezi verilmesiyle birlikte ortalama 1-2 saat süren ayak bileği inceltme operasyonu başlatılır.

Operasyonda öncelikle ayak bileğine minik bir kesi atılır ve işlemin kansız olmasını sağlayan bir solüsyon enjekte edilir. Daha sonra ses dalgası ile bölgedeki yağ dokular sıvı hale getirilir ve kanüller yardımıyla vücut dışına çekilir.

Bu işlemde yağ dokuları tamamen uzaklaştırılır, bu nedenle ayak bileği inceltme ameliyatı kalıcı sonuçlara sahiptir. Eğer gerekliyse aynı işlem baldır şekillendirilmesinde de uygulanır. Böylece kişiye akışkan ve estetik bacak görünümü verilir. İşlem kişiye sıkı bir tayt giydirilmesi ile sonlandırılır.

Ayak Bileği İnceltme Ameliyatı Sonrası

Ayak bileği inceltme operasyonu uygulanan bireyler genellikle hastanede 1 gece misafir edilir. Bu kişilere en az 1 hafta istirahat, devam eden 1-2 haftada ise minimum ayakta durma önerilir. Operasyondan 2 gün sonra duş alınabilir. Ek olarak hızlı iyileşme ve ayak bileği dokusunun korunması için ortalama 3 hafta varis çorabı giyilmesi gerekebilir.

Ayak bileği liposuction operasyonunda iyileşme süreci diğer bölgelere kıyasla daha uzundur. Bu nedenle operasyondan 2-3 hafta sonra günlük yaşantıya dönmek mümkün olsa da koşu ve diğer sportif aktiviteleri yapmak için yaklaşık 1,5 ay beklenmesi önerilir.

Operasyon sonrasında ayak bileği ve çevresinde orta seviyeli ağrı ve ödem oluşumu gözlenebilir. Bu durumda ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir, fakat ayak bileklerinin bütün vücut yükünü taşıması nadir de olsa 3 ayı bulan ödem sorununa neden olabilir.

Ayak bileklerinin anatomik olarak da kolay ödem toplayan bölgeler olması bu durumda etkilidir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

3 Comments to “ Ayak Bileği İnceltme Ameliyatı, Kalın Ayak Bileği İnceltme”
 1. Hatice Benli says :Cevapla

  Merhaba ayak bileği inceltme ameliyatı fiyatını öğrenmek istiyorum

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba, fiyat bilgilendirmesi için +90 (532) 567 17 66 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 2. Ilknur AKYILDIZ says :Cevapla

  Merhaba, ayak bileği inceltme operasyonu ücretini öğrenmek istiyorum. 27 cm bileğinin genisligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP