annelik estetiği nedir

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Annelik Estetiği
Sadece Anneler İçin midir?

Günümüzde kadınların pek çoğu uzun süreli eğitim ve kariyer planları nedeniyle anne olma hayallerini ertelemek zorunda kalabiliyor. Doğumun yol açacağı ruhsal ve fiziksel değişim de kadınların bu kararlarında etkili oluyor. Ancak son dönemin en trend estetik operasyonlarından olan annelik estetiği, bu zorlu ve yorucu süreci kadın için fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Kadının tek bir ameliyatla doğum öncesi haline dönmesini sağladığından anneler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Öte yandan annelik estetiği, belirli şartları sağlayan herkese yapılabiliyor.

Annelik Estetiği Neleri Kapsar?

Annelik estetiği veya mommy makeover adıyla bilinen operasyon, özellikle çocuk sahibi kadınların bedeninde yaşanan değişimi geri sarmak amacıyla uygulanır. Bilindiği gibi doğum, kadın bedeni üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir ve 9 ay gibi kısa bir süre içinde kadın bedeninin tanınmaz hale gelmesine yol açar. Doğum ve sonrasındaki emzirme dönemi, göğüslerin sarkmasından bel bölgesinin yağlanmasına ve yer yer selülit, çatlak görünümün oluşmasına kadar sayısız probleme neden olur. Annelik estetiği de bu tür estetik sorunlara müdahale ederek kadın bedenini doğum öncesi haline getirmeyi hedefler.

İletişime Geç


Bu kapsamda yapılan annelik estetiği ameliyatları, kişinin ihtiyacına göre planlanır ve farklı paketler halinde sunulur. Böylece estetik olarak farklı kaygılar yaşayan herkesin beklentisi karşılanmış olur.

Ameliyat detayları kişiye göre değişmekle birlikte, yaygın olarak şu işlemleri kapsar:

 • Sarkan, doku kaybına uğrayan ve gevşeyen göğüslerin dikleştirilip dolgunlaştırılması
 • Aşırı büyük meme dokusunun alınması ve göğüslerin ideal forma getirilmesi
 • Karın bölgesindeki fazla yağlanmanın ve çatlakların giderilmesi
 • Vücudun farklı bölgelerinde biriken inatçı yağların alınması
 • Bel ve karın bölgelerinin sıkılaştırılması
 • Sarkan kolların ve bacakların sıkılaştırılması
 • Genital bölgedeki estetik ve fonksiyonel kusurların giderilmesi
 • Cildin gençleştirilmesi
 • Doku eksiği olan bölgelerin yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırılması
 • Vücut kontürünün yeniden düzenlenmesi
 • Fit, sıkı ve diri bir beden elde edilmesi

Her bir annelik estetiği eşsizdir çünkü kadının kişisel isteklerine, genetik yapısına, yaşadığı estetik kaygı seviyesine ve yaşam alışkanlıklarına göre farklılaşır. Dolayısıyla kişiye özel bir plan hazırlanırken bu parametrelerin tümü göz önünde bulundurulur ve benzersiz bir ameliyat planı hazırlanır. Böylece ameliyat sonunda mevcut estetik kaygıların tümü giderilmiş ve genel görünüm çok daha çekici hale getirilmiş olur.

Annelik Estetiği Kimlere Yapılır?

Annelik estetiği, kadın bedenindeki birden fazla problemi aynı anda giderdiğinden ve genel görünümü orantılı şekilde iyileştirdiğinden sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Özellikle anneler için en iyi estetik operasyonlardan biri olsa da sadece annelere yapılmaz. Aksine, doğumun neden olduğu deformasyonlara benzer şikayetleri olan ve genel sağlık durumu elveren herkes, bu işlem için ideal birer adaydır.

Bununla birlikte, ameliyata uygunluk durumu belirli parametreler üzerinden değerlendirilir:

 • Doğum kaynaklı vücut değişiklikleri sadece annelerde görülmez, benzer sorunlar çocuk sahibi olmayan kadınlarda veya erkeklerde de gözlenebilir. Bu nedenle annelik estetiği, kimi zaman erkeklerin estetik kaygılarından kurtulmasına da yardımcı olabilir.
 • Fiziği ile barışık olmayan ve daha fit bir görünüme sahip olmak isteyen herkes annelik estetiğine başvurabilir.
 • Annelik estetiği genel anestezi altında uygulandığından, adayların ameliyat olmaya engel bir hastalığının bulunmaması gerekir. Bu nedenle uygulama öncesinde detaylı konsültasyon yapılır ve hasta genel sağlık durumu incelenir.
annelik estetiği sadece anneler içinmi
 • Anne olmayan ve vücudunda sarkma, yağlanma, selülit gibi sorunlar bulunan kadınlar ameliyat yaptırabilir. Fakat bu adayların, ameliyattan kısa süre sonra hamile kalmayı planlıyor olması önerilmez.
 • Ameliyat düşünen anneler ise uygulama için doğumdan en az 6 ay sonrasını beklemelidir. Bu zaman zarfı içinde emzirme dönemi büyük ölçüde tamamlandığından, ameliyat etkilerinin deforma olma riski ortadan kalkar.
 • Annelik estetiği, yeniden hamile kalmak isteyen kadınlara da yapılabilir, genellikle ilk doğum kadın vücudunda çok daha fazla yıpranmaya neden olur. Bu nedenle ilk doğum sonrası yapılan ameliyat, ikinci bir doğuma rağmen başarıyla korunur. Gerekirse yer yer minimal revizyon çalışmaları yapılabilir.

Özetle; annelik estetiği uygulamaları, genel olarak çocuk sahibi kadınlar için tasarlanmış olsa da herhangi bir kadına veya erkeğe yapılabilir. Bu uygulamaların “annelik estetiği” olarak adlandırılmasının nedeni, doğum deformasyonlarının özellikle annelerde gözlenmesidir. Ancak bu ameliyat adayların kesinlikle anneler olduğu anlamına gelmez.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP