Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Estetik cerrahi günümüze tabu olmaktan çıktı. Artık hem kadın hem de erkekler fiziksel açıdan hoş görünmedikleri durumlarda estetik ameliyatlara başvuruyor. Gerek sağlık gerekse fiziksel güzellik için tercih edilen estetik operasyonlar, vücudun yeniden yapılandırılmasını sağlıyor. Bu ameliyatlardan bazıları ise dünya çapında sıklıkla uygulanıyor. Bu yazımızda en sık yapılan estetik ameliyat çeşitleri nelerdir yakından inceledik.

En Çok Uygulanan 5 Estetik Ameliyat

Günümüz teknolojik gelişmeleri sayesinde modern tıp her gün biraz daha ileri gidiyor.

Haliyle pek çok estetik kusuru kapatmak da mümkün oluyor.

Ancak bazı estetik operasyonlar diğerlerinden çok daha fazla tercih ediliyor.

Bu estetik operasyonları burun estetiği, meme büyütme, liposuction, yüz germe ve karın germe olarak sıralamak mümkün.

Şimdi hep birlikte söz konusu 5 estetik operasyonun detaylarını inceleyelim...

İletişime Geç


Burun estetiği (rinoplasti), estetik dünyasında en fazla uygulanan operasyonların başında gelir. 18 yaşından büyük herkese uygulanan burun estetiği, oldukça fazla rağbet görmektedir. Pek çok kişi için yüzüyle uyumlu yapıda burun sahibi olmak estetik güzellik açısından büyük önem taşır.

Rinoplasti ile burnu doğal görünümlü ve kişinin yüzüyle uyumlu olacak şekilde yeniden yapılandırmak mümkün olur. Bu ameliyat, solunum problemi ve burun kırığı gibi çeşitli sağlık sorunları nedeniyle de uygulanabilir.

Rinoplasti 2 aşamalı bir ameliyat olarak gerçekleştirilir.

Ameliyat öncesinde doktor kontrolünde yapılacak değişiklikler planlanır ve lokal anestezi ile hasta ameliyata alınır. Burun kemik ve kıkırdağında gerekli yapılandırma sağladıktan sonra dikiş atılır.

Genellikle burun ameliyatı 40 dakika civarı sürer ve hasta aynı gün içinde taburcu edilir. Ameliyattan 7 ila 10 gün sonra ise dikişlerin alınması ile burun estetiği süreci tamamlanır.

Ancak ameliyattan sonra burnun oturması genellikle birkaç ayı bulur, bu nedenle ilk 2 ay güneş gözlüğü kullanmak ve burnu zorlayacak hareketler yapmak yasaklanır.

estetik-cerrahi

Bu ameliyat genellikle olması gerekenden az gelişmiş meme dokusunu dolgunlaştırmak ve hacmini artırmak için uygulanır. Ayrıca hamilelik sonrası emzirme nedeniyle sarkan göğüslerde de dikleştirme ve toparlama sağlar.

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan implantların türü ve şekli değişkenlik gösterse de yapı bakımından hepsi silikon kaplamadır. Genellikle meme büyütme operasyonu vücutta görünür iz bırakmamak için koltuk altından yapılır.

Ameliyat süresi ise yaklaşık 1-2 saattir.

Bunun dışında meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları da sıklıkla uygulanan meme estetiği operasyonlarındandır. Aşırı büyük ve kişide sağlık sorunlarına yol açan fazla meme dokusunun alınması meme küçültme, sarkan memelerin yeniden yapılandırılması ise meme dikleştirme ameliyatı kapsamındadır.

Sarkık memeler fiziksel görüntü açısından bireylere rahatsızlık verirken, çok büyük memeler bel ve sırt ağrısı gibi çeşitli problemlere yol açar.

Ayrıca aşırı sıcak havalarda meme dokusunun altında mantar ve enfeksiyon gelişimi de gözlenebilir. Meme estetiğindeki ameliyatlarda ortalama iyileşme süresi 2 haftadır ve hasta 3 haftada günlük hayatına dönebilir. Yaklaşık 2 ay içinde ise spor faaliyetlerine başlayabilir.

Liposuction, genellikle kadınlara uygulanan ve uyluk ile kalça bölgelerindeki fazla yağın alınmasını sağlayan bir estetik operasyondur. Bazı durumlarda karın ve çevresine de liposuction uygulanabilir.

Liposuction’ın kendi içinde ultrason, lazer ve klasik olmak üzere farklı çeşitleri bulunur. Hangi liposuction türünün kullanılacağı, operasyonun uygulanacağı bölgeye, yağ dokusuna ve doktorun önerisine göre değişir.

Operasyonda genellikle hastaya genel anestezi uygulanır ve ufak kanüller yardımıyla yağlı bölgeye girilir. Daha sonra bölgedeki yağ dokuları parçalanarak vücut dışına alınır.

Gerekirse bölgede yeniden şekillendirme sağlanır. Ameliyat sonrasında hasta birkaç gün hastanede tutulabilir ve yaklaşık 3 hafta korse giymesi gerekir. Yaklaşık 3 hafta içinde günlük yaşama dönmek mümkündür fakat ağır sportif hareketlere başlamak için birkaç ay beklemek gerekir.

Karın germe estetiği mini ve tam karın olarak kendi içinde ayrışır. Mini karın germe, sezaryen izi ile benzer boyutta kesi yapılması ve genital bölge ile göbek arasındaki sarkmaların azaltılması şeklinde gerçekleştirilir. Tam karın germe ise, leğen kemiği hizasında kesi ile gerçekleştirilir.

Bu operasyonda göbek deliği çıkarılır, hamilelik ile ayrışan kaslar birbirine dikilir, karın içine korse yapılır ve karın bölgesinde sıkılaşma sağlanır. karın germe liposuction ile birlikte uygulanabilir. Ayrıca doğum ve hızlı kilo alma sonucu oluşan çatlakların giderilmesinde de etkilidir.

Karın germe estetiği genellikle göbek kısmında fazla sayıda çatlak ve sarkma bulunan kadınlara uygulanır. Ameliyat sonrasında 2 hafta içinde iyileşme sağlanır ve 3 hafta sonra günlük yaşama dönmek mümkün olur. 1,5 ay içinde spora başlanabilir, fakat ameliyattan sonra denize ya da havuza gitmek için en az 4 ay beklemek gerekir.

Yüz germe estetiği, belirli bir yaştan sonra göz ve dudak çevresindeki kırışıklık, mor halka ve yaşlılık belirtilerini gidermek için uygulanır. Alın, şakak ve boyun kısmını da kapsayan bu ameliyat kişinin ihtiyacına göre doktor kontrolünde şekillendirilir.

Yanak hatlarını belirginleştirme, sarkan kısımları toparlama, kırışıklık ve gülüş çizgilerini yok etme gibi işlemler yüzün canlandırılıp gençleştirilmesi sağlanır. Bu operasyonların uzun süreli olması için genellikle belirli bir süre sonra yeniden yapılması gerekir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP