Push Up Sütyenler nasıl kullanılır

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Destekli / Push Up Sütyenler Memeyi Dikleştirir mi?

Antik Yunan tarihinden beri kullanılan sütyenler, kadın görünümü üzerinde doğrudan etkisi olan iç giyim elemanlarından. Kıyafetlerin içine giyilerek göğüslerin daha dolgun, biçimli ve toparlanmış görünmesini sağlayan push-up sütyenler ise özellikle küçük göğüslü kadınların ilk tercihleri arasında.

Ancak her ne kadar genel görünümü değiştirse ve kadının öz güven kazanmasına destek olsa da; yanlış sütyen seçimi, faydasından çok zarara neden olabiliyor. Göğüsleri dikleştirerek biçimlendiren push-up etkili sütyenler de uzun süre kullanıldığında bazı istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

Push Up Sütyen Nedir?

Push up sütyen, bir diğer deyişle destekli sütyen olarak bilinen ve özellikle küçük göğüslü kadınlar tarafından kullanılan bir sütyen türüdür. Göğüsleri alttan kaldırıp sıkıştırarak daha dolgun gösteren bu sütyenler, genellikle görünümünden rahatsızlık duyan kadınlar tarafından tercih edilir. Çünkü kadınlara kendini iyi hissettiren en önemli şeylerin başında göğüs yapısı gelir. Genetik faktörlere bağlı olarak kimi kadınlarda meme dokusu fazla gelişmeyebilir ve bu durum kadının, istediği kıyafetleri giymesine engel olabilir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için tasarlanan push up sütyenler ise farklı renk, şekil ve malzemelerden elde edilerek estetik ihtiyaçların karşılanmasını sağlar.

İletişime Geç


Push up sütyenin kullanıldığı bir diğer durum ise göğüslerdeki sarkmaları gizlemektir. Kimi zaman emzirme ve yaş gibi faktörlerin etkisiyle meme dokusunda istenmeyen görünüm oluşabilir. Bu durum da tıpkı küçük meme gibi kadınların rahatsızlık duyduğu bir sorundur ve destekli sütyen kullanımı ile gizlenebilir. Nitekim destekli sütyenler, göğüsleri sadece olduğundan büyük göstermez, aynı zamanda daha dik ve biçimli hale getirir. Birçok kadın için geçici çözüm sunan push up sütyenler, göğüs ile ilgili mevcut sorunların kamufle edilmesine yardımcı olur.

Push Up Sütyen Göğüsleri Dikleştirir mi?

Göğüslerindeki estetik deformasyondan veya doku eksikliğinden endişe duyan kadınlar, iç çamaşırı seçimlerini genellikle destekli sütyenden yana kullanır.

Göğüsleri olduğundan farklı bir hale sokan push up sütyenin temel etkileri şunlardır:

  • Meme dokusunu sıkıştırarak, geçici olarak dikleştirir ancak kalıcı bir çözüm sunmaz.
  • İçindeki dolgu malzemeleri ile meme altına, üstüne ve yanlarına destek olur. Böylece bazı kıyafetlerin daha iyi taşınmasını sağlar.
  • Sarkan memeleri yukarı bir konumda sabitleyerek dikleştirir.
  • Kadının kendini daha çekici ve güzel hissetmesine yardımcı olur.

Çoğu kadının kullandığı push up sütyenler, göğüslerin kalıcı olarak dikleşmesini sağlamaz. Bu nedenle sütyen kullanımı sırasında kıyafetler üste daha iyi otursa da sütyeni çıkardıktan sonra oluşan hayal kırıklığı çok daha fazladır. Kadının göğüslerini baskılayarak uzun süre rahatsız hissetmesi de bu tür iç çamaşırlarının kullanımından kaynaklanır. Dolayısıyla meme sağlığını korumak isteyen kadınların push up sütyenler kullanması önerilmez. Bunun yerine daha kalıcı ve sağlıklı çözüm sunan yöntemlere başvurulmalıdır.

Push Up Sütyen Zararlı mı?

Sütyen, uzun süredir kadın modasında farklı amaçlarla kullanılan bir iç giyim elemanıdır. Ancak birbirinden farklı renk, doku ve tasarımda üretilen sütyenler yanlış tercih edildiğinde sağladığından fazla zarara neden olabilir. Özellikle meme dokusunu olduğundan dik ve dolgun gösteren push up sütyenler ise; kan dolaşımını bozmadan doğal meme dokusunu zedelemeye kadar sayısız zarara yol açabilir.

Günlük hayatta uzun süre kullanılan destekli sütyenlerin başlıca zararları şu şekilde sıralanabilir:

Lenf Düğümlerini Sıkıştırma

Vücudun her bölgesine dağılan lenf düğümleri, kadın bedeninde göğüs kısmında da yoğun olarak bulunur. Vücut bağışıklık sisteminde önemli bir göreve sahip olan lenf düğümleri, özellikle göğüsleri baskılayan yapıda sütyen kullanımı sonucu işlev kaybına uğrayabilir. Push up sütyenler lenf düğümlerini sıkıştırarak, meme dokusunda kist ve fibroz oluşumuna veya topaklanmalara da yol açabilir.

Göğüs Kaslarını Zedeleme

İnsan vücudunda göğüs sarkmalarını önlemekle görevli askı kasları bulunur. Göğüs altı dokusunda yer alan bu kaslar, göğüslerin dik kalmasına yardımcı olur. Ancak destekli sütyen kullanımı, bu kasların yeterince çalışmasını önleyerek zamanla işlevsizleşmesine yol açabilir. Bu nedenle uzun süre push up sütyen kullanan bireylerde, göğüs sarkma ihtimali normalden daha fazla olur.

Göğüs Deformasyonu

Push up sütyenler göğsü ve meme ucunu sıkıştırarak deformasyona uğratır. Özellikle adet döneminde şişen göğüslere rağmen, bu sütyenlerin kullanımının devam etmesi, kalıcı şekil bozukluğu riski taşır. Sütyenin içinde boğulan göğüslerde ağrı ile birlikte gözlenen deformasyonlar oluşabilir.

Meme Kanseri

Push up sütyenler, meme kanseri riskini de artırır. Özellikle sürekli takılan destekli sütyenler, göğüslerde aynı anda birden fazla problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun sonucunda sıkışarak deforme olan, lenf düğümleri işlevsizleşen ve dolaşım bozukluğu yaşanan göğüslerde kanser gelişebilir.

Bütün bunların yanı sıra, destekli sütyen kullanımı nedeniyle göğüslerdeki ısı miktarı artar ve terleme, sivilce, tahriş gibi istenmeyen durumlar gözlenir. Ayrıca fazla sıkışan göğüsler kişinin nefes almasını zorlaştırarak çeşitli solunum problemleriyle karşılaşmasına bile yol açabilir.

Bu nedenle bu sütyenler, göğüslere geçici olarak istenen formu kazandırmada başarılı olsa da aslında sağlık açısından oldukça zararlıdır.

Kadın bedeninin en çekici organı olan göğüslerin, cilde nefes aldıran ve meme dokusunu sıkıştırmayan sütyenlerle sarılması çok daha doğrudur. Göğüslerindeki doku eksikliği veya sarkma problemlerinden şikayetçi olanların ise çok daha sağlıklı olan kalıcı tedavi yöntemlerini tercih etmesi önerilir.

 

Göğüsleri Dikleştirmek için Ne Yapılabilir?

Göğüslerin, kişinin istediği formda olmaması kadın açısından oldukça büyük bir sorundur ve öz güven eksikliğinden toplumdan soyutlanmaya kadar pek çok ek problemi beraberinde getirir. Genellikle genetik faktörler nedeniyle meme dokusunun fazla gelişmemesi, sanılanın aksine yaygın bir problemdir ve günümüz modern estetik cerrahi yöntemleri ile kolayca giderilebilir.

Push Up Sütyen Nedir

Göğüslere istenen formu kazandırmada en etkili yöntem, göğüs estetiğidir. Meme dikleştirme, küçültme veya büyütme amacıyla uygulanan bu işlemler, kadının kendi bedeni ile en uyumlu göğüslere sahip olmasını sağlar.

Çeşitli kas altı veya kas üstü implantların kullanımı ile gerçekleştirilen operasyonda, göğüs büyüklüğü tamamen hasta beklentileri ve hekim önerileri doğrultusunda planlanır. Bu sayede en ideal, biçimli ve doğal göğüs formu elde edilir. İşlem sonunda, push up sütyenlerin aksine göğüslerin zarar görmesi, deformasyona uğraması veya kanserli hücre geliştirmesi gibi sorunlar da gözlenmez. Ek olarak ortaya çıkan sonuçlar tamamen kalıcıdır ve kişi ikinci bir operasyonla implantlarını çıkarmaya karar verene kadar ilk günkü formunu korumaya devam eder.

Eğer siz de mevcut göğüs yapınızdan şikayetçi iseniz; push up sütyen gibi kesin çözüm sağlamayan, aksine bedeninize zarar veren yöntemlerin yerine, kendinizi uzman ve profesyonel bir ekibe teslim edebilirsiniz.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP