Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Mastektomi sonrası memeler doğal görünümünü yitirir ve ortaya estetik olmayan bir görüntü çıkabilir. Mastektomi işlemi görmüş olan hastalarda memelerin doğal görünümüne kavuşması ve estetik olarak daha güzel bir görüntü sağlanması adına meme onarımı ya da meme rekonstrüksiyon işlemleri önerilmektedir. Peki mastektomi nedir ve mastektomi sonrasında meme onarımı nasıl gerçekleştirilir? Tüm merak edilenleri hep birlikte inceleyelim...

Mastektomi Nedir?

Mastektomi, meme kanseri durumunda gerçekleştirilen, meme dokusunun tamamen ya da bir kısmının çıkarıldığı bir cerrahi operasyondur. Eskiden gerçekleştirilen radikal mastektomi operasyonlarında meme dokusu, koltuk altı lenf düğümleri, tümör ya da bazı göğüs altı kaslarının tamamen çıkarılması gerekiyordu. Bu durum estetik olarak bazı sorunlar ortaya çıkarabiliyordu. Fakat günümüzde hem onkolojik cerrahi teknikleri, hem de tıbbi teknolojiler gelişmiş durumda. Yeni geliştirilen mastektomi yöntemleri ile birlikte, hastanın durumuna da bağlı olarak göğüs derisi korunuyor ve böylelikle operasyon sonrasında doğal bir görünümün oluşması sağlanabiliyor.

Mastektomi operasyonları tek meme için gerçekleştirilebileceği gibi, iki meme için de gerçekleştirilebilir. Operasyon gerçekleştikten sonra hem hastanın durumuna bağlı olarak, hem de tercihleri göz önünde bulundurularak bir meme rekonstrüksiyonu ya da meme onarımı gerçekleştirilebilir. Meme onarımı işlemi mastektomi işleminden hemen sonra yapılabileceği gibi, hastanın istediği daha ileri bir tarihte de yapılabilir. Mastektomi işlemi sonrasında hastalar genellikle 3 gün hastanede gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilmektedir. Fakat hastalarda aynı zamanda bir meme onarımı işlemi de gerçekleştiyse, bu durumda bu süre birkaç gün daha uzayabilir.

İletişime Geç


Mastektomi Sonrası Meme Onarımı

Mastektomi sonrası meme onarımında meme dokusunun oluşturulması ve protezlerle meme onarımı olmak üzere iki farklı yöntem uygulanır. Bu yöntemlerden her ikisi hakkında gerekli bilgiler hastaya aktarıldıktan sonra, hastanın tercihine göre iki yöntemden biri uygulanabilir. Her iki yöntem uygulanmadan önce hastalarda bazı kriterlerde göz önünde bulundurulur. Bu kriterleri şu şekilde listelemek mümkün:

 

  • Hastanın yaşı ve genel durumu,
  • Hastaya uygulanan mastektomi işleminin detayları,
  • Tedavi sürecinde radyoterapi görüp görmediği,
  • Kilo ve boy gibi vücut özellikleri,
  • Memelerin birbirine olan orantısı.

Tüm bu kriterler değerlendirildikten sonra, hasta için en gerekli olan yöntem, hastanın tercihlerine de bağlı olarak uygulanır. Şimdi hep birlikte söz konusu yöntemlerin detaylarına bakalım…

Protez ile Meme Onarımı

Protez ile yapılan meme onarım operasyonları, diğer yöntemlere oranla çok daha basit ve hızlı şekilde gerçekleştirilir. Operasyon sırasında hastanın alınan memesi yerine, dış yüzeyi silikon katmandan oluşan bir protez yerleştirilir. Protez ile meme onarımı sürecinde uygulanabilecek olan yuvarlak protez ve anatomik (damla) protez olmak üzere iki farklı protez türü bulunur. Yuvarlak protezler genellikle meme onarımı amaçlı değil, daha çok estetik amaçlarla kullanılmaktadır. Fakat mastektomi sonrası memenin tamamen alındığı durumlarda yaygın olarak anatomik protez tercih edilir. Anatomik protezlerde, protezin dış çeperi silikon ile kaplıdır ve içi de sıvı serum ya da jel ile doldurulur.

Protezlerin ömrü 15 ila 20 yıl arasında değişmektedir. Hastaların durumuna bağlı olarak bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. Protez ile meme onarımı yönteminde nadiren meydana gelen bir takım riskler bulunmaktadır. Gerçekleşme ihtimali bulunan fakat oldukça düşük olan bu riskleri şu şekilde listelemek mümkün:

  • Protezin sönmesi
  • Enfeksiyon
  • Protezin çevresindeki dokunun sertleşmesi ile birlikte memenin doğal görüntüsünün kaybolması.

Hastanın Kendi Dokusuyla Meme Onarımı

Bu tip operasyonlar daha karmaşıktır ve cerrahi bir deneyim gerektirir. Bu yöntem daha çok mastektomi işleminden sonra meme onarımı tedavisi görmemiş ve mastektomi öncesinde radyoterapi ya da kemoterapi almış hastalarda uygulanır.

Çünkü radyoterapi gören bölgelerde meme protezlerinin her zaman başarılı sonuç vermediği görülmektedir. Bu yüzden de hastanın kendi dokusu ile bir meme onarımı gerçekleştirilir. Bu operasyonda hastaların memesinin doğal bir görünüm kazanması için kalça, sırt, karın ya da bacak bölgesinde bir doku alınır ve bu doku ile birlikte memenin onarımı gerçekleştirilir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP