Kanser Sonrası Alınan Memenin Yerine Yenisinin Yapılması

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Meme kanseri sonrası süreci oldukça zorlu bir süreçtir. Kişiyi maddi manevi her yönden bu kanserin etkisi altına almaktadır.

Meme kanserini yenen hastalarımızın kendini çok daha iyi hissetmesi ve yenilenmesi için ilk adım meme rekonstrüksiyonudur.

Yani alınmış olan meme veya memelerin yerine yenisi yapılarak hastayı her anlamda olumlu etkilemek için çok iyi bir başlangıçtır. Öncelikle meme rekonstrüksiyonu teknikleri çeşitlidir.

Silikon protezler kullanılarak veya kişinin kendi dokuları yardımıyla meme rekonstrüksiyonu yapılabilmektedir. Silikon yardımı ile yapılan göğüs estetiği için meme kanseri sonrası silikonun yerleştirilebilmesi için yeterli dokunun kalıp kalmadığına göre tercih edilmektedir.

Yeterli doku kaldı ise göğüs kasının altına silikonlar diğer memenin boyutuna göre eğer iki meme de alınmış ise hastanın istediği boyuta göre silikonlar yerleştirilmektedir.

Silikonlar Şekilleri Ve Boyutları

Tabi ki diğer göğüs estetiği ameliyatlarında olduğu gibi silikonlar şekillerine göre ve boyutlarında göre tercih edilmektedirler.

Bu durumda tamamen hastanın isteği ve göğsün o anki durumu göz önünde bulundurulmaktadır.

İletişime Geç


Diğer bir rekonstrüksiyon ise hastanın kendine ait dokuları kullanılarak yapılan meme olmaktadır. Buna tram flebi denmektedir.

Bu yöntem hastanın vücuduna uyumsuz olma riskini, enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktadır. Hastanın kendine ait dokular kullanılacağından vücut bu dokuları her halükarda kabul edecektir.

Hastanın doku alınmaya en müsait bölgelerinden biri olan karın bölgesi meme rekonstrüksiyonu için en ideal bölgelerdendir. Özellikle doğum yapmış ve karın bölgesinde deri ve yağ fazlalığı olan hastalar için bu işlem oldukça uygundur.

Karın bölgesinden göğsün altına uzanan bir yol açılarak kullanılacak kas doku, yağ doku bu yoldan göğse transfer edilmektedir. Karın bölgesindeki dokular bir göğsün oluşmasına oldukça yeterli olacaktır.

Hasta böylelikle hem yeni göğüslere sahip olacak hem de karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmuş olacaktır. Bu operasyon hastaya genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilmektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat 6-8 saat arası değişim göstermektedir.

Hasta ameliyattan sonra ortalama 3 gün hastanede kaldıktan sonra hastanın durumuna göre taburcu edilmektedir.

Hastanın iyileşme süreci normal bir göğüs estetiği operasyonunda olduğu kadar kolay olmayacaktır.

Çünkü hem karın hem de göğüs bölgesinde birçok işlem yapılmaktadır.

meme kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ve ameliyat tek bir bölgeye bağımlı olmadığı için de iyileşme süreci buna bağlı bir biçimde değişecektir.

Hastanın ameliyattan sonra 10 gün kadar istirahat etmesi önerilmektedir. Daha önce meme kanseri atlattığı için de hastanın daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

2 Comments to “ Kanser Sonrası Alınan Memenin Yerine Yenisinin Yapılması Nasıldır?”
 1. Ertugrul bali says :Cevapla

  Selam hocam eşim yabancı uyruklu yaşı 47 bundan 17 sene önce sağ gösünü tamamen aldırmış şimdi uzun zaman geçti içindeki korkuda geçmiş.Şimdi meme ameliyatı implant ı yoksa karın bölgesindenmi bilmiyorum nasıl olur.Ben emekliyim sgk türkiyede bu ameliyatı özelde yapmak ne kadar fiyata çıkar bunu öğrenmek istiyorum sonrasında size muayne olup bizi yönlendireceğinizden eminim saygılarla.

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba,
   Muayene ve fiyat bilgilendirmesi için merak ettiğiniz tüm detayları sorabilirsiniz. Randevu için 05325671766 nolu telden iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP