Emzirme Sonrası Göğüs Estetiği

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Emzirme Sonrası Göğüs Eski Haline Nasıl Getirilir?

Kadınların hayatındaki en özel dönemlerden olan doğum, ne yazık ki beden üzerinde ciddi deformasyonlar bırakır. Bunun en görünür izi ise gebelik sürecinde yaşanan hızlı kilo artışı ile hacimlenerek süt dolan, emzirme sonrası ise dolgunluğunu yitirerek sarkan, çatlayan ve yapısı bozulan göğüslerde meydana gelir.

Kadın vücudunu çekici ve seksi kılan en önemli unsurlardan olan göğüslerdeki bu bozulma pek çok kişi için rahatsız edicidir. Ancak doğru estetik uygulamalarla kolaylıkla giderilebilir.

Emzirme Sonrası Göğüslerde Yaşanan Deformasyonlar

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren kadın vücudunda hızlı bir dönüşüm başlar. Çeşitli hormonların salgılanması ve gebeliğin neden olduğu hızlı kilo artışı sonucu, göğüsler süt dolarak şişer. Doğum sonrası ise bebeğin temel besin ihtiyacı göğüslerden karşılandığından hacmi artan göğüslerde çeşitli bozulmalar gerçekleşir.

 • Süt üretimi sonucu büyüyen göğüslerde, cilt derisi gerilir ve elastikiyet kaybı yaşanır. Bu durum deri üzerinde çeşitli çatlak ve buruşmalara neden olur.
 • Emzirmenin sonlanması ile birlikte dolgunluğunu yitiren göğüslerde, yumuşama ve yumuşamaya bağlı sarkma problemleri gözlenir.

İletişime Geç


 • Genel olarak bütün annelerin ortak sorunu olan meme sarkması, kimi zaman tek tarafta daha yoğun olduğundan asimetri problemleri ile birlikte meydana gelebilir.
 • Emzirme sürecinde meme başının fazla zorlanması meme başında çeşitli şekil bozukluklarına neden olabilir.
 • Göğüs pompası kullanımı ve hormonal değişikliklerin etkisiyle meme başını çevreleyen koyu renkli areola bölgesinde renk açılmaları oluşabilir.

Bu tür göğüs problemlerin tümü kadının kendi bedeninden rahatsızlık duymasına, öz güven kaybı yaşamasına ve dilediği kıyafetleri giyemediği için depresif ruh haline girmesine sebep olabilir. Günümüz modern estetik uygulamaları sayesinde formunu ve yapısını kaybeden göğüsler, eski haline getirilebilir.

Emzirme Sonrası Göğüs Deformasyonu Nasıl Önlenir?

Doğum ve emzirmenin göğüslerde bıraktığı olumsuz etkilerin, çeşitli evde bakım uygulamaları ile giderilebileceği düşünülür. Özellikle bazı göğüs egzersizlerinin yapılması ve kozmetik ürünlerin kullanılması en popüler önlem adımlarındandır. Ancak bu tür egzersizlerin göğüslerdeki deformasyonu belirgin şekilde önleme ihtimali yoktur. Çatlak ve kırışıklık önleyici krem, jel veya solüsyon ürünlerinin kullanımı ise deride daha riskli problemler meydana getirebilir. Ek olarak hormonların ve yoğun hacim kaybının etkisiyle ortaya çıkan problemleri gideremez.

Emzirme sonrasında göğüslerde oluşan yapısal bozulmaları gidermenin en sağlıklı ve kesin yolu göğüs estetiğidir. Göğüs estetiği kendi içinde implant kullanımı ve göğüs dikleştirme ameliyatı gibi farklı alternatiflere sahiptir.

 

Bu uygulamalardan hangisinin tercih edileceğine kadın vücudundaki sorunun seviyesine ve niteliğine göre karar verilir. Uzman doktor kontrolünde gerçekleştirilen estetik cerrahi uygulamalar haricinde, diğer evde bakım yöntemleri ile bu tür şikayetlerin giderilmesi mümkün değildir.

Emzirme Sonrası Göğüs Estetiği

Göğüs estetiği, halk arasında pek çok kadının yaşadığı gebelik sonrası göğüs problemlerini gidermede kullanılan yaygın bir yöntemdir.

Göğüs estetiğinin içeriği kişiye göre planlandığından ameliyat sonunda bütün şikayetlerin giderilmesi ve göğüslerin ideal şekle getirilmesi mümkün olur. Estetik ameliyat planlamasında ilk adım, hekim ve hasta arasında sağlıklı bir iletişim kurulmasından geçer.

Fizik muayene sırasında hastanın nelerden şikayetçi olduğunu ve ameliyattan ne beklediğini tam olarak açıklaması gerekir. Bu beklentiler göz önünde bulundurularak, aynı zamanda kişinin vücut yapısı, cilt kalitesi ve ileride yeni bir gebelik düşünüp düşünmediği gibi parametreler değerlendirilerek en ideal yöntem tercih edilir.

 

Buna göre uygulanabilecek farklı yöntemler vardır ve bu yöntemler gerektiğinde bir arada kullanılabilir:

1. Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüslerdeki sarkma problemini önlemede en etkili yöntem göğüs dikleştirme ameliyatıdır. Diğer adıyla mastopeksi olarak bilinen bu yöntem, hacmini kaybederek sarkan göğüslerin yeniden dik ve dolgun görünmesi için uygulanan estetik cerrahi bir girişimdir. Ameliyat ile hedeflenen ise göğüsleri meme başı ve areola birlikte dikleştirerek doğal bir görünüme getirmektir. Ancak bu uygulama göğüs boyutlarına göre şekillendiğinden dolgunluğunu ciddi anlamda kaybetmiş kadınlarda implant uygulamaları ile birlikte kombine edilebilir.

Genel anestezi altında yapılan ameliyat genellikle aşırı hacim kaybı yaşayan kadınlarda tercih edilir ve şu şekilde gerçekleştirilir:

 • İşlem sırasında cerrah; genellikle lolipop adı verilen, areola çevresini dairesel olarak içeri alan ve meme altında dik şekilde devam eden bir kesi atarak sarkan meme dokusuna ulaşır.
 • Atılan kesi memedeki sarkma seviyesine göre belirlenir ve ileri şiddetli vakalarda lolipop tekniğine ek olarak göğüs kıvrımları boyunca yatay devam eden teknik tercih edilebilir.
 • Bu dokuları yukarı doğru kaldırır, varsa fazla deriyi keserek dışarı alır.
 • Geriye kalan meme dokusunu yeniden düzenleyerek meme ucu ile ilişkiyi sağlar.
 • İmplant kullanımı gerekiyorsa bu sırada gerekli hacimde implant yerleşimi yapılır ve memelere ideal dolgunluk kazandırılır.
 • Son şekil düzenlemelerini ve simetri kontrollerini yaparak kesiye dikiş atar ve operasyonu tamamlar.

Meme dikleştirme ameliyatından sonraki iyileşme dönemi kişiden kişiye değişir. Genellikle 1-2 günlük hastane yatışından sonra kişi 1 hafta içinde günlük aktivitelerine dönüş sağlayabilir. Tam iyileşme ise implant kullanımı mevcutsa birkaç ayı bulabilir.

2. İmplant ile Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüslerde ciddi bir hacim kaybının olması halinde en ideal yöntem implant kullanımıdır. Bu sayede göğüsler istenen dolgunluğa getirilerek daha genç ve güzel bir görünüm kazanır. İmplant kullanımı, özellikle sarkma olan durumlarda göğüs dikleştirme işlemi ile birlikte uygulandığında en estetik sonuçların elde edilmesini sağlar. Bu işlem sırasında aynı zamanda göğüs üzerindeki cilt derisi gerildiğinden buruşukluk ve kırışma gibi ek şikayetler de giderilir.

Meme implant ameliyatı, kullanılan tekniğe ve implanta bağlı olarak 1-2 saat sürer. Ameliyat sırasında dikleştirme gibi ek yöntemlerin uygulanması bu süreci uzatabilir. İşlem sonunda ise bölgede dolgunluk, şişlik ve ağrı şikayetleri gözlenir. Ancak reçete edilen ilaçlar ve doğru bakım uygulamaları sonunda bu tür hafif şikayetler rahatlıkla giderilebilir. Genellikle 5-6 hafta içinde göğüsler yerine oturmaya başlar, 3 ayın sonunda ise tam formunu kazanır. Ancak iyileşme dönemi anatomik yapıya ve implant türüne göre büyük ölçüde değişiklik gösterir. Ameliyat sonunda göğüslerin yumuşak, doğal ve genç görünmesi sağlanır.

3. Yağ Enjeksiyonu

Emzirmenin neden olduğu hacim kaybını ve buruşmaları gidermenin bir diğer yolu da yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonu doku kaybının minimal olduğu durumlarda ideal dolgunluk için yeterlidir ancak ileri seviyeli vakalarda tek başına kullanılmaz. Bununla birlikte emzirmenin neden olduğu buruşuklukları önlemede oldukça başarılıdır. Bu yöntem sırasında bölgeye lokal anestezi uygulanır ve liposuction tekniği ile uyluk, baldır, karın gibi bölgelerdeki fazla yağlar alınarak eklenir. Eklenen yağların yeniden şekillendirilmesi ile uygulama tamamlanır.

Yağ enjeksiyonunun avantajları şunlardır:

 • Buruşukluk tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Göğüslere kısa sürede ideal dolgunluk kazandırır.
 • Hızlı ve kolaydır, anestezi gerektirmediğinden iyileşme dönemi rahattır.
 • Kanama ve komplikasyon riski düşüktür.
 • Doku kaybının minimal olduğu durumlarda son derece idealdir.
 • Kişi uygulamanın hemen ardından günlük rutinlerine dönmekte serbesttir.

Bununla birlikte göğüslerin büyük ölçüde dolgunlaştırılmasını gerektiren durumlarda implant tekniğinden faydalanılması gerekir. Çünkü enjeksiyon yöntemi hem etkisini zamanla yitirir hem de göğüs hacminde büyük bir fark yaratmaz. Ancak genel olarak göğüslerin toparlanmasını ve dinçleşmesini sağlar.

Doğum sonrası her hasta farklı ihtiyaçlara ve beklentilere sahiptir. Bu nedenle en doğru tedavi için uzman plastik cerrah önerisinin alınması ve kişiye en uygun tekniğin tercih edilmesi gerekir. Böylece elde edilen sonuçlar çok daha memnun edici ve estetik olur.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP