meme-dokusunun-onarımı

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Diep Flep, meme rekonstrüksiyonu sırasında uygulanan tekniklerden biridir. Meme rekonstrüksiyonu ise meme kanseri ve meme alınması sonrası meme dokusunun yeniden onarımı için uygulanır.

Flep ameliyatı, estetik operasyonlar arasında sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu yazımızda Diep Flep ameliyatı hakkında bilinmeyenlere yanıt verdik.

Diep Flep Nedir?

Mastektomi, genellikle meme kanseri tedavisinde uygulanan cerrahi bir müdahaledir ve bu operasyonda hastalıklı meme dokusu alınır. Mastektominin parçası olarak uygulanan meme rekonstrüksiyonunda ise meme dokusunun onarılması ve tekrar tümsek haline getirilmesi sağlanır.

Meme onarımını meme implantı kullanarak veya vücudun farklı bölgelerinden doku alarak gerçekleştirmek mümkündür.

Diep Flep, mastektomi nedeniyle alınan meme dokusunu onarmak için uygulanan bir yöntemdir.

Bu yöntemde karın bölgesinden yağ ve deri alınır, daha sonra meme kısmına yerleştirilir. Böylece meme görünümünü iyileştirme sağlanır. Ancak memeyi doğru konumlandırmak ve meme ucu görünümünü düzenlemek için bazı durumlarda ikinci bir operasyon gerekebilir.

İletişime Geç


Diep Flep Kimlere Uygulanır?

Diep Flep operasyonuna yeterli oranda karın dokusu bulunan ve obez olmayan bireyler iyi bir adaydır. Aynı zamanda sigara içmemek ve daha önce karından ameliyat geçirmemiş olmak da gerekir.

Bu tip olumsuz durumlar ameliyat komplikasyonlarını artırır, bu nedenle genel sağlık durumu anesteziyi kaldıramayacak adaylara Diep Flep önerilmez. Bunun yerine uzman hekimle birlikte farklı tedavi yöntemleri aranabilir.

Diep Flep Nasıl Uygulanır?

Diep Flep operasyonunda öncelikle hastaya genel anestezi uygulanır ve karın alt kısmında kesi açılır. Daha sonra, bölgedeki deri ve yağ tabaka gevşetilerek karın çıkarılır. Alınan dokular göğüs höyüğü oluşturmak için meme kısmına aktarılır.

İşlem sadece tek bir memeye uygulanıyorsa, diğer memeyle büyüklük ve şekil bakımından eşitlik sağlanması önem taşır.

İki meme arasında simetri sağlamak için göğüs germe uygulanabilir.

Karından alınan dokunun yeni bir meme şekline dönüştürülmesinden sonra, bu kısım kan damarlarına bağlanır.

Karın kesilerinin dikilip kapatılmasıyla işlem tamamlanır. Diep Flep, ortalama 8 ila 12 saat süren bir operasyondur ve uygulamaya göre mastektomi ile aynı anda yapılabilir.

Bu durum hasta durumu ve hekim önerisiyle birlikte değerlendirilir. Operasyon sonrasında 3-4 gün hastanede yatış önerilir ve yaklaşık 8 hafta korse takılması istenir.

diep-flap-kimlere-uygulanır

Diep Flep Riskleri Nelerdir?

Anestezi altında uygulanan her operasyonda belirli bir risk payı vardır. Diep Flep işlemi de çeşitli yan etki ve komplikasyonlara neden olabilir. Uygulamanın en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için uzman hekim takibi altında gerçekleştirilmesi gerekir. Diep Flep sırasında şu komplikasyonlar oluşabilir:

  • Sıvı Birikimi: Oluşturulan yeni memede sıvı veya kan birikimi gözlenebilir. Böyle bir durumun olması halinde, biriken sıvı vücut tarafından emilir. Fakat ilerleyen dönemde bu sıvının vücuttan boşaltılması gerekir.
  • Topak Oluşumu: Ameliyat sonrasında memede yağ topakları oluşabilir. Yağ topakları, yağ nekrozu denilen skar dokudan meydana gelir. Memedeki yağ dokuya yeterli kan gelmemesi skar doku gelişimine yol açabilir. Topaklar fiziksel olarak rahatsız edici hale gelir ve zamanla cerrahi operasyon ile alınması gerekir.
  • Duyu Kaybı: Oluşturulan yeni meme bir süre doğal hissettirmeyebilir ve yeni memeye alışmak uzun sürebilir. Bu durum kişinin psikolojisini de olumsuz etkileyebilir.
  • Doku Reddi: Bazı durumlarda hastalarda doku ölümü denilen nadir bir durum ortaya çıkabilir. Bu durum, ameliyatın başarısız olduğunu gösterir ve hastaya yeniden müdahaleyi gerekli kılar.
  • Kan Temini: Ameliyat sonrasında genellikle ilk 2 gün kan temini sorunu oluşabilir. Bu durumda tıbbi müdahale gerekir.
  • Yara İzi: Operasyon göğüs ve göbek deliği kısmında ameliyattan etkilenen bölgelerde yara izi oluşmasına neden olur. Ameliyat izleri genellikle kalça kemikleri arasındadır ve bikini çizgisinin altında kalır.

Sonuç olarak Diep Flep, meme rekonstrüksiyonu için uygulanan yaygın bir yöntemdir ve doğru hekim seçimi ile %100 başarı oranıyla gerçekleştirilir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP