yağ-bezesi-tedavisi

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3.2]

Yağ bezesi, tıp dilinde lipom olarak bilinen ve vücudun farklı bölgelerinde oluşan içi yağ dolu yapılardır. Genellikle küçük yapıda olan yağ bezeleri değişken boyutlara sahiptir ve kimi zaman kişinin dış görünümünden rahatsızlık duymasına neden olabilir.

Özellikle vücudun gözle görülür kısımlarında bulunan yağ bezeleri, sıkarak veya ince uçlu cisimlerle içindeki yağ boşaltılarak giderilemez. Bu durumlar leke ve iz gibi diğer problemlere neden olur, bu nedenle yağ bezelerinin sağlıklı ve kalıcı şekilde giderilmesi için tıbbi müdahale uygulanması gerekir.

Yağ Bezesi Nedir, Neden Olur?

Yağ bezeleri, vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan ve genellikle minik boyutlu olan içi yağ dolu parçacıklardır. Tümör benzeri oluşumlar olan yağ dokularının sağlık açıdan genellikle bir riski yoktur fakat dış görünümü olumsuz şekilde etkiler.

Her yaşta görülen ve yetişkinlerde daha sık gelişen yağ bezeleri; metabolik rahatsızlıklar, cilde alınan darbeler ve diyabet gibi farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Oluşumun arkasındaki diğer sebepler ise şu şekilde sıralanır:

 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları
 • Aşırı yağlı besin tüketimi
 • Genetik yatkınlık
 • Karaciğere bağlı rahatsızlıklar
 • Aşırı kilo ve/veya obezite

İletişime Geç


Yağ Bezesi Nerede Görülür?

Yağ bezelerinin en sık görüldüğü vücut bölümleri şunlardır:

 • Yüz
 • Sırt
 • Boyun
 • Omuz
 • Saç derisi
 • Kol ve bacaklar
 • Genital bölge

Yağ Bezesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ bezesinin tedavisinde esas amaç, deri altında birikme yapan ve bezeleşerek ortaya çıkan yağları gidermektir. Yağ bezelerini gidermek adına evde uygulanan iğne ile delme veya sıkma gibi yöntemler ise tedavi olarak görülemez; aksine ciltte yeni izlerin oluşmasına neden olur. Yağ bezelerinin kalıcı olarak giderilmesi için deri altındaki yağ kitlesinin alınması gerekir. Böylece yeni yağ bezelerinin oluşması da engellenir. Günümüzde yağ bezesi tedavisinde uygulanan farklı yöntemler bulunur; bunlar radyofrekans ve yağ bezesi aldırma ameliyatı olarak sıralanabilir. Bunlar dışında krem, jel veya ilaç kullanımı ile yağ bezelerinin giderilmesi mümkün değildir.

yüzdeki-yağ-bezeleri

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ bezesi ameliyatı ile cilt altında biriken yağ kitleleri vücut dışına alınır ve yeniden bezelenme yapma ihtimali ortadan kaldırılır. Bunun için öncelikle kişiye lokal anestezi uygulanır ve uygulama bölgesine minimal kesi yapılır. Bu şekilde içerde birikme yapan kitlenin dışarı alınması ve alanın temizlenmesi sağlanır.

İşlem sonunda cerrahi dikiş ile açılan kesi kapatılır ve tam iyileşme için genellikle birkaç gün beklenmesi gerekir.

 • Bu işlem sadece birkaç dakika içinde tamamlanır ve iyileşme süresi oldukça hızlıdır.
 • Açılan kesinin büyüklüğü, kişinin ihtiyacına ve yağ bezesinin çapına göre belirlenir.
 • Hasta işlemden sonra aynı gün içinde taburcu edilir, iş hayatına ve günlük yaşama kolaylıkla geri dönebilir.
 • Operasyondan sonraki dönemde gerekirse enfeksiyon riskini elemek için hekim önerisiyle antibiyotik ilaç kullanılabilir. İşlemden sonra ağrı sızı olmadığından ağrı kesici kullanmaya gerek olmaz.

Ameliyatsız Yağ Bezesi Tedavisi

Bir liposuction yöntemi olarak uygulanan ameliyatsız yağ bezesi tedavisi, açılan minik bir kesiden yağların emilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu kesi işlem sonunda gözle görülmeyecek şekilde kapatılır ve kişiye rahatsızlık vermez. Böylece cilt altında biriken yağlar hızlı ve kolay şekilde vücut dışına alınmış olur.

Radyofrekans ile Yağ Bezesi Tedavisi

Radyofrekans tedavisi, ses dalgaları yoluyla deri altındaki yağ kitlelerini yakarak bölgedeki sorunu kalıcı olarak giderir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez ancak acı eşiğinin çok düşük olduğu kimi durumlarda gerekirse lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.

Bu sayede acı riski tamamen ortadan kalkar ve işlemden duyulan korkunun uygulamaya engel olma ihtimali elenir. Bu şekilde rahat, hızlı ve güvenli bir tedavi uygulanır.

Modern ve güvenilir tedavi yöntemleri ile yağ bezeleri kolaylıkla giderilebilir. Siz de vücudunuzdaki yağ bezelerinden şikayetçiyseniz, kendinize en uygun tedavi yöntemini tercih ederek bu sorundan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

4 Comments to “ Yağ Bezesi Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?”
 1. Aydın says :Cevapla

  Genital bölgede iki adet yağ bezesi var aldırmak istiyorum

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba,
   Muayene ve tedavi için doktor bey ile görüşme organize edebiliriz. Görüşme sırasında merak ettiğiniz tüm detayları kendisine sorabilirsiniz. Randevu için 05325671766 nolu telden iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 2. Yeter says :Cevapla

  Merhaba sırtımda aynı yerden 3 tane yağ bezesi oluşmuştu ameliyatla alındı tam 10 gün oldu hala ağrım var geçmiyor sırtımın üstünede yatamıyorum neden acaba bilgi verirseniz çok memnun olurum iyi günler

  1. Doç. Dr. Erdem Güven says :Cevapla

   Merhaba,
   Muayene ve tedavi için doktor bey ile görüşme organize edebiliriz. Görüşme sırasında merak ettiğiniz tüm detayları kendisine sorabilirsiniz. Randevu için 05325671766 nolu telden iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP